preloader

Stressiz Bir Gün İçin Sabah Ritüelleri

10.07.2023
Stressiz Bir Gün İçin Sabah Ritüelleri

Yazı Boyutu:

Sabahları yataktan şarkı söyleyerek mutlu kalkanlardan mısınız? Cevabınız ‘hayır ama keşke’ ise önerilerimize kulak verin. Stressiz bir gün için 10 dakikalık sabah ritüellerini sizin için derledik.

Kolay uygulanabilir bir sabah rutiniyle güne keyifle başlamak, strese hormonuna karşı kontrolün sizde kalmasını sağlamak ve devam etmek aslında çok basittir. İster 10 dakikalık haliyle formülleri uygulayın, ister sabahları kendi zamanınıza göre planlayın. Güne nasıl başladığınız günün geri kalanının nasıl geçeceği konusunda çok büyük bir rol oynadığını hemen fark edeceksiniz.

Sabah ritüellerini uygulayın, güne stressiz başlayın

Stressiz Bir Gün İçin Sabah Ritüelleri

Her gün aynı saatte uyanmaya çalışın

Dışsal koşulların uykunuzun önüne geçtiği zamanlar olsa da, tutarlı bir uyku programına ne kadar çok bağlı kalırsanız, uyanmak o kadar kolay olacaktır. Meditatif müziğe ayarlayacağınız alarmı mümkünse normal sürenizden 30 dakika önceye kurun.

Gözlerinizi açtığınızda ilk teşekkür edin (bir dakika)

Stressiz Bir Gün İçin Sabah Ritüelleri

Şükran duygusu tahmininizin ötesinde çok güçlüdür. Hayatınıza neşe, barış, tatmin getirir ve gün boyunca her şeyi daha iyi yapma şeklinizi otomatik olarak değiştirir. Yataktan kalkmadan önce, şu anda hayatınızda en çok minnettar olduğunuz üç şeyi kendinize hatırlatın. Bunlar önceki gün olan şeyler veya hayatınızın daha genel bölümleri olabilir.

California Üniversitesi’nde Dr. Robert A. Emmons ve Miami Üniversitesi’nde Dr. Michael E. McCullough yıllardır “minnettarlık ve şükran” konusunda araştırma yapan bilim insanları çalışmalarında şükran duydukları konuları yazanların daha iyimser, yaşamları hakkında daha iyi hissettikleri, şaşırtıcı oranda kendilerine daha fazla zaman ayırmaya, egzersiz yapmaya hatta diğerlerine oranla çok daha az doktora gitme ihtiyacı duydukları sonucunu çıkarmışlardır.

Yataktan kalkınca ilk iş perdeleri açarak gün ışığına bakın (1 dakika)

Bu, beyninize en güçlü sinyaldir, melatonin salgısını kapatması, sizi uyandırması, bağışıklık sisteminizi güçlendirmesi ve biyolojik saatinizin ayarlanması açısından önem taşır. Beyninize güne başlamaya hazır olduğunuzu gösterir.

Sabah rutininize egzersiz dahil etmek sizin için zor ise sadece iki dakika esneme hareketler yapın, gerilin (iki dakika)

Stressiz Bir Gün İçin Sabah Ritüelleri

Sadece 2 dakikalık gerilme hareketleri bile o an için ihtiyacınız olan yeterli fiziksel enerjiyi sağlar, dolaşımınızı ve esnekliğinizi artırır, zihninizi sakinleştirir. Uzun süre hareketsiz kalan kaslarınızı çalıştırıp, kan akışını hızlandırmış ve kas dokusuna oksijen göndermiş olursunuz.

Hayata ve hayata dair her şeye başka bir pencereden bakma fırsatı sunan vipassana’yı deneyimleyen birinden dinlemeye ne dersiniz?

Ardından köpük silindir ile vücudunuza masaj uygulayın (iki dakika)

Henüz bir foam rooler’ınız yoksa ilk fırsatta alın. İki dakikalık masaj sırasında bile kan dolaşımınız hızlanacak, derin kaslar ve bağ dokuya etki yapacaktır. Bunu alışkanlık haline getirir ve düzenli birkaç dakika uygularsanız; karın kaslarınızı güçlendirirmeye yardımcı olur, varsa sellitlerde belirgin azalma sağlamış ve metabolizmanızı hızlandırmış olursunuz. Bu durumdan sinir sisteminiz de payını alır. Böylelikle hayat kaliteniz yükselir.

Bu sürede tüm cihazlarınızı yok sayın

Stressiz Bir Gün İçin Sabah Ritüelleri

Sosyal medya bekleyebilir. E-postalar, Twitter, Facebook, Instagram gün içinde ihtiyacınız olduğunda zaten elinizin altında olacaktır.

Meditasyon yapın (üç dakika)

İdeal meditasyon zamanı için 15 ila 20 dakikaya ihtiyacınız olduğunu düşünebilirsiniz, vaktiniz varsa elbette bu süre müthiştir. Ancak sadece birkaç dakikalık sessizlik ve nefes egzersizi bile sizin için harikalar yaratabilir. Meditasyonun; özgüven, iç huzur duygusu, zihinsel odaklanma ve yaratıcı düşünceyi geliştirdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kendinizi koşulsuz sevgi ile çevrili evrenin merkezinde otururken hayal edebilir sonra o sevginin bedeninizin her hücresine işleğini düşünebilirsiniz. Meditasyon yapmayı alışkanlık haline getirmek, kendinize yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan biridir.

Kendinize sarılın (bir dakika)

Stressiz Bir Gün İçin Sabah Ritüelleri

Araştırmalar, sarılma sayesinde salgılanan oksitosin hormonunun; bağışıklık sistemimizi güçlendirebileceğini, mutluluğunuzu yükseltceğini, kaygı ve stresi iyi geleceğini göstermektedir. Kendinize sarılma hissi size garip geldiyse, bir hayvana, bir ağaca veya partnerinize sarılabilirsiniz. Bu fikre de ısınamadınız ise aynada kendinize bakıp “seni seviyorum” diyebilirsiniz. Bunu yaptığınız için aptal gibi hissederseniz bile yine de yapın. Kendinizi sevmek ve takdir etmek, özgüveninizi arttırmanın en iyi yollarından biridir.

Hayal edin, görselleştirin (bir dakika)

Oprah ve Will Smith gibi başarılı ünlüler, görselleştirmenin gücünden bahseder. Bununla uğraşmak size uzak geliyorsa telefonunuzda ilham verici resimler içeren bir albüm oluşturun. Her sabah bir dakikanızı onlara bakmak ve ideal, stressiz hayatınızı hayal etmek için ayırın.

Hormon optimize edici bir kahvaltı yapın

Stressiz Bir Gün İçin Sabah Ritüelleri

Sabahları yedikleriniz, günün enerjisini belirleyecektir. Hormonlarınızı optimize edecek sürekli enerji ve yağ yakma için ihtiyacınız olan gıdaları seçin. Enerjik olmak için ihtiyacınız olan kahvaltı formülünde yeşil sebzelerden hazırlanmış bir içecek veya protein, artı yağ, artı sebzeleri tercih edebilirsiniz. Örneğin Ispanak, avokado ve yumurta gibi. Dikkat edin bu denklemde karbonhidrat yoktur. Eğer ekmeksiz olmaz diyenlerdenseniz glisemik indeksi düşük ve lifi yüksek mümkünse glütensiz ve katkısız hazırlanmış olanlara sadık kalın, böylece insülin seviyenizi oynatmaz, enerji seviyenizi düşürmezsiniz.

Evde kendinize keyifli bir spa günü armağan etmek isterseniz bu detayları takip edin.

Önceki gece ertesi sabah için hazırlanın

Ertesi gün için kıyafetinizi ve ayakkabılarınızı seçmeniz, hatta kahvaltınız için ön hazırlığı akşamdan yapmanız sabah sakinliğinizin bozulmaması için idealdir.

Soğuk bir duş alın

Stressiz Bir Gün İçin Sabah Ritüelleri

Yukarıda listelenenleri yaptığınız ve hala yorgun hissettiğiniz birkaç gün olabilir. Dürüst olmak gerekirse bu kaçınılmazdır. Bununla da baş etmenin bir yolu, soğuk bir duş alın! Dayanabildiğiniz kadar soğuk suyun duşun size yararı; Kalp atış hızınızı artırarak ve damarlarınızda daha fazla kan pompalamanızı sağlayarak sizi enerjik güne daha çabuk hazırlar.

Stresinizi gün boyunca optimize etmek için bu alışkanlıkları uygulayın. Kendinize ve vücudunuza sabahları hak ettikleri saygıyı vererek bu ipuçlarını birkaç hafta takip ettikten sonra ne kadar farklı hissettiğinizi görünce şaşıracaksınız!

Yaprak Üner
Yaprak Üner Tüm Yazıları