preloader

Kalanchoe Çiçeğinin Bakımıyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Kalanchoe Çiçeğinin Bakımıyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Yazı Boyutu:

Kalanchoe çiçeğine ne sıklıkla su verilmeli, çiçeğin bakımı nasıl yapılmalı? Kalanchoe hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenin.

Kalanchoe çiçeğinin özellikleri

Kalanchoe Çiçeğinin Bakımıyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Anayurdu Güney Afrika ve Madagaskar bölgesidir. Kalanchoe bitkisi etli ve sulu (sukkulent) otsu, çalımsı bitki türlerindendir. 125’e yakın farklı farklı türleri vardır. Kalanchoe bitkileri, yeşilin her tonundan gir-yeşil, mavi-yeşil, bronz-kahverengi ve hatta kızıla çalan üç renkli olmak üzere değişik renklerde görülmektedir. Salon ve balkonlarımızda tercih edilen en önemli üç tür şunlar; Kalanchoe calandiva (çiçekli kalanchoe), Kalanchoe thrysifolia (üç renkli kalanchoe), Kalanchoe diagremontiana (gözyaşı çiçeği). Bazı türlerde kış sonu ile sonbaharda bazı türlerde ise yaz ile sonbaharda yapraklarının arasından uzayan saplarda başakcıklar halinde topluca açan, çan biçimli çiçekleri vardır. Çiçekler pembe, sarı, kırmızı, turuncu, beyaz renklerde, minik minik görsel şölen şeklinde çiçekleri açar. Her bir başakcıkta 25-50 aralığında mini çiçekler bulunur. İstediği koşullar sağlandığında 35-45 cm arasında boylanabilirler.

{773555}

Kalanchoe çiçeğinin bakımı nasıl yapılır?

Kalanchoe Çiçeğinin Bakımıyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Sukkulent bitkilerinin arasında yaprak güzellikleriyle dikkat çeken süs bitkilerindendir. Salonlarda, ofisler de en çok tercih edilen bitki türlerinin en başına geçmiştir. Kalanchoe bitkisinin yaprakları bitkinin kendisi için besin ve su deposudur. Tüm zor koşullarda bile hayatta kalabilmelerine olanak sağlar.

Aydınlık ve havadar mekanları severler. Fakat aşırı güneş ışığına direk maruz kalırlarsa yaprak yapılarında çürümeler ve yapı bozuklukları meydana gelecektir. Besin kaynakları yapraklarında olan Kalanchoe bitkisi, aşırı ışıktan dolayı büyümelerini durduracak ve tamamen bozulmaya geçecektir.

Çiçekli türleri salonlarda tercih edilse de, Kalanchoe thrysifolia yapraklarının renkliliği güzelliği ile çok dikkat çekmektedir. Günümüz de gelişen sukkulent türlerinden yapılan karma aranjmanlarda ve teraryumlarda en çok tercih edilen bitki olmuştur.

Tüm kalanchoe’lar için ortak bir püf noktası ısıtıcı kaynaklarından (kalorifer petekleri ve sobalar) uzak bulundurulmalıdır.

Ne sıklıkla sulanmalı?

Kalanchoe Çiçeğinin Bakımıyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Kalanchoe çiçeğinin tüm türlerinin bakım istekleri ortaktır. Sukkulent türleri gibi kalanchoe bitkileri de zengin karışımlı humuslu, killi, kumlu topraklarla salon bitkisi toprağı ile harmanlanmalıdır. Suyu yapraklarında depoladıkları için toprak yapısı mutlaka suyu süzdürmelidir. Sıcak mevsimlerde kalanchoe bitkilerinizi sularken önceki sulamadan sonra toprak mutlaka suyunu çekmiş olmalıdır. Aksi taktirde aşırı sulama ve su birikimi yapraklarda sonrasında da köklerde çürümelere neden olacaktır. Mevsim derecesi düştükçe bitkinin su ihtiyacı da büyük ölçüde azalacaktır. Sulama periyodunu toprak suyu iyice çektikten birkaç gün ardından az az yapmalısınız.

{773570}

Kalanchoe çiçeği nasıl çoğaltılır?

Ilıman iklim bitkileri olduklarından en düşük 5 santigrat dereceye kadar dayanıklı olurlar. Kalanchoe bitkileri için çok sık saksı değişimi yapmanıza ihtiyaç yoktur. Genellikle gövde çelikleriyle çoğaltılır. Bunun için olgunlaşmış olan gövdeden çelik almanız en sağlıklısı olacaktır.

Duygu İlayda Çetin
Duygu İlayda Çetin Tüm Yazıları