preloader

Yılbaşında Verebileceğiniz Hayırsever Hediyeler

Yılbaşında Verebileceğiniz Hayırsever Hediyeler

Yazı Boyutu:

Yeni yılda sevdiklerinize karşılığı belki de hiç tanımadığınız insanlara veya hayvanlara bir iyilikle dönecek hediyeler verebilirsiniz.

Etrafınıza bir bakın; manevi değeri maddi değerinden katbekat fazla olan ne varsa hepsinin size hediye edildiğini göreceksiniz. Bir kişinin sizi düşünerek aldığı hediye, çok kıymetli ve özeldir. Aynı zamanda hediyeler iyi birer anımsatıcıdır; hediyeyi alan kişiyi ve hediyenin verildiği zamanı hatırlatması açısından güzel bir bellek yoklayıcıdır. Bir de somut olarak yakınınızda bulunmasa da oldukları yerde birilerini çok mutlu ettiğini bildiğiniz hediyeler vardır, işte onlardan bahsedeceğiz: Hayırsever hediyeler.

Bu yılbaşında yakınlarınızı, tanımadığınız başka insanlara ve hayvanlara iyilikler ve güzellikler hediye ederek sevindirebilirsiniz. İyiliğin -ne mutlu ki- bulaşıcı olduğuna ve güzelliklerin bu sayede katlanarak artacağına inancı olanlar için önerilerimize göz atabilirsiniz.

Ekolojik Yaşamı Destekleyin

Yılbaşında Verebileceğiniz Hayırsever Hediyeler

Tek tek bireylerde ve bir bütün olarak toplumda ekolojik yaşam bilinci ve duyarlılığı oluşturmak, ekolojik dengelerin geri dönüşü olmayacak hız ve biçimde bozulması sonucunda ortaya çıkan sorunlara çözüm yolları sunmak ve doğa ile uyumlu yaşamı desteklemek amacıyla kurulan Buğday Derneği, çevre ve insan sağlığına zarar vermeyen sürdürülebilir tarım yöntemlerinin yaygınlaştırılması; geleneksel süreçteki üretimlerin korunması ve sürdürülmesi, bireyin doğa ve çevresi içerisinde yaşayabilmesi için bilgilendirilmesi ve becerilerini geliştirebilmesi amacıyla faaliyet alanları yaratılması, bilgi ve kültür alışverişini sağlayan turizm anlayışının geliştirilerek uygulanması yolunda projeler yürütüyor. Doğanın bu denli kritik bir dönemden geçtiği günümüzde siz de iyileştirme adına gönüllü veya bağışçı olabilirsiniz.

Afrika’da Su Kuyusu Açtırın

Yılbaşında Verebileceğiniz Hayırsever Hediyeler

İbrahim Betil tarafından en az gelişmiş ülkelerde sürdürülebilir kalkınma projelerine destek vermek amacıyla kurulan Sen De Gel derneği iyileştirici ve güçlendirici adımlar atıyor. İhtiyacın bulunduğu coğrafyalarda yoksulluk ile mücadele, istihdam üretme, hayata değer katma gibi hedefler doğrultusunda Kadın Bahçeleri, Güneş Enerjisi, Hayvancılık ve Değirmen gibi projeler üretiyor. Su Kuyusu da bunlardan biri. Yeni yıl hediyesi olarak su kuyusu açtırarak (5.500 USD) veya su kuyusu rehabilite ettirerek (2.800 USD) binlerce insanın karşı karşıya olduğu su sorunu için bir adım atabilirsiniz.

{122453}

Hayata Geri Kazandırın

Yılbaşında Verebileceğiniz Hayırsever Hediyeler

Hayata Sarıl bir sosyal sorumluluk projesi olarak birkaç sene önce Ayşe Tükrükçü’nün evsiz, sokakta yaşayan, toplumun yok saydığı insanlar için ‘Rehabilitasyon Merkezi’ vizyonu ile doğmuş ve Şubat 2017’de dernek statüsüne kavuşmuş sosyal bir girişim. Evsiz, sokakta yaşayan, toplumda yok sayılan insanların hayatlarına tekrar sarılmalarını sağlamayı amaçlayan dernek, Türkiye’nin hayata geri kazandıran ilk lokantası Hayata Sarıl Lokantası ile yaşam ve mesleki eğitim imkânı da sağlıyor. Yeni yıl hediyenizi bağış desteği, askıda yemek, yemek siparişi veya catering şeklinde verebilirsiniz.

Nesli Tehlike Altında Olan Bir Türü Evlat Edinin

Yılbaşında Verebileceğiniz Hayırsever Hediyeler

1975 yılından beri insanlığın doğayla uyum içinde yaşadığı bir geleceğin kurulması için çalışan WWF, doğa koruma mücadelesinde ve sivil toplum kuruluşlarının profesyonelleşmesinde önemli ilkleri gerçekleştiren öncü bir kuruluş. Tehlike altındaki kelaynakların korunmasını sağlayan, Dalyan’ı deniz kaplumbağalarına geri veren, Karaman’ın Dumlugöze köyünde tehlike altındaki kardelenlerin sürdürülebilir üretimle doğaya ve yerel ekonomiye geri kazandıran hep onlar. Siz de bu yılbaşında türü tehlike altında olan saz kedisi, yunus, ofroz ve hatta bir kaplanı evlat edinerek doğaya geri dönmelerini sağlayabilirsiniz.

Bir Gencin Hayatını Değiştirin

Yılbaşında Verebileceğiniz Hayırsever Hediyeler

Gençleri güçlendirerek toplumsal barış, dayanışma ve değişimin gerçekleştirilmesini gençler ile birlikte sağlamak vizyonuyla yola çıkan Toplum Gönüllüleri Vakfı, 2002 senesinden beri sürdürülebilirliği sağlamak ve gençlerin birbirinden öğrenebileceği alanlar oluşturmak için belirli temalarda, gençlerin yurt içinde ve yurt dışında hareketliliğini sağlıyor. Siz de bu yılbaşında bir gencin hayatını değiştirmek için adım atabilir ve bağışta bulunabilirsiniz.

Binlerce Kişinin Gözü Olun

Yılbaşında Verebileceğiniz Hayırsever Hediyeler

Kurulduğu 1972 senesinden beri görme engellilerin eğitimi, rehabilitasyonu, istihdamı ile körlüğün önlenmesi ve sorunları konusunda kamuoyu oluşturulması alanlarında faaliyet gösteren Altı Nokta Körler Vakfı, gereksinim duyan görme engelli bireylere Türkiye çapında ücretsiz olarak beyaz baston ve sesli kitap dağıtımı yapıyor. Eğer yeni yıl için tamamen maneviyata dayalı bir hediye arzuluyorsanız kitap seslendirmesi yapabilirsiniz.

Bir Yerlerde Bir Çocuk Hep Sizi Hatırlasın

Yılbaşında Verebileceğiniz Hayırsever Hediyeler

1994 senesinde bütün insanlar için daha iyi yaşam seviyesi umuduyla yola çıkan Çağdaş Eğitim Vakfı, çağdaş ve nitelikli eğitime verdiği desteği sürdürmeye devam ediyor. Siz de daha çok çocuğun bugünü güzel yaşaması ve güzel bir gelecek düşlemesi için destekte bulunarak ‘daha umutlu bir yarın’ hayaline ortak olabilirsiniz.

Bir Şeyi Değiştirerek Her Şeyi Değiştirin

Yılbaşında Verebileceğiniz Hayırsever Hediyeler

Okumak isteyen, ancak ailesinin maddi yetersizliği nedeniyle okuyamayan ya da çalışmak zorunda kalan çocuklara tüm eğitim hayatları boyunca maddi ve manevi destek veren TOÇEV, her çocuğu birey olarak kabul edip onların kültürlü, bilgili, uyumlu, üretken olmaları ve toplumsal hayata kazandırılmaları için hiç durmadan çalışıyor. Siz de ‘okumak her çocuğun hakkı’ düşüncesini destekliyorsanız sevdiklerinize alacağınız yılbaşı hediyelerini vakfın internet mağazası üzerinden seçebilir; ‘Yeni Yıl Sertifikaları’ ile çocuklara kışı sıcak geçirecekleri bot-mont hediye ederken sevdiklerinize bu güzelliği anlatan sertifikaları ulaştırabilirsiniz.

İhtiyaçları Karşılayın

Yılbaşında Verebileceğiniz Hayırsever Hediyeler

Farklı konulardaki ihtiyaçlarda ihtiyaç sahipleri ile ihtiyacı karşılamak isteyen kişileri ve kurumları buluşturan online platform İhtiyaç Haritası, Türkiye’nin her yerinden kullanılabiliyor. Özellikle sosyal haklara ve zenginliğe erişemeyen bölgelerdeki okullar için büyük bir şans olan bu platforma siz de üye olarak tanımadığınız insanların ihtiyaçlarını karşılamaları için destekte bulunabilirsiniz.

Sokakta Kalan İnsanlara Ev Olun

Yılbaşında Verebileceğiniz Hayırsever Hediyeler

2015 senesinde İstanbul’daki hayatını bırakıp Kamboçya’nın başkentine 40 dakika uzaklıkta bir köye aşevi açan Aynebilim, 52 barakalı ve 300’den fazla nüfuslu bu yerde günlük maliyeti 75 dolar olan yemekler pişiriyor. İnsanlar kendileri için, sevdikleri için, kaybettikleri yakınları için köye yemek ısmarlayıp bu mutluluğa ortak oluyorlar. Köydeki evlerin muson yağmurları yüzünden başlaması ile -biraz da zorunlu olarak- kapsamı genişleyen bu sosyal sorumluluk projesine destek vermek için bir evin maliyetini (1.500 USD) karşılayabilirsiniz. Teşekkürü evlerin üzerine asılan tabelalarla etmeyi de ihmal etmiyorlar.

Çocukların Hayallerini Gerçekleştirin

Yılbaşında Verebileceğiniz Hayırsever Hediyeler

Dileğinin gerçeğe dönüştüğünü görmek bir çocuk için unutulmaz bir deneyimdir; özellikle de hasta olan bir çocuk için. Anne-babalar için ise özel bir anı yaratmanın zamanıdır; belleklerde hep yer edecek bir anı… Bir Dilek Tut Derneği, Make-A-Wish Türkiye; hayati tehlike taşıyan bir hastalıkla mücadele eden 3-18 yaş arası çocukların kalplerinde yaşattıkları dilekleri gerçekleştiriyor. Eğer bu yılbaşında siz de bir çocuğun dileklerinin gerçekleşmesinde katkıda bulunmak isterseniz derneğin bağışçısı olabilirsiniz.

Türkiye Eğitim Gönülleri Vakfı’na Bağış

Yılbaşında Verebileceğiniz Hayırsever Hediyeler

TEGV, etkin ve fark yaratan eğitim programları ve sürdürülebilir yapısı ile ülkemizdeki her çocuğun erişebileceği bir STK olmayı amaçlıyor ve ilköğrenim çağındaki çocukların çağdaş ve evrensel değerler ile cumhuriyetin temel ilkelerine sahip, donanımlı ve nitelikli bireyler olarak yetiştiriyor. Siz de sevdiklerinizin adına çocukların eğitimine destek olabilir, TEGV’in internet sitesinden tek seferlik ya da aylık bağışlar yapabilirsiniz veya tegvdukkan.com üzerinden yapacağınız alışverişlerle de destek olabilirsiniz.

WWF

World Wide Fund for Nature (WWF) uluslararası bir doğa koruma kuruluşu olmakla beraber, küresel bir değişimin öncülerinden biridir. Bütün canlı türlerini ve onların yaşam alanları korumayı hedefliyen WWF, küresel iklim değişikliği ve doğal kaynakların sürdürülemez tüketimi gibi insan kaynaklı olan, hem doğal yaşam alanlarının hem de türlerin kaybıyla sonuçlanan tehditleri durdurmayı amaçlar. Mevcut süreçleri değiştirerek insanın doğayla uyum içinde yaşadığı bir gelecek için çalışır. WWF’den yapacağınız bağışların yanında, alacağınız ürünlerle de doğaya ve insanlığa yardımda bulunabilirsiniz.

{21011}

Zeynep Özar Berksü
Zeynep Özar Berksü Tüm Yazıları