preloader

Ünlü İsimlerden Dizi, Film ve Belgesel Önerileri

10.04.2020
Ünlü İsimlerden Dizi, Film ve Belgesel Önerileri

Yazı Boyutu:

Mert Fırat’tan Dilara Koçak’a, Şahika Ercümen’den, Mario Levi’ye ünlülerin en sevdiği dizi, film ve belgeseller hangileri? Ne izlesem diye düşünüyorsanız alanında ünlü isimlerin önerdiği dizi, film ve belgeselleri izleyin.

Kendi kendimize ya da arkadaşlarımızlayken sıkça karşılaşılan soru: bugün ne izlesek? Her gün yeni filmlerin, belgesellerin veya dizilerin çıktığı bugünlerde, bir sonraki izleyeceğinize karar vermek de zorlaşıyor. O halde karar vermenizi kolaylaştıracak harika bir listemiz var. Bir sonraki izleyeceğiniz şeyi, tanınmış birinin favorilerinden seçmeye ne dersiniz? Mert Fırat’tan Dilara Koçak’a, Şahika Ercümen’den, Mario Levi’ye, Özlem Süer’den, Erdil Yaşaroğlu’na, Elif Dağdeviren’den Prof. Dr Haluk Gürgen’e, farklı sektörlerin ünlü isimleri, film, dizi ve belgesel önerilerini keşfedin.

Aydan Üstkanat – Şef, Fotoğrafçı ve Yemek Yazarı

Asfalt’ın Kralları

Amerikalı otomotiv tasarımcısı Carroll Shelby ve korkusuz İngiliz yarış arabası sürücüsü Ken Miles, Ford Motor Co için devrim niteliğinde bir araç inşa etmek için kurumsal müdahale, fizik yasaları ve kendi kişisel egolarıyla savaşıyor. Ford v Ferrari filmi 1966’da Fransa’daki 24 saatlik Le Mans’ta Carroll Shelby (Matt Damon) ve Ken Miles (Christian Bale) birlikte, Enzo Ferrari’nin yarış arabalarına karşı açtığı rekabetin hikayesini anlatıyor.

Bir Zamanlar Hollywood’da

Bir Zamanlar Hollywood’da Quentin Tarantino’nun dokuzuncu filmi. Leonardo DiCaprio ve Brad Pitt’in başrolünde olduğu Once Upon A Time In Hollywood, 1969 yılının Hollywood’una bir saygı duruşu olarak değerlendiriliyor. Filmin konusu ise hit bir dizide oynamış bir erkek TV aktörünün film sektörüne girmeye çalışması anlatılıyor. Aktörün yakın arkadaşı, aynı zamanda da dublörü de aynı şeyi amaçlamaktadır. Sharon Tate’in ve dört arkadaşının Charles Manson’un müritleri tarafından korkunç cinayeti ise filmde geri plandaki hikayeyi oluşturuyor.

Terminatör: Kara Kader

Aksiyon film tarihinin efsane karakterlerinden Terminatör filmleri serisinin 6.sı olan Terminatör: Kara Kader’de Linda Hamilton Sarah Connor rolüyle film hayranlarını heyecanlandırıyor. Bu serisinin bir başka sürprizi ise Arnold Schwarzenegger’in rolünü tekrar canlandıran T-800 Terminatör rolü oldu ve bu iki oyuncu 28 yıl sonra yeniden bir araya getirdi.Filmin konusuna gelince; Sarah Connor Kıyamet Günü’nü engellediğinden, geleceği değiştirdiğinden ve insan ırkının kaderini yeniden yazdığından bu yana yirmi yıldan fazla zaman geçti. Dani Ramos (Natalia Reyes), son derece gelişmiş ve ölümcül yeni bir Terminatör – bir Rev-9 (Gabriel Luna) – zaman geçirmek için Mexico City’de kardeşi (Diego Boneta) ve babasıyla basit bir hayat yaşıyor. Dani’nin hayatta kalması, iki savaşçı ile birleşen güçlerine bağlıdır: gelecekten gelen süper bir asker olan Grace (Mackenzie Davis) ve savaşla sertleşen Sarah Connor (Linda Hamilton). Rev-9, Dani avı yolundaki her şeyi acımasızca yok ettiğinden, üçü Sarah’nın geçmişinden son en iyi umutları olabilecek bir T-800’e (Arnold Schwarzenegger) götürülür.

Aydan Üstkanat’ın tüm önerileri için tıklayın.

Begüm Kütük – Oyuncu

The Crown

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in hayatını konu alan The Crown, kraliçenin gençliğinden başlayarak, evlenmesini ve tahta geçmesini anlatıyor. Üçüncü sezonu geçtiğimiz sene yayınlanan dizi iki sezonda bir dönem atlayarak devam ettiği için, karakterlerin yaşlanması dolayısıyla da oyuncu kadrosunu güncelliyor. İlk iki sezonda Claire Foy ve Matt Smith gibi isimlerin başrolü paylaştığı dizinin, üçüncü sezonunda ise Helena Bonham Carter’ın başta olduğu heyecan veren yeni bir kadro yer alıyor!

The Handmaid’s Tale

Hulu yapımı olan Handmaid’s Tale, çevresel felaketler ve doğurganlık oranının hızla düşüşü sonrası kurual Gilead isimli bir distopyada geçen dizi oldukça karamsar bir havaya sahip. Mad Men’den tanıdığımız Elisabeth Moss’un oyunculuğu ise bu rol ile kendisine Altın Küre kazandırdı. İlk sezonuyla tüm dünyada çarpıcı bir etki yapmayı başaran ve tüm dünyada çok okunan Margaret Atwood’un kitabından bir uyarlama. Hala devam eden Handmaid’s Tale’i Blu Tv’de bulmak mümkün.

The Young Pope

Oscar ödüllü Paolo Sorrentino’nun yönettiği ilk televizyon dizisi The Young Pope, genç bir kardinal, Lenny Belardo (Jude Law), papa ve Katolik Kilisesi’nin başı oluyor. Pius XIII adını alıyor ve Vatikan’ın yerleşik geleneklerine ve uygulamalarına fazlasıyla meydan okuyor. Baş danışmanı olarak görev yapmak üzere ise kendisini yetimhanede yetiştiren rahibe Rahibe Mary’yi yani Diane Keaton’ı yanına çekiyor. Onu çocukken terk eden ebeveynleriyle yüzleşmek arzusuyla hareket eden Lenny, Kiliseyi yeni bir muhafazakar yöne götürerek Vatikan’ın içinde ve dışında bozulmaya neden oluyor.

Hotel Mumbai

Dram, tarih ve gerilimi bir araya getiren Hotel Mumbai, 2008 yılında Mumbai, Pakistan merkezli Müslüman terörist organizasyonunun 10 üyesinin düzenlediği saldırıyı ve saldırı süresince Taj Hotel’deki insanların kurtulmak için verdikleri mücadeleyi anlatıyor.Senaryo olarak bir uyarlamadan çok gerçek ve tamamıyla yaşanmış bir trajediyi temel alan filmde sadece oteldeki insanların yaşam mücadelesi detayı değil aynı zamanda oteli ele geçiren 4 teröristin de insanı duyguları fazlası ile ön planda.

Uncut Gems

Ünlü film yapımcıları Josh ve Benny Safdie, New York’lu karizmatik bir kuyumcu olan Howard Ratner (Adam Sandler) hakkında heyecan verici bir suç ve gerilim filmi ile karşımızda. Film New York’ta bir ömür boyu para konusunda savaş veren, hayatını yüksek bahisler üzerine kuran Howard Ratner üzerine kuruluyor. Howard Ratner, borçları arttığı ve alacaklıları öfkelendirdiği için hayatta kalma umuduyla her şeyi riske adıyor ve hikaye izleyenleri içine çekmeyi hiç bırakmıyor.

Marriage Story

Seyircisiyle ilk kez buluştuğu Venedik Film Festivali’nde müthiş övgüler alan ve yönetmen koltuğunda Oscar’lı sinemacı Noah Baumbach’ın yer aldığı Netflix yapımı Marriage Story, 92. Oscar Ödül Töreni’nde de pek çok kategorinin favorisiydi. Dağılan bir evliliğin ve birlikte kalan bir ailenin dokunaklı ve şefkatli hikayesini konu alan filmin başrollerini ise Scarlett Johansson ve Adam Driver paylaşıyor.

The Goop Lab

2008’de kurduğu Goop markasını yıllar içerisinde neredeyse bir imparatorluğa dönüştüren Gwyneth Paltrow, son zamanlarda ise izleyenleri Goop’un mutfağına götürdüğü 6 bölümden oluşan belgesel serisi The Goop Lab ile dikkat çekiyor. Sağlıklı yaşama dair pek çok konuyu ele alan belgeselin en çok konuşulan bölümleri ise enerji ile iyileşme ve psikoterapi hakkında olanlar.

The Game Changers

The Game Changers; hayvansal ürün tüketiminin sporcuların iyi bir performans göstermesi için gerekli olduğuna dair yaygın inanışı ortadan kaldırmayı hedefliyor. Belgeselde, et yiyenler ile bitki yiyenlerin besin değerlerinin karşılaştırıldığı ‘en büyük’ çalışmadan söz ediliyor. Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmenize neden olabilecek, şaşırtıcı bilgiler öğreneceksiniz!

The Great Hack

Facebook – Cambridge Analytica Skandalı’nın iç yüzünü anlatan The Great Hack, geçtiğimiz senenin en çok konuşulan yapımlarından biri oldu. Cambridge Analytica’nın ülkelerin kaderlerinin belirlenmesinde oynadığı sıradışı rolü gözler önüne seren belgesel, izleyen herkesi teknolojiyi kullanma alışkanlıklarını yeniden gözden geçirmeye zorladı. Görsel dili ve karakter çeşitliliğiyle izleyenleri hep tetikte tutan The Great Hack’in, içinde bulunduğumuz düzeni sarsacak güce sahip olup olmadığını ise zaman gösterecek.

Begüm Kütük’ün tüm önerileri için tıklayın.

Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan – Akademisyen

Homeland

Altı Emmy Ödülü sahibi olan Homeland, son yılların en popüler TV dizilerinden biri. 8 yıldır kayıp olan deniz çavuşu Nicholas Brody’nin teröristlere ait bir evde bulunmasıyla başlayan dizinin hiç değişmeyen esas kahramanı ise bipolar bir CIA ajanı olan Carrie Mathison. Ülkesi tarafından “kahraman” ilan edilen Brody’ye dair farklı fikirleri olan Carrie’ye hayat veren isimse Claire Danes’den başkası değil. Şu anda 8. ve son sezonu Showtime’da yayınlanmakta olan dizi, senaryosundaki ters köşe anların yanı sıra gündemi yakalamayı olay örgüsüyle de çok konuşuluyor.

II. Dünya Savaşının En Önemli Olayları (Renkli)

Bir Netflix orijinal yapımı olan “2. Dünya Savaşı’nın En Önemli Olayları (Renkli)”, geçtiğimiz sene Netflix’in popüler yapımları arasında yer alan 10 bölümlük bir belgesel. Renklendirilmiş ve çoğu daha önce hiç görülmemiş arşiv görüntülerinden oluşan belgesel, Dünya tarihinde pek çok açıdan eşi benzeri görülmemiş bir önem taşıyan bu savaşa dair yeni bir perspektif sunmayı amaçlıyor. Belgeselin dikkat çektiği olaylar arasında ise, Pearl Harbor’ın bombalanması, Normandiya Çıkarması, Stalingrad Muharebesi ve Dresden Bombardımanı gibi pek çok tarihi olay yer alıyor.

Gezegenimiz

Efsane belgesel dizilerinden Planet Earth’ün yapım ekibi tarafından hazırlanan “Gezegenimiz”, 8 bölümden oluşan bir doğa belgeseli. 7 kıtada yer alan 50 ülkede dört yıl boyunca devam eden çalışmalar sonucu ortaya çıkan belgesel, içinde bulunduğumuz gezegenin nefes kesen güzelliklerini gözler önüne seriyor. İzleyicilere, Kuzey Kutbu’ndan Güney Amerika’nın balta girmemiş ormanlarına, gizemli okyanuslardann Afrika’nın uçsuz bucaksız çöllerine uzanan benzersiz bir yolculuk fırsatı sunan belgeseli seslendiren isim ise ünlü doğa tarihçisi David Attenborough.

Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan’ın tüm önerileri için tıklayın.

Dilara Koçak – Beslenme ve Diyet Uzmanı

The Kominsky Method

Micheal Douglas ve Alan Arkin ikilisinin başrolde olduğu dizi, oldukça sempatik ve komik. Özellikle de sarkazm seviyorsanız mutlaka izlemeniz gerekiyor. Eski bir oyuncu Sandy Kominsky ile eski menejeri Norman’ın hikayesini anlatan The Kominsky Method, ikilinin yaşlılıkta baş etmek zorunda kaldığı sorunlara ve arkadaşlıklarına değiniyor.

Call My Agent

Paris’teki bir yetenek ajansı olan ASK’da çalışan Andrea, Mathias, Gabriel ve Ariette’nin profesyonel ve özel hayatlarını konu alan Call My Agent, izlerken çok eğleneceğiniz bir Fransız Komedisi. Çok sevdikleri patronlarının vefatının ardından ajansı açık tutmak için ne yapacaklarını bilemeyip kendilerini enteresan durumların ortasında bulan ekip, sizi kahkahalara boğacak. Şu aralar çekimleri devam eden 4. sezon ise dizinin aynı zamanda final sezonu olacak.

Explained

Explained, ilk kez 23 Mayıs 2018’de Netflix’te yayınlanan daha sonra tüm dünyada büyük bir popülerlik yakalayan Amerikan belgesel dizidir. Vox Media tarafından üretilen belgesel dizi, haftalık olarak bölümler yayınlıyor. Eğer, Vox’un YouTube videolarını izliyorsanız, şovun benzer bir biçimi izlediğini fark etmeniz mümkün. Explained’in her bir bölümü farklı bir konuyu ele alıyor ve bu farklı konu başlıklarına 16-16 dakikalık bölümlerle, seyirciyi kendisine bağlayarak kurguluyor. Belgeselin her bir bölümünü farklı bir isim seslendiriyor.

Gezegenimiz (Our Planet)

Planet Earth’ün yapım ekibi tarafından hazırlanan “Gezegenimiz”, 8 bölümden oluşan bir doğa belgeseli. 7 kıtada yer alan 50 ülkede dört yıl boyunca devam eden çalışmalar sonucu ortaya çıkan belgesel, içinde bulunduğumuz gezegenin nefes kesen güzelliklerini gözler önüne seriyor. Kuzey Kutbu’ndan Güney Amerika’nın balta girmemiş ormanlarına, gizemli okyanuslardan Afrika’nın uçsuz bucaksız çöllerine uzanan benzersiz bir yolculuk…

Rotten

Gıda sektörünün görünmeyen yüzünü ele alan belgesel, 6 bölümden oluşuyor. Günlük hayatta tükettiğimiz birçok ürünün genetik yapısının nasıl değiştirildiğini anlatıyor. Bunun yanı sıra en çok tüketilen gıdalardan daha fazla verim almak amacıyla yapılan sahtecilikleri de ele alan belgeseli duyduklarınıza inanamayarak seyredeceksiniz.

Dilara Koçak’ın tüm önerileri için tıklayın.

Erdil Yaşaroğlu – Heykeltraş ve Karikatürist

The Marvelous Mrs. Maisel

1958 zaman merkezli komedi-drama dizisi, genç Yahudi Amerikan ev kadını Miriam ‘Midge’ Maisel ve onu sekreteri için terk eden satış temsilcisi ve aynı zamanda kötü bir komedyen kocası etrafında dönüyor. Amerikan komedisinin gelişimi hakkında tarihi ipuçları barındıran dizi aynı zamanda dönemin kadın-erkek eşitsizliği sancılarına da kinayeyle yaklaşıyor.

{772908}

Carnival Row

Viktoryen-esk bir dönemde geçen ve yeni kara-film estetiğinde çekilen dizi, yarı-dedektif ile perinin tehlikeli ilişkisini konu alıyor. Toplumsal analiz bakımından yoğun bir alt işleyişle kurgulanmış fantastik dizi, ekranlarda kolay kolay karşılaşmayacağınız türden bir yapım.

Dünyada Gece

Geçtiğimiz Ocak ayında ilk kez yayınlanan “Dünyada Gece”, 6 bölümden oluşan İngiliz yapımı bir doğa belgeseli serisi. Nefes kesici görüntülerin yer aldığı belgesel, geceleri aktif olan hayvanları yüksek bir teknolojinin ürünü olan düşük-ışıklı ve yüksek-çözünürlüklü kameralar ile takip ederek hazırlandı. Güneş battığında uyanan mucizevi bir dünyayı gözler önüne seren belgesel, 30 ülkede çekildi. Savanna’dan Peru’ya uzanan bir rotayı takip eden belgeselin seslendirmesini ise ülkemizde Beren Saat yapıyor.

Erdil Yaşaroğlu’nun tüm önerileri için tıklayın.

Elif Dağdeviren – Gazeteci ve Yapımcı

Murder, She Wrote

Öğretmen olan Jessica Fletcher, emekli olup roman yazmaya başlar. Ve romanları hiç beklemediği şekilde çok satanlar listesine girer. Jessica, kitaplarını tanıtmak için şehir şehir gezer. Bu sırada dedektif yönünü de kullanarak gittiği şehirlerdeki cinayetleri çözmeye başladığı diziyi çok seveceksiniz!

Chernobyl

2019’un en iyi dizilerinden biri olan Chernobyl, 1986 yılında Ukrayna’da Çernobil nükleer santralindeki patlama ve sonrasında yaşanan korkunç olayları konu ediyor. Patlamanın ardından SSCB, olayın araştırılması için ülkenin önde gelen nükleer fizikçilerinden Valery Legasov’u görevlendirir. Sovyet Başkan Yardımcısı Boris Shcherbina ile birlikte kazayı incelemeye giden Valery, olayın nasıl meydana geldiğini öğrenmek için kolları sıvar.

Outbreak

Bulaşıcı hastalıklar uzmanı Albay Sam Daniels, Zaire’de ortaya çıkan ölümcül bir virüsü araştırmakla görevlendirilir. Araştırmaları sonucunda virüsün Amerika’ya da geldiğini tespit eder. Bu tehlikeli virüs kontrol altına alınmazsa, bütün Amerika’yı yok edebilecek kadar güçlü bir hale dönüşecektir. Sam Daniels, virüs uzmanı olan eski eşinin yardımıyla virüs salgınını kontrol altına almayı başarır.

Under The Dome

Stephan King’in 2009 yılında yayımlanan aynı isimli kitabından uyarlanan Under the Dome’un yapımcılığını Steven Spielberg üstleniyor. Ardına geçilmesi imkansız olan bir kubbenin altında yaşamak zorunda kalan bir kasabanın hikayesini konu alan dizi, 2013 – 2015 yılları arasında CBS’de yayınlandı. Dünyanın geri kalanında uzakta, kendilerine yeni bir düzen kurmaya çalışan insanları anlatan dizinin, Netflix için yeni uyarlamasının yapılması söz konusu.

Elif Dağdeviren’in tüm önerileri için tıklayın.

Fatih Tutak – Şef

Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi belgeseli, büyük bir kitle tarafından dünyanın en büyük sushi şefi olarak kabul edilen 85 yaşındaki Jiro Ono’nun hikayesini anlatıyor. Jiro Ono, Tokyo metro istasyonunda salaş bir sushi restoranı Sukiyabashi Jiro’nun sahibi. Restoranında 10 sandalye var, bir tabak 300 dolar ediyor. Mütevazi görünümüne rağmen bu restoran prestijli bir 3 yıldızlı Michelin incelemesi ile ödüllendirilen türünün ilk restoranı. Bu minik restoranın ilginç hikayesini ve tüm dünyadan nasıl turist çektiğini anlatan belgeseli izlenecekler listenizin en başına yazmayı unutmayın!

Sour Grapes

İngiltere yapımı Sour Grapes, Rudy Kurniawan tarafından gerçekleştirilen ve 2012 yılında ortaya çıkarılan bir şarap dolandırıcılığı hikayesini konu alıyor. Jerry Rothwell ve Reuben Atlas tarafından yönetilen, yaklaşık 1,5 saat uzunluğundaki Sour Grapes, Kurniawan’ın araştırmacıları ve koleksiyonerleri dolandırıp milyonlarca dolar kazandıktan sonra yakayı ele vermesinin ayrıntılarını izleyicilerle paylaşıyor. Müzayede evlerinden pahalı şarap şişeleri satın alıp bunları ucuz şaraplarla dolduran Kurniawan, bu konu hakkında röportaj vermeyi reddetse de, belgeselde konuyla alakalı pek çok ismin röportajı yer alıyor.

Theater of Life

Theater of Life, ünlü İtalyan Şef Massimo Bottura’nın 2015 Milano Expo’da yardıma muhtaçlar için gıda atıklarından gurme yemekler yapan bir aşevi açma sürecini anlatıyor. Şef massimo bottura’nın fikir babası olduğu “Refettorio Ambrosiano” isimli aşevi projesini anlatan belgesel filmi izlerken, aşevinin misafirleri; evsizler, mülteciler ve engelli insanların kendi ağzından hikayelerini dinleme fırsatı bulacaksınız.

Fatih Tutak’ın tüm önerileri için tıklayın.

Fuat Pamukçu – GYIAD Başkanı

The Good Wife

Ünlü İsimlerden Dizi, Film ve Belgesel Önerileri

Drama, gizem ve suç türündeki dizi, eyalet savcısı olan seçkin bir politikacının karısı Alicia Florrick’in aldatılmasını ve bu süreçte yaşadıklarını konu alıyor. Kocası Peter Florrick’in kaset skandalı ve hapse düşmesi üzerine Alicia, evi ve ailesi için vazgeçtiği eski mesleği avukatlığa geri dönmeye karar verir. Üniversite yıllarındaki aşkı Will Gardner’ın prestijli hukuk firmasında çalışmaya başlayan Alicia, kariyeri için zorlu yollardan geçtiği bu süreçte hem iyi bir anne hem de iyi bir eş olmaktan da vazgeçecek gibi görünmüyor. Dizi 40’tan fazla adaylığa ve 6 ödüle sahip.

The Good Fight

The Good Wife dizisinde olayların kaldığı noktadan bir yıl sonrasında başlıyor: The Good Fight. Yine bir skandalla başlayan ve bu skandalın başroldeki üç karakterin hayatına etkilerini konu alan diziyi karanlık bir ortamda izlemeyi deneyin. Böylece dizideki atmosferin etkisini artıracaksınız!

Top Chef (Bravo)

Yarışma formatındaki Amerikan TV şovunda mutfakta birbirleriyle yarışan şefler ve onları değerlendirmeye alan profesyonel şefler yer alıyor. Her yeni bölüm sonunda bir veya daha fazla yarışmacının elendiği yarışmanın değerlendirme aşamasını jüri koltuğundaki profesyonel şeflerin yanı sıra yemek ve şarap endüstrisinin diğer seçkin isimler de üsleniyor.

The Wire

Amerikan HBO kanalında yayınlanan polisiye, suç ve dram türündeki The Wire, Baltimore şehrinin görülmemiş pek çok yerini ekranlara taşıyor. Polisin şehrin arka sokaklarında uyuşturucuyla savaşını konu alan dizi, Polis-Siyaset-Mafya üçgeninde uyuşturucu ticaretiyle ilgili gerçek ve ilginç bilgiler içeriyor. Gerçekçi ve derin anlatımıyla TIME, The Guardian, Entertainment Weekly gibi dergiler tarafından farklı zamanlarda “En İyi Dizi” olarak seçildi.

Gonca Vuslateri – Oyuncu

The Sinner

Petra Hammesfahr’ın aynı isimli romanından uyarlanan The Sinner, nedenini hiç bilmediği bir şekilde kendini korkunç bir öfke nöbetine girip şiddet uygulamış bir durumda bulan genç bir kadının hikayesini anlatıyor. Olayı araştıran dedektif de bu gizemli olayın çekiciliğine kapılır ve bu olayın altında yatan nedenleri bulmak için kendini genç kadının geçmişini ortaya çıkarmaya adar. Başrollerini ünlü oyuncular Jessica Biel, Bill Pullman, Nadia Alexander ve Christopher Abbott’ın üstlendiği dizi, 8 bölümden oluşan mini bir seri.

Westworld

HBO tarafından yeniden yorumlanarak ekranlara taşınan bilim kurgu klasiği Westworld, yapay zekanın doğuşu ve günahın geleceği hakkında karanlık bir macera. Sinematografik açıdan oldukça besleyici olan yapım, üzerine çok fazla kafa yorulacak senaryo örgüsü ile izleyicisini diken üzerinde tutmayı başarıyor. İlhamını aldığı filmin 1973’te çekildiğini bilmekse zamanın ötesinde bir yapıma saygı duruşunu şart kılıyor; zira insanların günlük yaşamlarına robotları dahil etme fikrini ustalıkla kurgulamış bir filmden bahsediyoruz. Anthony Hopkins’in ağırbaşlı oyunculuğuna bir kez daha hayran kalmak için yepyeni bir bahanemiz daha var!

The Handmaid’s Tale

Hulu yapımı olan Handmaid’s Tale, çevresel felaketler ve doğurganlık oranının hızla düşüşü sonrası kurual Gilead isimli bir distopyada geçen dizi oldukça karamsar bir havaya sahip. Mad Men’den tanıdığımız Elisabeth Moss’un oyunculuğu ise bu rol ile kendisine Altın Küre kazandırdı. İlk sezonuyla tüm dünyada çarpıcı bir etki yapmayı başaran ve tüm dünyada çok okunan Margaret Atwood’un kitabından bir uyarlama. Hala devam eden Handmaid’s Tale’i Blu Tv’de bulabilirsiniz.

Sex Education

2019 yılında ilk sezonu yayınlandığında büyük ses getiren Sex Education bir lisede geçse de, konusu ve bu konuyu işleyişi itibariyle diğer gençlik dizilerinden ayrılıyor. Ergenlik dönemindeki gençlerin cinselliğe bakışlarını ve seks hayatlarını son derece dürüst bir şekilde aktardığı için büyük övgü toplayan dizi, annesi seks terapisti olan 16 yaşındaki Otis’in, arkadaşı Maeve’nin yönlendirmesiyle annesinin işine soyunup okulda sekse dair tavsiyeler vermesini anlatıyor.

Gonca Vuslateri’nin tüm önerileri için tıklayın.

Prof. Dr. Haluk Gürgen – Akademisyen

Unnatural Selection

Joe Egender ve Leeor Kaufman tarafından hazırlanan bu dört bölümlük belgesel, genetik bilimi alanında yapılan ilerlemeleri ele alıyor. Bir bilimkurgu filmi izlediğinizi düşündürecek olan belgeselin odak noktası ise gen değiştirme teknolojisi. İnsan türünün geleceğini tamamen değiştirebilecek bir buluşun eşiğinde olduğumuzu anlatan Unnatural Selection, insan bedeninin potansiyelini optimize etmeyi amaçlayan biohacking’i masaya yatırıyor.

The Game Changers

The Game Changers; hayvansal ürün tüketiminin sporcuların iyi bir performans göstermesi için gerekli olduğuna dair yaygın inanışı ortadan kaldırmayı hedefliyor. Belgeselde, et yiyenler ile bitki yiyenlerin besin değerlerinin karşılaştırıldığı ‘en büyük’ çalışmadan söz ediliyor. Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmenize neden olabilecek, şaşırtıcı bilgiler öğreneceksiniz!

Wild Wild Country

Wild Wild Country, son 20 yılın en çok konuşulan isimlerinden olan Osho’nun hayatını konu alıyor. Hala en çok okunan kişisel gelişim kitapları arasında kitaplarıyla yer alan Osho’nun gerçek kimliğini öğreneceğiniz belgeselde, ortak bir amaç uğruna bir araya gelen bir grup insanın yerel halk ve politikacılar ile yaşadıklarını izleyeceksiniz. En sonda ortaya çıkan büyük skandala çok şaşıracaksınız!

Prof. Dr. Haluk Gürgen’in tüm önerileri için tıklayın.

Levent Erden – Akademisyen ve Reklamcı

Black Mirror

İçinde yaşadığımız çağın bildiğimiz ve fakat görmek istemediğimiz korkutucu gerçekleri ve sonuçları var. İşte Black Mirror bu gerçeklere ve sonuçlara odaklanan bir seri. Yayın hayatına 2011 senesinde İngilizlerce başlayan yapım, kazandığı başarı ve popülarite sonrası 2015’te Netflix tarafından satın alındı. Birbirinden farklı bölümlerden oluşan 5 sezon ile biri yılbaşı özel olmak üzere iki film, modern toplum içindeki bireyi bilim kurgudan aldığı destekle bir antolojiye dönüştü. Çağın karanlığı ile yüzleşmek isteyenler için ideal.

{772908}

Bojack Horseman

Rick and Morty’nin uzun süren yokluğunda ilaç gibi yetişen yetişkin animasyonu Bojack Horseman, 90’lı yılların dizi yıldızı olan Bojack’in günümüzde ki huysuz ve kendini içkiye adamış hallerini anlatıyor. Dizi komedi olarak ön plana çıkıyor olsa bile aslında düşündürücü konulara değinen içinde dram bulunduran bir hikayeye sahip. Seslendirmelerde ise Breaking Bad’in yıldızı Aaron Paul var ve Will Arnett gibi önemli isimler var.

Altered Carbon

2018 yılında Netflix’in çok ciddi bir şekilde bütçe ayırdığı Altered Carbon dizisi Richard K. Morgan’ın klasik Siberpunk çizgi romanından uyarlanmıştır. 23. yüzyılda insan zihninin sayısallaştırıldığı ve ruhunun bir bedenden diğerine aktarılabildiği gelecekte geçiyor. Envoy olarak bilinen ve 250 yıldır hapsedilen eski bir elit yıldız savaşçısı Takeshi Kovacs, durdurmaya çalıştığı bir geleceğe uyandırılır. Eğer tek bir cinayeti çözebilirse, Dünya’da yeni bir yaşam için bir şans elde edecek. Ölümün artık kalıcı olmadığı bir dünyada geçen dizinin başrollerinde Joel Kinnaman, James Purefoy, Martha Higareda, Renee Elise Goldsberry, Will Yun Lee ve Dichen Lachman rol alıyor. Dizinin senarist ve yapımcı koltuğunda ise Leate Kalogridis bulunuyor.

{772714}

Miles Davis: Birth of Cool

Miles Davis: Amerikalı caz trompetçisi, besteci, grup lideri ve yenilikçi… Bu belgesel özelliği taşıyan Miles Davis: Birth Of The Cool; müziğin arkasındaki adamı keşfetmek için Miles’ı ve meslektaşlarını, el yazısı notlarını ve Miles’ın orijinal tablolarının çektiği arşiv fotoğraflarını ve ev filmlerini araştırıyor. Efsane Jazz sanatçısının hayatına keyifli bir ışık tutan bu belgeseli izlerken müziğin ve doğaçlamanın gücüne tanık olacaksınız!

{772899}

II. Dünya Savaşının En Önemli Olayları (Renkli)

Bir Netflix orijinal yapımı olan “2. Dünya Savaşı’nın En Önemli Olayları (Renkli)”, geçtiğimiz sene Netflix’in popüler yapımları arasında yer alan 10 bölümlük bir belgesel. Renklendirilmiş ve çoğu daha önce hiç görülmemiş arşiv görüntülerinden oluşan belgesel, Dünya tarihinde pek çok açıdan eşi benzeri görülmemiş bir önem taşıyan bu savaşa dair yeni bir perspektif sunmayı amaçlıyor. Belgeselin dikkat çektiği olaylar arasında ise, Pearl Harbor’ın bombalanması, Normandiya Çıkarması, Stalingrad Muharebesi ve Dresden Bombardımanı gibi pek çok tarihi olay yer alıyor.

Levent Erden’in tüm önerileri için tıklayın.

Levent Özçelik – Gazeteci

Beforeigners

Yılın en yaratıcı işlerinden olan Beforeigners, HBO yapımı 6 bölümlük bir mini TV serisi. HBO’nun ilk orijinal İskandinav yapımı olan dizide, geçmişte yaşamış olan Norsk halkı günümüze seyahat ediyor ve olayların ardı arkası kesilmiyor. Günümüzdeki göç hareketlerinden ilham alıdığı aşikar olan dizide, geçmişten gelen bu “göçmenler”, yerel halk tarafından ekonomik ve psikolojik bir güç olarak görülüyor. “Göçmenler” ve “yerliler” arasındaki çatışma ise giderek artıyor.

Ragnarok

Ünlü trolltunga kayası ve hiking bölgesinin de içinde bulunduğu, küçük bir Norveç kasabası olan Edda’da geçen Ragnarok, Netflix’in en yeni işlerinden. Kasabayı yıllar önce terk eden bir kadının ani geri dönüşü ile başlayan dizide, Norveç mitolojisine yaptığı göndermelerle de dikkat çekiyor. Fantastik bir gençlik dizisi olarak tanımlansa da iki türe ait klişelerden uzak duran dizinin ikinci sezonu için onay geldi bile.

Heimbane

Heimbane, Yine Norveç yapımı, özel bir dizi olan Heimbane, kadın futbol antrenörü Helene Mikkelsen’in hikayesini konu alıyor. Mikkelsen’in Norveç birinci liginde bir takımdan teklif alarak göreve başlamasından sonraki döneme odaklanan dizi, bir kadının kariyerine ve yaşantısına dair farklı bir bakış açısı sunuyor. Oldukça beğenilen dizinin 2. sezonu bulunuyor.

Keith Richards – Under the Influence

Belgesel, Rolling Stones’un efsanevi gitaristi Keith Richards’ın hayatı ve müzikal yolculuğunu konu alıyor. Rolling Stones ile kariyerlerinin başındayken yaşadıkları Amerika dönemi ise özellikle müthiş. Keith Richards, dönemin toplumsal hayatı ve müzik dünyasına birinci elden tanıklık etmişken, belgesel sayesinde izleyicilere bambaşka bir dünyaya erişim izni veriliyor. Siyahların yaşadığı sorunlar ve Blues’un Stones müziğindeki baskın etkisi de belgeselde açıkça görülüyor.

{772899}

SENNA

Brezilya’da Senna’nın Pele’den daha çok sevildiği söylenir. Formula 1 yarışlarının 1998 yılında Tamburella pistinde yaşanan kaza ile hayata veda eden efsane pilotunun hikayesini anlatan belgesel, pek çok açıdan önem taşıyor. Özellikle Fransız rakibi Alain Prost ile olan kavgaları sırasında bile birbirlerine gösterdikleri saygı, centilmenlik ve rekabet için önemli bir örnek.

Jiro Derams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi belgeseli, büyük bir kitle tarafından dünyanın en büyük sushi şefi olarak kabul edilen 85 yaşındaki Jiro Ono’nun hikayesini anlatıyor. Jiro Ono, Tokyo metro istasyonunda salaş bir sushi restoranı Sukiyabashi Jiro’nun sahibi. Restoranında 10 sandalye var, bir tabak 300 dolar ediyor. Mütevazi görünümüne rağmen bu restoran prestijli bir 3 yıldızlı Michelin incelemesi ile ödüllendirilen türünün ilk restoranı. Jiro Dreams of Sushi belgeseli de bu minik restoranın nasıl tüm dünyadan turist çekmesini ve ilginç hikayesini anlatıyor.

Levent Özçelik’in tüm önerileri için tıklayın.

Mario Levi – Yazar

La Casa De Papel

İspanyol Netflix’in keşfedip yeniden kurguladıktan sonra yayınladığı an tüm dünyada kısa sürede bir fenomen haline gelen La Casa De Papel, klasik bir soygun hikayesinin ötesinde harikulade bir suç dizisi. Dizide çok fazla karakter olmasına rağmen hepsi neden bu işin içinde, neye nasıl bakıyorlar ve neden öyle davranıyorlar; her sorunun bir cevabı, hepsinin bir yöntemi var. Bu anlamda oldukça bağlayıcı bir hikaye anlatımına sahip. İspanyol sinemasındaki renk kullanımına, karanlığın ve kasvetin içindeki o muhteşem kırmızılara ayrıca hayran kalacağınızdan eminiz.

Lizbon’a Gece Treni

İsveçli bir klasik diller profesörü olan Raimund Gregorius’u konu alan Lizbon’a Gece Treni, Pascal Mercier’in aynı ismi taşıyan ünlü romanının bir uyarlaması. Sıkıcı hayatı Portekizli güzel bir kadının hayatını kurtardıktan sonra değişen Geregorius, kendini birden bire Lizbon’a giden bir trene atlamış halde bulur. Burada eski bir fizikçi ve şair olan Portekizli bir yazarın gizemli hayat hikayesinin peşine düşen profesör, hayatının anlamını sorgulamaya başlar.

Ruhlar Evi

1920’li yıllarda Arjantin’de geçen Ruhlar Evi, tanıdık bir hikayeyle başlıyor. Oldukça zengin adamın kızı olan Rosa ile fakir bir genç olan Estaban birbirlerine aşık olurlar fakat evlenmelerine izin verilmez. Para kazanıp sevdiği kız ile evlenmeye kararlı olan Estabani bir altın madeninde çalışmaya başlar. Rosa’nın talihsiz bir şekilde ölmesiyle hiçbir yaşam amacı kalmayan Estaban izbe bir çiftliğe yerleşir fakat işler yıllar sonra tekrar karışacaktır. Filmin zengin oyuncu kadrosunda yer alan isimler arasında ise Glenn close, Jeremy Irons, Meryl Streep, Winona Ryder ve Antonio Banderas bulunuyor.

İhtiyarlara Yer Yok

Coen Kardeşler’e dört Oscar Ödülü kazandıran İhtiyarlara Yer Yok, sinema tarihinin başyapıtlarından biri olarak kabul ediliyor. 2007 yapımı bu şaheserin başrollerinde ise Javier Bardem ve Josh Brolin yer alıyor. Bir olay yerinde bulduğu çantayı alan ve kendini belanın tam ortasında bulan Llewelyn Moss, bir Vietnam gazisidir. Peşine takılan kiralık kaitl Anton Chigurh’tan kaçmak için akla karayı seçen Moss’un işi ise çok zordur çünkü Chigurh’un işini yarım bırakmak gibi bir niyeti yoktur.

Mario Levi’nin tüm önerileri için tıklayın.

Mert Fırat – Oyuncu

Mindhunter

Netflix’in psikolojik gerilim dizisi olan Mindhunter, dedikodulara göre ilk sezonu yayınlanmadan aylar öncesinde ikinci sezon onayını almış. Ünlü yönetmen David Fincher direktörlüğünde çekilen dizi, FBI ajanlarının seri katil kavramını nasıl ortaya çıkardığını ve ele aldığını anlatıyor.

The Handmaid’s Tale

Hulu yapımı olan Handmaid’s Tale, çevresel felaketler ve doğurganlık oranının hızla düşüşü sonrası kurual Gilead isimli bir distopyada geçen dizi oldukça karamsar bir havaya sahip. Mad Men’den tanıdığımız Elisabeth Moss’un oyunculuğu ise bu rol ile kendisine Altın Küre kazandırdı. İlk sezonuyla tüm dünyada çarpıcı bir etki yapmayı başaran ve tüm dünyada çok okunan Margaret Atwood’un kitabından bir uyarlama. Hala devam eden Handmaid’s Tale’i Blu Tv’de bulmak mümkün.

Earth

2007 yapımı doğa belgeseli olan Earth, vahşi habitatlara ve canlıların çeşitliliğine dikkat çekiyor. Film, Ocak’tan itibaren 1 yılı Kuzey Kutbu’nda başlayarak aynı yılın Aralık ayına doğru Güney’e doğru ilerliyor. Bu yolculuk boyunca 3 belirgin türün (kutup ayısı, Afrika çalı fili ve kambur balina) çevresel tehditlere karşı hayatta kalma mücadelesini gözler önüne seren belgesel, oldukça bilgilendirici.

Mert Fırat’ın tüm önerileri için tıklayın.

Murat Kolbaşı – İş İnsanı

Homeland

Altı Emmy Ödülü sahibi olan Homeland, son yılların en popüler TV dizilerinden biri. 8 yıldır kayıp olan deniz çavuşu Nicholas Brody’nin teröristlere ait bir evde bulunmasıyla başlayan dizinin hiç değişmeyen esas kahramanı ise bipolar bir CIA ajanı olan Carrie Mathison. Ülkesi tarafından “kahraman” ilan edilen Brody’ye dair farklı fikirleri olan Carrie’ye hayat veren isimse Claire Danes’den başkası değil. Şu anda 8. ve son sezonu Showtime’da yayınlanmakta olan dizi, senaryosundaki ters köşe anların yanı sıra gündemi yakalamayı olay örgüsüyle de çok konuşuluyor.

Suits

Başrolleri arasında Sussex Düşesi Meghan Markle’ın da bulunduğu, Netflix’in hukuk ve dram dizisi Suits, bir hukuk firması içinde geçiyor. Oldukça zeki olmasına rağmen eğitimini yarıda bırakmak zorunda kalan Mike Ross, tesadüfi bir şekilde New York’un en başarılı avukatlarından Harvey Specter ile tanışır. Mike’ın zekasına hayran kalan Harvey, Mike’ı kendi asistanı olarak işe alır fakat ortada çalıştıkları iş yerine yalnızca Harvard mezunlarının işe alınması gibi bir pürüz vardır. Bu durumun ikiliyi birçok yalanı barındıran bir oyunun içine sürüklediği diziyi izlemeyi bırakamayacaksınız!

Narcos

Dünyaca ünlenmiş olan Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar’ın hikayesini anlatan Narcos, çıktığı ilk sene oldukça ses getirmişti. DEA ajanları Javier Pena ve Steve Murphy’nin de bu süreçteki faaliyetlerini izleyeceğiniz dizi Escobar’ın hem yükselişini hem de çöküşünü seyirciye anlatıyor. Üçüncü sezon itibariyle ise Cali Cartell’ine odaklanan dizi Narcos: Mexico adıyla çıkan yeni serisiyle de Meksika’daki uyuşturucu kaçakçılarına odaklanıyor. Game of Thrones’dan tanıdığımız Pedro Pascal ve dizinin şahane müzikleri ise, seriye renk katan detaylar arasında.

La Casa De Papel

İspanyol Netflix’in keşfedip yeniden kurguladıktan sonra yayınladığı an tüm dünyada kısa sürede bir fenomen haline gelen La Casa De Papel, klasik bir soygun hikayesinin ötesinde harikulade bir suç dizisi. Dizide çok fazla karakter olmasına rağmen hepsi neden bu işin içinde, neye nasıl bakıyorlar ve neden öyle davranıyorlar; her sorunun bir cevabı, hepsinin bir yöntemi var. Bu anlamda oldukça bağlayıcı bir hikaye anlatımına sahip. İspanyol sinemasındaki renk kullanımına, karanlığın ve kasvetin içindeki o muhteşem kırmızılara ayrıca hayran kalacağınızdan eminiz.

Nilay Örnek – Gazeteci

The Young Pope

Oscar ödüllü Paolo Sorrentino’nun yönettiği ilk televizyon dizisi The Young Pope, genç bir kardinal, Lenny Belardo (Jude Law), papa ve Katolik Kilisesi’nin başı oluyor. Pius XIII adını alıyor ve Vatikan’ın yerleşik geleneklerine ve uygulamalarına fazlasıyla meydan okuyor. Baş danışmanı olarak görev yapmak üzere ise kendisini yetimhanede yetiştiren rahibe Rahibe Mary’yi yani Diane Keaton’ı yanına çekiyor. Onu çocukken terk eden ebeveynleriyle yüzleşmek arzusuyla hareket eden Lenny, Kiliseyi yeni bir muhafazakar yöne götürerek Vatikan’ın içinde ve dışında bozulmaya neden oluyor.

Sex Education

2019 yılında ilk sezonu yayınlandığında büyük ses getiren Sex Education bir lisede geçse de, konusu ve bu konuyu işleyişi itibariyle diğer gençlik dizilerinden ayrılıyor. Ergenlik dönemindeki gençlerin cinselliğe bakışlarını ve seks hayatlarını son derece dürüst bir şekilde aktaran dizi büyük övgü topluyor. Annesi seks terapisti olan 16 yaşındaki Otis’in, arkadaşı Maeve’nin yönlendirmesiyle annesinin işine soyunup okulda sekse dair tavsiyeler vermesini anlatan diziyi izlenecekler listenize eklemeyi unutmayın!

Mindhunter

Netflix’in psikolojik gerilim dizisi olan Mindhunter, dedikodulara göre ilk sezonu yayınlanmadan aylar öncesinde ikinci sezon onayını almış. Ünlü yönetmen David Fincher direktörlüğünde çekilen dizi FBI ajanlarının seri katil kavramını nasıl ortaya çıkardığını ve ele aldığını anlatıyor.

Saffet Emre Tonguç – Yazar, Tarihçi ve Profesyonel Rehber

Fauda

Arapça’da Kaos anlamına Fauda, tam olarak da İsrail ve Filistin arasındaki kaos ilişkiye değinen bir aksiyon dizisi. İsrail Savunma Kuvvetleri’ndeki deneyimlerine dayanarak geliştirilen Fauda, Filistin ve İsrail arasında yaşanan gerilimi ve savaşı konu almaktadır. Aktif olan paramiliter örgüt ve siyasi partiler olan El Fetih ve Hamas’dan bahseden Fauda 2015 yapımı, 2 sezon ve 24 bölümden oluşuyor.

The Angel

Mısır’ın eski devlet başkanı Cemal Abdülnasır’ın damadı olup aynı zamanda İsrail gizli servisinin en önemli muhbirlerinden olan Eşref Mervan’ın gerçek öyküsünü anlatan Netflix filmi The Angel, tarihi bir olaya ışık tutan ilginç konusuyla dikkatleri üzerine çekiyor. Hollandalı oyuncu Marwan Kenzari ise Eşref Mervan’ı canlandırıyor. Oyuncuya Hannah Ware, Waleed Zuaiter ve RocknRolla, Dawn of the Planet of the Apes, Warcraft filmlerinden tanıdığımız Toby Kebbell eşlik ediyor.

Operation Finale

Yahudu Soykırımının baş mimarlarından Adolf Eichmann’ın Mossad ajanları tarafından yakalanmasını anlatan Operation Finale, daha karşılaşılan senaryoların tam tersi olarak II. Dünya Savaşı’nın “ardından” yaşananları merkezine alıyor. Chris Weitz’ın yönetmenliğini üstlendiği ve gerçek olaylardan uyarlanan film, bir efsane olarak görülen Mossad ajanı Peter Malkin’in gizli bir operasyonla, Nazi Almanyası’nda Yahudiler hakkındaki politikanın belirlenmesinde kilit bir rol oynayan subay Adolf Eichmann’ı yakalayışını konu ediyor.

Saffet Emre Tonguç’un tüm önerileri için tıklayın.

Salim Kadıbeşegil – Kurumsal İtibar ve Stratejik İletişim Danışmanı

Eczacı

1999 yılında bir uyuşturucu meselesinden çıkan çatışmada oğlunu kaybeden Louisianalı bir eczacı olan Dan Schneider, polislere sorduğu sorulara tatmin edici cevaplar alamayınca daha da çok yıkılır. Oğlunun katilini adalete teslim etmeye and içen Schneider, yaşadıkları toplumdaki bağımlılık salgınını fark eder. Bu durumun arkasındaki yolsuzluğu ifşa etmeye kararlı olan Schneider, bunun için her şeyi göze alır.

Making a Murderer

10 yılı aşkın bir sürede tamamlanan Making a Murderer, Laura Ricciardi ve Moira Demos tarafından hazırlanan bir gerçek-suç belgeseli. 1985 yılında tecavüz ve cinayete teşebbüs suçlarından hapse giren Steven Avery, 18 yıl sonra masum olduğu anlaşılınca serbest bırakılır. 2005 yılında ise cinayete yardım ve yataklık etme suçuyla yargılanıp 2007 yılında tekrar hapse gönderilir. Avery’nin yeni avukatı Kathleen Zellner ise müvekkilinin tuzağa düşürüldüğünü iddia eder. Yayınlandığında büyük ses getiren ve Amerikan Yargı Sistemi’nin bir kez daha sorgulanmasına yol açan belgeselin ardından, 500.00’den fazla kişi Avery’nin beraat etmesi için imza toplayıp Beyaz Saray’a dilekçe gönderdi.

El Pepe: Yüce Bir Yaşam

2018 yapımı bir belgesel film olan El Pepe:Yüce Bir Yaşam’ın yönetmenliğini ödüllü Sırp yönetmen Emir Kusturica üstleniyor. 2018 yılında Venedik Film Festivali’nde UNESCO Ödülü verilen belgesel, Uruguay’ın eski başkanı ve aynı zamanda eski bir gerilla savaşçısı olan, “El Pepe” lakaplı José Mujica’nın hayatını ve mirasını konu alıyor.

Salim Kadıbeşegil’in tüm önerileri için tıklayın.

Serda Büyükkoyuncu – Sanat & Seyahat & Müzik Yazarı

Outlander

Diana Gabaldon’un aynı isimli roman serisinden uyarlanan “Outlander”, 1946 yılında yaşayan evli bir hemşire olan Claire Randall’ın kendini birden bire 1743 yılında İskoçya’da bulmasıyla başlıyor. Yeni hayatında, Jacobit Ayaklanması’na katılan bir İskoçlu, yakışıklı bir savaşçıya aşık olan Claire, kendini bir ikilemde bulur. Şu anda 5. ve son sezonu yayınlanmakta olan dizi; aksiyon, bilim-kurgu, tarih ve romantizmi bir arada sunuyor.

The Last Kingdom

Bernard Cornwell tarafından yazılan Sakson Hikayeleri’nin bir uyarlaması olan The Last Kingdom, 800’lü yıllarda, üzerinde 7 farklı krallığın yer aldığı Britanya’da geçiyor. Vikingler tarafından sürekli saldırı altında olan bu Anglo-Sakson topraklarda doğup Vikingler tarafından büyütülen Büyük Alfred’in hayatını konu alan dizinin 4. sezonunun bu yıl Netflix’de yayınlanması bekleniyor.

Serda Büyükkoyuncu’nun tüm önerileri için tıklayın.

Özlem Süer – Moda Tasarımcısı

Minimalism: A Documentary About the Important Things

2009 yılında daha az şeye sahip olduğu bir hayatın peşinden gitmeye karar veren Joshua Fields Milburn, bir sonraki sene ise arkadaşı Ryan Nicodemus ile birlikte bir websitesi kurar. “Minimalist” yaşam tarzlarını daha fazla insana tanıtmak için çıkdıkları bu yolculuk; yazılar, podcast’ler ve son olarak da bu belgesel ile devam ediyor. 2016 yılının en iyi belgesellerinden biri olarak kabul edilen Minimalism: A Documentary About the Important Things, farklı hayatlara sahip olan fakat hepsi minimalizmi benimsemiş çok sayıda insan ile yapılan röportajlardan oluşuyor.

Baraka

İki bölümden oluşan Baraka, özgün tarzıyla tanınan bir isim olan Ron Fricke tarafından yönetilen 1992 yapımı deneysel bir belgesel. Hiçbir anlatıcının yer almadığı belgesel, 6 kıtada yer alan 24 ülkede yapılan ve 14 ay süren çekimlerin sonunda ortaya çıktı. Kaybetmekte olduğumuz güzelliklere adeta bir ağıt yakan Baraka, dünyanın dört bir yanında yer alan göz alıcı doğal güzelliklere insanların yaptıklarını dürüstçe gözler önüne seriyor. Öyle ki, bazı sahnelerden hafızalardan silineceğe benzemiyor.

Samsara

Usta yönetmen Ron Fricke, 1992 yapımı Baraka’nın devamı olarak yayınlanan Samsara ile içerisinde bulunduğumuz “karanlık” dönemi aydınlatmayı amaçlıyor. Sanskritçe’de “Dünya” anlamına gelen Samsara’nın çekimleri 5 yıl boyunca 25 ülkede devam etti. Gelenekler ve modern sistemlerin arasına sıkışmış bir dünya portresi çizen bu etkileyici belgesel, tıpkı Baraka’nın yaptığı gibi, bunu nefes kesen görselleri ile bir anlatıcı olmadan başarıyor.

Özlem Süer’in tüm önerileri için tıklayın.

Saffet Emre Tonguç – Yazar, Tarihçi ve Profesyonel Rehber

Dünyaya Düşen Casus (The Spy Who Fell to Earth)

27 Haziran 2007 günü öğleden sonra beşinci kattaki bir Londra dairesinin balkonundan adam düşüyor ve kısa bir süre sonra ölüyor. Atladı mı? Yoksa itildi mi? Adam, Eşref Marwan: Mısırlı bir milyoner ve Mısır cumhurbaşkanının damadı. Ama onu daha da önemli kılan şey yakın zamanda Mısır’ın en büyük düşmanları İsrail için çalışarak ülkesine ihanet eden bir casus olarak nitelendirilmesi. Dr. Ahron Bregman’ın kitabından uyarlanan bu belgesel, Mısırlı bir milyarder olan İsrail ajanı Ashraf Marwan’ın yaşamını ve gizemli ölümünü irdeliyor.

Sinan Hamamsarılar – Tat Dedektifi

Netflix Midnight Diner: Tokyo Stories

Yarō Abe tarafından yaratılan aynı isimli manga serisinden uyarlanan Netflix Midnight Diner: Tokyo Series, Tokyo’nun en hareketli bölgelerinden biri olan Shinjuku’da yer alan “Meshiya” isimli bir restoranda yaşanan hikayeleri son derece eğlenceli bir şekilde anlatıyor. Gece yarısından sabah 7’ye kadar açık olan Meshiya, müdavimi olan karakterlerle oldukça ilginç bir yer haline geliyor. Restoranın Master A olarka tanınan şefi ise elindeki sınırlı imkanlarla harikalar yaratıyor.

Sour Grapes

İngiltere yapımı Sour Grapes, Rudy Kurniawan tarafından gerçekleştirilen ve 2012 yılında ortaya çıkarılan bir şarap dolandırıcılığı hikayesini konu alıyor. Jerry Rothwell ve Reuben Atlas tarafından yönetilen, yaklaşık 1,5 saat uzunluğundaki Sour Grapes, Kurniawan’ın araştırmacıları ve koleksiyonerleri dolandırıp milyonlarca dolar kazandıktan sonra yakayı ele vermesinin ayrıntılarını izleyicilerle paylaşıyor. Müzayede evlerinden pahalı şarap şişeleri satın alıp bunları ucuz şaraplarla dolduran Kurniawan, bu konu hakkında röportaj vermeyi reddetse de, belgeselde konuyla alakalı pek çok ismin röportajı yer alıyor.

Chef’s Table

Chef’s Table, dünyanın dört bir yanındaki yıldız şeflerin yaratıcı dünyalarını izleyicilerle buluşturuyor. “The World’s 50 Best Restaurants” listesinde yer alan Michelin yıldızlı restoranların şeflerini tanıma şansı yakalayıp onların mutfak sırlarını öğreniyorsunuz.

Tat Dedektifi’nin tüm önerileri için tıklayın.

Şahika Ercümen – Serbest Dalış Dünya Rekortmeni

The Goop Lab

2008’de kurduğu Goop markasını yıllar içerisinde neredeyse bir imparatorluğa dönüştüren Gwyneth Paltrow, son zamanlarda ise izleyenleri Goop’un mutfağına götürdüğü 6 bölümden oluşan belgesel serisi The Goop Lab ile dikkat çekiyor. Sağlıklı yaşama dair pek çok konuyu ele alan belgeselin en çok konuşulan bölümleri ise enerji ile iyileşme ve psikoterapi hakkında olanlar.

Our Planet (Gezegenimiz)

Planet Earth’ün yapım ekibi tarafından hazırlanan “Gezegenimiz”, 8 bölümden oluşan bir doğa belgeseli. 7 kıtada yer alan 50 ülkede dört yıl boyunca devam eden çalışmalar sonucu ortaya çıkan belgesel, içinde bulunduğumuz gezegenin nefes kesen güzelliklerini gözler önüne seriyor. Kuzey Kutbu’ndan Güney Amerika’nın balta girmemiş ormanlarına, gizemli okyanuslardan Afrika’nın uçsuz bucaksız çöllerine uzanan benzersiz bir yolculuk…

One Strange Rock

One Strange Rock, National Geographic’in 2018 yılında yayınladığı 10 bölümlük global serisi. Oscar adaylı oyuncu Will Smith’in sunuculuğunu üstlendiği One Strange Rock, sekiz astronotun Dünya’yı uzaktan izleyerek edindikleri o eşsiz perspektiflerinden, yaşam olgusunun Dünya gezegeninde nasıl hayatta kaldığını ve geliştiğini anlatıyor. One Strange Rock, Chris Hadfield, Nicole Stott, Jeffrey A. Hoffman, Mae Jemison, Leland Melvin, Mike Massimino, Jerry Linenger ve Peggy Whitson’un gibi astronotların katkısı ile çekildi.

Şahika Ercümen’in tüm önerileri için tıklayın.

Kübra Anaç
Kübra Anaç Tüm Yazıları