preloader

Harika Çocuk: Frederic Chopin

29.01.2021
Harika Çocuk: Frederic Chopin

Yazı Boyutu:

Romantik dönemin piyanist ve bestecisi Frederic Chopin’i daha yakından tanımaya hazır mısınız?

Klasik besteciler arasında en ünlü isimlerden biri olan Frederic Chopin’in hayatını, eserlerini ve hakkında bilinmesi gereken her şeyi mercek altına aldık.

Chopin Kimdir?

Harika Çocuk: Frederic Chopin

Frederic François Chopin, 1 Mart 1810'da Polonya'nın Varşova şehrinde doğdu. Babası Nicolas Chopin, 1787 yılında henüz 16 yaşındayken Polonya'ya göç eden Lorraine bölgesinden bir Fransız'dı. Chopin'in Ludwika isminde bir ablası, Izabela ve Emilia adında iki küçük kız kardeşi vardı. Babası kendini vatanına adamış bir insandı ve ev içerisinde Lehçe konuşulmasına özen gösteriyordu. Chopin, aile içinde iyi bir eğitim gördü ve henüz 8 yaşındayken konserler vermeye başladı. Müzik konusundaki yeteneğinden dolayı erken yaşlarında üstün yetenekli çocuk olarak tanınmaya başladı.

Kısaca Hayatı

Harika Çocuk: Frederic Chopin

Chopin’in piyano öğretmeni Żywny, Frederic Chopin henüz 12 yaşındayken ”Benim Chopin’e öğreteceğim bir şey kalmadı.” diyerek piyano derslerini sonlandırdı. Sonraki yıllarda, dönemin önemli sanat insanlarından biri olan Profesör Joseph Elsner, Chopin’in eğitimini üstlendi. Joseph Elsner’in öğrencisi olarak Varşova’da dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Chopin, Temmuz Devrimi sırasında Paris’e geldi ve orada da kendini kanıtladı. Besteciliğini çok geliştirdi ve zaman içerisinde tüm Avrupa onun ismini öğrendi. Klasik müzikte devrim yaratmış bir isim olan sanatçı, 39 yaşında hayata veda etse de yüzlerce esere imza attı ve sanat dünyasında büyük bir iz bıraktı.

Chopin’in Mezarı ve Kalbi

Harika Çocuk: Frederic Chopin

Chopin’in bedeni 1849’da tüberküloza yenik düştü. Hayatı boyunca Avrupa’nın çeşitli yerlerinde yaşamış olan Chopin’in kalbi kendi vasiyeti üstüne doğduğu şehir olan Varşova’da bir kiliseye gömülmüştür. Ama bedeni Paris’teki Pére-Lachaise mezarlığında bulunmaktadır. Ayrıca cenazesinde, kendi Cenaze Marşı’nın değil Mozart’ın Requiem’in çalınmasını isetmiştir.

{773674}

Chopin’in Eserleri

Romantik dönemin kalıplaşan sanat anlayışını yerler bir eden Chopin, klasik müziğe odaklanan konçertolar, rondolar, sonatlar gibi tarzlarla öne çıkıyor. Beethoven ve Mozart gibi duayenlerin eserlerini bile kendine has bir çizgide yorumlayan Chopin, klasik müziğe yeni bir soluk getirdi ve dönemin en önemli sanat insanları arasına girdi.

Frederic Chopin başlıca eserlerinin arasında; Piyano Konçertosu No 1, Cenaze Marşı, Fantasie İmpromptu, Noktürn No 1, Noktürn No 2 bulunuyor.

Chopin Nocturne’leri

Nocturne; Gece Müziği demektir. Fransızca kökenli bu kelime noktürn olarak okunur. Müzik ansiklopedilerinde ise; batı müziğinde, geceden esinlenen ya da geceye çağrışım yapan beste türü olarak geçer.

Chopin’in Hayatını Anlatan Film: Impromptu

Orjinal ismi Impromptu olan film 1991 yılında çekildi. Kelime anlamı ‘doğaçlama’ olan filmde Chopin’i meşhur aktör Hugh Grant oynuyor. Yazar George Sand’ın, Polonyalı genç piyanist Frederic Chopin'le tanışması ve aralarındaki ilişkiyi konu alan James Lapin yönetimindeki bu film, müzik tarihinin en ilginç ilişkilerinden birini işliyor. Franz Lizst’in ve Chopin’in o dönemki imajlarını ve statülerini başarıyla beyaz perdeye aktaran James Lapin, izleyiciyi romantik dönemde bir yolculuğa çıkarıyor. Oyuncu künyesi şöyle: Julian Sands, Hugh Grant, Georges Corraface, Judy Davis, John Savident, Mandy Patinkin, Ralph Brown Bernadette, Peters Anton, Rodgers David Birkin, Nimer Rashed, Fiona Vincente. Filmi internette bulabilirsiniz.

{772292}

Marie Curie ile Chopin Arasında İlişki mi Vardı?

Harika Çocuk: Frederic Chopin

Frederic Chopin ve Marie Curie arasında bir ilişki olduğu sanılsa da aslında ortak noktaları Polonya doğumlu olmaları ve Paris’te yaşamlarını sürdürmeleridir… Farklı alanlarda yaptıkları çalışmalarla ün yapan Marie Curie ve Frederic Chopin, Polonya’nın başkenti Varşova’da dünyaya geldi ve ikisi de hayatlarını sürdürdüğü Fransa’da vefat etti.

Marie Curie’de Chopin gibi Fransa’da büyük başarılara imza attı ve Fransa Üniversitesi’nde kadın profesör unvanını alan ilk bilim insanı olarak tarihe geçti.

Chopin Müzesi

Harika Çocuk: Frederic Chopin

Bestecinin Varşova’da sadece kalbi değil, hâlâ ziyaretçi kabul eden müzesi de bulunmaktadır. Chopin Müzesi 17. yüzyıl sonunda inşa edilen Ostrogski Şatosu’nun içindedir. 1953’te kurulan müze Ulusal Chopin Enstitüsü’nce 2010’da yeniden düzenlenmiştir. Müzenin civarı da tarihi değerde. Çünkü Chopin ve ailesinin bir dönem kaldığı lojman da burada mevcut.

Chopin Piyano Yarışması

Uluslararası Frederick Chopin Piyano Yarışması, Varşova’da beş yılda bir düzenlenen uluslararası bir piyano yarışmasıdır. Dünyanın en eski ve en itibarlı müzik yarışmalarından birisi ve tek bir sanatçının eserlerini seslendirmeye adanmış dünyadaki birkaç yarıştan biridir. Gençler için ise Chopin Uluslararası Çocuk ve Genç Piyanistler Piyano Yarışması düzenleniyor.

Harika Çocuk: Frederic Chopin

Yarışmada Zorunlu Eserler Neler?

İlk turda genelde Etüd ve Nocturne’ler, ikinci turda ise Vals ve Polonezler çalınıyor. Genç yaşlardan itibaren beste yapmaya başlayan Chopin en az on altı vals yazmıştır ama en ünlüsü Mi Bemol Majör Grande Valse’idir. Polonez ise bir Polonya dansıdır. Bu yüzden daha ritmik ve neşeli tempoda çalınır.

OGGUSTO Editörlerinden Günsu Özkarar’ın diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Günsu Özkarar
Günsu Özkarar
editörün tüm yazıları