Unutulmaz Sahneleriyle Çiçekleri Evinize Getiren Filmler

Unutulmaz Sahneleriyle Çiçekleri Evinize Getiren Filmler

Çiçeklerle ekranlarda görsel bir şölen yaşatan unutulmaz filmleri ve sahneleri bir araya getirdik.

Zaman zaman günlük rutine kendimizi öyle kaptırıyoruz ki, doğanın uyanışını ve değişimlerini kaçırabiliyoruz. Ancak bazı filmler var ki bahçeleri, özlediğimiz çiçekleri evlerimize taşıyor. İzlerken çiçeklerin sanata olan etkisini geçmişten bugüne sizler de hayranlıkla izleyeceksiniz. Çiçeklerin ve doğanın harika görselliğini sizlere sunan filmlerden bir liste yaptık. Belki daha önce izlediğiniz filmlere yeniden farklı bir gözle bakmak istersiniz... Keyifli izlemeler!

Romantik Sarısıyla Nergis Tarlasından: Big Fish

Tim Burton imzalı, 2003 yılında vizyona giren Big Fish bizi yine tüm görselliği ile büyüleyen filmler arasında yer aldı. Filmin başrol oyuncusu Edward Bloom, Sanra Bloom’a aşkını nergis tarlası içinde gözler önüne sererken bizlerin de kalbinde yer kazandı. Edward Bloom ve Sandra Bloom ile nergis tarlası için çekilen sahne için tüm ekibin gerçek nergisler diktiği söylenmiştir. Hiçbir görsel efektin kullanılmadığı sahne tamamen gerçek bir nergis bahçesinin görüntüsü ile birleşince; bu sahne 7. sanat olarak nitelendirilen sinema için bambaşka bir değer kazandı.

Ruhunuza İşleyecek Doğadan Esinlenen Görsellerle: Avatar

2009 yılında vizyona giren destansı bilimkurgu filmidir. Senaristliğini, yapımcılığını ve yönetmenliğini James Cameron üstlenmiştir. Film “Pandora” adlı bir uyduda geçer. 2154’te insanlar Dünya’nın tüm doğal kaynaklarını ve ekosistemini tüketir. Bunun üzerine Dünya’da enerji krizi başlar. Böylelikle yoğun ormanlık alanı ve ekosistemi ile yaşanabilir bir uydu olan Pandora keşfedilir. Tüm film kendinizi harika bir doğa ekosistemi ve botanik bahçesinin içerisinde hissedeceğiniz sahnelerden oluşuyor. Doğamızdan alınan ilham bilimkurgu ile birleşince ortaya şahane bir film çıkmış. Aktris Sigourney Weaver ve filmin set tasarımcıları, botanikçilerin bitkileri incelemek ve örneklemek için kullandıkları yöntemleri öğrenmek ve filmde tasvir edilen Pandora organizmaları arasındaki iletişimi açıklama yollarını tartışmak için Kaliforniya Üniversitesi Riverside'da bitki fizyolojisi profesörü Jodie S. Holt ile bir araya gelmiş.

Filmde en çok öne çıkan ağaç ise ruh ağacı olan ve o ırkın Tanrıçaları kabul edilen ‘EYWA’. Eywa görüntüsüyle şu an 147 yaşında olan, Ashikaga Botanik Park’ında bulunan Japonya’nın en yaşlı Mor Salkım’ına da benzerliğiyle dikkat çekiyor.

Sakura Bahçelerini Evinize Taşıyan Hikâye: Bir Geyşa’nın Anıları

Bir Geyşa’nın Anıları, Amerikalı yazar Arthur Golden’ın en çok satanlar sıralamasından haftalarca düşmeyen romanından uyarlanan 2005 yapımlı filmdir. Yönetmen koltuğunda Rob Marshall’ın oturduğu, oyuncu kadrosunda da Hollywood filmlerinde daha önce rol alan Uzakdoğulu oyuncular var. Film 6 dalda Oscar adayı olmuş, bunlardan 3’ünü almıştır: En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Sanat Yönetmeni, En İyi Kostüm Tasarımı.

Filmin en etkileyici sahnelerinden birinde ise karşımıza Japonya’nın ulusal sembollerinden biri olan Sakura ağaçlarının çiçekleri çıkıyor. Bu sahne tüm ihtişamıyla genç kadının güzelliğine de dikkat çekiyor. Yönetmen ana karakter Sayuri’nin duygularına ve aşkına bir betimleme yaparak sahneyi daha da vurguluyor. Bu film de Japonya’ya Sakura mevsiminde gitme arzusu uyandıracak olan bir başyapıt ile listemizin içerisinde yerini alıyor.

 

Aşkın Sembolü Kırmızı Gülün Hikâyesi: Amerikan Güzeli

Yönetmenliğini Sam Mendes’in üstlendiği 1999 yapımlı Amerikan klasikleri arasında yer alan filmlerdendir. Akademi Ödüllerine 8 dalda aday oldu ve En İyi Film dahil 5 dalda ödül aldı. Aşkın ve tutkunun sembolü olarak temsil edilen kırmızı gül, filmimizde aynı zamanda yasak aşkın da temsilcisi oldu. Kızının arkadaşına aşık olan Lester Burnham’ın yasak aşkını gül yaprakları arasında hayal ettiği sahne, Amerikan sinemasının hafızalarına kazınan sahnelerinden biri oldu.

Kraliçenin Kırmızıya Boyadığı Bahçesinden: Alice Harikalar Diyarında

Tim Burton’ın yönetmen koltuğunda oturduğu 2010 yapımlı film, İngiliz yazar Lewis Carroll’ın 1865 yılında yazdığı aynı adı taşıyan eserinden kurulmuş öyküyle izleyiciye sunuldu. Serinin devam filmi ise 2016 yılında Alice Harikalar Diyarında: Aynanın İçinden ismiyle vizyona girdi. Konuşan çiçeklerin ve hayvanların yer aldığı filmde, hem görsel sanatlar öne çıkmış hem de çiçekler... Alice’in tavşanın peşinden giderek düştüğü tavşan çukuru bizleri masal dünyasında bir bahçeye götürür. Kırmızı Kraliçe’nin bahçesinde ise her daim kırmızı olmasını istediği güller başta olmak üzere kırmızıya boyattığı Camellia’ları da vardır. Bahçede her tür çiçeğe rastlamamız mümkün, tabii ki kırmızı olmak koşulu ile.

Kırmızı Gülün Büyüsü: Güzel ve Çirkin

Yönetmenliğini Bill Condon’ın yaptığı, 2017 Amerikan yapımlı romantik, fantastik ve müzikal türlerini kapsayan filmdir. Disney’in 1991’de aynı adı taşıyan animasyon filminin, canlı aksiyon animasyonlu olarak yeniden yapımıdır. Hikâye yakışıklı, genç ve kibirli prensin şatosunda verdiği eğlenceye, kalacak yer isteyen yaşlı bir kadını reddetmesi ile başlar. Aslında cadı olan ve yaşlı görünüme bürünen kadın; prensi ve tüm krallığını lanetler ve kendisini çirkin bir yaratığa çevirir. Kendisine tek bir kırmızı gül uzatan cadı, lanetin son bulabilmesi için; prensin son gül tac yaprağının düşmeden sevmeyi ve sevilmeyi öğrenmesini yoksa sonsuza kadar böyle görüneceğini söyler. Yıllar geçer ve babasını kurtarmaya gelen güzel bir kız ile film hikâyesine başlar. Film boyunca tek bir kırmızı gül öne çıksa da şatonun bahçesi gösterişli çiçeklerle doludur. Ailecek izlenecek filmler listenize keyifle ekleyebilirsiniz.

 

Zerafet ve Işıltı Dolu Orkidelerle: Muhteşem Gatsby

1925 tarihli F. Scott Fitzgerald’ın aynı ismi taşıyan romanından beyaz perdeye uyarlanan film 2013’te seyircilerle buluştu. Yazar olmak isteyen Nick Carroway, 1922 senesinin baharında New York’a taşınır. Bu dönemde ahlaki değerlerin çöktüğü, ışıltılı jazz hayat tarzı, kaçakçıların ve yükselen hisse senetlerinin dönemidir. Kuzeni Daisy sayesinde Jay Gatsby’ye komşu olan Nick Carraway bu hayat tarzına gittikçe tanık olmaya başlar. İmkansız aşklar, bozulamaz hayaller ve trajedilerle dolu bir hikâyeyi kaleme alarak günümüzün hayatına ayna tutar. Filmin en romantik sahnesinde ise Jay Gatsby ve aşık olduğu kadın Daisy muhteşem orkideler, cymbidiumlarla dolu bir yerdedir. Dönemin zenginlik ve zarafet göstergesi olan bu çiçeklerle muhteşem bir hikâye sizleri bekliyor.

Kültürel Tarih Filminden Zarif ve Narin Bir Başlangıç: Vertigo

Efsane yönetmen Alfred Hitchcock tarafından yapımcılığı ve yönetmenliği üstlenilen film, 1958 yapımı gerilim türüdür. Özgün adı Vertigo olan film, ülkemizde Ölüm Korkusu olarak 1961’de gösterime girmiştir. 1989 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından, “Kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek, ABD ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir. Filmin ilk sahnesinde baş karakter Madeleine’in aldığı narin çiçek kişiliğini ve kırılganlığını sembolize eder. Etkileyici filmin başka sahnesinde yeniden karşımıza çıkan narin çiçek bu defa karakterin mutsuzluğunu en iyi şekilde yansıtabilmek için Madeleine tarafından paramparça edilir. Siz de mutlaka bu hikâyeyi izlemelisiniz.

Çiçeklerin Hüznüyle Veda: Paris’te Son Tango

Yönetmenliğini Bernardo Bertolucci’nin üstlendiği 1972 tarihli filmdir. Filmde yer alan usta oyuncu Marlon Brando’nun yer aldığı en popüler filmler arasında yerini almış olan Paris’te Son Tango, çiçeklerin bu defa yerini hüzünlü bir vedaya bıraktığı sahnelerden birini yansıtır seyirciye. Marlon Brando’nun hayat verdiği Paul’un ölen karısı Rossa ile vedalaştığı sahnede karakterler kadar çiçekler de öne çıkıyor. Mor çiçeklerin arasında yatan Rosa’yla konuşup yüzündeki makyajı çiçekler arasından aldığı yapraklarla silmeye çalışan Paul’un bu tavrı tüm sinema severlerin akıllarında hüzünlü bir etki yarattı.

 

Kırmızı Haşhaşlar Arasında Uyuyan Bir Güzel: Oz Büyücüsü

1939 yapımlı Oz Büyücüsü, zamanının çok üzerinde görsel efektlere sahip olan bir filmdir. Özellikle çekildiği dönemde yarattığı görsel efektlerle ve renkleri ile seyirciyi kendine hayran bırakarak hâlâ günümüzde hayran kazanmaya devam etmektedir. Başrol karakteri sevimli Dorothy’nin haşhaş tarlasının içerisinde uyuyakaldığı sahnede kıpkırmızı haşhaş çiçeklerinin hoş görüntüsü, uyuyan genç kızın masum görüntüsünü tamamlayıcı nitelikte bir sahne olarak seyirciye sunulur. Klasikler arasına yerleşmiş bu filmi ailenizle birlikte izleyebilir günümüzün gözünden yeniden değerlendirebilirsiniz. 

OGGUSTO Editörleriden Duygu İlayda Çetin’in diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Popüler Yazılar

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.