preloader

Doğayı Evinizde Hissedin: Salon Sarmaşığının Bakımı

Doğayı Evinizde Hissedin: Salon Sarmaşığının Bakımı

Yazı Boyutu:

Evlerinde tropikal ormanları hissetmek isteyenlerin vazgeçilmezi olan salon sarmaşığını daha yakından tanıyalım. Bakımından toprak seçimine kadar bilmeniz gerekenler bu rehberde.

Bakım şartlarının kolaylığı ve öldürülmesinin zorluğu sebebiyle bazı bölgelerde şeytan sarmaşığı olarakta biliniyor. NASA’ nın havayı temizleyen bitkiler listesinde yer alması sebebiyle yeniden sıklıkla tercih edilen iç mekan bitkilerindendir. Aşırı ışık isteği duymaması ve hava temizleme özelliği ile yatak odalarınızda tercih edebileceğiniz bitkilerdendir. Uygun şartlarda bakıldığında hızlı büyüyen salon sarmaşıkları bitkisi aynı zamanda evcil dostlarımız için son derece toksik etkili bitkiler arasında yer alır. Evlerinizde evcil dostlarınız varsa bitkinizi onların ulaşayacakları yerlerde bakmamanızı öneririz.

Doğayı Evinizde Hissedin: Salon Sarmaşığının Bakımı

Latince adı “Epipremnum aureum’’ olan genellikle salon sarmaşığı veya pathos sarmaşığı olarak bilinen tropikal görünümlü sarılıcı tırmanıcı bitkidir. Araceae familyasına aittir. Doğal yaşam ortamı ormanlar olan çok yıllık uzun ömürlüdür. İç mekanlarda ise kolaylıkla bakılabilen dayanıklı iç mekan bitkileri arasına girmiştir.

{774117}

Salon Sarmaşığının Bakımı Nasıl Yapılır?

Doğayı Evinizde Hissedin: Salon Sarmaşığının Bakımı

Işık isteği bakımından oldukça dayanıklı iç mekan bitkilerindendir. Aydınlık, yarı aydınlık veya az ışık alan bölgelerin hepsinde sağlıklı yaşayabilen bitkilerdir. Buna bağlı olarak yaprak gelişimi, büyüklüğü ve renk tonlamaları değişkenlik gösterir. Bol ışık alan ve yarı aydınlık bölgelerde daha geniş yapraklar, ebruli renk tonları oluşurken; daha az ışık alan bölgelerde daha ufak yapraklar ve koyu tonlar oluşmaktadır.

Bitkinizi korumanız gereken durum aşırı rüzgar alan, soğuk hava akımının olduğu alanlardır. Böyle alanlarda bulunan bitkilerinizin gelişimi yavaşlayacak ve hatta durma noktasına gelecektir. Susuzluğa karşı oldukça dayanıklılardır. Özellikle aşırı sulamadan kaçınılması gereken bitkidir. Aşırı sulama belirtisi olarak yapraklarında sararmalar görebilirsiniz. Eğer bitkinizin yaprakları sık sararıyorsa, ihtiyacından fazla su verilmiş demektir. Topraklarının sürekli nemli olmasından hoşlanmazlar. Bu durum bitkinizde kök hastalıklarına sebep olacaktır. Toprağı kurudukça sulama yapmalı az az miktarda verilmelidir.

Salon Sarmaşığı Nasıl Toprak Sever?

Doğayı Evinizde Hissedin: Salon Sarmaşığının Bakımı

Salon sarmaşıkları toprak olarak humuslu, zengin yapıda ama en önemlisi suyu geçirgen hava alan topraklarda sağlıklı gelişim gösterir. Saksıda baktığınız salon sarmaşığınıza toprak değişimi veya saksı değişimi sırasında pomza taşı ile karıştırarak toprağının daha çok geçirgen ve hava alan yapıda olmasını sağlayabilirsiniz.

Saksı değişimi ise bulunduğu saksıyı kökler tarafından tamamen doldurduğunda, kökler deliklerden dışarı çıktığında yapmalısınız. Çok sık saksı değişiminden hoşlanmazlar.

{774229}

Çoğaltılması oldukça kolay olan bitki türlerindendir. Dalları üzerinde yaprak bitiminin dibinde minik minik çıkıntılar yer alır. Bunlar bitkinizin hava kökleridir. Bu köklerin hemen altından steril edilmiş düz uçlu bahçe makasınız ile şeffaf mümkünse cam olan bir kapta köklendirmeye bırakabilirsiniz. Köklendirme yapacağınız yavru bitkinizin kök salınımı 10cm’yi geçtikten sonra toprağa alabilirsiniz.

OGGUSTO Botanik Editörü Duygu İlayda Çetin’in diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Duygu İlayda Çetin
Duygu İlayda Çetin Tüm Yazıları