preloader

Dekorasyon Trendi: Barbiecore

20.08.2023
Dekorasyon Trendi: Barbiecore

Yazı Boyutu:

Moda dünyasından sonra dekorasyon trendleri arasında da öne çıkan Barbiecore akımının renkli ve eğlenceli evrenine giriş yapıyoruz.

Son yıllarda yaşadığımız pandemi, savaşlar ve küresel belirsizlikler bizi evlerimizde mutlu bir dünya kurmaya teşvik etti. Greta Gerwig’in yönettiği, başrollerini Margot Robbie ve Ryan Gosling’in paylaştığı Barbie filminin pembe düşlere uzanan eğlenceli dünyası moda tasarımcılarından sonra evlere de ilham vermeye başladı. Dekorasyon dünyasına pozitif titreşimler yayan bu yeni trendin adı Barbiecore. Gelin, Barbiecore trendinden mekân tasarımına yansıyanlara, bu trendin izinde dünyaca ünlü tasarımcıların sergiledikleri son koleksiyonlara ve Malibu’da kapısından içeri adımınızı attığınızda Barbie’nin büyülü dünyasına gireceğiniz bir eve yakından göz atalım!

1

Renk Paletinin Başrol Oyuncusu: Pembe

Pantone Renk Enstitüsü Başkan Yardımcısı Laurie Pressman, Barbie’nin pembe rengiyle özdeşleşen dünyası için, “Pembe, modadan sonra dekorasyon arenasına bir yaşam tarzı olarak giriş yapıyor. Enerjiyi yükselten ve girdiği mekâna neşeli bir aura katan bu renk oyuncu, eğlenceli ve pozitif kurgulara zemin yaratıyor” diyor. Koyu fuşya tonlarından pastellere uzanan pembenin güzelliği, mekânda cesur bir renk vurgusu yapabileceği gibi her stildeki dekorasyonu güzelleştiren beklenmedik bir dengeleyici de olabiliyor.

2

Mekânda Optimizm

Evlerde mutluluğun sırlarını renk, desen, doku, form ve malzemelerin uyumlu birlikteliğinde arayan tasarımcılar mekânda optimizm dozunu yükselten formların, kıvrımlı ve dairesel çizgilerden geçtiğinde hemfikir. Mimariyi şekillendiren ark formları pencere ve kapılarda bugün kendine daha çok yer bulurken sütun bacaklı mobilyalar ve Curvalicious trendinin izini süren kıvrımlı dekoratif objeler ile küre aydınlatmalar Barbiecore trendini yansıtan gözde seçimler arasında…

Hermhaus

Merve Kahraman


3

Maksimalist Stil

Barbiecore trendi kimilerine göre Kitsch dekorasyonla özdeşleşirken köklerinde maksimalist yaklaşımdan özgür ifade biçimleri taşıdığı da bir gerçek. Lüks ve fantezi arasında kurgulanan çarpıcı dekorlar parıltılı pirinç yüzeylerle tamamlanırken, hayal gücünü harekete geçiren eksantrik sanat eserleri, görsel ve duygusal zenginliği pekiştiren aksesuar ve tekstillerle mekânda maksimalist bir ruh kazanıyor.

4

Milano Fuarı’ndan Barbiecore Tasarımlar

Bu sene 17-23 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen 61. edisyonuyla Milano Tasarım Haftası’nda, tasarımın öncü isimleri Barbiecore trendini yansıtan renkli ve eğlenceli koleksiyonlarıyla karşımıza çıktı. Radarımıza takılan isimler arasında, İspanyol tasarımcı Rocio Gambin’in Diabla Outdoor markası için tasarladığı Easy Koleksiyonu, ünlü tasarım ikilisi Draga&Aurel’in Rossana Orlandi Gallery’de sergilenen RoCOLLECTIBLE koleksiyonundan gökkuşağı renklerindeki ürünler, Driade markası için Karim Rashid imzasını taşıyan Kalmo sandalye, Luca Nichetto’nun Lladro için tasarladığı oyuncu aydınlatma serisi Soft Blown öne çıkıyordu.

5

Malibu’da Kiralayabileceğiniz Barbie’nin Rüya Evi

Barbie’nin 60. yıl dönümü için 2019 yılında tasarlanan bu ev, California, Malibu’nun batısında okyanus kıyısında yer alıyor. Barbie filminin vizyona girmesiyle yeniden güncellenerek Airbnb sitesinden kiralanmaya başlanan ev, Barbie tutkunları için eşsiz bir rüyanın kapılarını aralıyor. Evi kiralayanlar Barbie ve Ken’in dolaplarında yer alan ikonik kıyafetlerini ödünç alabilecekleri gibi evin eşsiz okyanus manzarasına açılan teraslarında özel olarak kurgulanmış müzik sistemleriyle kendi diskolarını da yaratabiliyorlar.

Naz Gürlek
Naz Gürlek Tüm Yazıları