preloader

Dış Mekan Trendi: Bambu, Hasır ve Rattan Tasarımlar

28.04.2021
Dış Mekan Trendi: Bambu, Hasır ve Rattan Tasarımlar

Yazı Boyutu:

Dayanıklı, hafif ve doğal olduğu için tasarımcıların yeni tercihi bambu, hasır ve rattan malzemelerinin kullanıldığı mobilya ve aksesuarlar…

Dekorasyonda son yılların yükselen trendi bambu, hasır ve rattan üçlemesi. Vietnamlı mimar Vo Trong Nghia’nın 21. yüzyılın çeliği olarak tanımladığı bambu malzemesi dayanıklı, sürdürülebilir yapısıyla öne çıkarken zanaatkar örgü işçilikleri ve doğallığıyla hasır ve rattan dokuları onu izliyor. Her birinin ortak noktası ise bahçe mobilyalarının altın kurallarının başında gelen hafiflik olgusu.

Natüralist Aydınlatmalar

Boho Chic stili bu yaz açık hava mekanlarını hakimiyeti altına alıyor. Salaş ve özgür bir görünüm, hasır, ahşap ve keten gibi ham dokular, artizanal seramik aksesuarlar ve doğal materyallerle tasarlanmış el işi aydınlatmalar bu stilin şifreleri arasında.

Tek Kişilik Konforlu Koltuklar

Pandemi süreci ile birlikte dekorasyonda Cocooning akımının yeniden yükselişine tanık olduk. Peki nedir bu Cocooning? Bedenimizi sarıp sarmalayan formlar, bizi dış dünyadan soyutlayan koza gibi mobilyalar, kişisel konfor ve huzur vadeden tasarımlar… Bahçenizde içine gömülüp kendi pilot köşkünüzü kurgulayabileceğiniz koltuk tasarımlarını sizin için bir araya getirdik.

Oturma Köşeleri

Yağmur ve güneş gibi dış etkenlere dayanıklı bambu ve rattan oturma gruplarıyla bahçenizde keyifli köşeler yaratabilirsiniz. Hafif yapıları sayesinde dilediğinizde yerlerini değiştirebilir, soğuk havalarda ise içeriye taşıyarak mevsimsel olarak değiştirdiğiniz iç mekan kurgunuza dahil edebilirsiniz.

{77643}

Hasır Minderler

Bahçedeki oturma birimleri yeterli gelmediğinde en pratik ve estetik çözüm hasır minderler! Kenarları pomponlu, püsküllü çeşit çeşit modeller arasından seçim yapabilir, kullanmadığınızda sedir veya uygun tabureler üzerinde bu minderleri değerlendirebilirsiniz.

Jüt Kilimler

Bahçede bambu-hasır-rattan trio’sunun zeminde en iyi tamamlayıcısı jüt kilimler. Doğal malzemelerden üretilen bu kilimler açık hava mekanlarında sıcak ve davetkar bir görünüm yaratıyor.

Salıncaklar

Sallanma eyleminin stres ve kaygı gibi negatif duygulardan bizi uzaklaştırdığını söylüyor uzmanlar. Son yıllarda bahçelerin baş köşelerinde yerini alan çeşit çeşit rattan salıncaklardan en beğendiklerimizi bir araya getirdik.

Hasır Sepetler

Çevreye ve doğaya duyarlılığımızın giderek arttığı bu dönemde petrol bazlı üretilen plastik ürünleri yaşam alanlarımızdan uzaklaştırmaya başladık. Bahçede battaniye ve şal gibi tekstilleri içerisinde depolayabileceğimiz, yeri geldiğinde saksı veya meyve servislerinde kullanabileceğimiz zanaatkar sepetlere bir göz atın.

{771185}

Duvar Aksesuarları

Bohem mizansenlerin değişmezlerinden biri duvarları süsleyen etnik dekorlar. Bambu-hasır ve rattan mobilyalarla uyumlu bir bütün yaratacak makrame süsler, hasır tabaklar ve çeşitli duvar aksesuarları arasından zevkinize uygun bir tanesini seçebilirsiniz.

OGGUSTO Dekorasyon Editörü Naz Gürlek’in diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Naz Gürlek
Naz Gürlek Tüm Yazıları