preloader

Bosphorus Cup 22. kez İstanbul Boğazı'nda

20.09.2023
Bosphorus Cup 22. kez İstanbul Boğazı'nda

Yazı Boyutu:

Türkiye’nin dünya çapında bir organizasyona dönüşen en önemli yelken yarışı Bosphorus Cup’ın heyecanla beklenen Boğaz Yarış etabı 23 Eylül’de gerçekleşecek.

Bu yıl 22’ncisi gerçekleşen Bosphorus Cup 21-24 Eylül tarihlerinde ‘Celebrate İstanbul’ sloganıyla IRC, ORC, gezi tekneleri ve sportif tekneler olmak üzere toplam 8 kategoride düzenlenecek. Bosphorus Cup’ta yelkenliler, hiçbir motor gücü olmadan sadece rüzgar enerjisiyle aynı anda boğazda fora diyecek. Caddebostan açıklarındaki antrenman ve şamandıra yarışlarıyla başlayacak olan Bosphorus Cup’ın şampiyonu 24 Eylül Pazar günü belli olacak.

Bosphorus Cup 22. kez İstanbul Boğazı'nda

Bosphorus Cup’ı 21 Yılda 3 Milyonu Aşkın İstanbullu İzledi

Tüm dünyadan yelkencilerin merakla beklediği yelken organizasyonlarından biri olan ve 21 yılda 3 milyonu aşkın İstanbullunun bu heyecana ortak olduğu Bosphorus Cup’la ilgili “Bugün, Bosphorus Cup, Türkiye’nin dünyaya ihraç ettiği en büyük spor organizasyonlarından biri ve Bosphorus Cup’ı bu yıl farklı bir noktaya taşıyoruz” diyen Bosphorus Cup’ın kurucusu Orhan Gorbon ‘2002 yılından bu yana düzenlendiğimiz bu organizasyonla beraber öncelikli amacımız yelken sporunun ne denli önemli olduğunu ve ülke ekonomimize nasıl bir katkı sağladığını gösterirken, İstanbul’un tüm güzelliklerini de dünyaya tanıtmak. ‘Celebrate İstanbul’ mottosuyla, Bosphorus Cup bu yıl İstanbul’un zengin tarihini, eşsiz coğrafyasını ve çok renkli kültürünü denizde kutlayacağımız bir festival haline gelecek.’ diyor.

Bosphorus Cup 22. kez İstanbul Boğazı'nda

Orhan Gorbon aynı zamanda ‘İstanbul’a, kültürüne, insanlarına ve Boğaz’a saygı duyarak, yüzyıllardır bu coğrafyada gelişen zengin kültürel mirası, çeşitliliği ve eşsiz Boğaz ekosistemi ile bu kültürü benimseyen İstanbul halkını kutlayarak, Bosphorus Cup’ın 22. edisyonuna ev sahipliği yapacağız. Bosphorus Cup’ın kutlama enerjisi bir hafta boyunca sürecek ve sadece yarışmacılarımızı değil aynı zamanda dünyanın dört bir yanından ortaklarımızı ve seyircilerimizi bir araya getiren bir bayram havası oluşturmayı amaçlıyoruz. Boğaz’ın eşsiz ekosistemini ve yüzyıllar boyunca biriktirdiği kültürel katmanları, kendini İstanbul’a ait hisseden tüm İstanbullularla birlikte kutlayacağız. Türk kentsel tarihçi Doğan Kuban’ın dediği gibi, “İstanbul deniz tarafından yaratılan ve hayat bulan bir şehirdir. Biz de bu yıl, İstanbul’u büyülü kılan eşsiz habitatını kutluyoruz’ diyerek hedeflerinin altını çiziyor.

2023 Bosphorus Cup Detayları

Bu yıl 22’ncisi düzenlenecek yarış ‘Celebrate İstanbul’ sloganıyla 21-24 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek. Nissan, NurolBank ve Next Level partnerliğiyle hayata geçecek olan Bosphorus Cup IRC, ORC, gezi tekneleri ve sportif tekneler olmak üzere toplam 8 kategoride düzenlenecek.

İstanbul Boğazı’ndaki tek saray ve lüks otel olan Çırağan Çırağan Palace Kempinski İstanbul ev sahipliğinde gerçekleşecek organizasyonda 10 farklı ülkeden yelkenciler katılacak ve yerli yabancı toplam 1200 yelkenci yarışacak.

Bosphorus Cup 22. kez İstanbul Boğazı'nda

Bosphorus Cup, bu yıl da Caddebostan açıklarındaki antrenman yarışlarıyla 21 Eylül’de başlayacak. 22 Eylül Cuma günü gerçekleşecek ilk şamandıra yarışı, Kalamış’ta sona erecek. Heyecanla beklenen Boğaz Yarışı etabı ise 23 Eylül Cumartesi günü düzenlenecek.

İBB’nin kuruluşu olan İstmarin tarafından geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Arnavutköy Akıntı Burnu’nda izleme noktaları kurulacak. İstanbullular bu alanlardan yarışları izleyerek, Bosphorus Cup heyecanına ortak olabilecek.

Yarışı online takip etmek isteyenler için ise Boğaz yarışı 23 Eylül Cumartesi günü 12.00’da Bosphorus Cup Youtube hesabından canlı yayınlanacak. 24 Eylül Pazar günü İse Caddebostan açıklarında düzenlenecek şamandıra yarışlarında Bosphorus Cup şampiyonu belli olacak. Ardından denizde birçok tekne ile oluşturulacak “Bosphorus Cup Celebration Village” kutlama etkinliğinde yarışı bitiren tekneler denizin üzerinde selamlanacak ve Kalamış’ta düzenlenecek ödül töreni ile kazanan ekip kupanın sahibi olacak.

Bosphorus Cup Hakkında Her Şey

1. Bosphorus Cup ilk olarak 2001 yılında Boğaziçi Kupası olarak düzenlendi. 2002 yılında adı değişerek Bosphorus Cup oldu.

2. Bosphorus Cup’ın fikir babası ve organizasyon kurucusu Orhan Gorbon, Türkiye’nin en deneyimli yelkencilerinden biri. Yelkenci bir aileden gelen ve altı-yedi yaşlarından itibaren bu spora başlayan Orhan Gorbon, Türkiye’nin yanı sıra ABD, İngiltere, Fransa gibi birçok ülkede yarışa katıldı.

Bosphorus Cup 22. kez İstanbul Boğazı'nda
Orhan Gorbon

3. Yarışın çok özel kupası 2004 senesinde Can Yalman tarafından tasarlandı. Kupanın alt bölümündeki cam kadranla, üst bölümündeki gümüş bölüm arasındaki cam blok, çeşitli kimyasallar karıştırılarak silis kumundan üretildi. Cam bölüm Cam Ocağı Vakfı’nda, gümüş parçalar da Kapalıçarşı’da yapıldı. Yedi kilo ağırlığındaki kupa, 12 aylık süren titiz bir çalışmanın ürünü.

4. Bosphorus Cup kupası, her sene genel klasman birincisine veriliyor ve bir sene boyunca kazanan ekipte kalıyor. Yarıştan 1 hafta önce gerçekleştirilen Cup Handover Ceremony ile kupa, yeni sahibine verilmek üzere, organizasyona teslim ediliyor.

5. Bosphorus Cup ilk yılında tek günlük bir yarıştı. Ardından büyüdü ve İstanbul’da dört günlük regattaya dönüştü.

Bosphorus Cup 22. kez İstanbul Boğazı'nda

6. 2002 yılında yapılan ilk yarışta birinci, o zamanlar Türkiye’nin en hızlı yarışçı teknelerinden biri olan Dubois One Tonner model Orient III oldu. Yarışın en önemli katılımcılarından biri olan Orient Express ekibi 2016 ve 2017 yıllarında da kupayı kaldırdı. Ancak bu kez adı Orient Express VI ve modeli Farr 55’ti.

İstanbul’un zengin tarihini, eşsiz coğrafyasını ve çok renkli kültürünü denizde kutlayacağız.

Orhan Gorbon

7. Bosphorus Cup’ın 2022 yılında yapılan son yarışının birincisi ise Doğa Arıbaş kaptanlığındaki Coca Cola İçecek – DAS – A35 ekibi oldu.

8. Regattaya bugüne kadar katılan en büyük tekne Fransız takım SFS’in VOR 70 idi. Dünyanın en başarılı yelken yarışçılarından Fransız sporcu Lionel Pean’ın dümenciliğindeki ekip, 2002 yarışında parkurda yer aldı. Çok özel bir yarış teknesi olan VOR 70’in boyu 21,5 metre.

9. Bosphorus Cup’ın en çok kupa kaldıran takımı dört birincilikle Provezza oldu. Türkiyeyi yurt dışında da birçok yarışta temsil eden deneyimli ekibiyle Provezza; 2005, 2007, 2010 ve 2011 yıllarında kupayı kaldıran takımdı.

Bosphorus Cup 22. kez İstanbul Boğazı'nda

10. Bosphorus Cup’ta en çok birincilik elde eden tekne modeli Farr 40. Farr Yacht Design tarafından tasarlanan 12,4 metre boyundaki Farr 40, 1996 yılında üretilmesine rağmen hala dünyanın en başarılı yarışçı teknelerinden biri olarak kabul ediliyor.

11. Yarışın en başarılı dümencisi ise Levent Peynirci. Ülkemizin yetiştirdiği yetenekli yelkencilerinden biri olan Levent Peynirci 2018, 2019, 2020 yıllarında skipper’lığını yaptığı takımlarla Bosphorus Cup’ta üç kez birincilik elde etti.

12. Bosphorus Cup ilk düzenlendiği yıllarda yaklaşık 20 tekne katılıyordu. Yıllar içinde yarışa katılan tekne sayısı 100’ü buldu. Zamanla dünya markasına dönüşen yarışa bugün dünyanın birçok ülkesinden yarış takımları katılmak üzere Türkiye’ye geliyor. Bosphorus Cup bugüne kadar Lionel Pean, Mike Sanderson gibi dünyanın en iyi yelken yarışçılarını da ağırladı.

Bosphorus Cup 22. kez İstanbul Boğazı'nda

13. Bosphorus Cup, yarış düzenlemenin ötesinde Türkiye’de yelken sporcularının ufkunun gelişmesini de sağladı. Büyük kupayı kaldıran takımlardan bazıları dünyanın en ünlü yarışlarında mücadele etme fırsatı buldu. 2008’de MAT 12, 2009’ta Komet, 2010’da Provezza takımları Fransa’da düzenlenen Les Voiles St. Tropez’de yarıştı. 2012 yılında Bosphorus Cup ve Göcek Cup birincisi Goblin Les Voiles St. Tropez’de, Turgutreis Cup birincisi Fenerbahçe-1 Garanti Sailing takımı da İngiltere’de düzenlenen Cowes Week’te Türkiye’yi temsil etti.

Bu Yıl İlk Kez Çocuklara Özel Bir Yelken Yarışı Düzenleniyor

Bosphorus Cup’ta bu yıl ilk kez çocuklara özel bir yelken yarışı da düzenlenecek. 23-24 Eylül tarihlerinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ortaklığında Bosphorus Cup Haliç Su Sporları Merkezi’nde gerçekleşecek Optimist Yarışları ile çocukların yelken sporuna ve denize olan ilgisinin derinleşmesi hedefleniyor.

Şule Kaya
Şule Kaya Tüm Yazıları