preloader

Cilde Zarar Veren Çevresel Faktörler ve Korunma Yolları

Cilde Zarar Veren Çevresel Faktörler ve Korunma Yolları

Yazı Boyutu:

Şehir hayatının kaçınılmazı olan çevresel faktörlere karşı cildinizi korumanın yollarını öğrenin!

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, ciltte yaşanan nem kaybı, hassasiyet, lekelenme, kırışıklık artışı, sıkılık kaybı, donukluk ve alerjik reaksiyonların sebepleri arasında: UV ışınlarının ve atmosferdeki ozon gazının yanı sıra, şehir hayatında fazlaca maruz kaldığımız hava kirliliği, sigara dumanı ve maske kullanımı gibi çevresel etkenler de bulunur. Serbest radikal dediğimiz bu etkenler DNA’ya zarar vererek ciltteki kolajen miktarını düşürebilir.

Serbest radikalleri nötralize etmek ve zararlı etkilerini azaltabilmek için, aynı zamanda kolajen emilimini arttırmaya destek olmak için saf C vitamini içeriği gibi antioksidan içeriklerden destek almalıyız.

Skinceuticals uzmanlarının farklı cilt tiplerine özel olarak geliştirdiği saf C vitamini içeren; C E Ferulic, Phloretin CF, Serum 10 ve Resveratrol B E Gece ve yeni %15 Saf C Vitamini içeren antioksidan serumu Silymarin CF, çevresel faktörlerden dolayı ortaya çıkan ciltteki kırışıklık görünümünü azaltıp, cilt kusurlarının görünümünün hafifletme ve ciltte net bir görünüm kazandırma konusunda etkilidir. Cilde zarar veren çevresel faktörleri azaltmak ve cildinizi korumak için sizin cildinize uygun olabilecek en etkili içerikli antioksidanı keşfedin.

UV Işınları

Cilde Zarar Veren Çevresel Faktörler ve Korunma Yolları

Cildimiz için en zararlı çevresel faktörlerden biri güneş ışınları. Güneşten gelen UVA ve UVB ışınlarının farklı zararları mevcut. UVA ışınları cildin alt katmanlarına kadar inerek derinin erken yaşlanmasına, kolajen yapısının ve elastikiyetinin zarar görmesine neden olur. Dolayısıyla kırışıklıklar ortaya daha erken çıkar ve cildin nem dengesi bozulur. UVB ışınları ise derinin üst katmanına etki eder ve cildin lekelenmesine yol açar. Ciltteki antioksidanların etkisini yok ederek hücre yenilenmesine de zarar verir. Bu ışınlardan etkili bir şekilde korunmak için yaz-kış güneş koruyucu kullanmalı ve günlük bakımda antioksidan serumlara yer vermelisiniz.

Hava kirliliği

Cilde Zarar Veren Çevresel Faktörler ve Korunma Yolları

Hava kirliliği, gaz ve toz partikülleri olmak üzere iki temel gruba ayırır. Ciltteki gözeneklerden 20 kat daha küçük olabilen bu zararlı içerikler, koruyucu cilt bariyerini oluşturan hidrolipidik filmi oksitler ve C & E vitaminleri gibi ciltteki yenileyici antioksidanların azalmasına neden olur. Hava kirliliğinin ciltteki negatif etkilerini minimize etmek için bakım ürünlerinizde aramanız gereken başlıca özellikler;

 • Cilt bariyerini güçlendirmesi,

 • Uv ışınlarına karşı koruma sağlaması,

 • Cilde antioksidan desteği sağlaması,

 • Ağır metalleri nötralize etmesi

 • Ve hücrelerdeki serbest radikal hasarıyla savaşması olmalıdır.

Cildinizin saf C vitamini, L-askorbik asit, desteğini, cildiniz kuru/normal ise SkinCeuticals CE Ferulic’ten, yağlı ve akneye eğilim gösterebiliyor ise Silymarin CF ile sağlayabilirsiniz.

Cilt yapısına göre seçeceğiniz %15 saf C vitaminli yaşlanma karşıtı antioksidan serumlar ile çevresel faktörlerin ciltte yarattığı sıkılık kaybı ve kırışıklık görünümünü en aza indirebilirsiniz. Günde 1 kez sabah, cildinizi temizledikten sonra 4-5 damla ürünü avucunuza dökün. Parmak uçlarınızı kullanarak kurulanmış yüzünüze, boynunuza ve dekolte bölgenize uygulayın.

Mavi Işık

Cilde Zarar Veren Çevresel Faktörler ve Korunma Yolları

Elektronik cihazların tümü mavi ışık yayar. Elektronik cihazlardaki ışınlar vücutta birikici etki yarattığı için bu ışınlara çok uzun zaman maruz kalındığında ciltte hasarlar oluşabilir. Deride açık ya da kahverengi lekelenmeler, hafif kırışıklıklar oluşurken ciltteki kolajen, elastik liflerde bozulmalar meydana gelebilir.

Cildin yenilenmesi yavaşlayabilir, deri incelebilir, benler ve damarlar ortaya çıkabilir, ışık gören yerlerde kırışıklar derinleşebilir ve sarkmalar meydana gelebilir. Bunun için gündelik-çevresel etkenlere karşı koruma sağlayan ürünlerle gün içinde cildinize güneş koruyucular kullanılmalı, gün sonunda ise uygun temizleme yapıldıktan sonra uygun nemlendirici uygulanmalıdır. Cildi serbest radikallere karşı koruyacak antioksidan yönünden zengin içerikli cilt bakım ürünleri tercih etmek ise oldukça önemli.

Rüzgâr ve soğuk hava

Cilde Zarar Veren Çevresel Faktörler ve Korunma Yolları

Cildi etkileyen çevresel faktörlerden biri de soğuk hava ve rüzgâr. Kış aylarında ciltteki nem oranı azaldığı için ciltte kuruluk oluşur. Soğuk havaların etkisiyle, damarların çapını daralıp kan dolaşımı azalabilir. Kuruluk sonucunda ciltte kızarıklık, pul pul dökülme, kaşıntı gibi problemler ortaya çıkar. Aynı soğuk hava gibi rüzgâr da cildinizin kurumasına yol açabilir. Ciltteki kuruluk nedeniyle cilt daha yaşlı ve cansız görünebilir. Antioksidanlar, cildinize kaybettiği nemi geri kazandırırken daha aydınlık ve çevresel faktörlere karşı daha güçlü bir cilt elde etmenize destek olur.

Maske kullanımından doğan Maskne sorunu

Covid-19 salgını sonrasında kullanımı zorunlu hale gelen maskeler, cilt sorunlarını da beraberinde getirdi. Uzun süre kapalı kalmaya alışkın olmayan ciltlerimiz, maskeye verdiği tepki sonucunda ortaya akne sorunlarını da çıkarıyor. Bu yeni sorun “maskne” olarak tanımlanıyor. Maske ile cilt arasındaki sürtünme, ısı ve nem nedeniyle gözenekler tıkanıyor, bakterilerde artış meydana geliyor. SkinCeuticals’ın antioksidan yönünden zengin içerikli cilt bakım ürünleri ile maske kullanımından doğan akne oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Çevresel Faktörlerden Korunma Yöntemleri

Antioksidanda Destek Alın

Cilde Zarar Veren Çevresel Faktörler ve Korunma Yolları

Antioksidanlar, hücrelerimizdeki serbest radikalleri temizleyerek hücre hasarını önlemeye yardımcı olan moleküllerdir. Hem vücutta üretilen hem de dışarıdan alınan antioksidanın faydaları ise şöyle sıralayabiliriz;

 • Cilt yaşlanmasını hızlandıran çevresel faktörlere karşı kalkan görevi görür.

 • Cildi serbest radikallerin hasarına karşı korur.

 • Cildin kaybettiği elastikiyetini geri kazandırmaya yardımcı olur.

 • Kırışıklık görünümünü azaltmaya yardımcı olur.

 • Cildin daha parlak, daha canlı ve genç bir görünüme kavuşmasına yardım eder.

Farklı Cilt Tiplerine Göre En Etkili Antioksidan Bakım Önerileri

Çevresel faktörleri en aza indirecek Antioksidan Serum önerilerimizi de sizin kendi cilt özelliklerinize ve ihtiyacınıza göre şekillendirebilirsiniz. Her cilt tipi ve endişesine uygun SkinCeuticals antioksidan serumları, cildinizi serbest radikallere karşı korunmasına yardımcı olacak. Cildiniz yağlı veya akneye eğilim gösteriyorsa, %15 Saf C Vitamini içeren antioksidan serum Silymarin CF’yi kullanabilirsiniz. Cildiniz kuru veya normal ise %15 Saf C vitamini ve %1 Saf E Vitamini içeren CE Ferulic’i tercih edebilirsiniz. Eğer temel endişeniz cilt lekeleriniz ise de Phloretin CF ile cilt bakım rutininizi destekleyebilirsiniz.

Aynı anda hem kırışıklıkların ve ince çizgilerin hem de cilt pürüzlerine karşı bakım yapan Blemish + Age Defense , fazla sebum üretimini dengelemeyi desteklerken; leke görünümü ve cilt kusurlarının görünümünün azalmasına yardımcı oluyor. Salisilik asit ve diyoik asit içeren formülü ile Blemish + Age Defense, cildin ışıltılı bir görünüm elde etmesini sağlayarak, aydınlık ve canlı bir görünüm kazanmasını sağlıyor.

Günde bir ya da iki kere, 4-6 damla halinde yüze, boyuna ve dekolteye uygulayabilirsiniz. Gözlerle doğrudan temasından kaçınınız.

30 yılı aşkın araştırmalar sonucunda Duke Üniversitesi Dermatoloji Profesörü Dr. Pinnell tarafından geliştirilen SkinCeuticals, yeni serum ailesine yepyeni bir ürünü dahil etti.

SkinCeuticals’ın 7 yıl aradan sonra ilk defa çıkarttığı antioksidan serumu Silymarin CF lansmanı hakkında daha detaylı bilgiyi şöyle verebiliriz;

SkinCeuticals, yağlı ve akneye eğilim gösterebilen ciltler için gelişmiş çevresel koruma sağlayan yepyeni bir serum tasarladı.

Geliştirilmesi yıllar süren Silymarin CF %15 Saf C Vitamini içeren Antioksidan Serum; yağlanmayı azaltıyor, cilt dokusunun görünümünü ve cilt berraklığını geliştiriyor, ince çizgilerin görünümünü gözle görülür şekilde azaltıyor. Devedikeni özü ile zenginleştirilmiş Silymarin CF; yağ oksidasyonunu önlemeye yardımcı güçlü bir antioksidan. Dolayısıyla çevresel faktörlere karşı güçlü bir kalkan görevi görüyor.

Genç ve kusursuz bir cilt için siz de ürünü bakım rutininize dâhil edin ve Silymarin CF’nin sinerjik C vitamini antioksidan formülü ile cilt bakımınızı bir adım ileri taşıyın. Günlük çevresel koruma için Silymarin CF’yi, geniş spektrumlu bir UVA / UVB güneş kremi ile birlikte kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

C Vitamininden Faydalanın

Cilde Zarar Veren Çevresel Faktörler ve Korunma Yolları

Hücrelerdeki serbest radikallerden arındırma özelliği olan antioksidanın, genç bir cildin sırrı olduğunu söyledik… Cildinizin beslenmesi ve serbest radikallerden korunması için antioksidan açısından en zengin olan içeriklerden biri ise; saf C vitaminidir. Beslenmenin yanı sıra cilt bakım rutininizde de saf C vitamini kullanmak önemli. Saf C vitamini;

 • Yüksek antioksidan özelliğiyle cildi anında canlandırıyor ve cilde gençlik ışıltısı vermeye yardımcı oluyor.

 • Cilt tonunu eşitleyerek koyu lekelerin açılmasına yardımcı oluyor ve yenilerinin oluşmasını önlemeye yardım ediyor.

 • Kırışıklıkların görünümünde azalma sağlar.

 • Cildin daha dolgun ve sıkı görünmesi için gerekli olan kolajen üretimini destekler.

 • Cildi çevresel hasarlara karşı korur.

Cilt bakımında birebir uzman desteği: “SkinCeuticals Master Tavsiyeleri” online cilt danışmanlığı

Cilt tipine göre antioksidan çözümleri sunan SkinCeuticals, zorlu pandemi sürecinde kadınların cilt bakımları konusunda uzman desteği almalarını sağlayan uygulaması “SkinCeuticals Online Danışmanlık” ile ihtiyaçları olan desteği ücretsiz ve online olarak sunmakta.

Hafta içi her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ücretsiz canlı destek hizmetinden yararlanmak isteyenler, www.skinceuticals.com.tr adresinde yer alan ücretsiz online danışmanlık formunu doldurarak başvuru oluşturarak, ve SkinCeuticals Uzmanlarıyla birlikte cilt bakım protokollerinizi belirleyebilir.

Profesyonel danışmanlık veren SkinCeuticals güzellik uzmanları, birebir görüşmelerle sosyal mesafe sürecinde herkesin evinde rahatlıkla uygulayacağı ve pratik olarak yapabileceği cilt bakım tüyolarını paylaşarak cilt bakım meraklılarına dijital, görüntülü ya da telefonla ücretsiz hizmet veriyor, en yakın satış noktasını da kullanıcılarıyla paylaşıyor.

Bu içerik SkinCeuticals sponsorluğunda hazırlanmıştır.

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı Tüm Yazıları