preloader

Dekorasyonda Unutulmuş Köşeleri Yeşillendirme Rehberi

02.01.2024
Dekorasyonda Unutulmuş Köşeleri Yeşillendirme Rehberi

Yazı Boyutu:

Evinize karakteristik bir dokunuş katan antre, koridor ve merdivenlerinizi bitkilerle zenginleştirmenin püf noktalarını öğrenin.

Ev dekorasyonu yaparken genelde ikinci plana atılan, daha az önem verilen, çekici hale getirilmesi ertelenen alanlar vardır. Bunların başında; antreler ve holler, koridorlar, kilerler varsa merdivenler geliyor. Ancak eve ilk girişinizde sizi karşılayan antreyi daha düzenli, kullanışlı ve pozitif hisler uyandıracak şekilde dizayn etmek, odalar arası geçiş yaparken yürüdüğünüz uzun koridoru canlandırmak, inip çıkarken merdivenleri daha eğlenceli hale getirmek günlük modunuzu yükseltmek için yapabileceğiniz basit ama etkili dokunuşlar arasında.

Gölgeye toleranslı bitkilerin başında; zamioculcas (zeze bitkisi), sansevieria (paşa kılıcı bitkisi), eğrelti otu çeşitleri, nephrolepis (aşk merdiveni), chlorophytum comosum (kurdele biktisi), şans bambusu, aglaonema (Çinherdem yeşili), dracaena gelmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki, ışık bir bitkinin en temel kaynaklarından biridir ve bitkinin sağlıklı fotosentez yapabilmesi için çok önemlidir. Bu alanlarınız hiç ışık almıyorsa, dolaylı bile ışık hiç düşmüyorsa, bu bitkiler her ne kadar gölgeye dayanıklı bile olsalar, tamamen karanlık bir alanda yaşayamayacaklardır. Ayrıca bitkilere dekorasyon objesi olarak bakmak yerine, onların bizimle yaşayan canlar olduğunu unutmamak gerekir.

Antreler

İlk izlenim çok önemlidir, hepimiz biliriz. O nedenle evimize ilk girdiğimiz anda içimizi ısıtacak, kendimizi yuvamıza daha ait hissettirecek ve misafirlerimize davetkar bir giriş sunacak bir antre yaratmanın önemli olduğunu düşünüyoruz. Genelde antreler; düzensiz asılmış mont yığınları ve ayakkabılar ile doludur ve bu dağınık görüntü pek de iç açıcı değildir.

O nedenle, sizi de eve ilk girdiğinizde üst üste yığılmış mont ve ayakkabılar karşılıyorsa, öncelikli olarak bu yığını gizlemek için girişe bir dolap yaptırabilirsiniz. Saklama çözümlerini başarıyla tamamladıktan sonra sıra küçük dokunuşlarda. Anahtarlarınızı koymak için şık bir seramik kâse veya hasır sepet, evden çıkmadan kendinize bakmak için bir ayna, şık bir büst veya obje, antrenizin büyüklüğüne bağlı olarak yukarıda saydığımız bitkilerden biri ile bu alanın düzenlenmesini tamamlayabilirsiniz.

Koridorlar

Her iki yanı odalara açılan uzun bir koridorunuz olabilir veya daha kısa ama birden fazla koridora sahip olabilirsiniz. Nasıl olursa olsun, koridorların sıkıcı olmasına hiç gerek yok. Dümdüz boş bir koridoru geçmek yerine neden koridorunuzda farklı renklerde boyanmış duvarların üstünde en sevdiğiniz anılarınızın olduğu fotoğraflar olmasın? Daha klasik bir tarzınız varsa, koridorunuz neden şık bir dresuar, üzerinde muhteşem bir tablo ve yeşil bitkileri ile renklenmesin?

Hepsi yaşam stiliniz ve hayal gücünüze bağlı olarak tasarlayabileceğiniz fikirler. Eğer koridorunuz fazla darsa; dikey yeşillendirme çözümlerine başvurabilir, kokedama yani yosun topu gibi asılabilen bitki tasarımlarını tercih edebilirsiniz. Eğer hiç ışık almayan bir koridorunuz varsa ancak yine de alanı yeşillendirmek niyetindeyseniz, bakım istemeyen şoklanmış yosunlarla tasarlamış tabloları tercih edebilirsiniz.

{773546}

Merdivenler

Eğer iki veya daha fazla katlı bir evde oturuyorsanız, yeşillendirmeyi düşünebileceğiniz bir diğer alan da merdivenleriniz olacaktır. Işık koşullarına göre basamaklarda veya merdiven altında kullanacağız yeşil yapraklı bitkiler yukarı-inip çıkarken içinize ferahlık katacaktır. Basamakların dar olduğunu ve herhangi bir fazlalığın konulmaması gerektiğini düşünüyorsanız bir diğer çözüm de merdivenden çıkarken karşınıza çıkan duvarı dikey bahçe çözümü ile bitkilendirme fikri olacaktır.

Farklı Alanları Bölen Separatörler

Söz konusu ev dekorasyonu olunca hayal gücünüzün ve yapabileceklerinizin sınır yok. Eğer arasında kapı veya duvar olmayan 2 alanı ayırmak istiyorsanız bitkileri bunu sağlamak için bir separatör olarak kullanabilirsiniz. Raf sistemi inşa ederek hem yeni bir kütüphane yaratmış hem de bitkilerle iki alanı birbirinden ayırmış olursunuz.

Bitki severler için aslında her boşluk, her alan yeşillendirmek için bir fırsattır. Yaşam koşullarınıza, evin ışık ve iklim koşullarına uygun seçimler yaptıktan sonra evlerinizin en unutulan alanlarını da en şık biçimde yeşillendirmek mümkün.

Gözde Özuğur
Gözde Özuğur Tüm Yazıları