preloader

Ünlülerin Sanat Koleksiyonları

08.12.2017
Ünlülerin Sanat Koleksiyonları

Yazı Boyutu:

Elton John’dan David Beckham’a, Beyonce&Jay Z’den Leonardo DiCaprio’ya kadar sanat ve spor dünyasının ünlü isimlerinin öne çıkan sanat koleksiyonlarını inceledik. Ünlülerin sanat koleksiyonları arasında sürrealist Salvador Dali’nin eserleri de var, çağdaş sanatçılar Damien Hirst, Andy Warhol gibi isimlerin eserleri de.

Leonardo DiCaprio

Çevre duyarlılığı ile bilinen aktör, New York ve Miami’deki müzayede ve sanat fuarlarında sıklıkla görülebilir. Christie’s müzayede şirketi ile kurduğu vakıf yararına işbirliği de yapan aktörün koleksiyonunda Jean-Michel Basquiat, Ed Ruscha, Todd Schorr ve Mark Ryden’ın eserlerinin yanı sıra Salvador Dali ve Takashi Murakami imzalı tablolar da mevcut.

Ünlülerin Sanat Koleksiyonları

David ve Victoria Beckham

Modaya olan ilgileri ile tanınan çift ayrıca son on yılda değerinin 30 milyon Euro’yu bulan ciddi bir koleksiyon oluşturdu.Tüm eserlerin “aşk” temalı olduğu koleksiyon, çiftin farklı evlerini süslüyor ve Sam Taylor Wood, Tracey Emin ve Banksy gibi sanat yıldızlarının eserlerini içeriyor. Kızları için Damien Hirst’e sipariş ettikleri “Daddy’s Girl”, koleksiyonun en bilenen parçaları arasında ve bazı dönemlerde Victoria Beckham’ın Londra mağazasında da sergileniyor.

Jay-Z ve Beyonce

Beyonce’nin etkisi ile başladıkları koleksiyonun, manevi değeri en yüksek parçası Damien Hirst’ın Jay Z’nin “Pray” şarkısının sözlerinden ilham alarak yarattığı tablo olduğu biliniyor. Etkileyici koleksiyonda Andy Warhol, Jean-Michel Basquiat, Pablo Picasso gibi çok önemli isimlerin eserleri de yer alıyor. Müze ve fuarlarda sık görülen çiftin, her fırsatta yeni eserler aldıkları konuşuluyor.

Ünlülerin Sanat Koleksiyonları

Pharrell Williams

Miami’deki çatı katında bulunan geniş koleksiyonunda, hayranı olduğu Takashi Murakami ve KAWS’ın tablo ve heykelleri bulunuyor. Rap müziğinin önde gelen isimlerinden Pharrel Williams’ın Keith Haring ve Daniel Arsham’ın eserlerinin de bulunduğu koleksiyonundaki “700 Sanat Oyuncağı”, Design Exchange Tokyo’da gerçekleşen Bu Bir Oyuncak Değildir sergisinde de yer almıştı.

Ünlülerin Sanat Koleksiyonları

Brad Pitt ve Angelina Jolie

Çiftin boşanma kararından sonra paylaşılan koleksiyonda, 2009 yılında aldıkları Neo Rauch tablosuna ilave Yayoi Kusama, Marcel Dzama ve Banksy gibi isimlerin eserleri yer alıyor. Angelina Jolie’nin eser almaktansa yardım kuruluşlarına destek olmayı tercih ettiği bilindiği için, sanatseverler paylaşılan kolesiyonun detaylarını heyecan ile bekliyor.

Ünlülerin Sanat Koleksiyonları

Sir Elton John

Gözlük koleksiyonu ile tanınan Elton John’un, sanata da çok meraklı olduğu biliniyor. Önemli fotoğraf koleksiyonerleri arasında yer alan Elton John’un sanat koleksiyonu arasında Man Ray’in ünlü karesinin de olduğu dört binden fazla fotoğrafı mevcut. İçinde erken dönem modernist ve sürrealist tabloların da olduğu koleksiyonda Bernie Taupin, Keith Haring, Andy Warhol, Damien Hirst ve Philip Taaffe gibi çağdaş sanatçıların eserleri de bulunuyor.

Ünlülerin Sanat Koleksiyonları

Bergin Azer
Bergin Azer Tüm Yazıları