preloader

Yağlı Ciltler İçin Bakım Rehberi

09.11.2022
Yağlı Ciltler İçin Bakım Rehberi

Yazı Boyutu:

Kozmetik dünyası pek çok ürün ve içerik seçeneği sunarken cildimizi tanımak ve ihtiyaca yönelik seçimler yapmak etkili bir cilt bakımının ilk adımını oluşturuyor.

Parlama, siyah noktalar, geniş gözenekler ve sivilceye meyilli bir cilt… Yağlı cilde sahip olanlar ne yazık ki bu problemlere fazlasıyla aşinadırlar. Ancak yağlı cilt için “Dünyanın en zor cilt tipi” diyemeyiz çünkü basit ama etkili müdahalelerle cildin yağ dengesini sağlamak mümkün. Hele ki mücadele ettiğiniz majör bir akne probleminiz yoksa bu çok daha kolay. Yağlı cilte sahip olanların en çok dikkat etmesi gereken konulardan biri ürün seçimi. Kullanacağınız ürün ya da içerik ne kadar popüler olursa olsun, yağlı ciltlerde istenilenin aksine bir etkiye de neden olabilir. Bu yüzden eğer yağlı bir cilt tipine sahipseniz tüm cilt bakım rutininizde mutlaka sizin için formüle edilmiş, sebum dengesini yağlayan ürünlere yer vermek önceliğiniz olmalı. O zaman gelsin tüm tüyolar…

Cildi Nemsiz Bırakmayın

Yağlı Ciltler İçin Bakım Rehberi

İşte yağlı ciltlerin düştüğü en büyük hata: Nemlendiriciden kaçınmak. Cildinizin sebum dengesi ve nem dengesi farklı şeylerdir; sanılanın aksine yağlı ciltler de neme fazlasıyla ihtiyaç duyar. Hatta nemsiz bırakılan cildin yağlanmaya daha da meyilli bir hale gelebileceğini biliyor muydunuz? O nedenle nemlendiriciyi cilt bakım rutininizin değişmez ürünü haline getirin. Tabii seçiminizi yaparken cilt tipinize uygun formülasyonlar tercih etmeyi de ihmal etmeyin. Özellikle su bazlı ve jel yapıda nemlendiriciler yağlı ciltler için olabilecek en iyi seçeneklerden.

Peeling’lerden Kaçının

Yağlı Ciltler İçin Bakım Rehberi

Yağlı cilde sahip olanların ciltlerini mümkün olduğunca arındırmak istemesini anlayabiliyoruz. Ancak sanılanın aksine aşırı yapılan sert peeling’ler cildin tüm sebum dengesini bozuyor. Üstelik iri taneli peeling’ler cilt yüzeyinde mikro çiziklere yol açarak cilt kalitesini de olumsuz yönde etkiliyor. Siz siz olun yağlı ciltlere özel olarak formüle edilen, yumuşak jel ya da köpük yapıda temizleyicilerden şaşmayın. Eğer derin temizleme yapmak ve ölü derilerden de arınmak istiyorsanız yine soyucu etkiye sahip ancak partikül içermeyen ürünlerden tercih edebilirsiniz. Temizleme işleminden sonra tonik uygulayarak gözenekleri de hedefleyebilirsiniz.

Güneş Kremini Unutmayın

Yağlı Ciltler İçin Bakım Rehberi

Yapılan en büyük hatalardan biri de cildi daha da yağlandırır düşüncesiyle güneş korumalı ürünler kullanmamak. Ancak cilt tipimiz ne olursa olsun güneş koruması etkili bir cilt bakımının en önemli ve asla atlanmaması gereken adımlarından. Emin olun artık her cilt tipine uygun bir güneş kremi bulmak mümkün. Güneş kreminizi dermokozmetik markalarının yağlı ciltlere özel geliştirdiği serilerden seçebilirsiniz. Bu ürünler hem komedon oluşumunu tetiklemez hem de cilde ihtiyacı olan güneş korumasını sağlar. Akışkan yapıda, su bazlı ürünlerin cildinizde ağırlık ve parlama yapmadığını, gözeneklerinizi tıkamadığını göreceksiniz.

Antioksidan İhtiyacına Sessiz Kalmayın

Yağlı Ciltler İçin Bakım Rehberi

Yağlı ciltlerin nelerden kaçınması gerektiğinden bahsettik. Sıra geldi yağlı cilde iyi gelecek, nokta atışı bir bakım protokolüne. Nasıl ki vücudumuzun antioksidanlara ihtiyacı varsa ve beslenme düzenimizde bunu dikkate alıyorsak aynı önem cildimiz için de geçerli. Yağlı ve problemli bir cilde sahipseniz düzenli kullanacağınız antioksidanları cilt bakım rutininize dahil ederek farkı kısa sürede görebilirsiniz. Antioksidan denince aklınıza cilt yenilenmesini getirebilirsiniz çünkü antioksidanların gözenekleri küçültme, cilt lekelerini iyileştirme, yaşlanmayı geciktirme gibi pek çok önemli etkisi bulunuyor.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları