preloader

Cilde Zarar Veren Çevresel Faktörler ve Korunma Yolları

Cilde Zarar Veren Çevresel Faktörler ve Korunma Yolları

Yazı Boyutu:

Şehir hayatının kaçınılmazı olan çevresel faktörlere karşı cildinizi korumanın yollarını öğrenin!

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, ciltte yaşanan nem kaybı, hassasiyet, lekelenme, kırışıklık artışı, sıkılık kaybı, donukluk ve alerjik reaksiyonların sebepleri arasında: UV ışınlarının ve atmosferdeki ozon gazının yanı sıra, şehir hayatında fazlaca maruz kaldığımız hava kirliliği, sigara dumanı ve maske kullanımı gibi çevresel etkenler de bulunur. Serbest radikal dediğimiz bu etkenler DNA’ya zarar vererek ciltteki kolajen miktarını düşürebilir.

Serbest radikalleri nötralize etmek ve zararlı etkilerini azaltabilmek için, aynı zamanda kolajen emilimini arttırmaya destek olmak için saf C vitamini içeriği gibi antioksidan içeriklerden destek almalıyız.

UV Işınları

Cilde Zarar Veren Çevresel Faktörler ve Korunma Yolları

Cildimiz için en zararlı çevresel faktörlerden biri güneş ışınları. Güneşten gelen UVA ve UVB ışınlarının farklı zararları mevcut. UVA ışınları cildin alt katmanlarına kadar inerek derinin erken yaşlanmasına, kolajen yapısının ve elastikiyetinin zarar görmesine neden olur. Dolayısıyla kırışıklıklar ortaya daha erken çıkar ve cildin nem dengesi bozulur. UVB ışınları ise derinin üst katmanına etki eder ve cildin lekelenmesine yol açar. Ciltteki antioksidanların etkisini yok ederek hücre yenilenmesine de zarar verir. Bu ışınlardan etkili bir şekilde korunmak için yaz-kış güneş koruyucu kullanmalı ve günlük bakımda antioksidan serumlara yer vermelisiniz.

Hava kirliliği

Cilde Zarar Veren Çevresel Faktörler ve Korunma Yolları

Hava kirliliği, gaz ve toz partikülleri olmak üzere iki temel gruba ayırır. Ciltteki gözeneklerden 20 kat daha küçük olabilen bu zararlı içerikler, koruyucu cilt bariyerini oluşturan hidrolipidik filmi oksitler ve C & E vitaminleri gibi ciltteki yenileyici antioksidanların azalmasına neden olur. Hava kirliliğinin ciltteki negatif etkilerini minimize etmek için bakım ürünlerinizde aramanız gereken başlıca özellikler;

 • Cilt bariyerini güçlendirmesi,

 • Uv ışınlarına karşı koruma sağlaması,

 • Cilde antioksidan desteği sağlaması,

 • Ağır metalleri nötralize etmesi

 • Ve hücrelerdeki serbest radikal hasarıyla savaşması olmalıdır.

Mavi Işık

Cilde Zarar Veren Çevresel Faktörler ve Korunma Yolları

Elektronik cihazların tümü mavi ışık yayar. Elektronik cihazlardaki ışınlar vücutta birikici etki yarattığı için bu ışınlara çok uzun zaman maruz kalındığında ciltte hasarlar oluşabilir. Deride açık ya da kahverengi lekelenmeler, hafif kırışıklıklar oluşurken ciltteki kolajen, elastik liflerde bozulmalar meydana gelebilir.

Cildin yenilenmesi yavaşlayabilir, deri incelebilir, benler ve damarlar ortaya çıkabilir, ışık gören yerlerde kırışıklar derinleşebilir ve sarkmalar meydana gelebilir. Bunun için gündelik-çevresel etkenlere karşı koruma sağlayan ürünlerle gün içinde cildinize güneş koruyucular kullanılmalı, gün sonunda ise uygun temizleme yapıldıktan sonra uygun nemlendirici uygulanmalıdır. Cildi serbest radikallere karşı koruyacak antioksidan yönünden zengin içerikli cilt bakım ürünleri tercih etmek ise oldukça önemli.

Rüzgâr ve soğuk hava

Cilde Zarar Veren Çevresel Faktörler ve Korunma Yolları

Cildi etkileyen çevresel faktörlerden biri de soğuk hava ve rüzgâr. Kış aylarında ciltteki nem oranı azaldığı için ciltte kuruluk oluşur. Soğuk havaların etkisiyle, damarların çapını daralıp kan dolaşımı azalabilir. Kuruluk sonucunda ciltte kızarıklık, pul pul dökülme, kaşıntı gibi problemler ortaya çıkar. Aynı soğuk hava gibi rüzgâr da cildinizin kurumasına yol açabilir. Ciltteki kuruluk nedeniyle cilt daha yaşlı ve cansız görünebilir. Antioksidanlar, cildinize kaybettiği nemi geri kazandırırken daha aydınlık ve çevresel faktörlere karşı daha güçlü bir cilt elde etmenize destek olur.

Çevresel Faktörlerden Korunma Yöntemleri

Antioksidanda Destek Alın

Cilde Zarar Veren Çevresel Faktörler ve Korunma Yolları

Antioksidanlar, hücrelerimizdeki serbest radikalleri temizleyerek hücre hasarını önlemeye yardımcı olan moleküllerdir. Hem vücutta üretilen hem de dışarıdan alınan antioksidanın faydaları ise şöyle sıralayabiliriz;

 • Cilt yaşlanmasını hızlandıran çevresel faktörlere karşı kalkan görevi görür.

 • Cildi serbest radikallerin hasarına karşı korur.

 • Cildin kaybettiği elastikiyetini geri kazandırmaya yardımcı olur.

 • Kırışıklık görünümünü azaltmaya yardımcı olur.

 • Cildin daha parlak, daha canlı ve genç bir görünüme kavuşmasına yardım eder.

FC Vitamininden Faydalanın

Cilde Zarar Veren Çevresel Faktörler ve Korunma Yolları

Hücrelerdeki serbest radikallerden arındırma özelliği olan antioksidanın, genç bir cildin sırrı olduğunu söyledik… Cildinizin beslenmesi ve serbest radikallerden korunması için antioksidan açısından en zengin olan içeriklerden biri ise; saf C vitaminidir. Beslenmenin yanı sıra cilt bakım rutininizde de saf C vitamini kullanmak önemli. Saf C vitamini;

 • Yüksek antioksidan özelliğiyle cildi anında canlandırıyor ve cilde gençlik ışıltısı vermeye yardımcı oluyor.

 • Cilt tonunu eşitleyerek koyu lekelerin açılmasına yardımcı oluyor ve yenilerinin oluşmasını önlemeye yardım ediyor.

 • Kırışıklıkların görünümünde azalma sağlar.

 • Cildin daha dolgun ve sıkı görünmesi için gerekli olan kolajen üretimini destekler.

 • Cildi çevresel hasarlara karşı korur.

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı Tüm Yazıları