preloader

Sürdürülebilir Hediye Önerileri

13.12.2023
Sürdürülebilir Hediye Önerileri

Yazı Boyutu:

Sürdürülebilir yaşam tarzını benimsemiş ya da ilgili olan herkese hitap edecek hediye alternatiflerini bu listede bulabilirsiniz.

Sürdürülebilir yaşam için gereksiz şeyleri almayı reddetmeli, tüketimi azaltmalı, tekrar tekrar kullanmalı, başka bir iş için değerlendirmeli ve en son geri dönüştürmeliyiz. Seçeceğimiz hediyelerde de bu yönlendirmelerle seçim yapabiliriz. Özellikle sürdürülebilir yaşam tarzını benimseyen ve bu yolda ilerlemek isteyen herkesi mutlu edecek seçenekler var. Bu sürdürülebilir hediye seçeneklerinin olduğu listede başlı başına hediye olacak ürünleri ve hediyelerinizin yanında anlamlı olacak alternatiflerini bulabilirsiniz.

Şehirde Bahçesini Yetiştirmek İsteyenlere

Evlerinde kendi bahçesini yaratmak isteyen sevdiklerinize Vahaa ile benzersiz bir deneyim hediye edebilirsiniz. Geleneksel tarıma göre kaynakları daha verimli kullanan topraksız tarım yönteminden faydalanan Vahaa, yenilikçi teknolojileri sayesinde de sürdürülebilir tarıma yepyeni bir boyut kazandırıyor. Yerinde üretim sağlayarak karbon ayak izini ve atığı minimize ederken, geleneksel yöntemlere göre daha az su kullanıyor ve zehirli tarım kimyasalı kullanılmıyor. Sevdiklerinizin sürdürülebilir ve güçlü bahçecilik deneyimini en verimli şekilde yaşayamalarına olanak sağlayabilirsiniz.

Elinden Kitap Düşürmeyenlere

Bir kitaba dokunarak okumak, kütüphanelerin raflarını kitapla doldurmak harika bir his. Ama sürdürülebilirlik açısından baktığınızda kitapların çoğunun geri dönüştürülmemiş kağıtlara basıldığını, dolayısıyla da yığınla kağıt harcamak olduğunu göreceksiniz. Bu yüzden de farklı farklı kitapların dijital versiyonlarının indirildiği elektronik kitap okuyucuları hediye olarak seçebilirsiniz.

Alışverişi Sevenlere

Sadece markete giderken değil her zaman bir bez çanta bulundurmak ciddi anlamda plastik atığının önüne geçiyor. Organik pamuk ya da ham kumaşlarla tasarlanan bez çantalardan sayısız alternatif bulabilirsiniz. Eğer hediyenizi biraz kişiselleştirmek isterseniz düz bir bez çantanın yanına, kumaş kalemi, kumaş boyası ekleyerek hediye edebilirsiniz.

Uyku Kalitesini Önemseyenlere

Tüm tarım ürünlerinde olduğu gibi pamuk üretiminde de o kadar zehirli madde kullanılıyor ki toprak artık bunu kaldırmıyor. Tabi sürekli o topraktan alınan pamukla işlenerek üretilen tekstil ürünleri de bu zehri taşıyor. Bu yüzden sertifikası olan organik pamuklu bir nevresim takımıyla sadece dekoratif bir hediye değil aynı zamanda sürdürülebilir tarıma destek veren bir seçim de yapmış olacaksınız.

Evinde Kokteyl Yapanlara

Plastik pipetler, hem çok kullanıldığı hem de dönüştürülemediği için doğaya en çok zarar verenlerden. Bu yüzden onun alternatifi olarak cam, metal, bambu ve buğday sapı pipete yönelim var. Cam sanatçılarının ellerinden çıkmış tasarım pipetler de harika bir hediye alternatifi.

Kozmetik Tutkunlarına

Denizleri en çok kirleten faktörler arasında kozmetikler de yer alıyor. Bu bağlamda bilinçli üretim yapan ve temiz içerikle ürünlerini hazırlayan kozmetik markaları bir adım öne geçiyor. Ve çok güzel hediye alternatifleri de sunuyorlar. Cilt bakım ürünleri, rujlar, far paletleri gibi seçeneklere sürdürülebilir hediye olarak yer verebilirsiniz.

Kahvesiz Güne Başlamayanlara

Mutfaklarda sayısız kahve makinesi olabiliyor. Ama aslında en sevdiğiniz kahveye yönelik yatırım yapmakta fayda var. Espresso bazlı kahveler hazırlanabildiği için moka potlar da bunlardan biri. Farklı ocaklarda kullanılabildiği için de eviniz değişse de moka potu kullanmaya devam edebilirsiniz. Ya da arkasında tek kullanımlık plastik atık bırakmayan kahve makinelerinden birini hediye olarak seçebilirsiniz.

Çocuk Sahibi Olanlara

Oyuncakların çoğu geri dönüştürülemeyen plastikten üretiliyor. Bu yüzden de çocuklar için hediye bakarken bu faktörü göz önünde bulundurmalıyız. Organik sertifikalı ahşaplarla hazırlanan oyuncaklar hem çocukların hayal gücünü geliştirme konusunda daha iyi hem de ciltle temas konusunda akıllarda soru işareti yaratmıyor.

El Emeğine Saygı Duyanlara

Sürdürülebilir hediye olarak kendinizin de yapabileceği tohum bombalarını düşünebilirsiniz. Kağıt hamurunun içine katacağınız tohumları, isterseniz gıda boyasıyla renklendirdikten sonra şekil verin ve kurumaya bırakın. Hem el emeği hem de doğaya saygıyı bir araya getiren eğlenceli bir hediye fikri.

Telefonu Elinden Düşürmeyenlere

En temiz enerji kaynağı olan güneşi sadece çatılardaki panel olarak düşünmeyin. Solar enerji artık o kadar detaylı kullanılıyor ki bunun bir örneği de powerbank. Güneşe bıraktığınızda dolan depolarla telefonlar şarj edilebiliyor ve üzerlerindeki lambalar sayesinde de ışık olarak kullanılabiliyor. Hem teknolojik hem de farklı bir hediye arıyorsanız değerlendirmelisiniz.

Kişisel Bakımına Önem Verenlere

Eğer plastiğe tamamen karşıysanız -ki hepimiz öyle olmalıyız- diş fırçalarınızı bambu olanlardan seçmelisiniz. Hem bambu hem de geri dönüştürülmüş malzemelerle üretilen diş fırçalarından birini hediye olarak seçerseniz hediyenizi hareketlendirmek için yanına organik diş macunu, tablet diş macunu ya da doğal içeriklerle hazırlanmış sakızlar koyabilirsiniz.

Gün İçerisinde Kahve ya da Çayı Eksik Etmeyenlere

Dışarıdan kahve alırken kendi termos, bardak ya da mug’ınızı kullanırsanız her seferinde karton bardak, plastik kapak ve pipetten de tasarruf etmiş oluyorsunuz. Bu yüzden sadece outdoor sporlar için değil gündelik yaşam için de saatler boyunca sıcak ya da soğuk tutan bir termos kullanmakta fayda var. Üstelik yıllar boyu kullanılabilecek ve sürdürülebilir yaşama katkı sağlayacak harika bir alternatif.

Suyu Çantasından Ayırmayanlara

Pet şişelerde satılan sulardan alıp doğaya plastik bırakmak yerine suyunuzu evden çıkarken yanınza alabilirsiniz. Tekrar tekrar kullanılabilen su şişelerinin estetik ve sağlıklı alternatifi su keselerini ve sağlıklı malzemeden üretilen su şişelerini de sürdürülebilir hediye seçenekleriniz arasına alın. Özellikle içerisindeki su azaldıkça çantada adaha az yer kaplama avantajı olan keseler oldukça havalı da duruyor.

Kıyafet Tutkunlarına

Aslında bu başlık altına adil tarım, organik tarım, ekolojik tarım gibi sürdürülebilir yöntemlerle ve geri dönüşümle elde edilen materyallerle üretilen her kıyafet giriyor. Sadece organik kıyafet tasarlayan markalar kadar ürünleri arasında sürdürülebilir materyallerle hazırlanan koleksiyonlara da yer veren markalardan seçim yapabilirsiniz.

Mutfakta Vakit Geçirmeyi Sevenler İçin;

Tek Kullanımlık Yerine Kumaş

Mutfak peçete, streç gibi tek kullanımlık ürünlerin her gün kullanıldığı bir yer. Ama atığı azaltmak için tüm bunların kumaş alternatiflerini seçebilirsiniz. Eğer filtre kahve seven birine hediye alacaksınız onu tekrar tekrar kağıt filtre kullanmaktan kurtarabilirsiniz. İnce dokulu organik pamuk kumaştan üretilen kumaş kahve filtreleri tekrar tekrar yıkanarak yıllarca kullanılabiliyor. Ya da her zaman elin altında olacak mutfak bezleri ve gıda saklama boneleri yıllar boyunca kullanılabilecek sürdürülebilir mutfak ürünlerinden.

Bambu Mutfak Gereçleri

Bambu ve şimşir ağacından üretilen çatak, kaşık, bıçaklar oldukça yaygınlaştı. Bunları bir de yemek hazırlama aletleriyle değerlendirerek sürdürülebilir bir hediye seçmiş olursunuz.

Uzun Ömürlü Tava ve Tencereler

Yemek pişirmeyi seven biri için sürdürülebilir bir hediye arıyorsanız kaliteli ve sağlıklı malzemeden üretilmiş kaplaması olan, döküm ya da paslanmaz çelik tava ve tencerelere bir göz atın. Fiyatları diğer seçeneklere göre biraz fazla olsa da kesinlikle ömür boyu mutfakta kalabilen bu ürünler fiyatının karşılığını kat kat veriyor.

Kompost Kova

Sürdürülebilirliğin en önemli yanlarından biri olan sıfır atık için her eve bir kompost kovası gerekiyor. Normal şartlarda üzerinde delikler olan ve toprak dolu variller kompost için kullanılsa da şehir hayatı için daha kullanışlı seçenekler var.

Balmumu Saklama Kağıdı

Mutfaklarda çok fazla kullanılan streçler aslında hem sağlıksız hem de doğayı kirletiyor. Bu yüzden yiyecekleri muhafaza etmek için saklama kapları kullanabilir, boneler dikebilir ya da balmumu kumaşlar tercih edebilirsiniz. Pamuklu kumaşın balmumu, çam ağacı reçinesi ve hindistan cevizi yağı ile kaplanmasıyla hazırlanan kağıtlar tekrar tekrar yıkanarak kullanılabiliyor.

*Bu içerik Vahaa iş birliğinde hazırlanmıştır.

Kübra Haniç İnce
Kübra Haniç İnce Tüm Yazıları