preloader

Yorucu Geçecek Bir Güne Hazırlanmanın Yolları

14.08.2023
Yorucu Geçecek Bir Güne Hazırlanmanın Yolları

Yazı Boyutu:

Uykunuzu almış bir şekilde uyanmak, sabahları cildinize ve bedeninize zaman ayırarak güne başlamak, berrak bir zihinle günü planlamak ve ardından günün temposuna ayak uydurmak… Bu rutin kulağa harika gelse de düzenli hale getirmek her zaman mümkün olmayabillir. Yorgun uyanmak ve daha öğle saatlerini görmeden enerjinin tükendiğini hissetmek çoğu kişinin yaşadığı ortak bir deneyim. Her sabah alarm sesiyle uyanıp -daha zihnen uyanmadan- iş temposuna kendini kaptırmak, hızlı tüketilen öğünler ve trafikte geçen zaman derken bu koşuşturma içerisinde enerjinizi korumak ve kendinizi zinde hissetmek bazen zor olabilir.

Küçük değişikliklerle bile güne daha dinç başlayabilir, verimliliği artırabilir ve hayatın tadını daha fazla çıkarabilirsiniz. Haydi, gününüzü daha parlak ve enerjik kılmak için birlikte adım atalım!

Günü Zinde Geçirmek İçin Erken Uyanın

Yorucu Geçecek Bir Güne Hazırlanmanın Yolları

Her zamanki uyku saatinden daha erken kalkmak çoğunlukla uykudan feragat etmek gibi hissettirir ancak gerçekte, günün temposuna başlamadan önce size kendinizle zaman geçirip dengelenebileceğiniz alanı yaratır. Aceleyle evden çıkıp koşuşturmaya başladığınız bir gün ile sabah rutininize zaman ayırıp hem bedenen hem de zihnen ayılarak başladığınız günün farkını deneyimlediğinizde erken uyanmanın nasıl daha iyi hissettirdiğine şahit olacaksınız.

Takviye Edici Gıdaların Gücünü Hissedin

Günün temposu içinde yeterli ve dengeli beslenemiyor olmak şehir hayatının en büyük negatif etkilerinden. Üstelik yeterli beslenme sağlanmaya çalışılsa bile bazı vitamin ve minarellerin doğal yollarla tamamlanması mümkün olamayabiliyor. Vitaminler, mineraller ve bitki özleri içeren takviye edici gıdalar, günlük beslenme alışkanlıklarınızla almanız gereken besin maddelerini tamamlamak veya belirli sağlık hedeflerine ulaşmanıza yardımcı olmak amacıyla kullanılıyor. Beslenme eksikliklerini gidermek, vegan ve vejetaryen beslenme için destek sağlamak, spor performansını desteklemek ya da yoğun yaşam tarzı ve stresin etkilediği enerji seviyesini optimize etmek için besin destekleri yeni yaşam stillerimizin olmazsa olmazları arasında.

Yorucu Geçecek Bir Güne Hazırlanmanın Yolları

Youplus ürünleri, vücut sağlığını destekleyen ve organların fonksiyonlarının korunmasına katkıda bulunan bileşenler kullanılarak hazırlanan içeriğiyle günlük yaşamın bir parçası oluyor. Güne başladıktan sonra sabah saatlerinde alınan bir tablet Youplus Energy Vitamin ve Mineral Kompleksi vücudunuzun ihtiyaç duyduğu günlük mineral ve vitamin takviyesini sağlamaya yardımcı oluyor ve aynı zamanda günün yoğun akışından sonra sadece kendinize ayıracağınız değerli anlar için de enerjinizi destekliyor.

Odaklanmayı Artırın

Başarı, verimlilik ve genel yaşam kalitesinin artırılması için konsantrasyon ve gün içinde zihni aktif kullanabilme becerisi gittikçe önem kazanıyor. Karar alma aşamasında tutarlı olmaktan zihinsel netliğe, problem çözme becerisinden iyi bir ruh haline, stres yönetiminden sosyal başarıya birçok alana etki eden odaklanmayı artırmak, hayatın her alanında size olumlu dönüşler sağlayacaktır. Günün yoğunluğu içinde çoğu zaman kendinizi kaptırıp bir konudan diğerine savrulduğunuzu hissedebilirsiniz. Beyniniz yorulmuştur ancak tamamlanan sorumluluklar yorgunluğun karşılığı olacak düzeyde değildir.

Omega-3 yağ asitleri, kafein, ginseng ve B Vitamini takviyeleri gibi sizi daha dinç hissettirecek çözümler gün içinde odaklanma sorununuza yardımcı olabilir. Yapmanız gereken; zamanı bölümlere ayırarak çalışmak, çoklu görev yapma alışkanlığını tekli görev yapmaya çevirmek, yapılacakları önceliklendirmek ve bu akışa sadık kalmaya çalışmak… Tabii en önemlisi tüm bunları uygularken küçük molalar, enerji yükseltici kısa yürüyüşler, müzik dinleme gibi yardımcı uygulamalar odaklı kalma sürenizi artırmaya çalışmak aynı oranda verimliliğinizin de artışını izlemek günlük akışınızın adımlarından olmalı.

Enerjinizi Yüksek Tutun

Yorucu Geçecek Bir Güne Hazırlanmanın Yolları

Yüksek enerji seviyesi, günlük işleri daha akıcı şekilde yapabilmeye yardımcı olur. Bedensel olarak güçlü hissetmek için uyku ve yeterli beslenmenin yanında, günlük rutinde beslenmeden temin edemeyeceğiniz faydalar için besin destekleri kullanmak gün boyu yapacağınız her şeye yetişebilmeniz için size yardımcı olabilir. Fiziksel dayanıklılık sadece kas gücü ile mümkün olamaz, bu sebeple fiziksel dayanıklılığı içten sağlayacak enerji veren ya da vücudunuzdaki potansiyel enerjiyi açığa çıkarmanıza yardımcı olan takviyeler kullanabilirsiniz. Mineraller, vücudunuzun temel işlevleri ve süreçleri yerine getirebilmesini sağladıklarından genel sağlığınız ve esenliğiniz için önemli olduğunu hatırlatabiliriz. Özellikle magnezyumun gıdayı doğal enerjiye çevirme gücü ya da demirin zihinsel süreçleri desteklemeye etkisi günlük rutinde farkında olmadan şarjınızı bitiren anları tolere etmeye yardımcı olur.

Uzun süreli ya da dönemsel olarak sürekli yorgunluk ya da düşük ruh hali gibi hisleriniz varsa altında yatan sebep çoğu zaman şehrin temposu içinde kendinizi ihmal etmeniz ve dengeli/yeterli beslenememenizdir. Bu gibi zamanlarda besin destekleri ve takviyelerle bedensel ve zihinsel sağlığınızı optimize ettikten sonra vücudunuza iyi gelecek bileşenleri sürekli kullanarak iyi olma halini stabilize edebilirsiniz.

Youplus; içeriğindeki C, B1, B2, B3, B5, B6, B12 vitaminleri ve Biotin, Demir, Magnezyum, Manganez, Bakır, Kalsiyum normal enerji oluşum metabolizmasına destek oluyor, B2, B3, B6, B12, C vitaminleri ve Folik Asit, Demir yorgunluk ve bitkinliğin azalmasına ve A, B6, B12, C, D vitaminleri ve Demir, Çinko, Bakır, Selenyum, bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna katkıda bulunuyor. Bu vitamini günlük rutininize eklemek ve içeriklerini detaylı incelemek için sizi buraya alalım.

Hücrelerinizin Uyarılması İçin Yeterli Miktarda Su İçin

Gün içerisinde yeterli su tüketimi beslenme ve bağırsak sağlığınızdan cildinizin ışıldamasına kadar birçok konuda tetikleyici bir unsur. Üstelik diğer tüm adımlardan daha kolay… Sabahları uyandığınızda ayılmak için yüzünüzü nasıl yıkıyorsanız tüm hücrelerinizi uyandırmak için de güne bir bardak su ile başlayabilirsiniz. Gün içinde de size uygun ölçüde su tüketmeyi ihmal etmemek zinde bir beden ve zihin için en önemli unsurlardan. Bazen başınızın ağrısı bile sadece susuz kalmaktan kaynaklanıyor olabilir.

Egzersizle Bedeninizi ve Zihninizi Berrak Tutun

Yorucu Geçecek Bir Güne Hazırlanmanın Yolları

Sabahları hafif bir egzersizle güne başlamak, gün boyu üstesinden gelmeye çalışacağınız tüm güçlükleri daha kolay aşmanızı sağlarken stresle baş etmenize de yardımcı olur. Sabah yogası, meditasyon, esneme hareketleri ya da açık havada bir yürüyüş ile güne başlamayı günlük rutininize dahil edebilirsiniz.

Gününüzü Planlayın ve Üretkenliğinizi Artırın

Ne yapacağınızı planladığınız günler, üzerinize gelen her talebe karşılık vererek geçirdiğiniz günlerden daha az stresli ve sakindir. Bu yüzden sabahları kısa bir zaman ayırarak o gün boyunca neler yapacağınızı planlayarak güne başlayabilirsiniz. Temel akışınızı planlamak gün içerisinde karşınıza çıkan planlanmamış işler ve olaylar için de daha az stresli olmanıza yardımcı olur.

Kahvaltının Enerji Veren Etkisini Yaşayın

Yorucu Geçecek Bir Güne Hazırlanmanın Yolları

Beslenme rutinininiz nasıl olursa olsun, ilk yediğiniz öğünün, gün boyu ihtiyacınız olan sağlıklı yağları, kaliteli karbonhidrat ve lifleri ve hücrelerinize ihtiyacı olan enerjiyi verecek proteinleri barındırıyor olması gerek. İster uyanır uyanmaz bir juice ile güne başlayın ister ilk öğününüzü öğlen yemeğiyle yapın, dengeli ve sağlıklı beslenme için vücudunuz için gerekli besin maddelerini ve enerjiyi sağlamayı ihmal etmeyin.

Ertesi Güne Hazırlanarak Sabah Telaşını Azaltın

Akşam saatlerinde ertesi sabah için hazırlık yaparak sabah saatlerini daha verimli kullanmayı sağlayabilirsiniz. Sabah egzersizi için matınızı ve suyunuzu hazırlamak, sabah almanız gereken gıda takviyelerinizi suyunuzun yanına yerleştirmek, dışarı çıkarken giyeceklerinizi önceden planlamak, öğünlerinizi yanınıza alıyorsanız akşamdan hazırlayıp buzdolabına koymak… Tüm bu küçük adımlar sizi sabahın ilk saatlerinde bir yere yetişme telaşından ve bunun yaratacağı stresten koruyacak ve güne daha dinamik başlamanıza yardımcı olacaktır.

Unutmayın, sağlıklı bir beden sağlıklı bir zihinle başlar. Stresin minimumda tutulduğu ve pozitif düşüncelerin hakim olduğu berrak bir zihin, iyi ve sağlıklı beslenme ile egzersiz rutinlerine eşlik eden takviyelerle vücudu desteklemek özellikle şehir hayatının yoğunluğu içerisinde en çok ihtiyaç duyduğunuz şeyler. Her şeyden daha değerli olan bedeninize ve zihninize iyi bakmak için yukarıda anlattığımız öneriler eşliğinde kendi yaşam stilinize uygun rutinleri belirleyebilirsiniz.

Akşam Rutini Oluşturun

Yorucu Geçecek Bir Güne Hazırlanmanın Yolları

Favori dizinizin karşısında saatler geçirmek sizi o an için rahatlatıyor gibi görünebilir ama kişisel sorumluluklarınız ve ev düzeninizin gereklikliliklerini ihmal etmek bir süre sonra çözülmemiş bir stres olarak zihninizi meşgul etmeye başlar. Bu sebeple akşamları daha verimli geçirmek için eğlence, TV izleme gibi saatleri sınırlandırıp günlük işlerinizi tamamladıktan sonra bir kişisel rutin oluşturabilirsiniz. Telefondan uzaklaşıp kitap okumak, cilt bakımı için gece rutini oluşturmak, hafif bir esneme egzersizi ile günü bitirmek, ılık bir duşun ardından sakinleştirici etkili bitki çayı ile uykuya rahat geçiş yapmak bu adımlar arasında yer alabilir.

*Bu içerik Youplus iş birliğinde hazırlanmıştır.

Bahar Ergel
Bahar Ergel Tüm Yazıları