preloader

Aromaterapi ile Evinize Huzur Getirin

06.12.2023
Aromaterapi ile Evinize Huzur Getirin

Yazı Boyutu:

Homemade Aromaterapi’nin kurucusu Aslı Bilgin, evinizin enerjisini yükseltmek için uygulayabileceğiniz doğal yöntemleri OGGUSTO ile paylaşıyor.

Aromaterapi ile Evinize Huzur Getirin

Aslı Bilgin

“Sağlığımızı korumanın yolunun yüzümüzü doğaya, doğal olana çevirmek olduğunu anlamaya başladığımız ve bunu yediğimize, içtiğimize, cildimize sürdüğümüze ve evimize de yaymamızın önemini kavradığımız zamanlardan geçiyoruz. Aromaterapi de işte bu doğal olanı hayatımıza katabilmenin en güzel, en sağlıklı ve en eğlenceli yolu” diyor Homemade Aromaterapi’nin kurucusu Aslı Bilgin.

Bitkilerin çiçek, kabuk, kök, sap, tohum, çekirdek, yaprak gibi bölümlerinden bazen de tamamından çeşitli yöntemlerle elde edilen güzel kokulu yağlar aracılığı ile ‘ruh, beden ve zihin’ dengesi vermeyi amaçlayan aromaterapinin izinde, evlerimizde uygulayabileceğimiz şifalı reçeteleri işin uzmanından öğreniyoruz.

Öncelikle kendinizi ve evinizi virüslerden koruyun

Ellerinizi sık sık yıkayayın. Patchouli & Lavanta Sıvı Kastil sabun kullanmak içerisindeki uçucu yağlar antivirüs ve antibakteriyel etki gösterirken içerdiği baz yağlar ellerin yıpranmasını engelleyecektir. Ellerinizi yıkadıktan sonra hem yumuşatacak hem de dezenfekte edecek nefis bir karışım hazırlayabiliriz: 10 damla Okaliptüs, 10 damla Nane Uçucu yağını 50 ml soğuk sıkım Jojoba yağınızın içine damlatın ve karıştırın.

Aromaterapi ile Evinize Huzur Getirin

Satın Al

Elleriniz için doğal bir dezenfektan hazırlayabilirsiniz: 100 ml Lavanta Suyu içine 60 damla Tea Tree Uçucu yağını ekleyip karıştırın.

Bunların yanı sıra solunum yoluyla da korunmak çok önemli. Okaliptüs ve Kekik oda spreyinizi hasta odalarında, kapalı mekanlarda, antivirüs özelliği için kullanabilirsiniz. Kapalı ortamlarda kendinizi mikroplardan korumak için yanınızda Nane ve Okaliptüs koklama kasesi ve koklama kutularımızı taşıyabilir, periyodik olarak kullanabilirsiniz.

Burun kenarlarına süreceğiniz koruyucu karışım sizi kapalı ve havasız mekanlarda koruyacaktır. Bu amaçla Rahatlatıcı Okaliptüs Kremimizi öneririz. Karışı parmağın ucu ile az miktarda burun kanatlarınıza sürün.

Doğal olmayan kokuları yaşam alanınızdan çıkarın

Aromaterapi ile Evinize Huzur Getirin

Her mekanın kendine ait bir enerjisi vardır ve kokuyu, içerisinde nefes aldığımız bu alanların enerjisini ve dolayısıyla kendi enerjimizi temizlemek ve yükseltmek, hastalıklardan korunmak, ruh halimizi dengelemek için kullanabiliriz. Bunu yaparken önceliğimiz, hayatımızdan zararlı olanları çıkarmak, sonrasında ise iyi olanı hayatımıza almak olmak olmalı.

Mesela parafin ve sentetik esanslarla hazırlanmış mumlardan sentetik tütsülere, ağır kimyasallarla üretilmiş oda spreylerinden kokulandırıcılara birçok şeyi hayatımızdan çıkarmamız lazım. Mum dediğimiz zaman soya mumu, ayçiçek mumu veya balmumu ile hazırlanıp mutlaka uçucu yağlar ile hazırlanmış olanlar olmalı. Tütsüler ise yaşanılan alanların enerjisini temizlemek için geçmişten günümüze tüm din ve kültürlerde var olmuştur. Bunu bitkilerin sap, yaprak, reçine, tohum gibi bölümlerini veya tamamını yakıp, dumanını ortamda gezdirerek yani ateş elementi ile veya bitkinin ruhu olduğuna inanılan ve 5.element olarak kabul edilen uçucu yağlar ile de yapabilirsiniz.

Adaçayı tütsüsü yapın

Haftada en az bir kere evi, tüm odaları, köşeleri, evin merkezini ve varsa karanlıkta kalmış rutubetli alanları sap adaçayı ile tütsülemek ve arada adaçayı yanına günlük ve üzerlik de ekleyerek yakmak sinerjik etki yaratarak daha da etkili olmasını sağlayacaktır. Daha pratik olsun diyorsanız, günlük ve adaçayı uçucu yağlarını bir su ve alkolle karıştırıp sprey şeklinde sıkabilirsiniz.

Aromaterapi ile Evinize Huzur Getirin

Buhurdanlık ile kokulandırın

Aromaterapi ile Evinize Huzur Getirin

Ortamı kokulandırmanın en sevdiğimiz bir başka yolu da buhurdanlıklardır, alttan t-light yakarak üst haznesindeki suya damlatacağınız uçucu yağlar ile ortamı kokulandırabilirsiniz.

* Sakinleşmek, rahatlamak, gevşemek, kolayca uykuya geçmek için Lavanta

* Ruh-Beden-Zihin dengesi, odaklanma, canlanma için Greyfurt

* Hedefine ulaşma gücü, kararlılık, köklenme, topraklanma için Patchouli

* Mutluluk için Bergamot

* Dişil ve eril enerjimizi dengelemek için afrodizyak etkili Ylang-ylang

Bitki öz yağlarıyla enerjiyi artırın

Bir başka önerim de evin bolluk ve bereketinin artması için, evin en sevdiğiniz köşesine, kristal bir çanağın içerisine su koyup bunun içerisine de geçmişten günümüze bu enerjiyi artırdığına inanılan yağlardan damlatarak burada bir alan yaratmak. Bu enerjiyi artırdığına inanılan bitki öz yağlarından günlük, mür, portakal, tarçın, patchouli, vetiver, karanfil, zencefil, ladin ile Bolluk Bereket yağımız benim en sevdiklerimden.

Aromaterapi ile Evinize Huzur Getirin

Dolunay zamanı yönlere göre mum yakın

Aromaterapi ile Evinize Huzur Getirin

Dolunay hem ruhsal hem de fiziksel temizlik için en kuvvetli zamanlardır. Bu zamanlarda evde birikmiş olan tüm negatifin, size artık iyi gelmeyenin evden gitmesi niyetini de koyarak evin kuzey – güney – doğu ve batısında birer mum yakabilirsiniz.

Kantaron çiçeğinden yararlanın

Mevsiminde canlısını sonrasında da kurutulmuş sarı kantaron çiçeğini bir vazo içerisinde veya asarak evde tutmak, özellikle de evin giriş kapısına yakın bir yere koymak her zaman iyidir.

Aromaterapi ile Evinize Huzur Getirin

Satın Al

Yatak odanızda lavanta kokusu tercih edin

Yatak odanızı havalandırıp, çarşaflarınızı silkeledikten sonra üzerlerine lavanta uçucu yağı ile hazırlanmış çarşaf spreyi sıkmak sakinlik ve gevşeme duyularınızı harekete geçirirken sizi uykuya hazırlayacaktır.

Aromaterapi ile Evinize Huzur Getirin
Aromaterapi ile Evinize Huzur Getirin

Satın Al

Sirke ile temizleyin

Aromaterapi ile Evinize Huzur Getirin

Cam ve aynalarınızı sirke ile silmek, hem enerjisinin hem de kendisinin en kolay şekilde temizlenmesine yardımcı olur, benim bu konudaki favorim Homemade Aromaterapi’nin gül sirkesi.

Aromaterapi ile Evinize Huzur Getirin

Satın Al

Dolaplarda naftalin yerine uçucu yağlar kullanın

Aromaterapi ile Evinize Huzur Getirin

Son bir sene içerisinde giymediğiniz kıyafetleri ayırarak vermek hem bir başkasını mutlu etmeye hem de yeni gelecekler için yer açmaya yarar. Dolap içleri için de benim favorim naftalin yerine kullanacağınız sedir uçucu yağı ile lavanta ve portakal…

Naz Gürlek
Naz Gürlek Tüm Yazıları