preloader

Paul Newman’ın Rolex’i Dünyanın En Pahalı Saati Oldu

01.11.2017
Paul Newman’ın Rolex’i Dünyanın En Pahalı Saati Oldu

Yazı Boyutu:

26 Ekim 2017 tarihinde, New York merkezli ünlü müzayede evi Phillips’in düzenlediği ikonik saatler müzayedesindePaul Newman’a ait Rolex Daytona kol saati 15,5 milyon dolar ile alıcı buldu. Böylece bugüne kadar bir müzayedede satılan en pahalı saat oldu.

Paul Newman’ın Rolex’i Dünyanın En Pahalı Saati Oldu

Dünyanın her tarafından saat meraklılarının online olarak izlediği ve 700’den fazla kişinin doldurduğu müzayede salonunda telefon ile gelen 10 milyon dolarlık ilk teklif ile açılan ve toplam 12 dakika süren nefes kesici açık artırma sonrasında Philips Müzayedeevine ödenen komisyonla toplam 17,8 milyon dolara sahibini buldu. Rolex Daytona, efsanevi aktör Paul Newman 1960’lı yıllarda ‘Winning‘ adlı filminin çekimlerini yaparken eşi Joanne Woodward tarafından hediye edilmişti.

Newman’ın 1969-1984 yılları arasında her gün taktığı bilinen Rolex Daytona, 20. yüzyılın en ikonik kol saatlerinden biri. Arkasında yeralan “DRIVE CAREFULLY ME – BENİ DİKKATLİ SÜR” kabartması ile dikkatleri çeken bu kol saati, aynı zamanda Rolex Daytona serisinin ilk ve tek “egzotik” kadranlı versiyonu. Kronografın ilk günkü gibi korunarak bugünlere kadar geldiği ve muhtemelen bir kere bile cilalanmadığı tahmin edilmekte.

Paul Newman’ın Rolex’i Dünyanın En Pahalı Saati Oldu

Dünyanın bundan önceki en pahalı saati ünvanı Kasım 2016’da 11 milyon dolara satılan Patek Philippe 1518’e aitti.

Paul Newman’ın 1969 ile 1984 yılları arasında her gün taktığı Daytona Rolex ile yarış videosunu buradan izleyebilirsiniz.

Murat Güsar
Murat Güsar Tüm Yazıları