preloader

Çağdaş Sanatın Sıradışı Sanatçısı: Şakir Gökçebağ

07.10.2021
Çağdaş Sanatın Sıradışı Sanatçısı: Şakir Gökçebağ

Yazı Boyutu:

Günlük yaşantımızda dikkat etmeden kullandığımız ya da artık kullanmadığımız nesneleri estetik ve sanatsal olarak sunan Şakir Gökçebağ’ın çalışmalarını keşfdin.

Çağdaş Sanatın Sıradışı Sanatçısı: Şakir Gökçebağ

Yaptığınız sanatı sanat tarihindeki akımlardan hangisine dahil ediyorsunuz?

Yaptığım işler tek bir akımı temsil etmiyor. Bir eserim şu, diğer bir eserim başka bir akım ile örtüşebilir. Genelde sanatçıların bir sanat akımına dahil olmak gibi kaygıları olduğunu sanmıyorum. Tabii ki de belli gruplar, hareketler veya tanımlamalar çerçevesinde olabilirim. Buna zaman karar verir: Minimalizm, Fluxus, Dada, Bauhaus hatta Artepovera…

Bizim ülkemiz dışında hangi ülkelerin kültür nesneleri size çekici geliyor?

Etrafımda gördüğüm her nesne ilgi alanıma girer, farklı ülkelerde olsam da onlara da aynı gözle bakarım. Fakat burada benim için kriter uygulama yapma aşaması. O nesnenin tanınırlığı çok önemli. İlk görüşte tanınmayan nesne ile – ilgimi çekse bile – uygulama yapmam. İzleyici, tarafımdan dönüştürülmüş nesneyi gördüğünde, onun ilk halini biliyor olması gerekir ki benim yaptığımı anlayabilsin. Dolayısıyla algılama için ilâve bilgiye ihtiyaç duyan bir nesne ile sanatsal maceraya girmem.

Çağdaş Sanatın Sıradışı Sanatçısı: Şakir Gökçebağ

Sanatçının “Redimeyd” isimli sergisi, 15 Ekim’e kadar Ferda Art Platform’da gezilebilir.

Nesneleri bir araya getirirken her zaman estetik kaygı güder misiniz?

Evet, neredeyse her zaman. Biliyorum, estetiğin geçer akçe olmadığı bir zamanda yaşıyoruz. Lakin benim vazgeçemediğim bir şey bu. Sanatın temel ögelerinden biri. Onunla beraber güzel olur, o olmazsa tadı tuzu olmaz.

{774367}

Sanatınız mekana göre yerleştirmeyi genellikle gerektiriyor değil mi? Bu sizin tercih ettiğiniz bir yöntem mi?

Evet, her zaman tercih ederim. Mekân sadece tamamlayıcı bir öge değildir. Yerine göre ana ögelerden biri, ilham verici, hatta yönlendiricidir.

Çağdaş Sanatın Sıradışı Sanatçısı: Şakir Gökçebağ

Türkiye’de sergi açmak istediğiniz veya hayal ettiğiniz, şurası için de eserler üretmek isterim dediğiniz bir mekan var mı?

Her mekâna uyum sağlama kapasitem var. Hiç tahmin etmediğim mekânlarda hiç tahmin etmediğim yerleştirmeler üretebiliyorum. Arşivimden iyi bir seçim yapmam, oraya yoğunlaşmam gerekiyor.

Yaptığınız yerleştirmeleri başka tekniklerler; çizim, yağlı boya ya da dijital olarak sundunuz mu? Bu şekilde göstermeyi düşünüyor musunuz?

Genel konsept neyi gerektiriyor ise o yapılır. Benim başlangıcım zaten resim iledir. Geçen yıl Stuttgart’taki sergimde desenlerimi gösterdim. Örneğin bir video işim şu an Baksi Müzesi’nde gösterimde.

Çağdaş Sanatın Sıradışı Sanatçısı: Şakir Gökçebağ

Dijital sanat ya da NFT hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Sanal dünyaya ister istemez girdik bile. Bu NFT olur ya da bir başka form, fark etmez. Geleneksel üretim tekniklerine yeni ilâvelerin gelmesi yaratıcılığın sinirlerini genişletir. Bu da iyi bir şeydir. Belki baslangıçta -her yenilikte olduğu gibi – bazı hayal kırıklıkları olabilir. Örneğin internette sanat eserlerini paylaşmanın avantajları olduğu kadar dezavantajları da var… Ama uzun vadede su yolunu bulur. Yani olumlu bakıyorum.

Feride Çelik
Feride Çelik Tüm Yazıları