preloader

Christie's Müzayede Evi'nin İlk Kez Satışa Çıkaracağı Saat Koleksiyonu

28.09.2022
Christie's Müzayede Evi'nin İlk Kez Satışa Çıkaracağı Saat Koleksiyonu

Yazı Boyutu:

Christie’s Müzayede Evi’nin 6 Kasım Pazar günü Cenevre’de satışa sunacağı 112 saate sahip koleksiyonunun en özel üç parçasını keşfedin.

Saatçilik dünyasında, yılın en büyük bombasını Christie’s Müzayede Evi patlattı ve 6 Kasım’da Cenevre’de yapacakları “Efsanevi ve Benzersiz Saatler: Ömürlük Bir Koleksiyon” isimli müzayedeyi duyurdu.

Bilgili koleksiyonerler tarafından ender mücevherler olarak kabul edilen 112 saate sahip koleksiyon, satışa sunulacak. Hiçbiri bugüne kadar satışa çıkmayan, birçoğu en çok aranan özelliklere sahip ve türünün tek örneği olan tasarımlar, özelleştirilmiş kadranlar, prototipler ve sınırlı sayıda üretimlerin bir numaralı modelleri dahil olmak üzere çok sayıda saat, dünya çapındaki koleksiyonculara benzersiz bir fırsat sunacak.

Bu çok geniş ve bir daha bir arada görülemeyecek özel saatlerden oluşan koleksiyon, 1 Ekim’de New York’ta başlayıp Hong Kong, Dubai, Londra, Los Angeles ve Miami’yi gezecek ve bu küresel ön izlemenin ardından 2 Kasım tarihinde Cenevre’ye gelecek. Eğer saatlere meraklıysanız, Cenevre’deki Four Seasons Hotel des Bergues’de gerçekleşecek müzayede için şimdiden 6 Kasım Pazar günü saat 17:00’yi takviminize işaretleyin.

Koleksiyondaki parçalar, Patek Philippe, Rolex ve diğer markaların son derece nadir referansları da dahil olmak üzere, ünlü bağımsız saat yapımcılarının ilk örneklerinden bazılarını da içeriyor. Satışların bir kısmı hayırseverliğe gidecek ve Cenevre’de şimdiye kadar sunulan en önemli tek sahipli koleksiyonu oluşturacak. Satışın yaklaşık 20 milyon İsviçre frankı getirmesi bekleniyor. Dilerseniz bu satıştan en özel üç parçayı yakından inceleyelim.

Richard Mille, REF. RM56-01 AN SAPHIR/PR00

Christie's Müzayede Evi'nin İlk Kez Satışa Çıkaracağı Saat Koleksiyonu

Bildiğimiz kadarıyla bu zarif saat, uluslararası satışa sunulan ilk saat. Teması maksimum şeffaflık olan RM56-01, tek başına kasa, yarı saydam ve üretimi son derece zor olan tek blok safir kristalden yapılmış. Sadece kasayı yapmak için günlük 24 saat çalışarak 40 günde bitirilebildiğini ve cilalamak için de 350 saat daha harcandığını bilmenizi isteriz. Tourbillon fonksiyonu, parlak saat imleri ve titanyum dakika halkasına sahip şeffaf kadranın alt kısmında yer alıyor. Saat 1 yönünde zemberek gerilimini işaret eden bir gösterge, karşı tarafındaysa güç rezervi ona simetrik şekilde yer alıyor. Kurma kolunun üç ayarı var: W (kurma), N (nötr) veya H (ibreler) ve bunlar da saat 4 yönünde küçük bir göstergede görülebiliyor.

Tahmini satış fiyatı: 2.500.000 – 4.500.000 İsviçre frankı.

Rolex, Daytona Reference 6241

Christie's Müzayede Evi'nin İlk Kez Satışa Çıkaracağı Saat Koleksiyonu

Rolex Daytona koleksiyonu aşırı nadir olduklarından çok küçük referans aralıklarına sıkışmış bir değerlendirmelerle takdir edilirler. Şampanya kadranlı olmak veya altın kasa gibi özellikler bir arada pek bulunmaz. Bu yüzden, bu 18 ayar altın Cosmograph Daytona ref. 6241 (kasa no. 1’757’900) şampanya rengi “Paul Newman” kadran ve bilezik ile tüm gereksinimleri karşılayan mükemmel bir saat.

6241, yalnızca 1966’dan 1969’a kadar üretildiği için başlı başına nadir bir referanstır. 300 adet 18 ayar altından, 450 adet 14 ayar altından ve 2.250 adet de paslanmaz çelikten üretildiğini bilirseniz nadirliğini de anlarsınız. Bu saatler “Oyster olmayan” ve “vidasız” kronograf kontrolleri ne sahip ve bezelinde siyah plastik üzerine beyaz baskıyla yapılmış bir takimetresi bulunuyor. Kadranlarındaysa sadece “Rolex Cosmograph” yazıyor “Daytona” her zaman yazmıyordu.

Tahmini satış fiyatı: 600.000 – 1.000.000 İsviçre frankı.

Vacheron Constantin, Mercator

Christie's Müzayede Evi'nin İlk Kez Satışa Çıkaracağı Saat Koleksiyonu

Vacheron Constantin’in sıra dışı “Mercator” saati, 16. yüzyıl haritacısı Gerardus Mercator’un vefatının 400. yıldönümünü kutlamak için 1994 yılında piyasaya çıktı. Bir haritacının pergeline benzer şekillendirilmiş akrep ve yelkovanıyla saati işaret eden bu modele, çift Retrograd fonksiyonlu bir mekanizma hayat veriyor. Retrograd akrep ve yelkovanın turlarını tamamladıklarında gerisingeri başa dönmelerini sağlayan çok özel bir fonksiyon. Yani dakika ibresi 60’a, akrep de 12’ye ulaşınca her ikisi de ilk konumlarına adeta geri uçuyorlar. Dünyanın en eski saat yapan şirketi Vacheron Constantin aynı zamanda uzun zamandır müşterilerinin özel üretim saat isteklerine de cevap vermesiyle biliniyor. Bu özel üretim platin “Mercator” da kadranında başka bir tutkulu marka olan Ferrari’nin Enzo’sunu taşıyor. Saatin arkasındaki şeffaf kapağından mekanizmanın güzelliğine bakarken dikkatinizi çekecek eşsiz bir 21 ayar ayar altından, salınımıyla saatin mekanizmasına enerji sağlayan, iskeletleştirilmiş rotoru dikkatinizi çekecektir.

Tahmini satış fiyatı: 100.000 – 200.000 İsviçre frankı.

Oktay Tutuş
Oktay Tutuş Tüm Yazıları