preloader

Mükemmel Bir Gülüş İçin Diş Estetiği

08.10.2020
Mükemmel Bir Gülüş İçin Diş Estetiği

Yazı Boyutu:

Hastanın yüzüne uygun olan gülme şeklinin oluşturulması olarak tanımlanan diş estetiği hakkında merak edilenleri, Acıbadem Maslak Hastanesi Diş Kliniği direktörü Kübel Özkut anlattı.

Diş Kliniği Direktörü Kübel Özkut

Estetik Diş Hekimliği nedir?

Estetik Diş Hekimliği, hastalara yapılan tüm diş restorasyonlarında onların yüzlerine dudaklarına ve karakterine mümkün olan en uyumlu görüntüyü sağlamak ve bunu sağlarken de fonksiyonel ve biyolojik olarak hastanın ihtiyaçlarını giderecek şekilde bu restorasyonların yapılmasını hedeflemektir.

“Gülüş tasarımı” çok fazla duyduğumuz bir uygulama. Gülüş tasarımını biraz anlatır mısınız?

Hastanın yüzüne uygun olan gülme şeklinin oluşturulmasıdır. Gülüş dizaynı oluşturulurken farklı yöntemler kullanılıyor. Eskiden gülüş tasarımı bilgisayar üzerinde hazırlanıyordu. Fakat diş dediğimiz şey sadece görünen bir şey değil. Konuşmanıza da etki ediyor, aynı zamanda çiğneme fonksiyonunu da doğru yerine getirmesi lazım. Bu yüzden bilgisayar yerine artık direkt hastanın ağzının içinde prova ediyoruz ve tüm açılardan fotoğraflayarak hasta ile karar veriyoruz. Hangi dişler ne kadar önde olsun, dişlerin birbiri ile uyumu, güldüğünüzde dudağınızın ne kadar bir kısmı görünsün istiyorsunuz gibi konulara karar vererek uyguluyoruz. Estetik ve tekniği doğru uygulamak çok önemli.

Bu uygulamalar niçin yaptırılıyor?

İnsanlar sosyal hayatlarında daha iyi görünmek, görünüşleri ile ilgil daha özgüvenli olmak için yaptırıyorlar genellikle. Aynı zamanda iş yaşamında daha prezentabl bir görünüm için yaptıranlar da var. Genel olarak korkmadan gülümsemek için yaptırıyorlar diyebiliriz.

Mükemmel Bir Gülüş İçin Diş Estetiği

Gülüş tasarımını herkes yaptırabilir mi? Ağız sağlığı ile ilgili problem olmayan biri de gülüş tasarımı yaptırabilir mi örneğin?

Eğer hastanın hali hazırda bir rahatsızlığı varsa, önce gereken işlemler uygulanıp sonra istediği diğer işlemler de yapılabilir. Zaten estetik diş hekimliği dediğimiz şey diş hekimliğinin tüm alt branşlarını kapsıyor. Diş ve ağız sağlığı konusunda problem olmayan, sadece estetik hoşnutsuzlukları olan kişiler de tabii ki estetik diş hekimlerinden yardım alabilirler.

Ağrılı bir süreç mi?

Yapılan işleme gore değişiyor fakat zaten bazı işlemlerde hastanın acı veya ağrı çekmemesi için anestezi uyguluyoruz veya bazı işlemleri art arda yapmıyoruz.

{773334}

Erkeklerden de ilgi oluyor mu gülüş tasarımına?

Tabii ki. Onlar da sosyal hayatta daha rahat ve güvenli olabilmek için ya da var olan diş, çene vb. problemleriyle ilgili gülüş tasarımı yaptırıyorlar. Tüm estetik konularında olduğu gibi estetik diş hekimliğinde de önemli sayıda erkek hasta var.

Gülüş tasarımı ile daha genç gözükmek mümkün mü?

Dişlerin gülerken, konuşurken gözükmemesi, zamanla çapraşıklaşması ve yıllar içinde renklerindeki koyulaşma gibi durumlar bizlere kişinin yaşlanığı hissini verir.

Estetik diş hekimliğiyle yapılan uygulamalarda çoğu zaman yapılan işlemle hastanın dişlerini gençlik dönemlerindeki beyaz tonlara getirmek ve/ya diş boyundaki ve dizimlerindeki düzenlemelerle daha çok görünmesini sağlayarak ve dudaklarına yanaklarına gelen desteği dişlerle artırarak daha genç gözükmelerini sağlamak mümkün..

Mükemmel Bir Gülüş İçin Diş Estetiği

Siz kendinize gülüş tasarımı uygulattınız mı? Nelere dikkat ettiniz? Önerileriniz neler olur gülüş tasarımı düşünenlere?

Ben de dişlerimdeki renklenmelerden ve yüzey aşınmalarından dolayı dişlerime laminate veneer uygulaması yaptırdım. Estetik son derece göreceli bir konu olduğu için bu işleme karar vermeden hekiminizle gülüşünüzün yeni tasarımı, rengi gibi konular hakkında detaylı konuşmanızı öneririm. Bu konuşma hekimin daha önceden yaptığı vakaların üzerinden yapılabilir. Ancak unutmamak gerekir ki her gülüş kişiye özeldir.

İlk görüşmeyi takiben, hastamızın kendi dişleri üzerine direkt yapılacak olan -biz buna mock up uygulaması diyoruz- modelleme üzerinden nasıl bir gülüşe sahip olacağınızı birebir gösterme şansımız oluyor. Bu sadece görsel değil, fonksiyonel olarak da nasıl konuşursunuz, dudağınıza değer mi vb. pek çok sorunun cevabı da oluyor. Beğenmeniz durumunda bir sonraki aşamada dişleriniz laboratuvarda hazırlanırken kullanacağınız geçicilerle yeni gülüşünüzü -adeta test sürüşü gibi- deneme şansınız oluyor.

{773264}

Kozmetik diş hekimliğinden farkı nedir?

Estetik kelimesi Yunanca’da duygu duyum, algı anlamındaki “aesthesia” kelimesinden gelirken, kökünü süs anlamına gelen “kosmos” ‘dan alan kozmetik kelimesi günümüzde benzer anlamlarda kullanılmaktadır. Estetik Diş Hekimliği daha yaygın kullanım alanı bulmuştur

En çok tercih edilen uygulamalar hangileri?

En popüler olanlar beyazlatma ve porselen laminate veneer uygulamalarıdır.

Yapılan uygulamaların ömrü ne kadar?

Porselen restorasyonlar, düzenli iyi bakım (günde 2 kere çok iyi fırçalama ve dişipi) ve dişhekiminde senelik 2 kere yapılan rutin kontrollerle 15-20 sene sorunsuz kullanılabilir.

Ancak fonksiyon gören her malzemede ve kendi dişlerimizde de olduğu gibi kullanıldıkça yıpranabilir ve 10 sene sonrasında çok ender de olsa çıkma veya kırılmalar yaşanabilir. Tamamen çıktığı durumlarda yerine aynen yapıştırılır.

Beyazlatma işlemi ise uygulama sonrası hastanın sigara kahve çay gibi boyayıcı ajan içeren ürünleri tüketimine göre 6 ay ila 2 sene arasında kalıcı olacaktır.

Mükemmel Bir Gülüş İçin Diş Estetiği

Diş modası diye bir şey de var mı? Sizce son zamanlarda en çok tercih edilen “gülüş” şekli hangisi?

Kesinlikle var. Yaklaşık 15-20 sene önce “Hollywood Smile” diye adlandırılan çok beyaz gülüşler artık yerini daha doğal, gerçek görünümlü gülüşlere bıraktı.

Dişlerinizin yapılı olduğu hissinden uzak, adeta sizin kendi dişlerinizmiş gibi bir görüntü son dönemde biz hekimler tarafından da daha çok tercih ediliyor.

{773347}

Türkiye’de ne gibi gelişmeler/çalışmalar var?

Estetik Diş Hekimliği Akademisi Derneği (EDAD) çatısı altında çalışmalar yapıyoruz. Amacımız Estetik Diş Hekimliği alanındaki gelişmeleri dünya ile aynı anda meslektaşlarına ulaştırmak, Kendimizi ve dünyamızı güncel tutmak.

EDAD 24 senedir Estetik Diş Hekimliği konusunda düzenlediği bilimsel organizasyonlarla hem ulusal hem uluslararası platformda sektörün öncülük eden akademilerinden. Güncel durumun bizlere getirdiği şartlar doğrultusunda bu sene 24.sünü düzenleyeceğimiz Uluslararası Estetik Diş Hekimliği Kongresi’ni 23-24-25 Ekim tarihlerinde dijital olarak hayata geçirme kararı aldık. İçeriğinin zenginliğiyle katılımcılara geleneksel kongre tecrübesinin bir benzerini dijital olarak yaşatmayı hedefliyoruz. Bu kongrede sektörel firmalarla katılımcıları da canlı oturumlarda bir araya getirerek hep beraber mesleğimize olan tutkumuzu canlı tutmak amacındayız.

Kübel Özkut Kimdir?

2009’dan bu yana Acıbadem Maslak Hastanesi Diş Kliniği’nde Klinik Direktörü – Estetik ve Dijital Diş Hekimliği ağırlıklı olarak çalışıyor. İtalya’da Siena Üniversitesi’nde İleri Seviye Estetik Diş Hekimliği ve Dijital Diş Hekimliği üzerine master yaptığı Siena Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde “ziyaretçi öğretim görevlisi” olarak lisans ve lisans üstü seviyesinde ders veriyor. Kübel Özkut aynı zamanda EADD ( European Academy of Digital Dentistry) bilimsel komite sekreteri, EAO (European Association of Osseointegration) ve ESCD ( European Society of Cosmetic Dentistry) aktif üyesi.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları