preloader

Bosphorus Cup’la İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

24.09.2022
Bosphorus Cup’la İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Yazı Boyutu:

aaa

Türkiye’nin dünya çapında bir organizasyona dönüşen en önemli yelken yarışı Bosphorus Cup’ın heyecanla beklenen Boğaz yarışı etabı 22-25 Eylül tarihlerinde gerçekleşti.

Türkiye’nin dünya çapında bir organizasyona dönüşen en önemli yelken yarışı Bosphorus Cup’ın heyecanla beklenen Boğaz yarışının ardından yelken severler, Tersane İstanbul’da gerçekleştirilen etkinlikler ile keyifli bir gün geçirdi. Jumbo locasında gerçekleşen Gastronomi Uzmanı Oğul Türkkan’ın sunumu ve Jumbo Patisserie’nin Fransız lezzetleri katılımcıların büyük beğenisini topladı. All Accor Live Limitless standındaki Dj Yakuza ve Dj Murat Tokuz performansları ile misafirlere eğlenceli anlar yaşattı. MG locasında sergilenen yüzde 100 elektrikli ‘MG Marvel R’ ise tüm misafirlerden yoğun ilgi gördü. Türk Hava Yolları yolcu programı Miles&Smiles, bu sene yarışan yelkencilere verdiği toplamda ‘1 milyon Mil’ ödülü ile etkinliğin en özel destekçilerinden biri oldu. Partner’s Dinner etkinliğinde ise misafirler ‘Meşeden neşeye’ tadımı eşliğinde çok keyifli bir akşam geçirdi.

Ülkemizin en önemli yelken etkinliklerinden biri olan ve bu yıl 22-25 Eylül tarihlerinde 21.’si düzenlenen Bosphorus Cup’ın Boğaz yarışı etabında yarışa katılan 100’e yakın yelkenli, Dolmabahçe’den start alarak Anadolu Hisarı şamandırası ve Çırağan şamandırası arasındaki hatta dümen kırdı.

Bosphorus Cup, dünkü Boğaz Yarışı’nın ardından 25 Eylül Pazar günü Caddebostan açıklarındaki yarışla sona erdi. Genel klasmanda birinci olan takım, Tersane İstanbul ev sahipliğinde düzenlenecek ödül töreni ile kupanın sahibi Coca Cola İçecek-DAS oldu.

Bosphorus Cup’la İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Bosphorus Cup, 21 yıl önce ilk kez yapıldığında sadece camiadan bir avuç insanın bildiği bir yarıştı. Ancak yarış zamanla öylesine büyüdü ki dünya markasına dönüştü. 21 yıl önce küçük bir organizasyon olarak başlayan Bosphorus Cup, günümüzde dünyanın farklı ülkelerinden ekiplerin katıldığı başarılı bir yelken yarışı. Ülkemizde yelken yarışçılığının gelişimine katkı sağlayan, birçok insanın bu sporla buluşmasına yol açan Bosphorus Cup, bu yıl 22-25 Eylül tarihleri arasında gerçekleşti. Bosphorus Cup’a katılan 100’e yakın yelkenli İstanbul Boğazı’nı yine görkemli bir şenlik alanına çeviriyor. O halde gelin Bosphorus Cup’la ilgili çok önemli bilgileri derlediğimiz yazımıza göz atın.

Bosphorus Cup’ı bugün bulunduğu noktaya getirebilmek için çok emek verdik ve bunu başardık. Yurt dışındaki tüm yelkenciler de bu markayı tanıyor, biliyor. Bu konuda büyük gurur duyuyorum.

Orhan Gorbon

1. Bosphorus Cup ilk olarak 2001 yılında Boğaziçi Kupası olarak düzenlendi. 2002 yılında adı değişerek Bosphorus Cup oldu.

2. Bosphorus Cup’ın fikir babası, kurucusu ve organizasyonu gerçekleştiren şirketin sahibi Orhan Gorbon, Türkiye’nin en deneyimli yelkencilerinden biri. Yelkenci bir aileden gelen ve altı-yedi yaşlarından itibaren bu spora başlayan Orhan Gorbon, Türkiye’nin yanı sıra ABD, İngiltere, Fransa gibi birçok ülkede yarışa katıldı.

Bosphorus Cup’la İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey
Orhan Gorbon

3. Yarışın çok özel kupası 2004 senesinde Can Yalman tarafından tasarlandı. Kupanın alt bölümündeki cam kadranla, üst bölümündeki gümüş bölüm arasındaki cam blok, çeşitli kimyasallar karıştırılarak silis kumundan üretildi. Cam bölüm Cam Ocağı Vakfı’nda, gümüş parçalar da Kapalıçarşı’da yapıldı. Yedi kilo ağırlığındaki kupa, 12 aylık süren titiz bir çalışmanın ürünü.

4. Bosphorus Cup ilk yılında tek günlük bir yarıştı. Ardından büyüdü ve dört günlük regattaya dönüştü, yarışçılar Turgutreis ve Göcek ayaklarında da yarıştı. Bosphorus Cup bir süre önce özüne döndü ve yine sadece İstanbul’da gerçekleştirilmeye başlandı.

5. 2002 yılında yapılan ilk yarışta birinci, o zamanlar Türkiye’nin en hızlı yarışçı teknelerinden biri olan Dubois One Tonner model Orient III oldu. Yarışın en önemli katılımcılarından biri olan Orient Express ekibi 2016 ve 2017 yıllarında da kupayı kaldırdı. Ancak bu kez adı Orient Express VI ve modeli Farr 55’ti.

Bosphorus Cup’la İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

6. Bosphorus Cup’ın 2021 yılında yapılan son yarışının birincisi ise Asterisk ekibi oldu. Deneyimli yelken yarışçılarından oluşan ekip Farr 40 tipi tekneleriyle büyük kupanın sahibi oldu.

7. Regattaya bugüne kadar katılan en büyük tekne Fransız takım SFS’in VOR 70 idi. Dünyanın en başarılı yelken yarışçılarından Fransız sporcu Lionel Pean’ın dümenciliğindeki ekip, 2002 yarışında parkurda yer aldı. Çok özel bir yarış teknesi olan VOR 70’in boyu 21,5 metre.

Bosphorus Cup, bir yarıştan daha fazlasıdır ve Türkiye’nin markasıdır. Bu organizasyon Türkiye ve İstanbul’un dünyaya tanıtılmasında önemli bir rol oynuyor. Tüm halkımızı bu görsel şöleni yerinden izlemeleri için davet ediyoruz.

Orhan Gorbon

8. Bosphorus Cup’ın en çok kupa kaldıran takımı dört birincilikle Provezza oldu. Türkiyeyi yurt dışında da birçok yarışta temsil eden deneyimli ekibiyle Provezza; 2005, 2007, 2010 ve 2011 yıllarında kupayı kaldıran takımdı.

9. Bosphorus Cup’ta en çok birincilik elde eden tekne modeli Farr 40. Farr Yacht Design tarafından tasarlanan 12,4 metre boyundaki Farr 40, 1996 yılında üretilmesine rağmen hala dünyanın en başarılı yarışçı teknelerinden biri olarak kabul ediliyor.

10. Yarışın en başarılı dümencisi ise Levent Peynirci. Ülkemizin yetiştirdiği yetenekli yelkencilerinden biri olan Levent Peynirci 2018, 2019, 2020 yıllarında skipper’lığını yaptığı takımlarla Bosphorus Cup’ta üç kez birincilik elde etti.

11. Bosphorus Cup ilk düzenlendiği yıllarda yaklaşık 20 tekne katılıyordu. Yıllar içinde yarışa katılan tekne sayısı 100’ü buldu. Zamanla dünya markasına dönüşen yarışa bugün dünyanın birçok ülkesinden yarış takımları katılmak üzere Türkiye’ye geliyor. Bosphorus Cup bugüne kadar Lionel Pean, Mike Sanderson gibi dünyanın en iyi yelken yarışçılarını da ağırladı.

12. Bosphorus Cup, yarış düzenlemenin ötesinde Türkiye’de yelken sporcularının ufkunun gelişmesini de sağladı. Büyük kupayı kaldıran takımlardan bazıları dünyanın en ünlü yarışlarında mücadele etme fırsatı buldu. 2008’de MAT 12, 2009’ta Komet, 2010’da Provezza takımları Fransa’da düzenlenen Les Voiles St. Tropez’de yarıştı. 2012 yılında Bosphorus Cup ve Göcek Cup birincisi Goblin Les Voiles St. Tropez’de, Turgutreis Cup birincisi Fenerbahçe-1 Garanti Sailing takımı da İngiltere’de düzenlenen Cowes Week’te Türkiye’yi temsil etti.

Yarış boyunca tamamen rüzgâr gücünden faydalanarak, karbon emisyonu sıfır olan bir yarış gerçekleştiriyoruz. Bu anlamda Bosphorus Cup, doğaya saygılı, çevreci bir etkinlik.

Orhan Gorbon

13. Bosphorus Cup bu yıl 22-25 Eylül tarihleri arasında yapıldı. Tersane İstanbul ev sahipliğinde ‘İstanbul Yelken Açıyor’ sloganıyla düzenlenen yarışın kupa devir teslim töreni ise 19 Eylül’de gerçekleştirildi. Törende yarışın en son birincisi olan Asterisk, kupayı yeni sahibine verilmesi amacıyla teslim etti.

14. 10 ülkeden toplam 100’e yakın yelkenli ve yaklaşık 900 sporcunun yarıştığı 21’nci Bosphorus Cup’ı genel klasmanda birinci bitiren ekip, bir yıl boyunca kupanın yeni sahibi oldu.

15. İstanbul Boğazı’nda görsel bir şov yaratan ve her yıl heyecanla beklenen Boğaz yarışı en iyi Beşiktaş, Ortaköy Meydanı, Akıntıburnu-Arnavutköy, Aşiyan ve Kandilli’den seyredildi.