preloader

Evden Çalışırken Kişisel Bakımınızı Desteklemenin Yolları

18.08.2021
Evden Çalışırken Kişisel Bakımınızı Desteklemenin Yolları

Yazı Boyutu:

Vaktinizin çoğunu evde geçirdiğiniz uzaktan çalışma dönemlerinde, kişisel bakımınızda dönüştürücü etkiye sahip olan evde uygulayabileceğiniz adımları açıklıyoruz.

Günlük rutininize yapacağınız ufak dokunuşlar ve edinebileceğiniz pratik alışkanlıklarla evde de dört dörtlük bir kişisel bakım rutini oluşturabilirsiniz. Üstelik bu adımlar için yalnızca kozmetik ürünlere bağlı kalmanıza gerek yok. Ancak yine de en etkili bakım ritüellerinden kahvaltıya, gününüzü tatlandıracak ara öğünlerden meditasyona kadar kişisel bakımınızı destekleyecek tüm adımları listeledik.

Güne Hafif Bir Kahvaltıyla Başlayın

Evden Çalışırken Kişisel Bakımınızı Desteklemenin Yolları

Evden çalışıyor olmanın hayatımıza kattığı olumlu yönlerden biri de yolda geçen zamanın artık bize kalması. İşte bu dönemde yaşam kalitesini arttıran unsurlardan arasında kahvaltı başta geliyor. Ancak kahvaltının sadece bedensel sağlığınıza değil cilt sağlığınıza da büyük bir etkisi var. Çünkü kahvaltıda tüketilen bazı besinler cildinize ve saçlarınıza uzun vadede güç, dolgunluk ve parlaklık olarak geri dönüyor. Cildin kolajen yapısını destekleyen yumurta, süt, avokado, yulaf, badem ve zeytinyağı bunun için kahvaltıda tercih edilebilecek besinler arasında.

Besin değerleri açısından oldukça zengin olan bu gıdalar cildin daha pürüzsüz olmasına, cilt dokularının yenilenmesine ve doku onarımına katkı sağlayacağı için kişisel bakımınıza mükemmel bir temel oluşturacaktır.

Günlük Cilt Bakım Rutininizi Aksatmayın

Evden Çalışırken Kişisel Bakımınızı Desteklemenin Yolları

Cildi çevresel faktörlerden karşı korumak, uzun ve kısa vadede oluşabilecek pek çok cilt probleminin önüne geçiyor. Özellikle hava kirliliği ve güneş gibi faktörler günlük hayatta en fazla maruz kaldığımız çevresel faktörlerin başında geliyor. Ve elbette en çok korunmaya çalıştığımız ve izlerini en çok silmeye çalıştığımız…

Evden çalıştığınız dönemlerde ise bu etkiler önemli ölçüde azalıyor. Fırsat bu fırsat, cildinizin ihtiyaç duyduğu bakım çevresel faktörlere maruz kalmadan çok daha etkili ve verimli olacaktır. İhtiyacınız olan ürünleri hangi adımda, nasıl uygulamanız gerektiğini ve dikkat etmeniz gerekenlere öncelik vererek bu rutini daha etkili hale getirebilirsiniz.

Mavi Işıktan Korunun

Evden Çalışırken Kişisel Bakımınızı Desteklemenin Yolları

Yüz yüze görüşmeler ve toplantıların yerini görüntülü görüşmeler aldığından beri pek çok noktada hayatımız daha hızlı ve pratik bir hale geldi. Ancak elbette bunun bir bedeli var: mavi ışık! Kullandığımız elektronik cihazların tümü mavi ışık yayıyor ve vücutta birikici etki yaratan bu ışınlar ciltte hasara sebep oluyor. Bunun bir sonucu olarak da deride açık ya da kahverengi lekelenmeler, hafif kırışıklıklar oluşurken ciltteki kolajen, elastik liflerde bozulmalar meydana gelebiliyor. Ayrıca cildin yenilenmesi yavaşlayabilir, deri incelebilir, benler ve damarlar ortaya çıkabilir, ışık gören yerlerde kırışıklar derinleşebilir ve sarkmalar meydana gelebilir.

Bunun için mavi ışığı engelleyen filtre kullanmalısınız. Güneş koruyucu, antioksidan bakımından zengin veya cilde takviye yapan retinol, peptitler, adenosin, niacinamide, seramidler, hyalüronik asit gibi içeriklere sahip kremler, serumlar veya maskeler tercih edilebilecek ürünler arasında.

{774104}

Günün Yorgunluğunu Rahatlatıcı Bir Duşla Atın

Evden Çalışırken Kişisel Bakımınızı Desteklemenin Yolları

Tüm günün yorgunluğunu ve ağırlığını üzerinizden alıp götürecek ilk adım rahatlatıcı bir duş. Yoğun bir çalışma temposuna sahip olduğunuz günlerde mesainiz bitse bile rahatlamak zor bir hal alabilir. Bunun için ılık bir duş alarak suyun rahatlatıcı etkisiyle güne yenilenerek devam edebilirsiniz. Hatta bu duş rutinini haftanın belli günlerinde evde spa keyfine dönüştürecek adımlar ekleyerek hem kendinizi şımartabilir hem de kişisel bakımınızı ve güzellik rutininizi daha zengin bir hale getirebilirsiniz.

Aromaterapi ve mumlarla ortamı ısıtırken keyfinize eşlik edecek müzikler, cildinizin ihtiyaçlarına karşılık verecek bir bakım maskesi ve kan dolaşımınızı hızlandırarak daha pürüzsüz bir ten elde etmenizi sağlayacak kuru fırçalama adımları spa keyfinizi çeşitlendirecek adımlar arasında.

Doğal Yağların Gücünden Yararlanın

Evden Çalışırken Kişisel Bakımınızı Desteklemenin Yolları

Kişisel bakım için bazen çok kısa bir süre yeterliyken bazen ihtiyaçlarınıza zaman ayırmanız, cildinize ve saçlarınıza zaman tanımanız gerekir. Evden çalıştığınız günler işte bunun için tam bir avantaja dönüşebilir. Siz gün içinde işlerinizle meşgul olurken saçlarınızda veya cildinizde bekleteceğiniz bu doğal yağların besleyici, güçlendirici, nemlendirici ve canlandırıcı etkisi bakım rutininizin vazgeçilmez adımlarından biri olacak.

Çalışmaya son verip günün yorgunluğunu atmanızı sağlayacak bir duştan sonra ise sizi hem ferahlamış bir beden hem de neme doymuş, ışıl ışıl bir cilt ve yumuşacık saçlar bekliyor olacak.

{77965}

Buhurdanlıkla Nem İhtiyacınızı Destekleyin

Evden Çalışırken Kişisel Bakımınızı Desteklemenin Yolları

Cildinizin kurumaya başladığı dönemlerde ekstra nem desteğine ihtiyaç duyduğu gibi nemsiz ortamlarda saçlarınız da özel bakım ister. İç mekanlardaki kuru havanın önüne geçmeyi hedefleyen hava nemlendirici buhurdanlıklar bunun için kullanabileceğiniz alternatifler arasında. Buhurdanlığa ekleyeceğiniz aromaterapi yağları ise duyulara hitap eden bir atmosfer yaratırken kuruluğun önlendiği bir ortam yaratır. Böylelikle hem hava nemlendiricisinden hem de esansiyel yağların etkisinden maksimum fayda görebilirsiniz.

Sağlıklı Smoothie Tarifleriyle Bedeninizi ve Cildinizi Besleyin

Evden Çalışırken Kişisel Bakımınızı Desteklemenin Yolları

Parlak bir cilt için avokado, akne ve çizgiler için A vitamini, canlı bir cilt için ıspanak, çizgilere karşı süt, sağlıklı saç ve tırnaklar için muz ve yulaf, kızarıklıklar için yeşil çay… Bunlar gibi daha pek çok besinin cilde farklı faydaları ve etkileri var. Bunları tüketmenin en eğlenceli ve leziz yollarından biri olan smoothieler sayesinde siz de evde çalışırken geçen zamanınızı sağlıklı, lezzetli, pratik ve eğlenceli tatlarla zenginleştirebilirsiniz.

Meditasyon Yaparak Stresten Uzaklaşın

Evden Çalışırken Kişisel Bakımınızı Desteklemenin Yolları

Stresin meydana getirdiği olumsuz duygu ve düşüncelerin bedeninize geri dönüşü yalnızca fiziksel yorgunluk olarak sonuçlanmıyor. Uzun vadede maruz kalınan stres kişisel bakımınıza özen gösterdiğiniz saç ve cilt konusunda da çeşitli problemlerle sebep oluyor. Saç dökülmesi, sivilce, ciltte donukluk ve cansızlık, egzama ve daha pek çok saç ve cilt sorunu bunlardan sadece bazıları.

Uykudan beslenmeye, ruh ve beden sağlığından kişisel bakımınıza kadar hayatınızda pek çok alanı yakından etkileyen stres unsurunu azaltmak ve bu tip problemleri tam tersine dönüştürmek için uzmanlar ve bunu deneyimleyen herkes meditasyonun dönüştürücü bir adım olduğunu belirtiyor.

Aslıhan Dönmez
Aslıhan Dönmez Tüm Yazıları