preloader

Aşkı Anlatan Sanat Eserleri

01.01.2024
Aşkı Anlatan Sanat Eserleri

Yazı Boyutu:

Sanat tarihi boyunca aşkı sanatla buluşturarak birçok esere ilham veren sanatçıları ve eserlerini keşfedin.

Rüzgarına kapıldığın anda insanın aklını başından alan aşk, sanat tarihi boyunca birçok sanatçıya ilham oldu. Özellikle resim sanatında Gustav Klimt, Vincent Van Gogh, Edvard Munch gibi isimler aşkın ve sanatın mükemmel uyumunu bir arada sundu. Aldıkları ilham ile aşkı ve sevgiyi farklı şekillerde ele alan tüm sanatçılar, tutkularını yansıttıkları eserler ile günümüze kadar akıllarda kalarak sanat dünyasında sıcak bir iz bıraktı. Aşkın ve sanatın mükemmel uyumunu bir arada sunan bu eserleri sizler için bir araya getirdik.

Jean-Antoine Watteau, “La Surprise”(Sürpriz); 1718

Aşkı Anlatan Sanat Eserleri
Jean-Antoine Watteau, “La Surprise” (Sürpriz); 1718

Fransız ressam Jean-Antoine Watteau’nun 1718 tarihli “La Suprise” adlı tablosu sevgiyle birbirini kucaklayan bir çift ve onların yanında gitar çalan bir müzisyeni resmediyor. Tabloda gitar çalan müzisyenin çifte hayranlıkla bakması resmedilirken, sağ köşede yer alan köpek ise aşkta sadakati temsil ediyor. 2008 yılına kadar kaybolduğuna inanılan tablo, tekrardan bulunarak 15 milyon Euro’ya satıldı.

Eserin sergilendiği yer: The J. Paul Getty Museum, Los Angeles

Marc Chagall, “Birthday”(Doğum Günü); 1915

Aşkı Anlatan Sanat Eserleri
Marc Chagall, “Birthday” (Doğum Günü); 1915

“Birthday” adlı tablo, ressam Marc Chagall’ın çok aşık olduğu eşi Bella Rosenfeld’in 28’inci yaş gününü kutlamak için resmettiği bir eser olarak biliniyor. 1915 yılında ressam Marc Chagall’ın Bella’yla evlenmeden sadece birkaç hafta önce çizdiği resimde Bella zeminin üzerinde dururken, Marc sevgiyle yükselip onu öpmek için geriye doğru eğiliyor. Kırmızı, mavi ve yeşil tonların ön plana çıktığı tablo için ressam Marc Chagall, paletinde tek bir renk olarak sevginin olduğunu söylüyor.

Eserin sergilendiği yer: Museum of Modern Art, New York

Gustav Klimt, “The Kiss”(Öpücük); 1907–1908

Aşkı Anlatan Sanat Eserleri
Gustav Klimt, “The Kiss” (Öpücük); 1907–1908

Avusturyalı ressam Gustav Klimt tarafından yapılan “The Kiss” adlı resimde birbirini kucaklayan bir çift tasvir ediliyor. 1907 ve 1908 yıllarında akademisyenlerin “Altın Dönem” dediği dönemde yapılan eserde, sarı renkli uzun giysiler içinde yer alan kadın ve erkek tek vücut şeklinde yer alıyor. Sanat tarihçileri tarafından, Klimt’in yağlı boya ile tuval üzerine çalıştığı bu tabloda, gerçek aşkı Emilie Louise Flöge’ı resmettiği tahmin ediliyor.

Eserin sergilendiği yer: Avusturya Belverede Galerisi, Avusturya

Edvard Munch, ”The Kiss” (Öpücük); 1897

Aşkı Anlatan Sanat Eserleri
Edvard Munch, ”The Kiss” (Öpücük); 1897

“The Scream” tablosu ile ünlü Edvard Munch, “The Kiss” adlı tablosunu 1897 yılında tamamladı. Munch’un aşkı anlattığı bu tablosunda birbirini öpen bir kadın ve bir erkek yansıtılırken, üzerlerindeki auro gibi oluşan halkalar çiftin duygu titreşimini yansıtıyor. Çiftin yüzlerinin birleşmesi ve kaybolması ise sevgiyle beraber bireyin benliğini geride bırakışını anlatıyor.

Eserin sergilendiği yer: Munch Müzesi, Norveç

Pierre Auguste Renoir, “Danse à la campagne” (Kırsalda Dans); 1883

Aşkı Anlatan Sanat Eserleri
Pierre Auguste Renoir, “Danse à la campagne” (Kırsalda Dans); 1883

Ressam Pierre Auguste Renoir’in “Danse à la campagne” tablosu, aşk dolu bir çiftin tutkulu dansını anlatıyor. Ressam, arkadaşı Paul Lhôte ve onun karısı olan Aline Charigot’un kestane ağacının altında danslarını resmediyor. Müziğe kapılan çiftin aşk sarhoşluğu ile dans ettiği tabloda kullanılan renkler ise tabloya sıcaklık katıyor.

Eserin sergilendiği yer: Paris Musée d’Orsay, Paris

William Dyce, “Francesca da Rimini” ; 1837

Aşkı Anlatan Sanat Eserleri
William Dyce, “Francesca da Rimini” ; 1837

Ressam William Dyce’ın kendisinin en iyi resimlerinden biri olarak kabul ettiği “Francesca da Rimini”, birbirine aşık iki insanın trajik hikâyesini anlatıyor. Ressam eserinde Dante Alighieri’nin “The Inferno” adlı şiirinden ilham alarak tablosunu çizmiştir. Dante’nin bu eserinde, yaşlı Gianciotto ile evli olan Francesca eşinin kardeşine kitap okur ve ardından birbirlerine aşık olurlar. Gianciotto çiftin aşklarına şaşırır ve onları öldürür. Ressam Dyce’ın ilham alarak ele aldığı bu tablo aşkı ve trajediyi bir araya getiriyor.

Eserin sergilendiği yer: Scottish National Gallery, Edinburgh

Vincent Van Gogh, “Garden with Courting Couples: Square Saint-Pierre”(Kur Yapan Çiftlerin Bulunduğu Bahçe: Saint-Pierre Meydanı); 1887

Aşkı Anlatan Sanat Eserleri
Vincent Van Gogh, “Garden with Courting Couples: Square Saint-Pierre” (Kur Yapan Çiftlerin Bulunduğu Bahçe: Saint-Pierre Meydanı); 1887

1887 yılında Vincent Van Gogh tarafından yapılan “Garden with Courting Couples: Square Saint-Pierre” adlı eser ard-izlenimcilik dönemine aittir. Güneşli bir park çizen Gogh, eserinde dolambaçlı yollarda genç kestane ağaçlarının altında gezen çiftleri tasvir ediyor. Bir eş ve bir aile için özlem duyan ancak imkansız aşk ilişkileri yaşamış Gogh, bu duruma boyun eğerek kendisini sanatına adayıp eserlerine yansıtmıştır.

Eserin sergilendiği yer: Van Gogh Müzesi, Amsterdam

William Orpen, “Night No. 2”(Gece Numara 2); 1907

Aşkı Anlatan Sanat Eserleri
William Orpen, “Night No. 2” (Gece Numara 2); 1907

İrlandalı ressam William Orpen’ın 1907 yılında yaptığı “Night (No.2)” eseri, eşi Grace ile olan aşkını yansıtıyor. Ressam, eşi Grace ile 1901 yılında evlenmiş ve birlikte geçirdikleri ilk yılların mutluluğunu bu eserde aktarmıştır.

Eserin sergilendiği yer: National Gallery of Victoria, Avustralya

Jean Honore Fragonard, “Stolen Kiss”(Çalınmış Öpücük); 1788

Aşkı Anlatan Sanat Eserleri
Jean Honore Fragonard, “Stolen Kiss” (Çalınmış Öpücük); 1788

Fransız ressam Jean Honore Fragonard’ın Rokoko dönemine ait eseri “Stolen Kiss” kısa bir anda yakalanan gizli romantizm ve tutkulu anları yansıtıyor. Zamanda mükemmel bir anın yansıtıldığı eserde, iki aşık kimsenin bakmadığı bir sırada gizli bir öpücük çalma eyleminde yakalanıyor.

Eserin sergilendiği yer: State Hermitage Museum, Petersburg

René Magritte, “Lovers”(Aşıklar); 1928

Aşkı Anlatan Sanat Eserleri
René Magritte, “Lovers” (Aşıklar); 1928

Belçikalı gerçeküstücü ressam René Magritte’in bu unutulmaz tablosu Gustav Klimt’in Öpücük tablosundaki erotik ve romantik sahnesinden farklı olarak yüzleri beyaz bir bezle kaplı, belirsiz bir ortama kilitlenmiş ve gerçekten iletişim kuramayan veya dokunamayan iki figürü tarih sahnesine çıkarmasıyla biliniyor. Resme tüm etkisini veren bu kumaş, iki figürü sonsuza kadar ayrı tutuyor ve bu imajı yücelten gizemli bir atmosfer yaratıyor. Odanın boyanma şekli ise cesur ve renkler gölge sağlıyor ayrıca resme perspektif verecek bir pencere olmayışı da dikkat çekici.

Eserin Sergilendiği Yer: Museum of Modern Art, New York

Francesco Hayez, “Kiss”(Öpücük); 1859

Aşkı Anlatan Sanat Eserleri
Francesco Hayez, “Kiss” (Öpücük); 1859

İtalyan ressam Francesco Hayez’in 1859 yılında tuval üzerinde yağlı boya ile çizdiği tablo aşk içeren tabloların en unutulmazları arasında. Öpücük, Hayez’in en ünlü tablosu olarak tarihteki yerini aldı. İtalyan romantizminin sembolü olarak kabul edilen tablo, bu akıma ait olan tüm özellikleri kendinde barındırmasıyla biliniyor.

Eserin Sergilendiği Yer: Pinacoteca di Brera, Milano

{46283}

Sinem Genç
Sinem Genç Tüm Yazıları