preloader

Sonbaharda Aromaterapi ile Dinç Kalma Tüyoları

11.09.2023
Sonbaharda Aromaterapi ile Dinç Kalma Tüyoları

Yazı Boyutu:

Sonbahar aylarında hissedilen yorgunluğu aromaterapi yöntemleriyle azaltabilir hatta ortadan kaldırabilirsiniz. Art de Huile markasının kurucusu Uzman Eczacı Hülya Kayhan, sonbahara özel aromaterapi ipuçlarını paylaşıyor.

Sonbaharda Aromaterapi ile Dinç Kalma Tüyoları
Uzm. Ecz. Hülya Kayhan

Sonbahar kapımızı çalmış durumda; hava soğumaya başladı, yapraklar yerlere düşüyor ve okullar açıldı. Yazın sıcak ve özgür günleri yerini sonbaharın hafif melankolik atmosferine bırakıyor. Bu dönem, hem fizyolojik hem de duygusal anlamda bir adaptasyon süreci gerektiriyor. Farkına varmaya başlıyoruz: Artık soğuk ve kapalı günler bizi bekliyor. Her mevsimde önemli ama özellikle sonbaharda ruh, akıl ve beden bir uyum ve denge içindeyse, sağlıklı yaşam ve iyi olma hali elde ediliyor.

Beynimiz bu değişimi algılıyor ve tüm vücuda bu adaptasyon için hazırlık yapmamız gerektiğini belirten sinyaller gönderiyor. Endişelenmeye gerek yok; bu, yaşamın doğal bir döngüsüdür. Ancak, eğer bu sürece zihinsel olarak uyum sağlamada gecikirsek, bağışıklık sistemimiz zayıflayabilir. Fiziksel sağlığımız risk altına girebilir, çünkü virüsler, bakteriler ve mantarlar daima etrafımızda ve vücudumuzda bulunurlar.

Sıkça vurguladığım gibi, Ruh-Zihin-Beden denklemi çok önemlidir. Bu üçlü de aslında Aromaterapinin etkilerini en iyi şekilde açıklar.

Sonbaharda Aromaterapi ile Dinç Kalma Tüyoları

Aromaterapi Anlatan Üç Kelime: Ruh, Zihin ve Beden

Zihin, ruh ve beden uyum içerisinde ve dengede olduğunda; sağlıklı yaşam, pozitif düşünceler ve genel bir iyi olma hali yakalanabiliyor. Bu uyumu korumak için Psikonöroimmünoloji, tıbbın ilgi alanına girmiş bir konsept. Bu terim için kendi tanımım; ruh, zihin ve beden bir arada çalıştığında, bağışıklık sistemi de güçleniyor demektir. Bilimsel çalışmalar son zamanlarda, özellikle Doğu’da popüler olan tedavi yöntemlerinin yanı sıra, zihinsel ve ruhsal sağlığı da kapsamaya başladı. Bu konular, hastalıkların önlenmesi ve tedavisi için giderek daha fazla önem kazanıyor.

{177905}

Ve söylemeye değer bir nokta ise psikolojimiz kesinlikle zihnimizi ve dolayısıyla da bedenimizi etkiliyor.

Stres sıklıkla dile getiriliyor ve birçok problemimizin ana nedeni. Çünkü stres, hem duygusal, hem zihinsel, hem de fiziksel olabiliyor. Stres, vücudumuzdaki tüm nöronları olumsuz etkileyebilir. Zihin, pozitif enerjiler göndermezse; sinir sistemi ve dolayısıyla kaslar, zihinden gelen bu enerjileri alamazsa, Psikonöroimmünoloji’de çöküş başlar.

Sonbaharda Aromaterapi ile Dinç Kalma Tüyoları

Zihin, sadece beyin değil, genel vücut dengemizi de kontrol eder ve duygusal çöküşler bağışıklık sistemini olumsuz etkiler. Özellikle havaların kapalı olduğu dönemlerde, tatil dönemi artık geride kaldığında, iş veya okuldaki sorumluluklar nedeniyle hepimiz bir miktar stres ve yorgunluk yaşıyoruz. Bilimsel araştırmalar da, bu durumların bağışıklık sistemini olumsuz etkilediğini gösteriyor. Bu stres ve yorgunlukla başa çıkmak için, kaygılardan ve ön yargılardan uzak durmak önemlidir ama kolay değildir. Verimlilik ve iş tatmini, aslında tamamen zihnimizin kontrolündedir. Aromaterapi tam da bu noktada devreye giriyor! İşte tam bu noktada devreye giren iki farklı aromaterapik reçete; biri pozitif duygular yaratırken, diğeri enerjinizi artırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Sonbahara Özel Aromaterapi Reçetesi

Akşam eve geldiğinizde stresli hissediyorsanız: Vetivert, sedir ve lavanta yağını 2 litre suyla karıştırıp ayak banyosu yapabilir veya banyo suyuna ekleyebilirsiniz. Hatta bir hava yayıcı kullanarak tüm evin atmosferini iyileştirebilirsiniz. Bu, sizi tüm stresinizden arındıracak ve derin bir uyku çekmenizi sağlayacaktır.

Eğer işte ya da öğleden sonra enerjiniz düşmüş ve kendinizi yorgun hissediyorsanız: Bergamot, Ylang Ylang ve Palmarosa uçucu yağlarını bir hava yayıcıya ekleyerek çalıştığınız ortamın enerjisini artırabilirsiniz.

Sonbaharda Aromaterapi ile Dinç Kalma Tüyoları

Sonbaharda Hangi Aromaterapik Yağ Kullanılmalı

Bergamot: Bilimsel araştırmalar, Bergamot’un HPA Ekseni’ni (Hipotalamus-Hipofiz-Adrenal Kortex) dengede tuttuğunu ve GABA agonisti etkinliği ile anksiyete karşıtı olumlu etkileri olduğunu göstermekte.

Palmarosa: Gül’den sonra en yüksek Geraniol içeriğine sahiptir ve anksiyete karşıtı ve zihni açıcı özellikleri vardır.

Ylang Ylang: Dopaminerjik reseptörleri düzenler, haz ve keyif duygusunu artırır ve önyargıları azaltır. Sedir: Sizi yatıştırır.

Vetivert: Genellikle “Huzur Yağı” olarak bilinir ve uyku düzenleyici özellikleri vardır.

Lavanta: Sizi sakinleştirir (özellikle Vetivert ile birleştiğinde gerçek uyku sağlar).

Nioli: Vetivert ile birleştiğinde dikkat, odaklanma ve konsantrasyon konularında eşsizdir. (Her zaman orijinal uçucu yağlar kullanmaya dikkat edin, aktarlarda genellikle bulunmaz!) Hem enerjiniz yükselecek, hem daha verimli çalışacak hem de moraliniz yerine gelecektir.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları