preloader

Bitkiseverler İçin Hediye Rehberi

01.11.2023
Bitkiseverler İçin Hediye Rehberi

Yazı Boyutu:

Çiçekli ya da çiçeksiz bitkilerle evini donatanlar için hediye seçimi yapmak hiç de zor değil. Aloe vera gibi iyileştirici gücü olan hem de her şarta dayanıklı; orkide gibi her mevsim çiçek veren ya da uyumaya yardımcı olan kauçuk gibi seçimler yapmak en beğenilme garantisi olan hediyelerden. Ama yaşam alanını bitkilerle donatanları mest edecek, çok daha farklı ve güzel hediye alternatifleri arıyorsanız bu liste yardımcınız olacak.


El Yapımı Seramik Saksı

Bitkiseverler karakterler için ne kadar farklı saksı olursa o kadar iyi! Özellikle tasarım ürünler hazırlayan seramik sanatçılarının elinden çıkan saksılar, şu günlerde oldukça revaçta. Farklı desenler, figürler ve renklerle hazırlanan seramik saksılar, bulunduğu ortamın ambiyansını değiştirip dekorasyona da farklı bir hava getirecektir. Eğer daha kişiselleştirilmiş bir hediye olsun isterseniz de seramik tasarım yapanlarla birkaç gün öncesinden iletişime geçip bireysel siparişinizi verebilirsiniz.

Dekoratif Supla

Hem bitkileri hem de göz alıcı sofraları seven biri için hediye arıyorsanız ikisini bir araya getiren seçeneklere göz atmaya ne dersiniz? Çiçek desenleriyle süslü suplalar bitkisever arkadaşınızın hobisini lezzetli sofralara taşımasını sağlayacak.

Bitki Desenli Çanta

Bitkilere hayatında çokca yer açan biri, yüksek ihtimalle stilinde de tropik yaprak desenlerine bayılacaktır. Özellikle kıyafetlerinde deseni tercih etmeyenler için bu tarz bir çanta hareketlendirici bir detay olarak yer alabilir.


Bitki Yetiştirme Setleri

Bahçe gerektirmeden, cam önünde ya da balkonda kolaylıkla yetişen yeşillik setlerini gördünüz mü? Paketini açtıktan sonra sadece düzenli sulayarak ve güneş ışığı görmesini sağlayarak yetiştirilen setler bitkiseverler tarafından çok sevilecek bir alternatif.


Bitki Yetiştiriciliği Kitabı

Coffee table book mantığında birçok güzel bitki kitabı bulmanız mümkün. Botanik alanında tanınan bir isim olan Hilton Carter’ın Wild at Home kitabı da evde yetişen bitkilerle ilgili birçok bilgi ve detay veriyor. Elbette konuyla ilgili birçok farklı kitap seçeceği var. Hediyeniz bu tarzda, kalın kapaklı ve dekoratif olarak da kullanılabilecek bir kitap olsun isterseniz yukarıdaki alternatiflere göz atabilirsiniz.


DIY Projesi

Bitkiseverler için bu öneri birkaç farklı alternatifi bir araya getiriyor. Hem duvarında yer verebileceği bir aksesuar, hem zaman geçirebileceği el işi hem de yeni bir hobi edinme fırsatını. Son dönemde oldukça popüler olan punch nakış setleri bu anlamda değişik bir hediye olacak.

Taş Baskı Peçete

Tasarım farkını ortaya koyarak el ile yapılan işlerin daha da değerli olduğu günümüzde bu hediye de çok kıymetli oluyor. İncecik keten kumaş üzerine, doğal boyalar kullanılarak ve taş baskı tekniği ile hazırlanmış peçeteler, ömür boyu saklamaya değer ve de sofradaki güzel dost sohbetlerine eşlik edecek bir hediye.


Dekoratif Yastık

Evinin her köşesinde bitki yetiştirmeyi sevenler için floral desende kırlentler seçmeye ne dersiniz? Hemen her koltuk ile uyum sağlayacak bu kırlentlerden birkaç tane alarak da hediyenizi zenginleştirebilirsiniz.


Saksı Suluğu

Bitkiler de düzenli olarak bakım istiyorlar ve bu sahipleri açısından kısa süreli de olsa seyehat sıkıntısı yaratıyor. Çünkü çoğu bitkinin taşınmaması gerekiyor. Bu gibi durumlar için yeni tasarlanan saksı sulukları gerçekten çok iş görüyor. Su dolu küre, yavaş yavaş bitkiyi suladığı için hem toprağa daha iyi geliyor hem de susuz kalma riskini ortadan kaldırıyor. Hediye olarak saksı suluğu seçerseniz sadeleri kadar desenlilerinin de revaçta olduğunu unutmayın.


Sukulent Bahçesi

Son birkaç yıldır en dekoratif bitkilerden biri olan sukulentler çok tercih ediliyor. Hem dayanıklı hem de göze hoş geldiği için çok sevilen sukulentlerden bir bahçe hazırlamak kesinlikle beğenilecektir.


Tropik Bitki

Her şeyde olduğu gibi evde yetiştirilen bitkilerde de bir trend var. Bugünlerde de ucunda meyvesi olan ananaslar çokça gündemde. Hem tropik bahçelere gönderme yapan hem de görmeye çok da aşina olmadığımız ananas bitkisini farklılaştıran bu hediye fark yaratacaklardan.


Bodur Meyve Ağacı

Meyve ve özellikle turunçgil ağaçlarının bodur versiyonlarının olduğunu biliyor muydunuz? Her mevsim meyve veren, balkon ve salon bitkisi olarak kullanılabilen ağaçlar bulundukları ortamı sıcacık bir havaya bürüyor.


Bitki-Çiçek Desenli Puzzle

Puzzle sevmeyen yoktur değil mi? Bu yüzden de beğenilmesi, vakit geçirilmesi en garanti olan hediyelerden biri Puzzle. Tropik bitkilerle, ağaç desenleriyle ve rengarenk çiçeklerle desenlendirilmiş puzzler arasından seçim yapabilirsiniz. Manolyalarla bezeli bu puzzle’ın bir artısı da karton değil ahşaptan olması.


Planlayıcı-Ajanda

Yılbaşı için hediye olarak ajanda almayı sevenlerdeniz bir de yeni nesil planlayıcılara göz atın. Geniş sayfaları sayesinde rahatça not alınabilen planlayıcılar, ofis çalışanlarının işini de düzenlemede yardımcı oluyor.


Bitki Figürlü Aksesuarlar

Bitkileri çok seven birine alabileceğiniz en güzel takılar tabi ki de üzerinde çeşit çeşit bitki deseni olanlar! Doğadan ilham alarak tasarlanmış oldukça sade hatlara sahip aksesuarlar en iyi hediye alternatiflerinden.

Kübra Haniç İnce
Kübra Haniç İnce Tüm Yazıları