preloader

Bvlgari Octo Finissimo Perpetual Calendar ile İlgili Tüm Detaylar

04.05.2021
Bvlgari Octo Finissimo Perpetual Calendar ile İlgili Tüm Detaylar

Yazı Boyutu:

Bvlgari’nin Saat Kreatif Direktörü Fabrizio Buonamassa Stigliani, dünyanın en ince saatini OGGUSTO’ya özel anlattı. Bvlgari Octo Finissimo Perpetual Calendar’ı yakından inceleyin.

Bvlgari Octo Finissimo Perpetual Calendar ile İlgili Tüm Detaylar

Fabrizio Buonamassa Stigliani

Bvlgari Octo Finissimo, 2014 yılında ilk tanıtımını gerçekleştiği andan itibaren, yüksek saatçiliğin inceliği konusunda her yıl yeni bir dünya rekoru ile karşımıza çıkıyor. Octo Finissimo Perpetual Calendar, saat ailesinin 7. en ince sonsuz takvimli (perpetual calendar) saat modeli.

Bvlgari’nin dünya saatçiliğine heyecanlı bir bekleyiş ve ivme kazandıran tasarımlarının arkasında aslında yıllar öncesinden gelen genleri, Ar-Ge, mikro mekanizma iş birlikteliğinin en güzel örneği gizli. Saat firmaları arasında ince saat yaratımı bir meydan okuma gibi görünse de ne saat severler ne de firmalar, rekabet çizgisi doğrultusunda hareket etmiyorlar. Burada önemli olan mikro mekanizmada sınırları zorlamak, liderlik sorumluluğunun omuzlara alınması vizyonundan bakılıyor. Her üretilen modelde de kendi sektörüne olumlu bir ivmeyle ileriye kocaman bir adımın atılması sağlanıyor. Octo bu yıl yine misyonu üstlendi, önümüzdeki yılların neler getireceğini düşünmek bile saat sektörüne muzip bir neşe katıyor.

Sonsuz takvimli horolojik komplikasyonun farklı bir ruhu bulunuyor. Sonsuz takvim, büyük bir teknik bilgi üstünlüğü gerektiyor ve içerisinde mikro mekaniğin şekillendirdiği matematik de yer alıyor. Özellikle de ince saat mekanizması içerisindeki uygulaması daha da mucizevi bir duruş sergiliyor.

Bvlgari’nin ince saat modeli yaratım aşamasında, sonsuz takvimli bir saat modelini uygulamaya nasıl karar verdiniz?

Bu fikir aklımıza geldiğinde zaten Finissimo Perpetual Calendar modelimiz vardı. Üstelik birçok dünya rekoru sahibi olan önemli bir model. Saat yapım endüstrisinin en önemli ikonik komplikasyonlardan biri. Bu yüzden modeli geliştirdik çünkü çok üst düzey, çok komplike. Çalışmaya, zamanın dakik ölçümünü sağlayan tourbilon ile başlamak, otomatik tourbillonu geliştirmek ve tüm bunları ince saate uygulamanın değişik, teknik bir serüveni var. Bu yüzden mekanizmasını geliştirmek için yaklaşık dört yıl çalıştık. 5.8 mm kalınlığındaki kasanın arkasında, DNA’sında funissimo yapısı yer alıyor. Bvlgari’nin kendi atölyelerinde ürettiği manüfaktür BVL 305 mekanizması, 2.75 mm kalınlığı ve 408 parçadan oluşuyor. En büyük tasarım iddiası kadranı idi. Kadranı çok kolay olmayan octagonal kasa içesinde yuvarlak şekilli sayaçları uygulamak asla kolaylıkla yapılabilecek bir şey değildi.

Bvlgari Octo Finissimo Perpetual Calendar ile İlgili Tüm Detaylar

{773020}

Modelin oluşumu ne kadar sürdü?

Sonsuz takvim modelini uygulamaya yaklaşık dört yıl gibi bir süre önce karar verdik. 4 yıldan az bir süre, kronograf ile başladık, kronograf yaklaşık iki yıldır pazarda bulunuyordu. İki yıl kadar da en son versiyonu perpetual takvim sürdü. Normalinde kronograf, perpetual takvim, tourbillon gibi komplike mekanizmayı üretmeye başladığınızda 2 ve 5 yıl gibi bir süre gereklidir.

Uzun süredir büyük kasa saatlerin yükselişini izledikten sonra kendinden emin adımlarla ilerleyen ince saatler, saat Oscarları olarak adlandırılan GPHG’de de son yıllarda büyük ödülü aldı.

Markanın Saat Bölümü Kreatif Direktörü Fabrizio Buonamassa Stigliani Octo Finissimo, Octo’nun ince saat uygulaması için daha zorlu bir modelden Perpetual Calendar’dan yana seçimini kullanmış. Sakin bir tasarım içerisinde büyüleyici bir ultra teknik mekanizma ve işçiliği yer alıyor. Perpetual Calendar modelini daha güçlü kılabilmek için hareketi enerjiye çeviren rotoru mikro hale getirildi. 74 gr titanyum 95 gr platin modelin ağırlığı. Yani bileğe takıldığında unutulabilecek kadar hafif.

Bvlgari Octo Finissimo Perpetual Calendar ile İlgili Tüm Detaylar

Bu oyunda yer almaya karar verdiğimizde bizim başlangıç fikrimiz perpetual calendarı (sonsuz takvim) daha kullanılabilir nereye yerleştireceğimizi düşüncesiydi. Bu fikir ve üzerinde yaptığımız detaylı çalışmalar, sonsuz takvimin kadranda daha kolay okunmasını sağlamak yönünde odaklandı. Bu yüzden başlangıç fikri tarih göstergesiydi. İki büyük göstergeden retrograde (başa dönüm) sayaç mümkün olan en büyük tarih göstergesi, diğer sayaç ise haftanın günlerini gösteriyor. Aslında tasarım aşamasında birkaç kez saat 6 konumunda yer alan artık yıl (leep year) göstergesinin yerlerini değiştirdik. Bu denemeler tasarımsal olduğu kadar teknik açıdan daha da çok önemliydi. Sonunda geldiğimiz noktada kadranda ki mükemmel dengeyi sağladık. Saat 4 ve 8’de ay ve haftanın günleri yer alıyor. 9’dan 3’e kadar olan bölümde ise ay takvimi bulunuyor.

Gerald Genta (1931-2011) saat dünyasında yüksek saatçilik markalarının en ikonik modellerinin yaratıcısı olan İsviçreli saat tasarımcısı ve Bvlgari Octo ailesinin de yaratıcısı.

{773924}

Octogonal kasa Bvlgari’nin bir önemli parçası. Gerald Genta tarafından yaratılan en önemli imza model. Gördüğünüz gibi Octo’yu daha da geliştirdik bugün. Başında, Bvlgari tasarım ekibi tarafından inhouse olarak geliştirilen Octo, tamamıyla Bvlgari içinde yer alan tasarım ekibinin başarılı bir çalışması olarak doğdu.

Bvlgari Octo Finissimo Perpetual Calendar ile İlgili Tüm Detaylar

Bildiğiniz gibi Bvlgari mücevher taş elementlerle oynamayı sever. 70’lerde mücevher alanında, Bvlgari olarak tregonal şekil ve yuvarlak şekil çerçeve başlattık. Çok etkili bir çalışmaydı ve Gemmenummarie adını verdik. Coin (Para) ile yapılan ilk koleksiyondu. Paranın yuvarlak şekli triogonal çerçeve içerisinden mükemmel bir uyum sağlıyordu. Böylece geometrik şekilleri çeşitlendiren uygulamalar üzerinde yol aldık, yuvarlak şekil trigonal çerçeve üzerinde ustalıkla tasarladık.

Gerald Genta’nın tasarladığı Octogonal saatlere başladığımız zaman, yine daha çok da geometrik şekillere odaklandık. Octoganal şekil değişik kültürlerde, dinlerde, yüzyıllar öncesinden Mısır, Roma, Asya farklı ve önemli anlamlar taşıyor. Geometrinin bir parçası ama birçok maneviyat da içeren önemli bir şekil. Mükemmel bir balansı var yaşam – onur, yaşam – cennet arasında hayattın içinden simgeleri bulunuyor.

Modeli yaratma aşamalarından bahseder misiniz? Tasarım ve micro mühendislik kısmını nasıl bir araya getirdiniz?

Bvlgari, ince saat konusuna çok basit bir fikirle başladı. Saatçilik için önemli konseptin nasıl bir evrim geçirebileceğini hayal ettik. Fikir sonsuz takvimdi ve tüm konsepti birlikte bu fikrin etrafında geliştirmeye başladık. Böylece teknik bölüm, tasarım ekibi birlikte, olası en iyi sonuçları elde ettiler.

Bvlgari Octo Finissimo Perpetual Calendar ile İlgili Tüm Detaylar

İlk kez iki dünya rekoru aynı anda aynı saatte ve farklı materyallerle sunduk. Titanyum ve platin. İki materyalin farklı özellikleri bulunuyor. Titanyum çelikten daha sert, platinin ise üzerinde çalışması tamamıyla farklı bir materyal. İki farklı ağırlıkta olan materyallerden platin model mavi kayış ve mavi kadran ile sunuldu. Bvlgari’nin sıradışı kimliği, kumlanmış dokusu titanyum versiyonunda kullanıldı. Platin modelin ise geleneksel bir parlaklık ve saten görünümü var.

Tüm saatlerimizin ve mekanizmalarımızın çoğunu kendi bünyemizde üretmekteyiz, bu da daha stratejik olmamızı sağlıyor. Bu şekilde, iddialı saatler, tourbillon hareketi, ultra ince mekanizmaları rahatlıkla planlayıp, üretebiliyoruz.

OGGUSTO Saat Editörü Günay Demirbağ’ın diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Günay Demirbağ
Günay Demirbağ Tüm Yazıları