preloader

Mekana Göre Aydınlatma Tasarımları

23.11.2023
Mekana Göre Aydınlatma Tasarımları

Yazı Boyutu:

Evin farklı bölümleri için bir araya getirdiğimiz masa lambaları, sarkıtlar, abajurlar ve lambaderler aydınlatma alışverişlerinizde size ilham verecek.

“Bir mekanda aydınlatma her şeydir; çünkü atmosfer, drama ve entrika yaratma gücüne sahiptir.” diyen iç mekân tasarımcısı Martyn Lawrence Bullard’a kulak kabartıyor, evlerimizde çekici bir ışık dengesi yaratmak için ihtiyacımız olan aydınlatma oyuncularını dekorasyon radarımıza alıyoruz. Lambader, avize, aplik, abajur seçimlerinde size rehberlik edecek aydınlatma fikirleri, fonksiyonel yerleştirme önerileri, ışık sihirbazlarını eve davet etme yolları için okumaya devam edin!

1

Kanepe yanındaki lambaderin cazibesi

Mekana Göre Aydınlatma Tasarımları

Salondaki oturma bölümünün başrol oyuncusu kanepe, yardımcı oyuncuları ise sehpa ve aydınlatma elemanlarıdır. Tavandan sarkıt aydınlatmalar, kanepenin yanında yer alan bir lambadere göre mekânı daha genel bir şekilde aydınlatacağından lambaderin vereceği dramatik ve çekici etkiyi yaratamazlar. Ayrıca kanepeye uzanıp bir şeyler okumak istediğinizde lambaderiniz size ihtiyacınız olan okuma ışığını da sağlayacaktır.

3RD Culture Project

2

Sehpa veya konsol üstü için abajurlar

Mekana Göre Aydınlatma Tasarımları

Abajurlar aydınlatma elemanları arasında zamansız bir güzelliğin sembolü, değişmeyen bir klasiktir. Salonda koltuğun yanındaki sehpanın üstünde, yemek masasının ardındaki büfenin üstünde veya bir konsol üzerinde kullanılabilen abajurlar şık bir görünüm yaratmanın ötesinde ışık gölge oyunlarıyla ruhu olan bir atmosfer de kurgularlar.

Tags Design

La Casa Antica

3

Çalışma masasına ışık tutanlar

Çalışma alanında masanız için doğru ışık kaynağı önemlidir. Gündüz mümkün olduğunca doğal ışık alan bir mekân, çalışma konsantrasyonunuzu arttırırken biyolojik saatinizi de dengeler. Akşamları ise masanın üstünü yeteri kadar aydınlatabilen oynar başlıklı bir masa lambası size gerekli çalışma ortamını yaratacaktır. Çalışma odası dekorasyon önerilerimiz için tıklayın.

Mekana Göre Aydınlatma Tasarımları

Halohope

Zara Home

4

Yemek masası için sarkıt modeller

Mekana Göre Aydınlatma Tasarımları

Yemek masasında samimi, sıcak ve davetkar bir atmosfer için doğru bir aydınlatma seçimi yapmalısınız. Yaşam alanınızın stiline uygun, masanın üzerini yeteri kadar aydınlatacak bir sarkıt avize kullanabilir, ışığın seviyesini ayarlamak için dimmer’lı bir elektrik anahtarı tercih edebilirsiniz. Avizenin masanın tam ortasına gelmesi dengeli bir iç mekân tasarımında görsel bütünlük yaratacaktır. Dikdörtgen masalar üzerinde grup aydınlatmalar kullanmak ise iç mekan tasarımcılarının son yıllardaki tercihleri arasında.

Atolye Store

5

Başucunu aydınlatanlar

Mekana Göre Aydınlatma Tasarımları

Başucunda kullanacağınız aydınlatma için seçenek çok. Masa üstü bir model veya duvar apliği olabilir. Burada önemli olan mekân kurgusuyla dengeli, yatak da uzanırken size ihtiyacınız olan ışığı sağlayacak bir aydınlatma olmasıdır. Renkli veya heykelsi bir abajur seçerek yatak odanızda ışığın ekseninde bir odak noktası yaratabilir veya modern, oynar başlıklı duvar aplikleri seçerek daha işlevsel bir tasarımdan yana oy kullanabilirsiniz.

Soli Workshop

Zara Home

6

Antrede ışık oyunları

Evinizin girişi yaşam alanınızın küçük bir vitrinini oluşturur. Burada bölgesel aydınlatmalar kullanarak hem fonksiyonel hem de stil sahibi bir kurgu yaratmak mümkün. Ayakkabılığınızın üzerinde yer vereceğiniz bir masa lambası veya abajur antreye sıcak bir hava katacaktır. Alanınız genişse heykelsi bir lambader kullanabilir, görkemli bir giriş için kristalli ışıl ışıl bir avize tercih edebilirsiniz.

Mekana Göre Aydınlatma Tasarımları

Lasttouch Design

Bakara Collection

7

Duvar aplikleriyle bölgesel ışıklandırma

Mekana Göre Aydınlatma Tasarımları

Aydınlatma uzmanları “Doğru aydınlatma gözü yormayan, kamaştırmayan, amacına uygun, enerji verimli olmalı ve aydınlatılacak ortam için doğru renkte, doğru miktarda ve doğru konumda kurgulanmalıdır” diyor. Ayrıca duvarınızda kullanacağınız apliklerin tasarımı sanat eserleriyle de uyumlu bir harmoni oluşturmalı. Apliklerin duvarda aydınlattıkları alanı göz önünde tutarak mobilya ve aksesuarların yerleşimini ışık ve gölgelerle orantılı olacak şekilde yeniden gözden geçirebilirsiniz.

Fav. Studio

Betham Design

İç Mimar ve Jul Happy Project Kurucusu Asım Yüksel‘in Yorumu

Mekana Göre Aydınlatma Tasarımları

“Aydınlatma bir mekandaki doğru havayı yaratmak için bize destek olan en önemli tasarım öğelerinden ve tamamlayıcılardan biridir. Mekân aydınlatması, çok iyi bir iç mekân projesini başarılı ya da başarısız kılabilir. Mekânın kullanım amacı ve yaratılmak istenen atmosfere uygun seçimler yapmak bu noktada çok önemlidir.

Parlak ve daha beyaz aydınlatmalar çalışmayı ve yazmayı kolaylaştırabilecekken, sarı ve daha sıcak aydınlatmalar akşam yemeklerinizi daha keyifli hale getirir. Işığın tonu, yönü ve yerinin yanı sıra tabi ki tasarım olarak da mekâna uygun; doğru aydınlatma armatürleri seçmek, tasarımı zenginleştirip görsel olarak daha albenili hale getirmek adına çok önemlidir.

Her alanın birden fazla ışık kaynağına ihtiyacı vardır. Bir mekânı aydınlatmak için sadece tavan aydınlatmalarına güvenilmemelidir. Lambaderler, aplikler, abajurlar ve tabi ki doğal ışığı mekâna en iyi şekilde dahil edebiliyor olmak, farklı ışık dengeleri yaratabilmeniz için ve mekânı daha stil sahibi bir hale getirmek için ihtiyacınız olan öğelerdir.

Tek mekânda farklı atmosferler yaratma konusunda bizlere en çok yardımcı olan ve son dönemde popülerlik kazanan öğelerden biri de hiç şüphesiz ki akıllı aydınlatmalar. Teknolojiyi takip eden çoğu kişi akıllı aydınlatmaları geleneksel aydınlatmalara tercih etmeye başladı. Otomasyonlu akıllı sistemler olduğu gibi; kurulumu oldukça kolay, kablolama gerektirmeyen akıllı ampuller ve ledler gibi çözümler bulmak da mümkün.

Akıllı aydınlatmaları tercih etmenin en büyük avantajlarından biri, hem mekân aydınlatması hem de vurgu aydınlatması olarak hizmet veren çok geniş bir renk paletine sahip olmaları. Böylelikle mekânda hem işlevsel hem de farklı ruh hallerine hizmet eden ışık oyunları yaratmayı mümkün kılıyorlar.

Farklı ışık kaynakları, doğru ampul seçimi ve belki biraz da akıllı teknolojiyle rüya gibi, katmanlı ve sizin modunuza ayak uyduracak alanlar yaratabilirsiniz.”

Naz Gürlek
Naz Gürlek Tüm Yazıları