preloader

İstanbul Etkinlik Takvimi: 16 – 23 Eylül 2019

16.09.2019
İstanbul Etkinlik Takvimi: 16 – 23 Eylül 2019

Yazı Boyutu:

16 – 23 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek konserler, kültür-sanat etkinlikleri için etkinlik takvimine göz atın ve hemen biletinizi alın!

Konserden tiyatroya, festivalden müzikale kadar İstanbul’da gerçekleşen tüm güncel kültür-sanat etkinlikleri için tıklayın!

Neue! Step Festivali’nin Konuğu Nils Frahm

Melodi ustası, hayallerin mimarı Alman besteci Nils Frahm, dahiyane kompozisyonları ve olağanüstü sahne performansı ile 19 Eylül’de Zorlu PSM’de.

Bugün yirmi birinci yüzyılın en başarılı bestecilerinden biri olarak anılan Nils’in müziğindeki özgünlük, küçük yaştan itibaren inşa ettiği yeni ve eski geleneği bir arada tutarak yüceltme fikrinden doğdu. Geleneksel piyanistlerin mirasını, çağdaş bestecilerin yapıtlarından edindiği ilhamla aynı potada eriten Frahm, kısa sürede kendi eşsiz tınılarını yaratmaya başladı.

Nils Frahm, bugün Funkhaus Berlin’deki stüdyosunda üzerine titrediği zengin melodilerinden beslenen, her gün geliştirdiği müziğini icra etmeye devam ediyor. Yirmi birinci yüzyılın devrimci bestecilerinden biri olan Frahm’ın başarısı, melodileri ile Amerika’dan Afrika’ya, Avrupa’dan Asya’ya dünyanın en prestijli müzik merkezlerini arşınlıyor. Dünyanın en eski enstrümanlarından biri olan piyanoya getirdiği devrim niteliğindeki reformlar ile alışılmışın ardında ufuklar yaratan, hayallerin mimarı Frahm, yarattığı neo-klasik rüzgar ile dünyada geniş kitlelere hitap etmeye devam ediyor. Takdire şayan bir disiplin ve kontrol ile yarattığı müzikal dünyasının içini yüksek dozda duygu ve karakter ile dolduran Frahm, neo-klasik müziğin sınırlarını sonsuza dek yıkıyor.

2016 yılında Londra Barbican’da küratörlüğünü üstlendiği Weekend Festival, yayınladığı ikinci müzik kitabı Sheets Zwei, Woodkid ile işbirliğinden doğan Ellis ve Fransız sanatçı JR’ın kısa filminde yer almasıyla bereketli bir sene geçiren Nils Frahm, 2017 yılını ise Funkhaus Berlin’deki stüdyosunda şu ana kadar çıkardığı en iddialı iş olan All Melody’i hazırlayarak geçirdi. All Melody, Frahm’ın bugüne kadar ustalıkla işlediği en yalın ve en sofistike sound’u ortaya koydu. MOJO, DJ Mag, Mixmag ve pek çokları tarafından “bir başyapıt” olarak anılan albüm, halen eleştirmenler tarafından övgü almakta.

Tarih: 19 Eylül 2019, Cumartesi

Saat: 21.00 – 01.00

Yer: Zorlu PSM

Rezervasyon / Bilet: biletix

Wreck

“WRECK – Soyu Tükenmişler Listesi” hareket, ses ve görsel sanatları bir araya getiren disiplinler arası bir performans. Kocaman, siyah ve havayla şişirilmiş bir yastık gibi yumuşak bir plastik boşlukta hareket eder, tıpkı bir avcı gibi. Bu soyut objenin çağrışımsal bir gücü var; insanları yutup tükürdüğü için Leviathan’ların bir alegorisi, denizaltındaki efsanevi canavarlar, kapitalizmin metaforu veya insanlık koşulları gibi düşünülebilir. Kavramsal katmanları sayesinde izleyenlerin çağrışımlarını çeşitlendiren ve hayal gücünü zorlayan bir etkiye sahip.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 16 – 23 Eylül 2019

Tarih: 17 Eylül 2019, Salı

Saat: 20.45 – 21.35

Yer: Sakıp Sabancı Müzesi

Rezervasyon / Bilet: tiyatrolar

Ferocia Atölyesi

Eğitmen: Lisa Da Boit

İstanbul Fringe Festivali kapsamında düzenlenen atölye, Ferocia isimli performansdan ilham alıyor. Atölye, kendi hacmimizi, empati kavramını, birbirimizle olan ilişkimizi hissetmek ve bundan faydalanmak, temaları üzerine kurulu. Tek başınalık. Geleceğe ve geleceğin ne olduğuna özen gösterme sorumluluğumuz. Etrafınızdaki boşluğu nasıl titretirsiniz? Sessiz müzik nasıl yapılır. Vücut sıvınızı nasıl hisseder, çelişkili duygularla başa çıkmaktan nasıl zevk alırsınız.

Lisa Da Boit: Profesyonel dansçı ve koreograf Lisa Da Boit, eğitimine çocukluk döneminde aldığı jimnastik dersleriyle başlayarak bale ve çağdaş dans ile devam etti. Cannes’da bulunan Rosella Hightower Uluslararası Dans Merkezi’nde okudu. 1994’ten beri “Corte Sconta” (I), Francois Laroche-Valieres (F), Karin Vyncke ve cie Rialto William Petit gibi profesyonel dans gruplarının bir parçası. Dans ve kentsel alan arasındaki ilişkiyi sorgulayan Exnihilo’nun daimi üyesi.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 16 – 23 Eylül 2019
Tarih: 19 Eylül 2019, Perşembe

Saat: 11.00 – 13.00

Yer: Akbank Sanat

Rezervasyon / Bilet: Ücretsiz Etkinlik

İstanbul Coffee Festival

Bu yıl 6. kez kahve severlere hitap edecek olan İstanbul Coffee Festival, usul usul yaklaşmakta olan sonbahara kahve kokularını karıştırmaya geliyor.

Geçtiğimiz yıllarda da kahve severleri kahvenin a’dan z’ye geçirdiği tüm süreçlerle besleyen, yanı sıra müziği ve bilgilendirici etkinlikleri kapsayan festival, bitmekte olan yazın son açıkhava etkinlikleri arasında parlıyor.

Panellerden atölyelere, seminerlerden konserlere, İstanbul’un en iyi kahvecilerinin dahil olduğu birçok farklı deneyim İstanbul Coffee Festival’da bizleri bekliyor olacak.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 16 – 23 Eylül 2019

Tarih: 19 – 22 Eylül 2019

Yer: Küçükçiftlik Park

Rezervasyon / Bilet: dsmbilet

{771736}

CLOUDS9 #DJs & the Palace

Avusturya Kültür Ofisi’nin açılış gecesi bu kez farklı bir konspete ev sahipliği yapıyor.

Uzun süre, Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde İçerik, Programlama ve Proje Yönetimi ekibinde yer aldıktan sonra müzik endüstrisindeki kadınların global anlamda da sesi olan shesaid.so İstanbul’un direktörleri arasında gördüğümüz Gülşah Görücü, kendi markası STUDIO G-Jo ile beraber Avusturya Kültür Ofisi’nin açılış gecesini tasarladı.

Bu kısımdan sonrasını, Gülşah’ın ağzından dinleyelim: “CLOUD9 “DJs & the Palace” konseptinin boğazın kıyısını ele geçireceği bu gece çok özel, yaşanacaklar da bir o kadar güzel olacak, çünkü 150 yıllık Cezayirliyan Yalısı, bugünün ise Avusturya Başkonsolosluğu binası daha önce böyle bir akşama ev sahipliği yapmadı! Sanıyoruz yıllar önce Hassa Mimarı Mıgırdıç ve Çarkçıyan Kalfa bu muhteşem yapıyı inşa ederken CLOUD9’a çıkmamız için 20 EYLÜL 2019 Cuma günü Avusturya Kültür Ofisi’nin ev sahipliğinde bu bahçede olacağımızı hayal etmemişti. Bu gecenin gerçekleşmesinde en az bizler kadar emeği olan tüm paydaşlarımız ile birlikte hayal ettiğimiz bu gece sizlerin de ayaklarını yerden kesecek.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 16 – 23 Eylül 2019
Tarih: 20 Eylül 2019, Cuma

Saat: 19.00

Yer: Avusturya Kültür Ofisi

Rezervasyon / Bilet: eventbrite

Creative Mornings : Begüm Başoğlu Öner

İlham, hayal gücünün en derinlerinden gelir ve bizi yeni fikirlere doğru götürür. Gündelik hayattaki ham maddeleri kullanarak, hayalleri gerçek hayata taşımaya davet eder. Değerli sanatçı Frida Kahlo şöyle demiştir: “Ben kendi ilhamımım. En iyi bildiğim özne kendimim. Daha iyi tanımak istediğim özne de.” CreativeMornings’in Eylül ayı teması “İlham” ve konuğumuz Vitali Hakko Kreatif Endüstriler Kütüphanesi küratörü Begüm Başoğlu Öner. Öner, 2015 yılında Ege Erim ile birlikte uzun süre çok satanlar listesinde 1 numarada kalmış olan “Sade” isimli kitabı yazdı ve sadeyasamak.com’u kurdu. 20 Eylül Cuma sabahı, Begüm Başoğlu Öner ile ilham üzerine sohbet etmek için ATÖLYE’de buluşacağız.

Program:

09:00-09:30: Kahvaltı

09:30-10:00: Konuşma

10:00-10.30: Networking

İstanbul Etkinlik Takvimi: 16 – 23 Eylül 2019

Tarih: 20 Eylül 2019, Cuma

Saat: 09.00 – 10.30

Yer: ATÖLYE

Rezervasyon / Bilet: kayıt

Technojazz: İlhan Erşahin & Ali Kuru

Sonunda Babylon’da sezon açıldı ve tüm etkinlikler birbiri ardında önümüzde! 20 Eylül akşamı, cazın ve techno’nun bir araya geldiği “Technojazz” gecesi için İlhan Erşahin ve Ali Kuru ile buluşuyoruz.

Yerli caz sahnesinin en üretken ve eklektik müzisyenlerinden, saksafoncu ve prodüktör İlhan Erşahin; New York sahnesinden beslenen derin müzikal vizyonunu ve deneyimini, Türk alternatif müzik sahnesinin yeni isimleriyle bir araya getiriyor. Kariyeri boyunca İstanbul Sessions, Wonderland, Wax Poetic, Love Trio, Praia Futuro, I led 3 Lives gibi birçok önemli projesiyle ve iş birliğiyle tanınan İlhan Erşahin; bugünlerde elektronik müzik sahnesinin yeni ve yetenekli isimleriyle performanslar veriyor. Bu isimler arasında önde gelen DJ ve prodüktörlerden Ali Kuru; geçtiğimiz 10 yılda farklı tarzlardan beslenerek, egzotik tonları ve etkileyici Ortadoğu enstrümanlarını, farklı tempo ve derinliklerdeki beat’lerle birleştirdiği müzikal stilini kurmayı ve adını geniş kitlelere duyurmayı başardı. Avrupa’da birçok kulüpte performanslarıyla beğeni toplamış Ali Kuru, İlhan Erşahin’le beraber techno ve caz’ı birleştirdikleri bir performans için konuğumuz oluyor.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 16 – 23 Eylül 2019

Tarih: 20 Eylül 2019, Cuma

Yer: Babylon

Rezervasyon / Bilet: biletix

{772388}

Ansızın Bir Yabancı Belirir / 16. İstanbul Bienali Film Programı

Pera Müzesi, 14 Eylül – 10 Kasım 2019 tarihleri arasında 16. İstanbul Bienali’ne ev sahipliği yapıyor. Pera Film, Bienal’in Yedinci Kıta temasından yola çıkarak sunduğu Ansızın Bir Yabancı Belirir programında, doğanın tanıklıklarıyla toplumsal hafızayı bir araya getiren, içinde yaşadığımız dünyaya nasıl yabancılaştığımızı sorgularken, bu yabancılaşma haline nasıl katkıda bulunduğumuzu düşünmeye çağıran yapımlara yer veriyor.

20 Eylül – 10 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek programda; Kanada’nın Kuzey Quebec bölgesindeki yerli Inuit halkının hayatını anlatan, sinema tarihinin ilk uzun metrajlı antropolojik belgeseli sayılan Kuzeyli Nanook’tan, Fransız sinemacı, bilim insanı Jean Painlevé’nin sürreal sinema tarihinde önemli yer edinmiş kısa filmlerinden oluşan Bilimin Sesleri seçkisine, online tanışma siteleri dolandırıcılığı etrafında hikayesini kurgularken, Gana’daki faillerin bakış açısından tüm bir endüstriyi ortaya koyan belgesel Sakawa’dan, bir grup astronotun yolunun başka bir gezegene düşmesiyle başlayan bambaşka bir yaşam formunu ele alan Maymunlar Cehennemi’ne, dünyanın dönüşümünü, medeniyetlerin çağlar boyunca yaşadığı geçişleri ve insanın evrendeki etkilerini ele alan 17 film izleyici ile buluşacak.

Tarih: 20 Eylül – 10 Kasım 2019

Yer: Pera Müzesi

Rezervasyon / Bilet: Bu program kapsamındaki film gösterimleri ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır.

{772448}

Joseph K

Geçtiğimiz yıl Sadri Alışık Tiyatro Ödülleri’nde “Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu” ve Yardımcı Rolde Yılın En İyi Erkek Oyuncusı” ödüllerini alan Joseph K, bu sezon da izlenmesi gereken oyunlardan biri olarak tiyatro severleri sahnesine bekliyor.

Mert Fırat, Didem Balçın, Onur Dilber ve Özgür Aydın’ın sahnede hayat verdiği oyunda, Kafka’nın “Dava”sı, yeniden görülmek üzere modern hayatın labirentlerine geri dönüyor.

İngiliz yazar Tom Basden’ın kara mizah yüklü uyarlamasında, Joseph K. Franz Kafka’nın yüz yılı devirmesine rağmen zaman aşımına uğramayan Dava’sının yeniden görülmesi için modern dünyanın labirentlerine bırakılıyor.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 16 – 23 Eylül 2019

Tarih: 21 Eylül 2019, Cumartesi

Saat: 20.30

Yer: DasDas Sahne

Rezervasyon / Bilet: biletix

{771861}

Yapı Kredi 75. Yıl Konserleri: David Garrett

Müziğin dahi çocuğu, virtüöz kemancı David Garrett, “Unlimited Live” dünya turnesiyle Yapı Kredi 75. Yıl Konserleri kapsamında 21 Eylül’de Volkswagen Arena’da!

75. yılını kutlayan Yapı Kredi ana sponsorluğunda, 10 Yıllık crossover kariyerini “Unlimited – LIVE“ dünya turnesi ile taçlandıran David Garrett, Türkiye’deki ilk crossover konserinde hayranları ile buluşuyor.

2008 yılında ‘Flight of the Bumblebee’ şarkısını, saniyede 13 nota basarak, 1 dakika 6.56 saniyede çalıp Guinness Rekorlar Kitabı’na adını “Dünyanın en hızlı keman çalan insanı” olarak yazdıran Garrett, klasik müzik hakimiyeti haricinde, “November Rain”, “Nothing Else Matters” gibi rock müzik ve “Viva la vida”, “Hey Jude” gibi dünyaca ünlü pop parçalarına getirdiği farklı yorumlar ile dünyada milyonlarca hayran edinmiştir.

Sevilen klasiklerle birlikte pek çok rock ve pop klasiğini kendine özgü tarzıyla yorumlayan David Garrett, Yapı Kredi ana sponsorluğunda, Piu Entertainment ve Atlantis Yapım organizasyonu ile 21 Eylül’de Volkswagen Arena’da!

İstanbul Etkinlik Takvimi: 16 – 23 Eylül 2019

Tarih: 21 Eylül 2019, Cumartesi

Saat: 21.00 – 23.00

Yer: Volkswagen Arena

Rezervasyon / Bilet: biletix

Yolu Cunda’ya Düşenlere…

u.nite presents: ITW Festival ’19 Cunda Island

ITW dördüncü yilinda Cunda Adası’nda!

Her yıl sağlam adımlarla büyüyen ve sadiı bir katılımcı kitlesine sahip olan festival bu yıl Türkiye’nin en iyi DJ ve prodüktörlerinin yanı sıra Aaryon, Hyenah, Andreas Balicki gibi dünya elektronik müzik sahnesinin de önemli isimlerini ağırlıyor.

20 Eylül Cuma akşamı başlayacak festival 22 Eylül Pazar gecesine kadar sürecek. Sınırlı sayıda katılımcıyı kabul edecek olan ITW ’19 için avantajlı bilet ve konaklama seçenekleri burada!

İstanbul Etkinlik Takvimi: 16 – 23 Eylül 2019

Tarih: 20 – 22 Eylül 2019

Saat: 12.00

Yer: Cunda

Rezervasyon / Bilet: bugece.co

Biletinizi Şimdiden Alın!

BİFO Açılış Gecesi

Şef Sascha Goetzel ve keman sanatçısı Ray Chen’in ev sahipliği yapacağı açılış gecesinin programı nasıl bir konser yaşayacağımıza işaret etmekte.

Program:

BEETHOVEN Prometheus Uvertürü, Op. 43

MENDELSSOHN Keman Konçertosu, Mi minör, Op. 64

BERLIOZ Faust’un Lanetlenmesi, “Rákóczy March”

DUKAS Sihirbazın Çırağı

NIELSEN Aladdin Süiti, Op. 34

İstanbul Etkinlik Takvimi: 16 – 23 Eylül 2019

Tarih: 17 Ekim 2019, Perşembe

Saat: 20.00

Yer: İstanbul Lütfi Kırdar

Rezervasyon / Bilet: biletix

Carl Cox ile Techno Gecesi

Tekno müzik denince şüphesiz akla gelen ilk isimlerden biri olan veteran DJ/prodüktör Carl Cox ile bir Cumartesi gecesinin nasıl geçeceğini görmek için Zorlu PSM’de buluşalım!

Tüm zamanların en iyi DJ’lerinden ve DJ’liğin sembol figürlerinden Carl Cox, kendisi ile özdeşleşen sound’unu ve muhteşem sahne enerjisini çok uzun bir aradan sonra İstanbul’a getiriyor.

Carl Cox’a, onunla daha önce 2 kez Space Ibiza’da 1 kez de son İstanbul performansında beraber çalan ve plak şirketi Intec Digital’den 4 EP yayınlayan Jeton Records kurucusu Ferhat Albayrak, Jeton’un en önemli isimlerinden Uğur Project ve gene Jeton’un son yeteneklerinden Alan Cutt eşlik edecek.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 16 – 23 Eylül 2019
Tarih: 28 Eylül 2019, Cumartesi

Saat: 22:00 – 04:00

Yer: Zorlu PSM

Rezervasyon / Bilet: bugece.co

Tuğba Dal
Tuğba Dal Tüm Yazıları