preloader

She’s Mercedes ile İlham Veren Sohbetler: Ece Şirin

10.03.2022
She’s Mercedes ile İlham Veren Sohbetler: Ece Şirin

Yazı Boyutu:

İyilik ve güzellikten esinlenerek yaratılan BeeGoddess markasının kurucusu Ece Şirin ile mücevher dünyası üzerine sohbet ettik.

She’s Mercedes ile İlham Veren Sohbetler: Ece Şirin

Ece Şirin

Kurumsal hayatla vedalaşıp, kendi markanız için ilk adımı atma fikri nasıl doğdu?

Beni çok heyecanlandıran bir şeyi keşfettim ve bunu bütün dünyaya sunup insanlığa hizmet etmek istedim. Maddi zenginlik bazen manevi açlık ve kölelik getirebiliyor. Benim için yaşamın anlamı başkalarına fayda sağlamak, ışık olmak. 14 yıl boyunca sırasıyla Pepsico, SAS, The Coca-Cola Company, Doğan Burda Rizzoli ve Microsoft Orta Doğu/Afrika bölgesinden sorumlu olduğum çok başarılı bir yöneticilik hayatının ardından yepyeni bir yola girdim. Bee Goddess markası uzun yıllar süren aydınlanma çabamın, manevi arayışımın bir meyvesi. Bana ışık veren, beni yenileyen bilgeliği paylaşarak bütün dünyayı şifalandırma, güçlendirme, sınırların ötesindeki ‘bir’liğe ulaşma yolunda bir adım attım.

Amacım güzel tasarımlar yapmaktan ziyade; Anadolu kadınının gücünü tüm dünyaya tanıtmak, günümüz kadınını öz ışığına bağlayacak, ruhunun gücünü keşfetmesi ve bu gücü kendi hayat destanını yazmak üzere kendine ve tüm dünyaya ifade etmesi için güçlendirecek bilgeliği taşıyan tılsım mücevherleri paylaşmaktı. Bu kahramanlık yolculuğunda onu, kendisi gibi hayata ışık ve tat katan diğer kadınlarla bir araya getirecek, zaman, mekân, dil ve dinlerin ötesinde, bizi kalpten birleştirecek bir kovan yaratmayı arzuladım.

She’s Mercedes ile İlham Veren Sohbetler: Ece Şirin

“En büyük ilham kaynağım; bilgelik, iyilik ve güzellikten gelen ışık ve neşe. Bu ışığı kalbe taşıyan her şey bana ilham veriyor.”

Bee Goddess tasarımlarını nasıl tanımlarsınız?

Anadolu’nun ulu anası Arı Tanrıça’dan aldığım ilhamla yarattığım Bee Goddess markası ile evrensel kadim sembolleri kişiyi güçlendiren, enerji yükselten, iyi hissettiren tılsım mücevherlere dönüştürdüm. Takan kadınlar gibi cesur, güçlü, öz güvenli, sade ama görkemli, karakterli, tarz sahibi, özgün, romantik, zarif, elegan, zamansız, süper dişi, alçak gönüllü ve sihirli… Bu tasarımlar bizi en yüce versiyonumuza bağlayan, özümüzdeki ışığı hayata aktarmaya, yaşam destanımızı yazmaya davet eden, en yüce potansiyelimize yeni kapılar açan tılsım anahtarlar. “Statü sembolü yerine ruhun sembolü, mücevher yerine öz cevher” diye seslenerek ezber bozan Bee Goddess, geleneksel mücevher anlayışına yepyeni bir bakış açısı getirdi.

{774718}

Size neler ilham verir?

En büyük ilham kaynağım; bilgelik, iyilik ve güzellikten gelen ışık ve neşe. Bu ışığı kalbe taşıyan her şey bana ilham veriyor. Kısaca kadim bilgelik diyebilirim. Bu bilgelik bazen kutsal kitabımızın ayetlerinden veya mitolojideki bir kahramanın hikâyesinden, kimi zaman da doğadaki bir çiçeğin, böceğin içindeki mucizeden ya da harika bir sanat eserinden kalbime akıyor. Kadim bilgeliği çağlar boyunca nesilden nesle aktaran bu hazinelerin, milyarlarca insanı aynı öykü ve duygularla bağlayan gücünden ilham alıyorum. Ruhun şifreleri niteliğindeki semboller; bizi öz cevherimize, sonsuz yaratıcı potansiyelimize kavuşturan, en yüce halimizi meydana çıkaran, başka ruh eşleri, ruh kız kardeşleri ile birleşmemizi sağlayan manevi güzellikleri ve bilgeliği aktararak güç ve ilham veren tılsımlar. Kadim sembollerin gizemli dünyasına yaptığım her yolculukta, benliğimin zenginliklerini keşfediyor ve bal yapan bir arı gibi, bu bilgeliği en saf haliyle bir mücevher tasarımına dönüştürüyorum.

She’s Mercedes ile İlham Veren Sohbetler: Ece Şirin

“Geçtiğimiz yıl, global çapta çok ses getiren bir projeye imza attık. Amazon Prime ile iş birliği yaparak, bir Hollywood prodüksiyonunun partneri olan ilk Türk tasarımcı ve mücevher markası unvanını kazandık ve 21. yüzyılın güçlü kadın arketipinin işlendiği yeni Cinderella filminin tüm mücevherlerini tasarladık.”

Yurt dışına açılmaya nasıl karar verdiniz? Bugün ulaştığınız noktayı ve hedeflerinizi anlatır mısınız?

Kariyerim boyunca global şirketlerde çalıştım. Benim bakış açımda yurt dışı diye bir kavram yok; sınırların kalktığı bir dünya anlayışına girdik. Markamın DNA’sı, evrensel birliği vurgulayan bir felsefeyi hayata geçiriyor. Doğum yeri Anadolu, dünyanın bir hazinesi. Anadolu’nun kadim ışığını tüm dünyaya yaymak için 14 yıl önce 12 sembolle yola çıktığımız yolda, 14 farklı ülkeye ulaştık. Üçü yurt dışında olmak üzere toplam 14 butiğimiz, Türkiye, İngiltere, Azerbaycan, Amerika, Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa, Hollanda, İspanya, İtalya, Japonya ve Çin’de 55 satış noktamız mevcut. Harrods, Neiman Marcus, La Fayette, Lane Crawford, Maxfields gibi moda ve tasarım dünyasının zirvesi kabul edilen en önemli noktalardaki tek Türk markasıyız. 2022’de, Kadewe’nin Berlin ve Münih’te yer alan iki mağazasıyla Almanya pazarına giriş yapacağız. Kazakistan pazarında yakaladığımız büyük başarının ardından Rusya’ya giriş planlarına başladık. Uluslararası ölçekte bu denli büyümemizde, dünya starlarının vazgeçilmez mücevher markası olmamızın payı yadsınamaz. Cate Blanchett, Kate Moss, Kate Winslet, Madonna, Natalia Vodianova gibi yıldızlar, tasarımlarımızı uğur sembolü olarak görüyor ve sürekli kullanıyorlar. İnanması güç ama onlarla kurduğumuz ilişki, tamamen doğal bir şekilde gelişti. Yani bu isimler iş birlikçilerimiz değil, koleksiyonlarımızı tesadüfen keşfedip seven ve uzun zamandır kullanan marka dostlarımız. Bundan büyük bir gurur duyuyoruz. Ayrıca geçtiğimiz yıl, global çapta çok ses getiren bir projeye imza attık. Amazon Prime ile iş birliği yaparak, bir Hollywood prodüksiyonunun partneri olan ilk Türk tasarımcı ve mücevher markası unvanını kazandık ve 21. yüzyılın güçlü kadın arketipinin işlendiği yeni Cinderella filminin tüm mücevherlerini tasarladık. 60 milyon Instagram takipçisi bulunan Grammy ödüllü sanatçı Camila Cabello, Cinderella rolünde Bee Goddess tasarımları ile ışıldadı. Önümüzdeki aylarda farklı global markalarla heyecan verici iş birliklerimizi de lanse edeceğiz. Hedefimiz; benzer birçok prestijli işle başarı grafiğimizi daima yükseltmek ve dünyanın dört bir yanındaki on binlerce Bee Goddess kadınının arasına yenilerini ekleyip, ışık saçmaya devam etmek.

{771130}

Başarınızın sırrı nedir?

İşim benim aşkım; ruhumu besleyen, zenginleştiren bir okyanus. Bee Goddess ile hayatıma, kalbime akan ışığı bütün dünya ile paylaşmak, her gün enerjimi artıran kutsal bir misyon. Londra ve İstanbul’a Los Angeles ve Dubai duraklarının da eklenmesiyle dört kıtada yaşayan bir dünya vatandaşı oldum.

Güçlü, yaratıcı, başarılı, çalışkan, dost, başkalarını düşünen, iyiliği hayatının merkezine yerleştirmiş, kendinden memnun kadınlar için tasarladığım mücevherlerle bir sevgi ve ışık kovanı yaratmak, yegane amacım. 20 seneyi aşkın süredir mistisizmden besleniyor, manevi bilgeliğin şifreleri niteliğindeki sembollerin gizli bilgeliğini araştırıyorum. Bu çalışmalar hayatımı çok zenginleştirdi. Tasarımların gelişim sürecindeki sihirli bir boyuttan aldığım ışığı bal yapıyorum. Maneviyatla güçlenen biriyim; mucizelerimizi, hayallerimiz ve kendimize olan inancımızın doğurduğuna inanıyorum. Başarımın diğer bir sırrı ise hep arkamda olan ailem ve iş arkadaşlarım, ekibim. Ne mutlu ki Bee Goddess ailemiz her geçen gün genişliyor.

She’s Mercedes ile İlham Veren Sohbetler: Ece Şirin

Başarıya giden yolda engeller de başarısızlıklar da kaçınılmaz. Böyle anlarda kendinizi nasıl motive ediyorsunuz?

Her attığımız top gol olsaydı oyun oynamanın zevki kalmazdı. Asıl büyüdüğümüz, geliştiğimiz anlar güçlüklerin üstesinden geldiğimiz zamanlar. Hiçbir şeyi, başarı veya başarısızlık olarak nitelendirmiyorum. Bir kapı kapandığında veya açılmadığında, mutlaka bir hayır vardır diye düşünüyorum. Önemli olan yapabildiğimizin en iyisini yapmamız. Ben çok çalışkan ve iyi niyetli biriyim, o yüzden en güzelini, en iyisini hak ettiğime inanıyorum. Engelle karşılaştığımda, akış beni başka bir yere götürüyor demektir.

She’s Mercedes platformunda yer alan tüm kadınlar cesaretleri, azimleri ve güçlü duruşları ile kitlelere ilham vermelerinin yanı sıra belki de en çok birbirlerine ilham ve güç veriyorlar. Daha iyi bir toplum için tüm kadınlara yayılması gereken mesaj da bu esasında. Bu konuda sizin düşünceleriniz neler?

Bütün güzellikler paylaşıldıkça büyür, zorluklar paylaşıldıkça azalır. Paylaşım benim hayatımın merkezinde. Başarı kendiliğinden oluşan bir durum değil; tecrübe, çalışkanlık, azim, istek, destek, tutku gibi birçok şeyin sonucunda gelen bir hediye. Tüm bu özelliklerin içinde, “destek” anahtar kelime. Benim başarı hikâyemde dostlarımın desteği çok çok değerli. Her gün onlardan aldığım güç ve güzel enerjiler için şükrediyorum.

Anadolu’nun ışığından esinlenerek anaerkil değerleri tüm dünyaya yayan ve yaratıcılık, üretkenlik, cesaret gibi kavramları doğuran dişil enerjiyi kutlayan Bee Goddess’ın misyonu; kişiye ruhunun gücünü ve kendi değerini keşfederek cesaret ile hayallerinin peşinden koşması ve en yüce potansiyelini gerçekleştirmesi için ilham vermek. “Beni alınca daha iyi olacaksın, benim marka değerimi taşı!” diye seslenen diğer tüm markalardan en büyük farkımız, ta ilk günden itibaren her kadına, “Sen teksin, özelsin, mükemmelsin, ben senin kalbindeki ışığın, güzelliğin ve gücünün bir yansımasıyım!” diye seslenmemiz. Ben evrene en güçlü ışığı, birbirini besleyen ve destekleyen ruhların yarattığı bir dünyanın yayacağına inanıyorum. Bee Goddess’ın esin kaynağı Arı Tanrıça ve arı sembolizmi de kadınlar arasındaki ilham zincirine çok güzel bir örnek teşkil ediyor. Tıpkı aynı kovanda yaşayıp aynı amaç uğruna kolektif bir çalışmaya girişen arılar gibi, Bee Goddess kadınları da öz ışıkları ile hemcinslerini parlatarak, yaşamı daha aydınlık kılacak mucizevi bir ışık kovanı yaratıyor. “Aydınlık Lüks” adını verdiğimiz felsefemizin temelinde yatan “Işılda ki bütün dünya kalbinin ışığı ile aydınlansın!” cümlesi de kadınlara bu yolda harekete geçme çağrısında bulunuyor.

She’s Mercedes ile İlham Veren Sohbetler: Ece Şirin

Hayatı yaşamaya değer kılan şey hayallerimiz. Hayallerimiz, bizim kaderimiz. Kaderini gerçekleştirme yolculuğu da bir kahramanlık yolculuğu. O nedenle herkese verebileceğim en değerli tavsiye şu: Büyük hayaller kurun ve bu hayallere ulaşma yolunda cesaret ve sevgi ile ilerleyin. Siz ışıldayın ki dünya ışıldasın!

Siz de yaptığınız işteki başarınız ve hayata karşı duruşunuzla ilham veren bu kadınlardan birisiniz. Peki, hayatınız boyunca size ilham veren kadınlar kimler oldu? Onlardan ne öğrendiniz?

Beni içimdeki güç ve mucizelerle tanıştıran annem, ilk ilham perim. Arkasından da kendi ışığını yayan tüm kadınlar geliyor. Annem uzun yıllar kanser ile savaşırken hep çok güçlü, yaşam ve neşe doluydu. Hiçbir zaman kendine acımadı ve yaşam savaşı esnasında bile bize hiçbir derdini yansıtmadı.

Bana hayatta hep dik durmayı, güçlü olmayı ve aldığım her nefese şükretmeyi öğretti. “Kızım bilir” diyerek ilk günden itibaren bana inandı, özel olduğumu hissettirdi. Ben de kendi markamla başka kadınları aynı şekilde cesaretlendirmeye, güçlendirmeye ve onların içindeki en iyiyi ortaya çıkarmaya niyet ettim.

{773229}

Sizden ilham alan kadınlara siz ne söylemek istersiniz? Özellikle kendi yollarını çizerken sizden ilham alan kişilere verebileceğiniz tavsiyeler var mı? Keşke ben o yaşta bilseydim dediğiniz şeyler?

Kendimize inanmak ve değerimizin farkında olmak, kendimizi bir anne şefkati ile sevmek, kucaklamak ve ruhumuzu beslemek çok önemli. 14 yılda Bee Goddess tılsımları aracılığıyla on binlerce kadının hayatına dokundum. En büyük arzum; kendi yaptığım gibi başkalarının da kaderini gerçekleştirmesi için gereken güç ve cesarete kavuşmasına katkıda bulunmaktı. Bu hayalimi içimdeki ışığı keşfederek gerçekleştirdim. Hayatı yaşamaya değer kılan şey hayallerimiz. Hayallerimiz, bizim kaderimiz. Kaderini gerçekleştirme yolculuğu da bir kahramanlık yolculuğu. O nedenle herkese verebileceğim en değerli tavsiye şu: Büyük hayaller kurun ve bu hayallere ulaşma yolunda cesaret ve sevgi ile ilerleyin. Siz ışıldayın ki dünya ışıldasın!

She’s Mercedes ile İlham Veren Sohbetler: Ece Şirin

OGGUSTO Yazı İşleri Müdürü Senem Bay Ay’ın diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Senem Bal Ay
Senem Bal Ay Tüm Yazıları