preloader

29. İstanbul Caz Festivali'nde Kaçırmamanız Gereken Konserler

29. İstanbul Caz Festivali'nde Kaçırmamanız Gereken Konserler

Yazı Boyutu:

200’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı ağırlayacak 29. İstanbul Caz Festivali'nde kaçırmamanız gereken konserlere göz atın.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (IKSV) tarafından her yıl düzenlenen İstanbul Caz Festivali, bu sene 25 Haziran’da kapılarını açıyor. Cazın önde gelen isimlerini ve güncel müziğin yıldızlarını İstanbul’un farklı mekânlarında ağırlayacak festival, 7 Temmuz tarihine kadar müzikseverlere müzik dolu bir program sunuyor. OGGUSTO olarak 200’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı ağırlayacak 29. İstanbul Caz Festivali'nde kaçırmamanız gereken konserleri bir araya getirdik.

Dianne Reeves

29. İstanbul Caz Festivali'nde Kaçırmamanız Gereken Konserler

Sadece caz değil müzik tarihinin de tartışmasız en büyük vokallerinden biri olan 5 Grammy ödüllü Dianne Reeves, 29. İstanbul Caz Festivali kapsamında 5 Temmuz salı akşamı Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda sahneye çıkıyor.

Caz vokaline bir opera sanatçısıymış gibi yaklaşan, tekniğiyle duygusunu müthiş bir dengede tutan sanatçı, Gregory Porter, Robert Glasper, Lalah Hathaway ve Esperanza Spalding gibi genç nesil caz müzisyenlerle kaydettiği son stüdyo albümü Beautiful Life ile 2015’te En İyi Caz Vokal Performansı Grammy’sini kazanmıştı. Sanatçının performansı öncesinde ise klasik cazdan çağdaşa kadar geniş bir yelpazede sınırları zorladığı “Low Profile” ve “Persona” gibi iki başarılı albümle dikkatleri üstüne çeken besteci, piyanist Ercüment Orkut, üçlüsüyle izleyicileri karşılayacak.

Melody Gardot

29. İstanbul Caz Festivali'nde Kaçırmamanız Gereken Konserler

Cazdan aldığı ilhamı etkilendiği farklı türlerle birleştiren ve kendi müziğini ortaya koyan Melody Gardot, 7 Temmuz perşembe akşamı Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda sahnedeki eşsiz imzasıyla festival seyircisini etkisi altına alacak.

Geçirdiği kaza yüzünden yattığı hastanedeki yatağında yazdığı, sadece ABD’de 100.000’den fazla satan ilk albümü “Worrisome Heart”ı tüm güçlüklere rağmen kaydetti. “My One and Only Thrill” albümüyle hem vokalini zenginleştiren hem de Latin tınılarına kayan Gardot, devamında gelen albümleriyle de listelere girdi. Dünyanın en büyük caz festivallerinde sahneye çıkan, sahne performanslarını R&B, blues ve cazı buluşturan sanatçının konserini kaçırmamanızı öneririz.

John McLaughlin & The 4th Dimension

29. İstanbul Caz Festivali'nde Kaçırmamanız Gereken Konserler

Dünyanın çeşitli coğrafyalarına yayılmış bir müzik kültürünün önde gelen temsilcisi olan John McLaughlin, 29 Haziran çarşamba günü Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda yeniden festival sahnesine konuk oluyor.

Caz füzyondan metale kadar geniş bir yelpazede gitaristlere ilham kaynağı olan sanatçı, Mahavishnu Orkestrası, Santana, Zakir Hussain ve Wayne Shorter’la yaptıkları gibi büyük çeşitlilik gösteren ortak çalışmalarının yanı sıra McLaughlin aynı zamanda Miles Davis’in müzik tarihinde kilometre taşlarından biri sayılan “Bitches Brew” albümünde de karşımıza çıkıyor. İstanbul Caz Festivali’nin ilk yıllarında verdiği efsanevi konserler ile de hatırlanan sanatçının performansı için şimdiden biletinizi almanızı öneririz.

{775031}

Enrico Pieranunzi Trio

29. İstanbul Caz Festivali'nde Kaçırmamanız Gereken Konserler

Dinleyeni büyüleyen, müziğindeki sade fakat zengin yorum sayesinde günümüz cazına yeni bir soluk getiren Pieranunzi’nin 27 Haziran pazartesi akşamı The Marmara Esma Sultan Yalısı’ndaki muhteşem performansına hazır olun. Caz ve klasik müziği ustaca bir araya getirmesiyle tanınan, kariyeri boyunca Chet Baker, Lee Konitz, Paul Motian, Charlie Haden efsaneleriyle de çalışmış olan piyanist besteci, İstanbul Caz Festivali kapsamında Enrico Pieranunzi Trio olarak izleyicilerin karşısına çıkacak.

Yom

29. İstanbul Caz Festivali'nde Kaçırmamanız Gereken Konserler

Farklı müzikleri keşfedip hissettiği coğrafyalara notalarında nefes vermeyi ve insan ruhuna dokunabilmeyi amaçlayan bir klarnet virtüözü Yom, 7 Temmuz perşembe günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda farklı dünyalara kapılar açıp, müzikseverleri zihnin ve ruhun müzikle beraber yaptığı yolculuğa çıkaracak. 11’inci stüdyo albümü “Celebration”a meditatif ritimlerle hayat veren, Léo Jassef’in piyanolarının üstüne sıfırdan perküsyon ekleyen ve en sonunda şarkılarına klarnetiyle nefes veren sanatçının Cemal Reşit Rey Konser Salonu’ndaki konseri için şimdiden yerinizi ayırtın.

Boom Pam & Kutiman

29. İstanbul Caz Festivali'nde Kaçırmamanız Gereken Konserler

Selda Bağcan ile gerçekleştirdikleri ortak çalışmalarla tanınan Yunan, Akdeniz ve Ortadoğu tınılarını müziğinde işleyen Tel Avivli rock grubu Boom Pam ile İsrail’in dahi müzisyenlerinden Kutiman, 29. İstanbul Caz Festivali kapsamında sahne alacak. Kalben öncesi sahneye çıkacak olan Boom Pam ve Kutiman’ı 30 Haziran perşembe akşamı Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda izleyebilirsiniz.

Nardis Yıldızları ve Roberta Gambarini

29. İstanbul Caz Festivali'nde Kaçırmamanız Gereken Konserler

2002’de açıldığı ilk günden itibaren şehrin caz duraklarından biri olan Nardis Jazz Club, bu sene 20.yılını kutluyor. Yıllar içinde Dianne Reeves, Benny Golson, Dee Dee Bridgewater, Roy Hargrove, Ron Carter gibi birçok dünya caz yıldızını ağırlayan ve sahnesinde ağırlıklı olarak yerli müzisyenlere fırsat tanıyan köklü kulüp, 20. yılını İstanbul Caz Festivali kapsamında çok özel bir konserle kutluyor.

29. İstanbul Caz Festivali kapsamında gerçekleştirilecek etkinlikte Ferit Odman Group, Cem Tuncer Quartet, Dilek Sert Erdoğan Group, İpek Dinç Band, Aydın Kahya Band, Uraz Kıvaner, “Chet Baker Project”, Önder Focan Group, Meltem Ege Group, Sibel Köse Group, Hayati Kafe gibi yerli caz sahnesinin en önemli isimlerinin yanında pek çok kez Grammy adayı olup Dave Brubeck gibi bir efsaneyle çalışma fırsatı bulmuş Roberta Gambarini de sahnede olacak. Sultan Park-Swissotel The Bosphorus’ta gerçekleşecek bu özel konser Nardis Jazz kulübünün 20. yılı kutlamasının ötesinde İstanbullu caz severlere çok keyifli bir gece yaşatacak.

{774966}

OGGUSTO Kategori Yöneticisi Sinem Genç’in diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.