preloader

Yeni BMW 7 Serisi Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey

Yeni BMW 7 Serisi Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey

Yazı Boyutu:

Tamamen yenilenerek Türkiye yollarındaki yerini almaya başlayan Yeni BMW 7 Serisi hakkında bilmeniz gereken 7 maddeye göz atalım.

BMW’nin Amiral Gemisi olarak anılan BMW 7 Serisi, tamamen Yenilenerek Türkiye yollarındaki yerini almaya başladı. G70 gövde kodlu Yeni jenerasyon BMW 7 Serisi, bir kez daha üst sınıf sedanlar arasında radikal detayları barındıran tasarımında yüksek mühendisliğin sınırlarını zorluyor. Kullanılan teknolojiler sadece güvenlik ve konfor alanında sınırlı kalmıyor, üretiminden itibaren çevreye duyarlı sürdürülebilir bir dünya için sınırları zorluyor. Gelin, Yeni BMW 7 Serisi hakkında bilmeniz gereken 7 maddeye bir göz atalım.

1

Tamamen Elektrikli ya da MHEV

Yeni BMW 7 Serisi Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey

İçten yanmalı ve elektrikli motorlar için uyumlu tasarlanan Yeni BMW 7 Serisi, Türkiye’de iki farklı versiyonda tercih edilebiliyor. Yeni BMW 740d xDrive, MHEV teknolojisi ile içten yanmalı dizel motora sahipken, tamamen elektrikli Yeni BMW i7 xDrive60 da diğer seçeneği oluşturuyor. Yeni BMW 7 Serisi, segmentinde aynı gövdede hem elektrik hem de içten yanmalı motor seçeneğini sunan tek model olarak öne çıkıyor. WLTP normlarına göre 625 km’ye varan elektrikli menzil sunan Yeni BMW i7 xDrive60’ı, ön ve arka aksında yer alan iki elektrik motoru hareket ettiriyor. Toplamda 544 beygir güç ve 745 Nm tork üreten Yeni BMW i7 xDrive60, 195 kW şarj gücü desteği sunan DC şarj istasyonlarında yüzde 10’dan yüzde 80 batarya seviyesine sadece 34 dakikada ulaşabiliyor. İlk kez sunulan 22 kW gücünde AC şarj desteği ile ise Yeni BMW i7 xDrive60, 5 saatten kısa sürede tamamen şarj edilebiliyor. Yeni BMW 740d xDrive ise Mild Hybrid-Dizel bir seçenek. 3.0 litrelik 6 silindirli dizel ünite 300 beygir güç ve 670 Nm tork üretiyor. İçten yanmalı motora destek olarak çalışan elektrik motoru ise ürettiği 18 beygir güç ve 200 Nm tork ile aracın ilk hareketinde destek olarak yakıt tasarrufuna maksimum fayda sağlıyor. Böylelikle Yeni BMW 740d xDrive, 100 km’de 6.1 ila 6.8 litre aralığındaki yakıt tüketim değeri ile dikkat çekiyor.

2

İlk Defa 2 Renk Tonuyla Sipariş Verilebiliyor

Yeni BMW 7 Serisi Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey

Yeni BMW 7 Serisi, monolitik yüzey tasarımı ve Swarovski kristallere sahip Iconic Glow Kristal Farları ile güçlü ve ayırt edici bir görünüme sahip. Önceki jenerasyona göre artan ölçüleri ve yan profilden öne doğru hareket eder gibi görünen silüeti, otomobilin büyük ve heybetli görünümüne katkı sağlıyor. Gövdeye entegre kapı kolları sayesinde rüzgar direnci azalan Yeni BMW 7 Serisi Sedan, ilk kez BMW Individual kapsamında iki ayrı renk tonunda kombine edilecek şekilde kişiselleştirilebiliyor. Yere paralel tasarlanmış çizgileri ve otomobilin yanlarına uzanan inceltilmiş arka LED aydınlatma grupları ile Yeni BMW 7 Serisi Sedan, modelin zarafet vurgusunu ön plana çıkarıyor. Otomobile arkadan bakıldığında aydınlatma ünitelerine entegre edilen krom şeritler, Yeni BMW 7 Serisi Sedan’ın arka bölümüne zamanın ötesinde bir görünüm kazandırıyor.

3

LED Ünitelerle Aydınlatılan Swarovski Taşlarla Gece Yolculukları

Yeni BMW 7 Serisi Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey

Yeni BMW 7 Serisi standart olarak BMW Selective Beam göz kamaştırmayan özelliği bulunan Adaptif LED Farlara sahip. İki parçalı olan farların üst kısımda kalan bölümü gündüz aydınlatması, park lambaları ve sinyalleri bünyesinde barındırıyor. Ayrıca Türkiye’de yine standart olarak sunulan Iconic Glow Kristal Farlar, LED ünitelerle aydınlatılan Swarovski taşlarla beklentileri en üst seviyeye taşıyor. Kısa ve uzun hüzmeli aydınlatma gruplarının yer aldığı farlar ise Yeni BMW 7 Serisi’nin Iconic Glow Kristal Farlar’ın altında konumlandırılıyor.

{17259}

4

Yeni Nesil Teknolojiler, Kapı Panellerinde Dikkat Çekiyor

Yeni BMW 7 Serisi Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey

BMW Kavisli Ekran (BMW Curved Screen), kapı panellerine entegre yeni nesil BMW Touch Command, Bowers&Wilkins 4D Diamond Ses Sistemi ve en güncel BMW iDrive teknolojisi dikkat çeken detaylar arasında yer alıyor. Ayrıca Yeni BMW 7 Serisi, genişletilmiş aks mesafesine ek Executive Lounge opsiyonuyla birlikte, rakipsiz konforunu seçkin ambiyansla bir arada sunuyor.

5

BMW Interaction Bar ile Otomobil Yolcu Etkileşimi

Yeni BMW 7 Serisi Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey

Kabinde yer alan bir diğer yeni özellik olan BMW Interaction Bar, yeni tür bir kontrol ve tasarım ögesi olarak iç mekânda da lüks vurgusunu destekliyor. Seçilen moda veya ambiyans aydınlatması tercihine göre kişiselleştirilebilen kristal yüzeye sahip BMW Interaction Bar, sürücü ile otomobil arasındaki etkileşimi bir sonraki seviyeye taşıyor. Yeni BMW 7 Serisi Sedan, önceki jenerasyona göre oturma yüzeyi genişlemiş koltuklarda ısıtma, havalandırma ve dokuz programlı masaj fonksiyonlarını sürücü ve yolcular için standart olarak sunuyor.

6

Her Noktada Geleceğin Teknolojileri Bugünden!

Yeni BMW 7 Serisi Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey

Bir BMW modeli için şimdiye kadar sunulan en geniş otomatik sürüş ve park sistemi seçenekleri, yeni BMW 7 Serisi’nde bulunuyor. Sürüş Asistanı Professional ise kritik ve monoton sürüş durumunda uygun konfor ile maksimum güveni sağlıyor. Yeni BMW 7 Serisi yeni nesil BMW İşletim Sistemi 8.0’ın yenilikçi çalışma konseptini temel alıyor. Sistem, otomobil işlevlerinin el hareketleri, sesli asistan, dokunmatik ekran ve iDrive Butonu aracılığıyla çok daha kolay ve sezgisel çalışmasına olanak sağlıyor. Standart olarak sunulan yeni nesil BMW Head-Up Display, sürücülere tüm sürüş pozisyonlarında optimum rehberlik ediyor. BMW CraftedClarity kristal cam uygulamaları, iç kaplamalar ve paslanmaz çelikten üretilmiş hoparlör kapakları ile lüks ambiyans deneyimini zenginleştiriyor. Kapılardaki Touch Command kontrol üniteleri de artık arka koltuktaki yolcuların otomobilin ses sistemini kullanarak telefon görüşmeleri yapmasına imkân tanıyor.

7

Çevreci Fabrikada Üretiliyor

Yeni BMW 7 Serisi Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey

BMW’nin 45 yıllık geçmişe sahip amiral gemisi 7 Serisi, BMW Group’un yeşil, dijital ve sürdürülebilir üretim tesisi Dingolfing Fabrikası’nda içten yanmalı ve tam elektrik motorlu versiyonlarıyla üretiliyor. Isar ve Lech nehirlerine kurulan hidroelektrik santrallerinden aldığı yenilenebilir enerjisiyle Dingolfing Fabrikası, karbon sıfır üretim planlarına farklı bir vizyon katıyor. Radikal bir dönüşüm içinde olan Dingolfing Fabrikası, yeni üretim bandı ve lojistik gereksinimler doğrultusunda milyonlarca Euro tasarruf sağlarken hem çevreyi daha az kirletiyor hem de bir tesis olarak otomotiv sektöründe örnek teşkil ediyor. BMW Group tarafından iFactory olarak tanımlanan ve Yeni BMW 7 Serisi üretimi için 300 milyon Euro değerinde yatırım yapılan tesiste, tamamen elektrikli ve hibrit motorlu otomobillerin güç üniteleriyle yüksek voltajlı bataryaları da üretiliyor.

{68393}

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları