preloader

Mevsimsel Duygu Durum Bozukluğunu Aromaterapiyle Yenin

21.09.2022
Mevsimsel Duygu Durum Bozukluğunu Aromaterapiyle Yenin

Yazı Boyutu:

Sonbaharla başlayan mevsimsel duygu durum bozukluğunu aromaterapiyle yenmek mümkün! Uçucu yağlardan nasıl destek alacağınızı Art de Huile markasının kurucusu Hülya Kayhan anlatıyor.

Mevsimsel Duygu Durum Bozukluğunu Aromaterapiyle Yenin
Hülya Kayhan

Kışın tam önünde olması mı, yoksa yazın hemen arkasından gelmesi midir onu bu kadar depresif yapan çok net bilinmese de sonbaharın yaprak döken ağaçlar gibi insanda da duygusal ve fiziksel zorlanmalar yaratan bir mevsim olduğu aşikâr.

Sonbaharda önce duygusal zorlanmalar baş gösterir ki biz onlara mevsimsel geçiş bozukluğu deriz. İngilizcesi ise SAD yani; Seasonal Affective Disorder’dır. Aslında SAD kelime anlamı olarak da üzgün demek. Bu rahatsızlığın Türkçesi ise mevsimsel duygu durum bozukluğu. Özellikle sonbaharla başlayan bu bozukluk, bazı kişilerde hafif, bazı kişilerde ise maalesef çok ağır geçiyor.

Genel geçer tabirle bağışıklık sisteminin zayıflamış olduğu söylenen, aşağıda sıraladığım sağlık problemlerinin temel ve birincil sebebi mevsimsel duygu durum bozukluğudur:

  • Soğuk algınlıkları,
  • Sebebi bilinmeyen kronik kaşıntılar,
  • Cilt kuruluğu, atopi,
  • Saç dökülmeleri,
  • Kronik akut kabızlık, şişlik, ödem,
  • Uyku bozuklukları,
  • Vücut ağrıları.

Karanfil, nane, ya da palmarosa uçucu yağını bir lavanta çiçek suyuna karıştırın. Kalabalık ortamlara girerken saçınıza, üstünüze spreyleyin.

Bedenin Enerji Frekansı

Mevsimsel Duygu Durum Bozukluğunu Aromaterapiyle Yenin

Mevsimsel duygu durum bozukluğu bedenin frekansını en az 12 megahertz düşürür bu da soğuk algınlığının artmasına neden olur.

Normalde sağlıklı insanın yaydığı enerji frekansı 65-68 megahertzdir. Üzgün, kızgın, öfkeli, boşlukta, kinli, umutsuz olduğumuz ruh hallerinin tamamında frekansımız 10-12 megahertze düşer. Mevsimsel olarak, özellikle de sonbaharda bu durum artar.

Bizi hasta yapan patojenlerin (bakteri, virüs, bağırsak mantarı) frekansı da 45 -55 MHz arasındadır. Onlarla aynı frekansa geldiğimizde doğal olarak savaşma gücümüz düşer. Öfkeli, kinli kişiler gibi mevsimsel geçişlerde duygusal buhran içinde olan bir kişinin frekansı da 50’lerin altına düşer.

Vücut frekansımız 53 civarına inince anlamsız kaşıntılar, akıntılar, döküntüler, reflü bütün bir kış gitmiyor hayatımızdan. Aslında önce ruhumuz yaprak döker… Sıra bedenden giden yapraklara gelince ise görmeye başlarız bu dökülmeleri…

Normalde sağlıklı insanın yaydığı enerji frekansı 65-68 megahertzdir. Üzgün, kızgın, öfkeli, boşlukta, kinli, umutsuz olduğumuz ruh hallerinin tamamında frekansımız 10-12 megahertze düşer.

Fiziksel Değişimlerin Duygulara Olan Yansıması

Mevsimsel Duygu Durum Bozukluğunu Aromaterapiyle Yenin

Açık havadan kapalı alanlara geçmeye mecbur olduğumuz bu dönemde, kapalı alanda havada asılı olan bakteri, virüs ve mantarlara solunum yoluyla maruz kalırız. Fiziksel değişimlerin duygulara olan yansıması da kaçınılmazdır. İster duygu geçişlerine bağlı olsun ister bakteri, virüs ve mantarlarla dar alanda kısa paslaşmalar olsun mutlaka negatif fiziksel yansımalar yaşanır ve üzerine ilaçlar da eklenir.

Hem duygulara hem çevresel faktörlere bağlı olarak cilt kurur, tırnak kırılır ve tırnakta şekil bozuklukları meydana gelir. Strese bağlı olarak sirkadiyen ritm bozulur. İç mekânlara geçtiğimiz için bedenimizde mantar ve akarların artışı, bakteri ve virüs hassasiyeti görülür. Frekansımız normal iken bunlarla savaşabiliriz fakat frekans düşünce savaşı kaybederiz.

Uçucu Yağlarla Frekansınızı Dengeleyin

Mevsimsel Duygu Durum Bozukluğunu Aromaterapiyle Yenin

Taze otlar ve sebzeler vücut frekansını 70 MHz kadar yukarı çeker. Böylece iyi hissetmeye ve iyilik haline geçiş başlar. Bir de bu otların tonlarcasının bir araya toplanıp su buharında uçucu yağları vardır.

  • Yeşillik olarak nane frekansı 45 iken, uçucu yağı elde edilince bir damlasının frekansı 80 üzeridir.
  • Paçuli yeşilliği yağının frekansı 120 MHz’dir.
  • Lavanta çiçeği yağı elde edilince frekansı 48’den 118’e çıkar.

Bitkiden elde edilmiş uçucu yağları kokladığımızda, içtiğimizde veya sürdüğümüzde frekansımız yükselir. Virüs, bağırsak mantarı ve bakterilerin frekansından çok yüksekte olur.

Kronik enflamasyon, kronik cilt ve bağırsak hastalıklarına sebep olan tüm hastalıklardan önce korunmak, sonra arınmak, sonra da iyileşip kurtulmak için vücut frekansınızı yükseltecek yöntemler geliştirmelisiniz.

Mevsimsel duygu durum bozukluğu bedenin frekansını en az 12 megahertz düşürür bu da soğuk algınlığının artmasına neden olur.

Meditasyon, yoga, yeşil beslenme, spor, müzik, dans… Hepsine de bir aroma ekleyin. Örneğin; karanfil, nane, palmarosa gibi uçucu yağları bir lavanta çiçek suyuna karıştırın. Kalabalık ortamlara girerken saçınıza, üstünüze spreyleyin. Bu sayede bakteri, virüs ve mantara karşı enerjinizi yüksek tutabileceğiniz gibi, sizi aşağı çekebilecek düşük enerjili kişilere karşı da kendinizi korursunuz.

Mevsimsel Duygu Durum Bozukluğunu Aromaterapiyle Yenin

Yoga stüdyoları ya da spor salonlarında herkesin temiz nefes almasını sağlayacak ve tüm düşük enerjileri yukarı taşıyacak nane, okaliptus, selvi, nioli uçucu yağlarını sürün veya difüzör ile ortama yayılmasını sağlayın.

Özellikle nane ve paçuli muazzam enerji yükselttiği için bir iki damla içebilirsiniz. Bir bardak suya ikişer damla paçuli, limon, nane damlatıp içmenizi öneririm.

Tüm yüksek enerjiler size bir koklama kadar kolaylıkla gelsin! Mis kokulu yüksek frekanslı hastalıksız bir sonbahar olması dileklerimle…

Hülya Kayhan Kimdir?

Aromaterapi konusunda bilgisine ve özgün formüllerine en çok güvenilen eczacıların başında gelen Hülya Kayhan, üretimin yanı sıra aromaterapiyle ilgili konferanslar düzenliyor, eczacı meslektaşlarına ve doktorlara eğitimler veriyor ve panellere katılarak çalışmalarına devam ediyor. Türkiye’de tıbbi aromaterapinin, doktor reçetesine girmesine öncülük ediyor.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları