Sürdürülebilir Hediye Önerileri

Sürdürülebilir Hediye Önerileri

Sürdürülebilir yaşam tarzını benimsemiş ya da ilgili olan herkese hitap edecek hediye alternatiflerini bu listede bulabilirsiniz.

Sürdürülebilir yaşam için gereksiz şeyleri almayı reddetmeli, tüketimi azaltmalı, tekrar tekrar kullanmalı, başka bir iş için değerlendirmeli ve en son geri dönüştürmeliyiz. Seçeceğimiz hediyelerde de bu yönlendirmelerle seçim yapabiliriz. Özellikle sürdürülebilir yaşam tarzını benimseyen ve bu yolda ilerlemek isteyen herkesi mutlu edecek seçenekler var. Bu sürdürülebilir hediye seçeneklerinin olduğu listede başlı başına hediye olacak ürünleri ve hediyelerinizin yanında anlamlı olacak alternatiflerini bulabilirsiniz.

Elinden Kitap Düşürmeyenlere

Bir kitaba dokunarak okumak, kütüphanelerin raflarını kitapla doldurmak harika bir his. Ama sürdürülebilirlik açısından baktığınızda kitapların çoğunun geri dönüştürülmemiş kağıtlara basıldığını, dolayısıyla da yığınla kağıt harcamak olduğunu göreceksiniz. Bu yüzden de farklı farklı kitapların dijital versiyonlarının indirildiği elektronik kitap okuyucuları hediye olarak seçebilirsiniz.

Kindle

Satın Al

Kobo

Satın Al

Reeder

Satın Al

Alışverişi Sevenlere

Sadece markete giderken değil her zaman bir bez çanta bulundurmak ciddi anlamda plastik atığının önüne geçiyor. Organik pamuk ya da ham kumaşlarla tasarlanan bez çantalardan sayısız alternatif bulabilirsiniz. Eğer hediyenizi biraz kişiselleştirmek isterseniz düz bir bez çantanın yanına, kumaş kalemi, kumaş boyası ekleyerek hediye edebilirsiniz.

Bi Kutu Mutluluk

Satın Al

Güzel Kelimeler Dükkanı

Satın Al

Potamya

Satın Al

Uyku Kalitesini Önemseyenlere

Tüm tarım ürünlerinde olduğu gibi pamuk üretiminde de o kadar zehirli madde kullanılıyor ki toprak artık bunu kaldırmıyor. Tabi sürekli o topraktan alınan pamukla işlenerek üretilen tekstil ürünleri de bu zehri taşıyor. Bu yüzden sertifikası olan organik pamuklu bir nevresim takımıyla sadece dekoratif bir hediye değil aynı zamanda sürdürülebilir tarıma destek veren bir seçim de yapmış olacaksınız.

Marks&Spencer

Satın Al

Eco Cotton

Satın Al

Tchibo

Satın Al

Evinde Kokteyl Yapanlara

Plastik pipetler, hem çok kullanıldığı hem de dönüştürülemediği için doğaya en çok zarar verenlerden. Bu yüzden onun alternatifi olarak cam, metal, bambu ve buğday sapı pipete yönelim var. Cam sanatçılarının ellerinden çıkmış tasarım pipetler de harika bir hediye alternatifi.

1200 Derece

Satın Al

English Home

Satın Al

Local Makers

Satın Al

Kozmetik Tutkunlarına

Denizleri en çok kirleten faktörler arasında kozmetikler de yer alıyor. Bu bağlamda bilinçli üretim yapan ve temiz içerikle ürünlerini hazırlayan kozmetik markaları bir adım öne geçiyor. Ve çok güzel hediye alternatifleri de sunuyorlar. Cilt bakım ürünleri, rujlar, far paletleri gibi seçeneklere sürdürülebilir hediye olarak yer verebilirsiniz.

Gülsha

Satın Al

Misbahçe

Satın Al

Simya Evi

Satın Al

Kahvesiz Güne Başlayamanlara

Mutfaklarda sayısız kahve makinesi olabiliyor. Ama aslında en sevdiğiniz kahveye yönelik yatırım yapmakta fayda var. Espresso bazlı kahveler hazırlanabildiği için moka potlar da bunlardan biri. Farklı ocaklarda kullanılabildiği için de eviniz değişse de moka potu kullanmaya devam edebilirsiniz. Ya da arkasında tek kullanımlık plastik atık bırakmayan kahve makinelerinden birini hediye olarak seçebilirsiniz.

Tchibo

Satın Al

Ikea

Satın Al

Philips

Satın Al

Çocuk Sahibi Olanlara

Oyuncakların çoğu geri dönüştürülemeyen plastikten üretiliyor. Bu yüzden de çocuklar için hediye bakarken bu faktörü göz önünde bulundurmalıyız. Organik sertifikalı ahşaplarla hazırlanan oyuncaklar hem çocukların hayal gücünü geliştirme konusunda daha iyi hem de ciltle temas konusunda akıllarda soru işareti yaratmıyor.

Keyif Bebesi

Satın Al

Organicera

Satın Al

Petit Collective

Satın Al

El Emeğine Saygı Duyanlara

Sürdürülebilir hediye olarak kendinizin de yapabileceği tohum bombalarını düşünebilirsiniz. Kağıt hamurunun içine katacağınız tohumları, isterseniz gıda boyasıyla renklendirdikten sonra şekil verin ve kurumaya bırakın. Hem el emeği hem de doğaya saygıyı bir araya getiren eğlenceli bir hediye fikri.

Şifa Atölyesi

Satın Al

Doğa Kağıt

Satın Al

Çekül

Satın Al

Telefonu Elinden Düşürmeyenlere

En temiz enerji kaynağı olan güneşi sadece çatılardaki panel olarak düşünmeyin. Solar enerji artık o kadar detaylı kullanılıyor ki bunun bir örneği de powerbank. Güneşe bıraktığınızda dolan depolarla telefonlar şarj edilebiliyor ve üzerlerindeki lambalar sayesinde de ışık olarak kullanılabiliyor. Hem teknolojik hem de farklı bir hediye arıyorsanız değerlendirmelisiniz.

Lumi

Satın Al

Hiluckey

Satın Al

Juo

Satın Al

Kişisel Bakımına Önem Verenlere

Eğer plastiğe tamamen karşıysanız -ki hepimiz öyle olmalıyız- diş fırçalarınızı bambu olanlardan seçmelisiniz. Hem bambu hem de geri dönüştürülmüş malzemelerle üretilen diş fırçalarından birini hediye olarak seçerseniz hediyenizi hareketlendirmek için yanına organik diş macunu, tablet diş macunu ya da doğal içeriklerle hazırlanmış sakızlar koyabilirsiniz.

Humble Brush

Satın Al

Signal

Satın Al

T-Brush

Satın Al

Gün İçerisinde Kahve ya da Çayı Eksik Etmeyenlere

Dışarıdan kahve alırken kendi termos, bardak ya da mug’ınızı kullanırsanız her seferinde karton bardak, plastik kapak ve pipetten de tasarruf etmiş oluyorsunuz. Bu yüzden sadece outdoor sporlar için değil gündelik yaşam için de saatler boyunca sıcak ya da soğuk tutan bir termos kullanmakta fayda var. Üstelik yıllar boyu kullanılabilecek ve sürdürülebilir yaşama katkı sağlayacak harika bir alternatif.

Contigo

Satın Al

Sigg

Satın Al

Stanley

Satın Al

Suyu Çantasından Ayırmayanlara

Pet şişelerde satılan sulardan alıp doğaya plastik bırakmak yerine suyunuzu evden çıkarken yanınza alabilirsiniz. Tekrar tekrar kullanılabilen su şişelerinin estetik ve sağlıklı alternatifi su keselerini ve sağlıklı malzemeden üretilen su şişelerini de sürdürülebilir hediye seçenekleriniz arasına alın. Özellikle içerisindeki su azaldıkça çantada adaha az yer kaplama avantajı olan keseler oldukça havalı da duruyor.

Sakuraa

Satın Al

Porland

Satın Al

SuCo

Satın Al

Kıyafet Tutkunlarına

Aslında bu başlık altına adil tarım, organik tarım, ekolojik tarım gibi sürdürülebilir yöntemlerle ve geri dönüşümle elde edilen materyallerle üretilen her kıyafet giriyor. Sadece organik kıyafet tasarlayan markalar kadar ürünleri arasında sürdürülebilir materyallerle hazırlanan koleksiyonlara da yer veren markalardan seçim yapabilirsiniz.

Tuba Ergin

Satın Al

WWF

Satın Al

one square meter

Satın Al

Mutfakta Vakit Geçirmeyi Sevenler İçin;

Tek Kullanımlık Yerine Kumaş

Mutfak peçete, streç gibi tek kullanımlık ürünlerin her gün kullanıldığı bir yer. Ama atığı azaltmak için tüm bunların kumaş alternatiflerini seçebilirsiniz. Eğer filtre kahve seven birine hediye alacaksınız onu tekrar tekrar kağıt filtre kullanmaktan kurtarabilirsiniz. İnce dokulu organik pamuk kumaştan üretilen kumaş kahve filtreleri tekrar tekrar yıkanarak yıllarca kullanılabiliyor. Ya da her zaman elin altında olacak mutfak bezleri ve gıda saklama boneleri yıllar boyunca kullanılabilecek sürdürülebilir mutfak ürünlerinden.

Refikadan

Satın Al

Ekolojik Dönüşüm

Satın Al

Vegan Bakkal

Satın Al

Bambu Mutfak Gereçleri

Bambu ve şimşir ağacından üretilen çatak, kaşık, bıçaklar oldukça yaygınlaştı. Bunları bir de yemek hazırlama aletleriyle değerlendirerek sürdürülebilir bir hediye seçmiş olursunuz.

Ikea

Satın Al

Bambum

Satın Al

Chakra

Satın Al

Uzun Ömürlü Tava ve Tencereler

Yemek pişirmeyi seven biri için sürdürülebilir bir hediye arıyorsanız kaliteli ve sağlıklı malzemeden üretilmiş kaplaması olan, döküm ya da paslanmaz çelik tava ve tencerelere bir göz atın. Fiyatları diğer seçeneklere göre biraz fazla olsa da kesinlikle ömür boyu mutfakta kalabilen bu ürünler fiyatının karşılığını kat kat veriyor.

Greenpan

Satın Al

WMF

Satın Al

Zwilling

Satın Al

Kompost Kova

Sürdürülebilirliğin en önemli yanlarından biri olan sıfır atık için her eve bir kompost kovası gerekiyor. Normal şartlarda üzerinde delikler olan ve toprak dolu variller kompost için kullanılsa da şehir hayatı için daha kullanışlı seçenekler var.

Via Gardenia

Satın Al

Bokashi Organko

Satın Al

Oxo

Satın Al

Balmumu Saklama Kağıdı

Mutfaklarda çok fazla kullanılan streçler aslında hem sağlıksız hem de doğayı kirletiyor. Bu yüzden yiyecekleri muhafaza etmek için saklama kapları kullanabilir, boneler dikebilir ya da balmumu kumaşlar tercih edebilirsiniz. Pamuklu kumaşın balmumu, çam ağacı reçinesi ve hindistan cevizi yağı ile kaplanmasıyla hazırlanan kağıtlar tekrar tekrar yıkanarak kullanılabiliyor.

MiaMano

Satın Al

Mumo

Satın Al

Less.

Satın Al

OGGUSTO Editörlerinden Kübra Haniç İnce’nin diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.