preloader

Nörobilime Dayalı İlk Koku Tahmin Cihazıyla Tanışın

11.09.2023
Nörobilime Dayalı İlk Koku Tahmin Cihazıyla Tanışın

Yazı Boyutu:

YSL’nin tekno-güzellik yeniliği YSL SCENT-SATION, kişiselleştirilmiş koku önerileri sunuyor…

Duyguları kelimelere dökmek her zaman kolay olmuyor. Parfüm hakkında konuşmak da öyle. Tüm bu cazip seçenekler arasından sizin için doğru olanı seçmek ise gerçekten zor olabiliyor. Beynin gizemli çalışma prensiplerini ortaya çıkarmak, kelimelerle ifade edilemeyen duyguları ve kokuyla uyandırılan duyumları kelimelere dökmek derin bir insan hayalidir…

İşte bu noktada YSL Beauty’nin Teknoloji İnovasyon Laboratuvarı devreye giriyor. Teknoloji ve tasarımı bir araya getirerek en etkili ve en yenilikçi güzellik ürünlerini geliştirmeye adanmış bir Teknoloji Kuluçka Merkezi, tüketici ihtiyaçlarına odaklanıyor ve tüketici deneyimini geliştiriyor.

Nörobilime Dayalı İlk Koku Tahmin Cihazıyla Tanışın

YSL SCENT-SATION, kozmetik sektöründe ilk defa EEG (elektroensefalografi) kullanarak nöro bağlantılı bir kulaklık ile mağaza içi deneyim sunuyor.

Parfüm uzmanlığınız ne olursa olsun, YSL Beauty’nin 25 dakikalık teşhisi beyninizin konuşmasını sağlıyor ve gerçek koku profiline ulaşmanıza odaklanıyor. Her şey sizinle ve kokuyla olan bireysel tepkinizle ilgili…

5 Adımda Kişiselleştirilmiş Koku Teşhisi Deneyimi

Nörobilimi ve yapay zekayı çoklu duyusal bir deneyimle birleştiren YSL SCENT-SATION, devrim niteliğinde bir sistem haline geliyor. Bu sistem, 27 YSL parfümünü temsil eden 14 farklı akor tarafından tetiklenen 5 farklı iyi hissetme duygusunu yakalıyor ve bunları benzersiz ve kişiselleştirilmiş bir şekilde 3 YSL koku seçimine dönüştürüyor.

1

Duygusal profil oluşturma

8 soruya cevap verdikten sonra algoritma sizi en çok uyaracak 6 akordun hangileri olduğunu belirliyor.

2

YSL SCENT-SATION ile koku ve duygu bağlantısı kurun

Özel olarak eğitilmiş bir güzellik danışmanı, YSL SCENT-SATION kulaklığını başınıza takıyor. 6 akordu “gözünüz kapalı” kokladığınızda, beyniniz koku ile duyguya dönüşüyor. Bir akordun kokusunu aldığınızda, rahatlamış mı hissediyorsunuz, odaklanmış mı, daha az stresli mi, uyarılmış mı, enerjik mi? Kulaklık üzerindeki sensörler, her koku notasının beyninizin belirli bölgelerinde tetiklediği elektriksel uyarıları ölçerek, her koku notasının sinirsel aktivitenizi nasıl etkilediğini kaydediyor.

3

Duygusal kokusal profilinize derinlemesine dalış

Her akort için kişisel hoşlanma eğrisini keşfedin ve YSL Beauty topluluğuyla karşılaştırın.

4

Kişiselleştirilmiş YSL parfüm önerilerinizi keşfedin

Kişisel önerileriniz, sürekli büyüyen küresel bir veri tabanıyla makine öğrenimi için programlanmış bir algoritma tarafından oluşturuluyor. 3 seçili YSL parfümünüzü “gözleriniz kapalı” keşfedeceksiniz, sadece bir numara, ana akort ve parfüm ailesi dijital bir kartta yazılı olacak. Kartı dokunun ve isimlerini öğrenin.

5

İyi hissetmenizi sağlayan YSL parfümünüzü seçin

3 parfümden 2 tanesi sonuçlarınıza mükemmel uyum sağlayacak, 1 tanesi cinsiyetler arası veya başka bir cinsiyet için olacak. Seçim tamamen size bağlı.

Nörobilime Dayalı İlk Koku Tahmin Cihazıyla Tanışın

L’Oréal Teknoloji Enkübatörü Küresel Başkan Yardımcısı Guive Balooch yanıtlıyor…

YSL SCENT-SATION, şimdiye kadar icat edilmiş en yenilikçi, kişiselleştirilmiş parfüm bulucu, bizi yıllar ileri götürüyor. Peki bu fikir nasıl ortaya çıktı?

Parfüm seçiminin bilimi çok karmaşıktır ve sadece insanların kişilik/tercihlerini anlamakla kalmaz, aynı zamanda farklı parfüm ailelerini koklarken duygusal durumu anlamak da gerektirir. Bunun için, bu süreci yönlendirecek gerçek deneyimi sunan devrim niteliğinde bir teknoloji seçmek zorunda kaldık. Ayrıca, en doğru ve yüksek kaliteli EEG kulaklıklara sahip önde gelen bir uzman [Emotiv] olan güvenilir bir ortak bulmamız gerekiyordu. Teknolojileri sadece EEG’yi değil, doğru şekilde tanımlamak ve teşhis etmek için diğer parametreleri de içeriyor. Bu zorlu bir bilimdir ve insanların doğru seçimi yapmalarına yardımcı olabileceğini düşündüğümüz araçlarla yaklaşmak istedik.

Cihazın benzersiz ve devrim niteliğinde olan özellikleri nelerdir?

Cihaz, 9 eksenli bir ivme ölçerdir. Bu iki teknolojik bileşenin birleşimi onu son derece hassas hale getiriyor. Ayrıca, deneyi oluşturma şeklimiz de L’Oréal’e özgü olan belirli bir düzenlemeye dayanıryor ve iki yıldan fazla süren geliştirme çalışmalarında yüzlerce kişi üzerinde oluşturulan bir algoritma ile destekleniyor, bu da olağanüstü hassasiyetine katkıda bulunuyor.

Dünya genelindeki insanların güzellik deneyimini teknoloji kullanarak yükseltmeyi her zaman hedeflediniz. YSL SCENT-SATION, YSL erkek ve kadınları için bunu nasıl gerçekleştirecek?

L’Oréal olarak, kişiselleştirmenin güzellik alanının geleceği olduğuna inanıyoruz. Scent-sation, yenilikçi, kişiselleştirilmiş güzellik deneyimleri oluşturma konusundaki L’Oréal’in yıllara dayanan uzmanlığı üzerine inşa edilmiştir. Herkese kozmetik yeniliklerinde kalite, etkinlik ve güvenlik açısından en iyisini sunmak istiyoruz; ve dünyanın her yerindeki güzellik ihtiyaçlarının ve isteklerinin sonsuz çeşitliliğiyle karşılaşmak. Bu ihtiyaçları karşılamak için teknolojiyi kullanıyoruz.

L’Oréal’de geçirdiğim 15 yıl boyunca, projelerimizin insanların günlük hayatına değer katmak için teknolojiyi kullanmaya dayandığını öğrendim. Scent-sation, bu sözü her YSL erkek ve kadınına sunuyor. Bu nihai kişiselleştirme kullanımı, markanın misyonu ve mirasını mükemmel şekilde uyumlu hale getiriyor ve yükseltiyor.

Nörobilime Dayalı İlk Koku Tahmin Cihazıyla Tanışın

L’Homme YSL (Anne Flipo & Dominique Ropion ile birlikte) ve YSL Le Vestiaire des Parfums – Tuxedo for YSL Beauty’nin yaratıcısı Kıdemli Parfümör Juliette Karaguezoglou yanıtlıyor

Neden koku hakkında konuşmak bu kadar zor?

Koku, kokusal belleklerle, izlenimlerle, beğenilerle ve hoşlanmamalarla ilişkili olduğu için konuşmak zordur. Koku, bir giyici olarak tercihlerinizin ve kişiliğinizin bir açığa çıkışı kadar sizi tanımlayan özel bir portredir. Kokular, kıyafetlerinizin, ruh halinizin, duygularınızın bir uzantısı olarak da görülebilir. Bazen birbirini tamamlayan, kişiselleştirmek için daldırma veya mevsime, olaya bağlı olarak kullanılan çoklu kokular olabilir. “Parfüm gardırobunuz“, genellikle bir kişinin beğendiği birkaç parfüm seçeneği olarak adlandırılıyor ve notaların çeşitliliğiyle çocukluk favori kokuları veya ebeveynlerinizin imza kokusu hatırlatıcı oluyor. Kokularla ilişkilendirilen çok sofistike bir dil de vardır, şarap endüstrisi gibi, tercihlerinizi ifade etmek için doğru sıfatları kullanmak ve açıklamak gerekiyor. Kokular hakkında etkili bir şekilde iletişim kurmayı öğrenmek için hem eğitim hem de merak gerektiriyor. Koku duyusu, insan doğası için en az gelişmiş olanıdır, ancak koklamaya başladığınızda çok güçlü sinir sinyalleri tetikliyor!

Parfümör olduğunuzu söylediğinizde, insanlar genellikle size bir parfüm bulmaları konusunda yardımcı olmanızı mı istiyor?

Bir parfümör olarak, tüketicinin yeni bir koku keşfederken ne kokmak isteyeceğini çözümlemek görevimdir. Bir parfümün yaratılması, marka DNA’sına, ana pazarlara ve temel müşterilere odaklanarak bir taslağı imza bir koku haline getirmek için uzun ve titiz bir süreç oluyor. Her yıl binlerce yeni koku piyasaya sürülüyor, bu da bir sonraki favori kokunuzu bulmayı karmaşıklaştırıyor. Bu yeni koku yaratımlarının çeşitliliği, tüketicilere çok sayıda seçenek sunuyor ve bunlara koku segmentasyonu deniyor. Birisi bana bir parfüm bulmaları konusunda yardımcı olmamı isterse, genellikle kendilerinden bahsetmelerini, kim olduklarını ve geçmişte hangi parfümleri beğendiklerini anlatmalarını isterim… Bu tartışma, kişinin koku kişiliği haritası hakkında fikirler ortaya çıkarabiliyor (örneğin, pozitif etkisi olan bileşenler veya kokular). Genel olarak, insanlar parfümlerini seçerken beğendikleri belirli bileşenlere odaklanıyor (vanilya, çiçek notaları veya narenciyeler gibi).

YSL SCENT-SATION’ı denediniz. Deneyim hakkında ne düşündünüz?

Nörobilime Dayalı İlk Koku Tahmin Cihazıyla Tanışın

Koku seçimi konusunda uzun süredir yenilik yapmaya çalışıyoruz. Bir parfüm satış noktasında, parfüm hızlı bir şekilde kâğıt üzerinde değerlendiriliyor, ancak tepkinizi etkileyebilecek bazı etkenler olabiliyor: kalabalık bir parfümeri, tanıtım etkisi, satış danışmanının ihtiyaçlarınızla ve beklentilerinizle bağlantı kurma becerisi vb. Dijitalleşme ve akıllı bağlantılı cihazların yükselişi, yenilik için yeni bir oyun alanı sunuyor ve Scent-sation bu konuda mükemmel bir örnek oluyor.

Sizin tercihlerinizin bireyselleştirilmiş bir değerlendirmesi aracılığıyla duygularınızı anında bağdaştırmanıza olanak tanıyor. Yapay Zeka hedeflenen algoritmalar aracılığıyla yaratıcılığı artırmada yardımcı olabiliyor. Bence, YSL Scent-Sation güçlü içgörülerle dolu yeni bir etkileşimli müşteri deneyimi sunuyor ve koku tercihlerinizi keşfetmenize yardımcı oluyor. Beklenmedik olanı ortaya çıkarmak için bir imkan sağlıyor!

Duygusal koklama profilinizin sonuçları sizi şaşırttı mı?

Duygusal koklama profilleme süreci, tanıdık koku tercihlerimi vurguladığı kadar, yeni kendini ifade etme alanlarını keşfetme fırsatı da verdi. Bu sonuçlar sayesinde sıradan seçeneklerin ötesine geçerek yeni kokuları denemek için kendime fırsat yaratmak için profilimi dikkatlice değerlendirmeye devam edeceğim!

Koku teşhisiniz doğru muydu?

Doğruluk değerlendirmesi yapmak zor olabilir çünkü meditasyon ve kendi farkındalığınız tepkilerinizi etkileyebiliyor. Yeni bir bakış açısıyla kendimi yeniden keşfetme yeteneğini sevdim. Tercih edilen kokular yaşamın farklı anlarında değişebiliyor. İşte bu da sihrin ve alşiminin ne kadar değerli olduğunu belirlemeyi zorlaştırıyor. Kişiselleştirilmiş önerilerimin tadıma uygun olduğunu, duygusal olarak kabul edilen bir kokudan daha orijinal olan bir kokuyla duygularımı ölçeklendirdiğimi buldum.

*Bu içerik YSL Beauty iş birliğinde hazılanmıştır.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları