preloader

İçinizi Isıtacak Sonbahar Filmleri

06.11.2023
İçinizi Isıtacak Sonbahar Filmleri

Yazı Boyutu:

Yapraklarla birlikte sıcaklıklar da yavaş yavaş düşerken, içinizi ısıtacak sonbahar temalı en güzel filmleri listeledik.

Sonbahar demek; yağmurlu havalarda battaniyenin altına girmek, elinize bir kahve almak ve film izlemek demek… Sonbaharın serin havalarında içinizi ısıtacak filmlerin bir listesini yaptık. Şimdiden iyi seyirler!

Apple TV’de İzleyebileceğiniz En İyi Sonbahar Filmleri

You’ve Got Mail (Mesajınız Var), Apple TV – IMDb: 6.7

Joe Fox (Tom Hanks) kitap marketleri zinciri sahibi bir patrondur. Kathleen Kelly (Meg Ryan) ise işlettiği küçük kitapçı dükkanı ile Fox’un acımasız rekabetine karşı koymaya çalışan küçük bir işletme sahibidir. Kader bu 2 ayrı insanı internette karşı karşıya getirir. New York’un sararmış yaprakları ve tatlı yağmurları eşliğinde içinizi ısıtacak bir romantik komedi.

Practical Magic (Aşkın Büyüsü), Apple TV – IMDb: 6.8

Tatlı cadılardan oluşan owens ailesinin en neşeli ve heyecan dolu üyeleri,kızkardeşler Sally ve Gillian Owens’dır (Sandra Bullock ve Nicole Kidman). Anne ve babalarının ölümünden sonra teyzelerinin büyüttüğü Sally ve Gillian Owens ailesinin kadınlarının büyü yeteneklerine sahiptirler ne varki bu yetenek beraberinde bir de lanet taşımaktadır. Aşık oldukları erkekler zamansız bir şekilde ölmeye mahkumdurlar.

Scent of a Woman(Kadın Kokusu), Apple TV – IMDb: 8.2

1974 yapımı İtalyan Profumo di Donna’nın yeniden çekime alındığı Scent of a Woman’in başrolünde emekli albay rolü ile Al Pacino yer alıyor. Kendisine bir nevi bakıcılık yapmak üzere Charlie isimli paraya ihtiyaci olan üniversite öğrencisi, Al Pacino’nun yanında çalışmaya başlar ancak Charlie kendisini neyin içinde olduğundan haberi yoktur…

E.T., The Extra-Terrestrial, Apple TV – IMDb: 7.8

Bir gurup meraklı uzaylının dünyayı ziyarete gelmesi üzerine geri dönerlerken içlerinden bir tanesini unutmaları üzerine kurgulanmış bu film, sizleri duygusal bir maceraya sürükleyecek. Elliot isimli küçük bir çocuk, terk edilmiş uzaylıyı eve götürmeye karar verir ve insanların uzaylılara karşı olan ön yargılarını yıkmak üzere işe koyulur.

Planes, Trains and Automobiles (Uçaklar, Trenler ve Otomobiller), Apple TV – IMDb: 7.6

Planes, Trains, and Automobiles, birbirine taban tabana zıt iki karakterin birlikte çıktıkları yolculuğu oldukça komik ve samimi bir dille anlatan bir film. Şükran Günü için evine dönmeyi sabırsızlıkla bekleyen Neal, hava alanına ulaşıncaya kadar türlü aksilikle karşılaşır. Aksilikler hava alanında da peşini bırakmaz ve uçağı iptal olur. Bu aksilikler içinde yolunun kesiştiği Del, Neal’in tam aksine hiç susmayan, karısını yeni kaybetmiş bir satıcıdır. Bu ikilinin zoraki yolculuğu, ortaya oldukça komik sahneler çıkaracaktır.

Love Story (Aşk Hikâyesi), Apple TV – IMDb: 6.9

Sonbaharın Cambridge, Massachusetts’e gelmesi ile Jennifer Cavalleri (Ali MacGraw) ve Oliver Barrett IV (Ryan O’Neal) arasında bir aşk doğar, ancak bu hiç de kolay olmayacaktır. Oliver’ın, Harvard’da eğitimini tamamlamış ailesine hiç de uygun değildir Jennifer… Bu duruma hiç ısınamayan baba oğluna verdiği maddi imkanları tamamen keser ve bu durumda Oliver hayata tekrardan kendi ayakları üstünde başlamak zorunda bırakılır. Bu hengamenin içinde çocuk sahibi olmak isteyen çift Jennifer’ın hamile kalamaması durumunu incelerken Lösemi hastası olduğunu öğrenirler.

Stepmom (Omuz Omuza), Apple TV – IMDb: 6.8

Stepmom, aile ilişkilerini yenilikçi ve sıcak bir perspektiften ele alıyor. Luke, eski karısıyla ani ayrılığının ardından kendine yeni bir hayat kurarak yeni sevgilisi Isabel ile birlikte yaşamaya başlar fakat ikili ile birlikte yaşayan Luke’un çocukları Anna ve Ben bir türlü Isabel ile anlaşamamaktadır. Bu karşılıklı anlaşmazlık günden güne büyüyerek farklı sıkıntılara neden olacaktır. Başrollerinde romantik filmlerin en sevilen isimlerinden Julia Roberts’ı Ed Harris eşliğinde izlediğimiz film, dolu oyuncu kadrosuyla da öne çıkıyor.

When Harry Met Sally (Harry Sally ile Tanışınca), Apple TV – IMDb: 7.6

Soğuk ve yağmurlu sonbahar günlerinde, içinizi ısıtacak bir romantik komedi: When Harry Mey Sally. Aynı üniversiteden mezun oldukları halde birbirlerini hiç tanımayan Harry ve Sally, mezuniyet sonrası bir yolculuk esnasında tanışırlar. Bu uzun yolculuk sırasında kadın ve erkeğin yalnızca arkadaş olup olmayacakları üzerine yaptıkları tartışma sonucunda, sadece arkadaş olamayacaklarına karar vererek New York’a vardıklarında ayrılırlar. Yıllar sonra tekrar yolları kesişen ikilinin arasında kurulan dostluk, ilişkilerini farklı bir yola sokacaktır.

It’s the Great Pumpkin, Charlie Brown, Apple TV- IMDb: 8.2

Amerikan’ın en meşhur kurgusal karakterlerinden, Charles M. Schulz tarafından yaratılan Peanuts isimli çizgi dizinin baş kahramanı Charles “Charlie” Brown’un Cadılar Bayramı için özel olarak hazırlanan mini televizyon filmi It’s the Great Pumpkin, Charlie Brown; en sevilen yetişkin animasyonlarından biri. 25 dakikalık film, Charlie Brown ve arkadaşlarının Cadılar Bayramı maceralarını anlatan filmine bayılacaksınız!

October Sky (Ekim Düşü), Apple TV – IMDb: 7.8

Gerçek bir hikayeden uyarlanan October Sky, baba mesleği olan madenciliği devam ettirmesi beklenen bir gencin kendi hayallerinin peşinden gitmesini anlatıyor. Sputnik’in 1957’de uzaya fırlatılması, Coalwood isimli bir kasabada yaşayan Homer’ın roketlere büyük bir ilgi duymaya başlamasına neden olur. Üç arkadaşı ile birlikte kendi roket denemelerini başlatan Homer’ın tek destekçisi bir lise öğretmenleridir. Yalnızca tek kişinin kendilerine inanması bile, gençleri Ulusal Bilim Yarışmasına taşıyacaktır.

{105970}

Disney Plus’ta İzleyebileceğiniz En İyi Sonbahar Filmleri

The Royal Tenenbaums (Tenenbaum Ailesi), Disney Plus – IMDb: 7.6

Wes Anderson’ın yazıp yönettiği film, eşsiz tarzıyla tanınan Anderson’ın karakteristik estetiği ve melankolik mizahını barındıran bir aile dramıdır. New York’un özgün atmosferinde geçen hikaye, Tenenbaum ailesinin karmaşık dinamiklerini ve üyelerinin tuhaf kişiliklerini keşfetmeye odaklanır. Başrollerde Gene Hackman, Anjelica Huston, Ben Stiller, Gwyneth Paltrow ve Luke Wilson gibi birçok ünlü ismin yer aldığı film, ailenin parçalanmışlığı, yetenekleri ve trajikomik hikayelerini işler. Filmde sıkça kullanılan kahverengi tonları, sarılar ve turuncular gibi sonbahar renkleri, kurumuş yapraklar, ağaçlar sahnelerin genel atmosferine sonbaharın melankolik ve romantik hissini katmaktadır.

Rushmore (Çılgın Liseliler), Disney Plus – IMDb: 7.6

Wes Anderson’ın yönettiği ve Owen Wilson ile birlikte yazdığı film, Max Fischer (Jason Schwartzman) adlı dahi bir öğrencinin, bir öğretmenle (Bill Murray) rekabet ettiği ve aynı zamanda bir güzel sanatlar müfredatı için çaba sarf ettiği bir hikayeyi anlatır. Wes Anderson’ın estetik anlayışının erken bir örneği olarak, detaylı mekan tasarımları ve renk paletiyle sonbahar temasını başarılı bir şekilde kullanmaktadır.

Coco, Disney Plus- IMDb: 8.4

Pixar’ın büyüleyici dünyasına göz kırpacak bir örnek olan “Coco”, ölülerin geleneksel Meksika kutlaması olan Día de los Muertos (Ölüler Günü)’un arkasındaki anlamı ve aile bağlarını derinlemesine işleyen dokunaklı bir animasyon filmi. Miguel, ailesinin müziği yasakladığı bir kasabada büyüyen bir çocuktur ve kendi müzik tutkusunu takip etmek için büyük bir cesaret gösterir. Ancak, bir aile sırrı ve beklenmedik bir olay, onu ölü dünyasına ve atalarının geçmişine yolculuğa götürür.

The Sixth Sense (Altıncı His), Disney Plus – IMDb: 8.2

Başrolünde Bruce Willis ve genç oyuncu Haley Joel Osment’in etkileyici performanslarına tanıklık edeceğiniz bu film, bir çocuğun doğaüstü yeteneklerini kullanabilmesi üzerine kurgulanmış bir hikayeyi anlatıyor. Osment’in canlandırdığı küçük Cole, ölülerle iletişim kurabiliyor ve bu yeteneği onu korku dolu anlarla dolu bir hayata sürüklüyor. Willis’in canlandırdığı psikiyatrist Dr. Crowe, Cole’a yardım etmek ve onun bu doğaüstü yeteneklerini anlamak için göreve atılır. Film, sıradışı bir şekilde gerilim ve duygusallığı ustalıkla birleştirerek izleyicisini şaşırtan bir finalle sona eriyor ve unutulmaz bir sinema deneyimi sunuyor.

Dead Poets Society (Ölü Ozanlar Derneği), Disney Plus – IMDb: 8.1

50’lerin Welton Akademisi, ciddi, disiplinli ve akademik çevrelerde saygınlığı yüksek olan bir okuldur. Okul yönetiminin muhafazakar ve ortodoks tavırları okulu öğrenciler için sıkıcı ve bunaltıcı bir hale getirmektedir. Fakat yeni ingilizce öğretmeni John Keating’in okula atanmasıyla çok şey değişecektir. Gerek anlatımı, gerekse de başroldeki Robin Williams’tan genç oyunculara dek, herkesin üst düzey performans göstermesi filme lezzet katıyor.

Amelie, Disney Plus- IMDb: 8.3

Paris’te garsonluk yaparak, kendine özgü bir dünyada yaşayan saf, çekingen ve masum bir kızdır Amelie. Annesinin beklenmedik ölümü, babasının soğuk tavırları ve yaşadığı travmalar sonucu, sevimli ve boş şeylerle uğraşarak kendisine eğlence yaratmaya çalışsa da aslında hayatı sıkıcı bulduğu için kendisini son derece yalnız hissetmektedir. Bu kısır döngü Amelie’nin evde bulduğu bir kutuyu ve onun aracılığıyla sahibini keşfetmesiyle birlikte bir anda bıçak gibi kesiliverir… Amelie aşık olmuştur.

A Walk in the Clouds (Bulutların Ötesi), Disney Plus- IMDb: 6.7

A Walk in the Clouds, Alfonso Arau’nun yönettiği ve başrollerinde Keanu Reeves, Aitana Sánchez-Gijón, Giancarlo Giannini ve Anthony Quinn’in oynadığı 1995 yılında vizyona giren bir romantik-dram filmidir. Film, İkinci Dünya Savaşı döneminde askere gitmeden hemen önce ani bir kararla evlendiği kadınla yeni bir hayata başlamak ve bir aile kurmak isteyen Paul’ün hayal kırıklığına uğramasının ardından iş aramak için tek başına kuzeye, Sacramento’ya gidişini anlatır. Bu sırada, yolda üzüm hasadına yardım etmek için üniversiteden ailesinin üzüm bağına giden güzel ve genç bir kadınla -Victoria- tanışır. Victoria’nın hamile olduğunu ve erkek arkadaşı tarafından terk edildiğini öğrenen Paul, Victoria’nın otoriter babasıyla yüzleşebilmesi için kocası rolünü oynamayı teklif eder. Bağda kaldıkları süre içerisinde birbirlerine aşık olan Victoria ve Paul, babanın öfkeli reddiyle birlikte yüzleşirler. Film; Piero Tellini, Cesare Zavattini ve Vittorio de Benedetti tarafından yazılan 1942 yapımı bir İtalyan filmi olan Four Steps in the Clouds’a dayanmaktadır.

Sweet Home Alabama (Beni Unutma), Disney Plus – IMDb: 6.2

Melanie Carmichael, hayatını New York’ta sürdüren tanınmış bir modacıdır. Şehrin en ünlü ve tanınan bekarlarından biri olan bir adamla evlenmek üzeredir. Ancak kafasında halen buralara nerelerden geldiğini ona hatırlatan, eskimiş sorular vardır. Lisede henüz genç bir kızken Jake isimli bir adamla evlenmiştir ve bu adam karısından boşanmayı katiyen kabul etmemektedir. Melanie, son çare olarak eşinin yaşadığı Alabama’ya doğru yola çıkan ve Jake’le konuşur. Ancak eski zorluklar devam edecektir.

Netflix’te İzleyebileceğiniz En İyi Sonbahar Filmleri

Persuasion (İkna), Netflix – IMDb: 5.6

Züppe ailesiyle birlikte iflasın eşiğinde yaşayan Anne Elliot, modern anlayışlara sahip, uyumsuz bir kadındır. Bir zamanlar gönderdiği atılgan Frederick Wentworth hayatına geri döndüğünde, Anne geçmişi geride bırakmak ya da ikinci şanslar söz konusu olduğunda kalbini dinlemek arasında bir seçim yapmak zorunda kalır.

Silver Linings Playbook (Umut Işığım), Netflix – IMDb: 7.7

Eski bir tarih öğretmeni olan Pat Salitano (Bradley Cooper), yaşamında değer verdiği her şeyi bir günde yitirmiş bir adamdır. yaşadığı ciddi bir travma sonrası patlar ve ardından mahkeme kararı ile 8 ay rehabilitasyon merkezinde tedavi görür. Çıktıktan sonra hayatını düzene koymak şartıyla ailesinin evine geri yerleşen Pat’in yegane amacı düzgün bir adam olup, işini geri almak ve karısı Vicky’yi bu sayede geri kazanmaktır.
Fakat durum Pat için sandığından daha zor olacaktır. Bir yemekte, aile dostu Tiffany ile karşılaşan Pat, genç kadınla eski eşine ulaşmak amacıyla yakınlaşır. Bir ‘iyilik’ karşılığı Pat’e yardım teklif eden Tiffany, her ikisi içinde umut ışığı olacak yeni bir kapı açacaktır…

Mona Lisa Smile (Mona Lisa Gülüşü), Netflix – IMDb: 6.5

Katherine Ann Watson (Julia Roberts), 1953 yılında sanat tarihi öğretmeni olarak California’dan New England’da bulunan Wellesley Kız Koleji’ne gelir. Dönem savaş sonrasıdır. En başarılı ve en iyi öğrenciler bu okulda okusalar da, okul ve kasaba oldukça muhafazakârdır. Öğrencilerine, yürüyecekleri yolun onlara gösterilmiş olan değil, kendilerinin seçecekleri yol olduğunu anlatmaya çalışan Watson, güçlü bir muhalefetle karşılaşacaktır.

Good Will Hunting (Can Dostum), Netflix – IMDb: 8.3

Oscar ödüllü film Good Will Hunting, MIT’de hademelik yapan, üstün zekalı bir genç olan Will Hunting’in hikayesine odaklanıyor. Will, tesadüfen karşılaştığı, çözülmesi neredeyse imkansız bir problemi çözünce, üniversitenin profesörlerinden Sean McGuire tarafından keşfedilir. Sokak kavgalarından bir türlü uzak duramayan Will, karıştığı bir olay sonrası hapse düşünce profesörün desteğine ihtiyaç duyar. Bir anlaşma karşılığında kendisini kurtaran profesörle aralarındaki bağ zamanla çok özel bir dostluğa evrilir.

A Beautiful Mind (Akıl Oyunları), Netflix – IMDb: 8.2

Ron Howard’ın yönettiği ve Russell Crowe’un başrolünde yer aldığı, John Nash’in gerçek hayat hikayesinden esinlenilen bir dram filmidir. Nash, matematikteki olağanüstü yetenekleri ve akıl hastalığı olan şizofrenisi arasındaki mücadeleyle öne çıkan bir figürdür. Film, Nash’in akademik başarılarına ve kişisel zorluklarına odaklanarak, gerçek aşkın, dayanışmanın ve zihinsel sağlıkla mücadelenin dokunaklı bir portresini çizer.

Knives Out (Bıçaklar Çekildi), Netflix – IMDb: 7.9

Film, ünlü suç yazarı Harlan Thrombey’in ölümü üzerine gerçekleşen bir dedektiflik hikayesini anlatır. Daniel Craig’in canlandırdığı Benoit Blanc karakteri, Thrombey ailesi arasındaki karmaşık ilişkileri ve olası cinayeti çözmeye çalışır. “Knives Out,” geleneksel dedektiflik hikayelerine modern bir dokunuş getirirken, zekice kurgulanmış bir senaryo, dikkat çekici karakterler ve beklenmedik dönemeçlerle izleyicilerini şaşırtıyor.

{17945}

Diğer Platformlarda İzleyebileceğiniz En İyi Sonbahar Filmleri

Hocus Pocus, Diğer – IMDb: 6.8

Hocus Pocus, izleyicisini Cadılar Bayramı’nın büyülü dünyasına sokuyor. 300 yıl önce, Salem’de yaşayan üç kız kardeş, Winifred, Mary ve Sarah, büyü ile uğraştıkları ve cadı oldukları iddiasıyla cezalandırırlar. Takvim 1993 yılını gösterdiğinde, kasabaya yeni taşınan Max isimli bir çocuk, Cadılar Bayramı’nda yanlışlıkla bu üç kardeşi hayata geri getirir. Max; kız kardeşi Dani, kız arkadaşı Allison ve ölümsüz bir kedinin yardımıyla bu cadıları sonsuza kadar durdurmaya çalışır.

Sweet November (Kasım’da Aşk Başkadı), Diğer – IMDb: 6.7

Hayatını yaptığı işe adamış olan iş adamı Nelson Moss ile ehliyet almak için girdiği sınavda tanıştığı Sara isimli bir kızla aralarında geçen bir aşk hikayesini konu almaktadir ama Nelson’ı hüzünlü bir haber beklemektedir, o da Sara’nın kanserden dolayı çok az yaşam süresinin kalmasıdır.

Little Women (Küçük Kadınlar), Diğer – IMDb: 7.8

Amerikalı yazar Louisa May Alcott’un aynı adlı klasik romanından uyarlanmış Greta Gerwig yönetmenliğindeki film, 19. yüzyılın Amerika’sında geçiyor ve March ailesinin dört kız kardeşinin hayatına odaklanıyor. Film; Jo, Meg, Beth ve Amy’nin farklı hayalleri, zorlukları ve aşklarıyla dolu yaşamlarını izleyicilere aktarırken, dönemin toplumsal cinsiyet rollerine, aile bağlarına ve özgürlüğe dair önemli temaları işliyor. Emma Watson, Saoirse Ronan, Florence Pugh, ve Eliza Scanlen gibi yetenekli oyuncuların performansları karakterlerin canlılığını ve derinliğini vurgularken duygu dolu anları, zekice yazılmış diyalogları ve dönemin atmosferini başarıyla yansıtan görsel estetiği ile izleyiciyi zamanda yolculuğa çıkarıyor ve unutulmaz bir deneyim sunuyor.

Death Becomes Her (Ölüm Kadına Yakışır), Diğer – IMDb: 6.6

Robert Zemeckis’in yönettiği ve 1992 yapımı “Death Becomes Her,” kara mizahın ve sihirli gerçekçiliğin ustaca harmanlandığı bir komedi filmi olarak öne çıkıyor. Başrollerde Meryl Streep, Goldie Hawn ve Bruce Willis gibi üç usta oyuncunun yer aldığı film, ölümsüzlük arayışının komik ve vahşi bir yolculuğunu anlatıyor. Streep ve Hawn, rekabetçi aktrisler Madeline ve Helen olarak karşımıza çıkıyorlar ve birçok yaşlanma karşıtı yöntemi denemeye başlarlar, sonuçlar ise herkesi şaşırtır. Willis ise bu tuhaf hikayenin merkezinde yer alarak Dr. Ernest Menville rolünde, ölümsüzlüğün sırlarını çözmeye çalışan bir plastik cerrahı canlandırıyor.

Moonstruck (Ay Çarpması), Diğer – IMDb: 7.1

Cher ve Nicolas Cage’in başrollerini paylaştığı bu aşk hikayesi, sıcak ve esprili diyalogları, unutulmaz karakterleri ve New York’un İtalyan mahallelerinde geçen atmosferiyle dikkat çeker. Loretta Castorini (Cher), nişanlısı Johnny’nin (Danny Aiello) iş seyahatinde olduğu bir dönemde, Johnny’nin genç ve çekici kardeşi Ronny’ye (Nicolas Cage) aşık olur. İtalyan-Amerikan bir ailede geçen bu hikaye, geleneksel ve modern değerler arasındaki çatışmayı, aşkın beklenmedik yollarını ve ailenin önemini işler.

The Secret Garden (Gizli Bahçe), Diğer – IMDb: 7.3

Frances Hodgson Burnett’ın zamanla klasikleşen eserinden uyarlanan “The Secret Garden”, Agnieszka Holland’ın yönetmenliğinde, unutulmaz bir büyüme hikayesini ekrana taşıyor. ary Lennox’un, Hindistan’dan İngiltere’ye gönderilip malikanede yaşamaya başlamasıyla başlayan film, sadece terkedilmiş bir bahçe değil, aynı zamanda kalplerin iyileştirilmesine dair büyülü bir serüvene dönüşür.

{29026}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları