preloader

Metaverse’ün Lüks Hali

25.02.2022
Metaverse’ün Lüks Hali

Yazı Boyutu:

Metaverse evreninde lüks pazarı da kendine düşen payı alarak durumu lehine çevirecek gibi gözüküyor.

Gerçek dünyada asla giymeyeceğiniz bir çanta, ceket veya gömlek için yüzlerce hatta binlerce dolar ödemeyi göze alır mıydınız? Forbes makalesinde geçen bu soruya çoğu insan bugün ‘hayır’ derse bile metaverse dünyasının kaymağını en çok yiyecek sektörlerden biri lüks olacak gibi gözüküyor. İlk anda garip gözükse bile tüm rakamlar ve somut sebepler bu varsayımın doğruluğunu gösteriyor.

Morgan Stanley raporlarına göre; sanal lüks pazarı 2030 yılında 50 milyar dolar olacak. Buna bir de lüks konusunda en kapsamlı araştırmaları yapan Bain&co’nun bir verisini ekleyelim; Gen Z 2035 yılında tüm lüks pazarının %40’ını domine edecek. Bu iki beklentiye bir de 5G teknolojisinin getireceği hızla lüksün hayaller dünyası yaratma konusundaki becerisi eklenince metaverse’ün lüks halinin görkemli olacağını söylemek yerinde olacak.

Aslında sadece bu veriler bile geleceği öngörmek için yeterli olsa da gelin biraz daha detaylı bakalım lüks neden metaverse dünyasından en kârlı çıkanlardan biri olacak?

Milyonlarca Yeni Müşteri

Metaverse’ün Lüks Hali

Fiyat aralığı nedeniyle çok kısıtlı bir müşteri kitlesine sahip lüks markalar, uzun yıllardır lüksün demokratikleşmesi başlığı altında hem orta gelir grubuna hem de gençlere ulaşmak için büyük çaba sarf ediyordu. Metaverse ise bunun hızlanması için büyük bir fırsat olacak.

Normal hayatta bir Balencaiga sneaker’ı, Prada çantayı, Gucci gözlüğü sadece reklamlarda gören kişiler; sanal dünyada lüks markaların çok ulaşılabilir fiyatları ile aldığı en yeni tasarımlarıyla hava atmaya can atacak. Zaten daimi kullandığımız markaların bir bilekliğini metaverse evreninde giymek duygusal olarak bir fark yaratmazken; bir Cartier kolyesi ile kendisini lüksün hayaller dünyasının bir parçası olarak görmek; milyarlarca kişiye kendini çok iyi hissettirecek. Bu da lüksün büyümesi için büyük bir fırsat olacak.

Stok Derdine Son

Metaverse’ün Lüks Hali

Marka değerlerini korumak için sezon sonunda ürünlerinin outlet’e düşmesinden pek hoşlanmayan lüks markalar; -Louis Vuitton başta olmak üzere- tüm stoklarını bir şekilde yok ediyorlardı. Ve bu konuda çevre aktivistlerinden ciddi eleştiri alıyorlardı. Metaverse dünyası ile sanal giysiler üretecekleri için stok maliyetleri, çevreciler ile olan çekişmeleri ve en önemlisi markanın değerini kaybetmesi konusundaki sorunlar bitmiş olacak.

Büyük Kâr Marjları

Metaverse’ün Lüks Hali

Dünyanın en iyi ham maddesi, tasarımcıları, el işçiliği gibi konularda yüksek maliyetlerle karşı karşıya olan lüks markalar, sanal dünyada neredeyse tamamen sıfır ürün maliyeti ile çalışmaya başlayacakları için büyük kâr marjı elde edecekler ve bunun keyfini çıkaracaklar.

100 Yıllık Arşivler

Metaverse’ün Lüks Hali

Dev lüks markaların bir çoğunun 100 yılı devirdikleri düşünüldüğünde ellerinde çok geniş bir arşivleri olduğunu söylemek mümkün. Bu da yeni tasarımlarla uğraşmadan bile uzun yıllar arşivlerinden yararlanarak sanal ürünler üretebileceklerinin bir garantisi gibi görünüyor.

Öte yandan lüks markalar dünyasının güçlü geçmişinde krallar, kraliçeler, dünyanın en ünlü oyuncuları, politikacıları olduğu düşünüldüğünde 5G hızıyla gerçekleşecek sanal gezilerde bu kişilerin yanında yer almak lüks dünyanın bir parçası olmak isteyenler için durumu daha da cazip hale getirecek.

Sürdürülebilir Tasarımlar

Metaverse’ün Lüks Hali

Kişisel lüks aleminde önemli bir rol oynayan moda; dünyanın çevreyi en çok kirleten ikinci sektörü olarak her geçen gün daha çok sorgulanıyor ve moda karşıtları daha yüksek ses çıkarmaya devam ediyor. Her ne kadar birçok moda markası; mantardan elde edilen vegan deriler, zararlı kimyasal içermeyen boyalar gibi farklı çevre dostu uygulamalara yatırım yapsa bile bunlar henüz yeterli olmuyor. İşte metaverse için yaratılacak sanal giysiler, “kullan-at” şeklinde devam etse bile, modanın çevreye olan zararını minimize ediyor.

NFT ile 2. El Fırsatları

Metaverse’ün Lüks Hali

Hem finansal hem çevresel sebeplerden hem de zor dönemlerde geri dönen nostalji akımının tetiklediği vintage akımından dolayı son dönemde 2. el satışları lüks dünyada roket hızıyla artıyor. Metaverse dünyasının da kripto para ve NFT dünyasından ayrı düşünülmesi mümkün değil.

Lüks markaların en azından bazı tasarımlarını NFT olarak çıkaracağı şimdiden kesinleşmiş durumda. Bu da sistemin yapısı gereği; hem tasarımın ilk sahibi olan lüks markalara hem de ürünü alıp kullanıp sonrasında satmak isteyenlere yeni bir gelir kapısı aralayacak. Günlük hayatımızın bir parçası olan ürünlerin metaverse aleminde ikinci el pazarı nasıl olacak bilinmez ama her modeli yıllar geçtikçe değer kazanan bir Patek Phillipe saatin defalarca alıcısı olacağı kesin.

Tüm rakamlara ve bu dayanağı güçlü öngörülere bakıldığında Metaverse’ün lüks haline şimdiden yatırım yapmak doğru gibi görünüyor.

Etiketler

Özlem Güsar
Özlem Güsar Tüm Yazıları