preloader

Türk Teknelere Uluslararası Ödül

27.05.2018
Türk Teknelere Uluslararası Ödül

Yazı Boyutu:

Tasarım dergisi Design Et Al tarafından verilen Yacht and Aviation Awards’ta Numarine tarafından üretilen 32 XP Motoryatta En İyi İç Tasarım, Mengi Yay üretimi Seleda da 25-40 metre arası en iyi motoryat seçildi. Aldıkları ödüllerle bizleri çok mutlu eden bu iki tekneyi yakından tanımak ister misiniz?

Numarine 32 XP

Türk Teknelere Uluslararası Ödül

Numarine’in 2017’de suya indirdiği Numarine 32: XP Motoryatta En İyi İç Tasarım kategorisinde ödüle layık görüldü. Explorer serisinin ilk modeli 32,5 metre boy ve 8 metre enindeki Numarine 32 XP çelik gövde ve fiberglas üst binaya sahip.

Türk Teknelere Uluslararası Ödül

Dünyanın her denizinde seyir yapabilecek sağlamlık, güç ve donanımda üretilen 32 XP, Can Yalman imzası taşıyor. Teknenin iç tasarımı sahibinin talepleri ve Esra Kazmirci’nin tarzının birleşimiyle ortaya çıkmış. Tekne sahibinin en önemli kriterleri olan estetik ve fonksiyonellik de Kazmirci’nin çalışmalarının temelini oluşturdu.

Tekne sahibinin, denizdeyken kendini evindeymişçesine hissetme isteği üzerine Numarine 32 XP’nin içi, adeta yüzen bir ev gibi tasarlandı.

Türk Teknelere Uluslararası Ödül

Teknenin yaşam alanı toplam 330 metrekare. Tekne sahibinin kamarası üst güvertede 40 metrekare alanı, giyinme odası ve iki banyosuyla çok konforlu. Ana güvertede ise salon, yemek bölümü ve mutfağın yanı sıra 30 metrekarelik ikinci bir ana kamara yer alıyor. Alt güvertede iki VIP kamara-iki misafir kamarasının yanı sıra beş kişilik mürettebat için ayrı bir yaşam alanı bulunuyor.

Türk Teknelere Uluslararası Ödül

Yaşam alanlarında ahşap, deri, pirinç ve mermer çeşitlerinin kullanıldığı teknenin mobilyaları Missoni Home, B&B Italia and Tom Dixon gibi birinci sınıf markalara ait.

32 XP, 14 knot azami hız ve 12 knot seyir hızına sahip. 9 knot hızda 4 bin deniz mili kat edebiliyor.

{88290}

Seleda

Türk Teknelere Uluslararası Ödül

Mengi Yay’ın ürettiği Seleda da 25-40 metre arası motoryat kategorisinde ödül sahibi oldu. Seleda yarı trawler, yarı motor yat olan duruşuyla ilgi çekici bir tarza sahip. Gövde kısmı trawler’ı yansıtsa da üst binadaki modern hatları motoryatı andırıyor.

Türk Teknelere Uluslararası Ödül

Sıradışı turkuvaz tonlarındaki gövde rengiyle çeşitli yerlerde kullanılan tik detayları, Seleda’ya farklı ve dikkat çekici bir çizgi getiriyor.

Teknenin dış tasarımındaki yenilikçi duruş modern malzemelerin kullanıldığı iç mekanlara da yansıyor.

İçerisinde elektrikli şömine bulunan 25 metrekarelik tekne sahibi kamarası alt güvertede bulunuyor.

Türk Teknelere Uluslararası Ödül

Yine alt güvertede; baş tarafta bulunan bir ana kamaranın yanı sıra iki misafir kamarası yer alıyor. Bununla birlikte teknenin kullanımı için üç kişinin kalabileceği iki personel kamarası da mevcut.

Türk Teknelere Uluslararası Ödül

Seleda 2X800 HP motorlarla 16 knot hıza ulaşıyor. Bu hızda ve 2300 rpm devirde yakıt tüketimi 300 litre. Motoryat 9,5 knot hız ve 1100 rmp devirde ise 50 litre yakıt tüketiyor.

Şule Kaya
Şule Kaya Tüm Yazıları