preloader

Paris Yat Fuarı 2019

25.11.2019

Yazı Boyutu:

Yat dünyasının en önemli fuarlarından Paris Boat Show, 7-15 Aralık tarihleri arası bir kez daha deniz tutkunlarını ağırlamaya hazırlanıyor.

Denizcilik dünyasında 2019’ın son buluşması için geri sayım başladı. Avrupa’nın kapalı alanda yapılan en büyük yat fuarı Paris Boat Show, 7 Aralık’ta kapılarını açıyor. Bir hafta boyunca ziyaretçileri ağırlayacak olan yat fuarında yelkenliler, motoryatlar ve deniz oyuncakları meraklılarının karşısına çıkacak. Paris’in buz gibi kışına inat, etkinlik içleri ısıtacak. Paris Boat Show’un öne çıkan yeni modellerini bir seçkide topladık.

Gran Turismo 32

Beneteau tasarımcılarının geniş ve açık bir tekne ile ferah hard top ruhunu harmanlayarak ortaya çıkardığı Gran Turismo, ilk kez Paris’te deniz dünyasının karşısına çıkacak. 9,95 metre boyundaki Gran Turismo 32’nin havuzluğu geniş bir güneşlenme alanına dönüştürülebiliyor. İki adet çift kişilik yatak ve bağımsız bir duş alanının yer aldığı model, içten ya da dıştan takmalı motor seçenekleriyle sunuluyor. Airstep® gövde ve 700 HP motorlara kadar uzanan motor tercihleriyle 32, 35 knot hız vaat ediyor.

Riva 48 Dolceriva

İtalyan tersane Riva’nın bu çok şık yeni modeli 48 Dolceriva, ilk kez eylül ayında yapılan Cannes Yachting Festival’de sergilendikten sonra bu kez Paris’te karşımıza çıkıyor. 14,6 metre boyundaki open cruiser modelin dış tasarımını Officina Italiana Design, Ferretti’yle birlikte gerçekleştirmiş. Kavisli ön camı spor otomobillerden ilham alınarak ortaya çıkarılmış. Baş altındaki ana kamara siyah rengin hakimiyeti sebebiyle oldukça modern bir tarza sahip. Alt güvertede ise iki kamara daha yer alıyor. 48 Dolceriva, iki adet Volvo Penta D13 motorlarla 40 knot hıza ulaşabiliyor.

Antares 11

İlk kez Paris Boat Show’da sergilenecek olan 11 metre uzunluğundaki Antares filosunun yeni amiral gemisi Antares 11, markanın yeni aile gezi teknesi olarak güvenlik ve yeniliğin yanı sıra konfor ve fonksiyonel mekan kullanımına odaklanıyor. Özellikle denizde eğlenceli aktiviteler için ideal olan Antares 11, Sarrazin Design ile yapılan yeni iş birliğinin de ilk sonucu. Yedi kişiye kadar konaklama imkanı tanıyan model, başarılı tasarımı sayesinde güven veren gövdesiyle denizde konfor ve keyif sunuyor. Benzerlerinin aksine yanda açılan yüzme platformu, teknenin gövdesini daha geniş kılıyor.

{772631}

Sun Fast 3300

Jeanneau’nun en yeni modellerinden Sun Fast 3300, dünyanın en iyi yarış teknelerinden IMOCA’ların tasarımcısı Guillaume Verdier’nin kaleminden çıkma. Özellikle balon yelken açıldığında performansının çok etkileyici olduğuna dikkat çekiliyor. Güçlü gövdesi, çift dümen palası, düz salmasıyla okyanuslarda dahi güvenli seyirler sunuyor. 10,11 metre boyundaki Sun Fast 3300’ün başaltında banyosu, kıçta da geniş bir kamarası var. Sade ancak her türlü ihtiyacı karşılayan donanımıyla keyif amaçlı seyirler için de uygun.

Swift Trawler 41 Fly

Paris Boat Show’da ilk kez sergilenecek modellerden biri de Swift Trawler 41. Trawler ruhunun yeni stilinin başarıyla yenilendiği yüksek performanslı bir gezi teknesi olan 13,43 metrelik modelin Sedan versiyonu da var. Üç kamarası beş kişiyi rahatlıkla ağırlarken salondaki masa iki kişilik yatağa dönüştürülebiliyor. Swift Trawler akılcı çözümleriyle dikkat çekiyor: Salonun arka tarafına konumlandırılan mutfak, kokpit ile birleşiyor; kayan koltuk sistemi denize girme alanını büyütüyor; dümen mahallindeki kaptan koltuğu dönerek salonda aynı anda sekiz kişinin oturabilmesini sağlıyor.

Tofinou 9.7

Fransız Tofinou yeni ürünü 9,7 ile geleneksel çizgisini sürdürüyor ve yine neo klasik bir modelle karşımıza çıkıyor. Hem pratik hem de çok şık bir günübirlik seyir teknesi Tofinou 9,7. Peugeot Design Lab’in Latitude 46 tersanesiyle ortaya çıkardığı modelin boyu 9,7 metre. Her ne kadar günübirlik model olarak sunulsa da içerideki tek kabiniyle kısa konaklamalı seyirlere de fırsat tanıyor. Ergonomik ve güvenli kokpiti sayesinde tek başına dahi kolaylıkla idare edilebiliyor. Katlanabilir, içeri çekilebilir ya da sabit olmak üzere üç farklı salma seçeneğiyle sunuluyor.

{772386}

First Yacht 53

Beneteau’nun yarış ruhunu yansıttığı First serisinin yeni modeli First Yacht 53, lüks ve performansı bir araya getiriyor. 17,16 metre boyundaki yelkenlinin iç ve güverte düzenlemesi İtalyan tasarımcı Lorenzo Argento imzası taşıyor. Üç kamaralı First Yacht 53’te iki banyo ve bol bol saklama alanı bulunuyor. İnce ve uzun yapısıyla son derece geniş pruvası ve alçaltılmış tavan tekneye modern ve çevik bir görünüm veriyor. Yüksek teknoloji güverte donanımı ve güçlü yelken planı, First Yacht 53’ün tek kişinin dahi rahatlıkla kullanabilmesine olanak sağlıyor.

Dufour 360 Grand Large

Dufour 360’ın gövdesi yelkenli seyrinde mükemmel bir performans ve denge için tasarlandı. Sağlam bir gövde, tam donanımlı dümen mahalli, aydınlık iç mekanlar denizde konforlu bir yaşam kalitesi sunuyor. 10,30 metre boyundaki model iki ya da üç kamaralı olarak tercih edilebiliyor. Yeni jenerasyonunda tüm gövde yapısı değiştirilen Dufour 360 Grand Large’da kokpit kaptan ve misafirlerinin ihtiyaçlarına en verimli cevap verecek şekilde yeniden düzenlendi. Arka vinçler tek kişilik kullanıma göre yeniden konumlandırıldı.

Şule Kaya
Şule Kaya Tüm Yazıları