preloader

Gustav Klimt: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri

14.07.2019
Gustav Klimt: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri

Yazı Boyutu:

aaa

Filmlere konu olan tablolar resmeden sanatçı Gustav Klimt hakkında az bilinenleri keşfedin.

Gustav Klimt Kimdir?

Gustav Klimt: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri

1862’de Viyana’da doğan Ressam Gustav Klimt, sembolist bir ressam. Gustav Klimt, iki farklı sanat akımı başlatabilen ender sanatçılar arasında yer alıyor. Figüratif sanatla ilgilenmesine rağmen tek bir oto-portre resmetmeyen sanatçı, bunu “kendimle ilgilenmiyorum ve ilginç bir yanım yok” diyerek açıklamış. Bu konudaki sorulardan bıkarak ‘var olmayan bir oto-portre üzerine yorumlar’ başlıklı bir deneme yazsı yazmış… Art Nouveau akımını yayan sanatçının hayatı ve eserlerini gelin beraber keşfedelim.

Kısaca Hayatı

Gustav Klimt: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri

1876 – 1883 yılları arasında Viyana Sanat Okulu’nda eğitim gördü. Babasının izinden giderek altın ve gümüş işçiliği eğitimi aldı. Daha sonra Viyana Güzel Sanatlar Akademisi’nde fresk ve mozaik dersleri gördü. Bu eğitim, Bizans sanatına olan hayranlığı ile pekişti ve eserlerine bolca yansıdı.

Gustav Klimt, 1880’lerde ağabeyi Ernst ve arkadaşı Franz Matsch ile bir stüdyo açtı. Stüdyo açıldıktan 6 yıl sonra, Viyana’daki yeni Kent Tiyatrosu’nun (Burgtheater’ın) dekorasyon işini aldılar. Yapının merdiven tavanına tiyatro tarihinden bazı sahneler betimlediler. Klimt, bu çalışma sırasında farklı bir eser ortaya çıkarttı. Klasik motiflerin yanına portreler ekledi.

1897’de Viyana’da bir grup sanatçı ile Viyana Sezession Grubu’nu oluşturdu ve bu grubun ilk başkanı seçildi. 1905 yılında, yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle Sezession dağıldı. Bu kopmanın ardından “Kadının Üç Çağı” tablosunu yapmıştı. Aynı yıl, Berlin’de açılan Alman Sanatçılar Konfederasyonu’na on beş eser sundu ve Villa Romana Ödülü’nü kazandı.

Bugün Avusturya Galerisi’nde bulunan Öpücük, Fritza Riedler ve Adele Bloch-Baver gibi son çalışmalarında figürleri silüet biçiminde ele aldı.

Klimt, 6 Şubat 1918’de hayata gözlerini yumdu ve Hietzing mezarlığına gömüldü. Üzerinde çalıştığı “Johanna Staude'nin Portresi” ve “Gelin” tabloları yarım kaldı.

Gustav Klimt’in Eserleri

Umut II

Gustav Klimt: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri

Gustav Klimt Umut II tablosunu 1907-08 yıllarında yapmıştır. Resimde gebelik tasviri var, o yıllarda bu tasvir sanat dünyası için sıra dışıdır… Kadının elbisesinin içine sokulmuş bir kafatası, karna doğru iniyor Aşağıdaki üç kadın da, dua ederek başlarını eğiyor.

Umut II, sanatçının ünlü tablolarından biri. Kullandığı teknik, sanatçının bakış açısını yansıtır. Renklerin tonu, perspektif ve derinlik, sanatçının hayal dünyasını bize anlatır. BU tablodaki aynı renk ve biçimselliğe farklı eserlerinde de rastlanır.

Öpücük

Gustav Klimt: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri

Sanatçıyla özdeşleşen bir başka eser ise Öpücük… Klimt’in en büyük ebatlı çalışmalarından birisi olduğu için de eserin ayrı yeri var. 180cm en ve boyu ile tan bir kare olan eser, sanatçının altın varak kullandığı eserler arasında yer alıyor. Bu tablo ile modernizm akımının ortaya çıkmasına önemli katkıları oldu. Tabloya ilk bakışta soyutlamanın etkileri, dışavurumcu çizgilerin kullanımı ve süslemeciliğin baskınlığı göze çarpıyor.

Adele Bloch-Bauer

Gustav Klimt: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri

Sanatçının yakın arkadaşı olan Ferdinand Bloch-Bauer, evlilik yıl dönümünde hediye etmek için Gustav Klimt’ten eşi Adele Bloch-Bauer’i resmetmesini istemişti. Bazı söylentilere göre Klimt ile Adele arasında özel bir yakınlık vardı. Resimdeki bazı sembollerin bu aşkı anlattığı söyleniyor. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, hem Klimt’in babasından gördüğü altın işçiliği hem de Bizans mozaik portre geleneğinin izleri resimde görülüyor.

Hayat Ağacı

Gustav Klimt: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri

1909’da özel sipariş üzerine yaptığı eser Hayat Ağacı, günümüzde Avusturya’da Uygulamalı Sanatlar Müzesi’nde sergileniyor. Esere bakıldığında ilk dikkat çeken şey, ağaçta duran siyah kuş. Ölümün, her şeyin bir başlangıç ve sonu olduğunu gösteren bir sembol…. Ağaç dalları gökyüzüne kadar kökleri ise yeraltına kadar uzanıyor. İnsanlıgın özlemlerinin bir simgesi olarak görülüyor.

Gustav Klimt’in Manzara Resimleri

Gustav Klimt: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri

Manzara resimlerini Avusturya’da her yıl gittiği Atter Gölü civarında resmeder. Bölgede yaşayanlar, ona Waldschrat (Orman Şeytanı) adını takar. Eserlerindeki perspektif eksikliği, Klimt’in etrafa teleskop ile baktığından her şeyin yassılaşmasına bağlanıyor.

Gustav Klimt Hakkında Az Bilinen Gerçekler

Gustav Klimt: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri

  • Viyana Üniversitesi’nde sanatçının bitiremediği duvar freskinden geriye kalan tek fotoğraf, günümüze gelen tek kayıt. 1945 yılında Nazilerin şehri terk ederken yaktıkları yüzlerce eser ile imha edilen eser, sanat tarihinin büyük kayıpları arasında sayılan eser ile yok olan eserlerin ne oldukları dahi bilinmiyor.

  • 1907 yılında resmettiği Adele Bloch-Bauer portresinde kullandığı altın varak, mozaik tekniği ve poz ile Bizans ikonalarını anımsatan ressam, aynı kişiyi 5 yıl sonra oldukça alelade şekilde resmetmesi hayret verici sayılıyor. İlk portenin 2006 yılına kadar yaşadığı serüvenler ise, Helen Mirren’in başrolünü oynadığı “Woman in Gold” filminde izlenebilir.