preloader

Sotheby's Değerlendirme Genel Başkanı Franka Haiderer ile Sanata Bakış

Sotheby's Değerlendirme Genel Başkanı Franka Haiderer ile Sanata Bakış

Yazı Boyutu:

Sotheby's Değerlendirme Genel Başkanı Franka Haiderer, pandemi sırasında değişen sanat ve lüks dünyası hakkındaki fikirlerini OGGUSTO okuyucuları ile paylaştı.

1744 senesinde kurulan Sotheby's, en eski ve en büyük müzayede evi. Sanat, mücevher ve dünya çapında saat koleksiyoncularının vazgeçilmez destinasyonu olan Sotheby’s; Paris'ten New York'a, Hong Kong'dan Dubai'ye 40 ülkede 80 ofis ağına sahip. Bu büyük ve başarılı çalışmanın ve global liderlerin arasında yer alan Franka Haiderer (Senior Director & Chairman Valuation) ile pandemi sonrasında değişen sanat ve lüks dünyası hakkında sohbet ettik.

Bugün, fiziksel olarak bir arada olamasak da Zoom üzerinden lüks dünyasının nabzını tutan bir isimle birlikteyim; Franka Haiderer. Sotheby's Değerlendirme Genel Başkanı Franka Haiderer, pandemi sırasında güzel sanatlar ve lüks dünyası hakkındaki fikirlerini bizimle paylaştı.

Franka, öncelikle yeni pozisyonun için seni tebrik ediyorum ve bugün bizlerle beraber olduğun için de çok teşekkür ediyorum.

Teşekkür ederim Aslı. Normalde röportajlara çok sıcak bakmıyorum fakat bugün seninle olmaktan memnuniyet duyuyorum!

Gerçekten çok heyecanlıyım… O zaman ilk sorumla başlayayım. Geçirdiğimiz pandemi dönemi şirketi ve çalışmalarınızı nasıl etkiledi?

Birçok farklı sektörde olduğu gibi, bizler de pandemi döneminin işlerimizi ne yönde ve nasıl etkileyeceğini öngöremedik ancak zaman geçtikçe duruma adapte olduk. Ekibimiz, geçtiğimiz birkaç aya özel gelişmeleri başarılı bir şekilde değerlendirdi ve işimizi kalıcı olarak değiştirecek yenilikleri güzel fırsatlara dönüştürdü. Dünya genelinde bir yavaşlama olurken bizim işlerimiz oldukça hızlandı.

Sotheby's Değerlendirme Genel Başkanı Franka Haiderer ile Sanata Bakış

Bir çağın sonuna geldik diyebilir miyiz?

Bir çağın sonu geldi demem açıkçası. Bence aksine geçmişimizin en iyilerini alıp, hızlandırılmış bir geliştirmeyle gelecekle birleştiriyoruz. Müşterilerimize en üst düzeyde esneklik sağlayacak yaratıcı satış formatlarından, bizimle her zamankinden daha fazla insanın bağlantı kurabileceği yeni dijital araçlara ve çoklu şimdi-satın al insiyatiflerine kadar pek çok şey geliştirdik.

{773219}

Sotheby’s olarak bu döneme karşı nasıl bir duruş sergilediniz?

Bu dönemde birçok şirkette olduğu gibi, bizim ekibimiz de evden çalışmaya başladı. Şanslıyız ki müşterilerimizle iletişim içinde olabilmemizi sağlayan çok kuvvetli bir dijital platforma sahibiz. Pandemi döneminde ise açık arttırma, sanal galeri turları ve artırılmış gerçeklik gibi birçok çalışmamızın tamamını online platformlara taşıdık.

Sotheby's Değerlendirme Genel Başkanı Franka Haiderer ile Sanata Bakış

Sotheby's çok kuvvetli ve tanınır bir marka adına sahip. Bu dönemde marka adınız işinize yaramış olmalı?

Kesinlikle katılıyorum, çok haklısın. Kuvvetli bir altyapımızın ve güvenilir bir marka adımızın olması, devamlı müşterilerimiz ile olan işlerimize devam edebilmemizi destekledi ve hatta yeni müşterilere de kapı açmış oldu. Bu süreçte önem verdiğimiz şey; bizimle iş yapmak isteyenler için her şeyi olabildiğince kolaylaştırmaktı.

Yeni müşterileriniz kimler?

Pandemi döneminde en ilgi çekici şeylerden biri, genç teklif veren ve alıcılara olan erişimimizin artması oldu (bazı satışlarda teklif verenlerin %50’si 40 yaşın altındaydı). Orta segment pazarında, bütçe ve harcamalar 50 bin dolar ile 1 milyon dolar arasında, yani oldukça belirgin bir artış olduğunu görebiliyoruz. OGGUSTO okurlarına da internet sayfamıza göz atmalarını öneririm, gerçekten herkese uygun bir eserin olduğunu düşünüyoruz.

Sotheby's Değerlendirme Genel Başkanı Franka Haiderer ile Sanata Bakış

Peki, sence bunun sebebi neydi?

Koleksiyoncuların, sanat galerilerine ve satıcılara erişim sağlamadan satın alma işlemi yapabilmeleri, yüksek fiyat ve satış değerlemelerinin en önemli sebebiydi. Aynı zamanda, koleksiyoncular da herkes gibi evinde daha fazla zaman geçirdi ve bu süreç, ellerindeki koleksiyonu gözden geçirebilmeleri için önemli bir fırsat oldu. Özellikle mücevher ve saatler bu dönemde oldukça iyi iş yaptı.

{773125}

Ülkeler arasındaki satın alma ve talepler nasıl?

Asya ülkelerinin dijitalde gerçekleşen aktivitelere olan katılımında pozitif bir artış gözlemledik. Hatta, bu sene teklif veren ve alıcıların %20’si Asya ülkelerinden diyebiliriz.

Sotheby's Değerlendirme Genel Başkanı Franka Haiderer ile Sanata Bakış

Peki ya sonuçlar?

Bu sene içinde toplamda 180 online satış gerçekleştirdik, geçen sene bu rakam 70’ti. Yaz aylarında gerçekleştirdiğimiz açık artırmalar birçok rekora imza attı. Bunların toplam değeri 1.2 milyar dolardı. 2019 senesinden beri Sotheby’s’ın sahibi olan Patrick Drahi, şirketin geleceği için daha önce hiç bu kadar heyecanlı olmamıştı!

İnanılmaz! Şimdiye kadar yapılan en büyük satışınız neydi?

Evde kaldığımız süre içinde, George Condo’nun bir eseri 1.3 milyon dolara satılarak Sotheby’s’in online satışlarında rekor kırdı. Buna ek olarak çok nadir bulunan ve çok değerli olan Francis Bacon Triptych, 29 Haziran’da dijital platformda yayınlanan New York açık artırmasında 84.6 milyon dolara satıldı.

Sotheby's Değerlendirme Genel Başkanı Franka Haiderer ile Sanata Bakış

Pandeminin yarattığı bilinmez gelecekte, sence kendilerini geliştirmeye çalışan sanatçıların önleri açık mı?

Kalite, özgünlük ve kaynak her zaman en önemli unsurlar olmaya ve “blue-chip” pazarı sağlam kalmaya devam edecek gibi görünüyor. Gelişmekte olan yeni sanatçıların eserleri yüksek miktarda talep görüyor. Aynı zamanda kadın sanatçılar ve siyahi sanatçıların eserlerinin tekrar yüksekselişe geçeceğini gözden kaçırmamak gerek.

{773064}

Türkiye’deki sanatçılar ve yatırımcılar hakkında ne düşünüyorsun?

Türkiye’deki sanat dünyası oldukça aktif. Son senelerde gerçekleşen açık artırmalarda, Osmanlı döneminden kalan nadir parçaların öne çıktığını görüyoruz. Örneğin, 2018 yılında İznik dönemi parçalarından biri, dünya genelinde dokuz farklı teklif verenin rekabeti sonucunda 6.9 milyon dolara satılmıştı. Yakın zamanda haziran ayındaki “Arts of the Islamic World” satışımızda, salgının getirdiği kısıtlamalarına rağmen, Türkiye’den kurumsal ve bireysel koleksiyoncuların aktif katılımını gördük. Bunun da ötesinde, Türkiye’deki müşterilerimiz “Fine and Decorative Arts and Luxury” dahil olmak üzere çok farklı kategorilerden alımlar yapıyor. Ülke genelinde iş birliklerimizi kurmaya devam etmeyi, aynı zamanda aktif bir şekilde satışlarımıza yeni yüzler ilave etmeyi umuyoruz.

Sotheby's Değerlendirme Genel Başkanı Franka Haiderer ile Sanata Bakış

Francis Bacon Triptych

Ve son olarak; 1 milyon dolarım olsaydı, neye yatırım yapmamı önerirdin?

Bu sorunun cevabı aslında düşündüğünden çok daha kolay. Biz insanlara her zaman sevdikleri ve hayatlarına bir şey katıcaklarını düşündükleri parçaları almasını öneriyoruz.

Aslıhan Dağıstanlı Aysev
Aslıhan Dağıstanlı Aysev Tüm Yazıları