preloader

Sonbaharı Zinde Geçirmenin Yolları

Sonbaharı Zinde Geçirmenin Yolları

Yazı Boyutu:

Yeni sezonu yenilenmiş bir zihin ve bedenle geçirebilmeniz için en etkili yolları derledik.

Her yeni mevsim yeni bir başlangıç… Sonbahar ise yeni bir sezonun başlangıcı… Bu mevsime yenilenmiş, canlanmış ve amaçlarınızı belirleyerek girmek, beden ve zihin sağlığınız için çok önemli. Sonbaharı zinde geçirebilmeniz için bazı adımları listeledik. Bu yöntemleri takip ederek mükemmel bir sezon geçirebilirsiniz!

Detoks Tatiline Gidin

Sonbaharı Zinde Geçirmenin Yolları

Ve yaz tatili bitti! Tatilde sağlığınıza, yediklerinize yeteri kadar özen gösterememiş olabilirsiniz, bunun yanı sıra deniz, kum, güneş derken üzerinize bir rehavet çökmüş olabilir. Kendinize gelmenin en etkili yöntemlerinden biri detoks tatil yapmak. Dünyanın ve tabii ki Türkiye’nin en huzur dolu yerlerinde bulunan detoks otelleri, hem zihninize hem de beden sağlınıza çok iyi gelir. Canlandırıcı ve yenileyici öğünler ile size çeşitli detoks programı sunan otellerde; gününüzü bol bol egzersiz ve meditasyon yaparak geçirebilir, vücut analizi yaptırabilir, uzmanlardan diyet ve wellness desteği alabilirsiniz.

{50206}

Spora Başlayın

Sonbaharı Zinde Geçirmenin Yolları

Sonbahar demek yeni bir sezon demek… Bu sezonu en fit halinizle geçirmeye ne dersiniz? Özellikle tatilden çıkmış bedeninizi forma sokmanın tam zamanı. İşe kendinize uygun bir spor dalı seçerek başlayın. Havalar çok soğumadan egzersizinizi dışarıda yapmanızı tavsiye ediyoruz. Yürüyüş ve koşuya çıkabilir, matınızı alarak sahilde ya da parklarda yoga yapabilirsiniz. Kapalı yüzme havuzlarına giderek de formunuza katkıda bulunabilirsiniz. Eğer bir spor salonuna üye değilseniz ve hava şartları dışarıda spor yapmak için uygun değilse evde kendiniz ya da YouTube videolarını izleyerek egzersiz yapabilirsiniz.

Şekerden Uzak Durun

Sonbaharı Zinde Geçirmenin Yolları

Şekerin zararlarını biliyor ancak onu hayatınızdan çıkaramıyor musunuz? Yeni sezon bu kararı almak için çok doğru bir zaman. Öncelikle şekerin en çok bilinen zararlı etkilerini bir hatırlayalım… Kanser riskini artırır, hafızanızı zayıflatır, cildinizin çabuk yaşlanmasına sebep olur, vücudun savunma sistemini zayıflatır ve bağımlılık yapar… Tüm bu zararları göz önünde bulundurarak şekerden uzak durun. Bu süreçte şekersiz tatlı tarifleri öğrenebileceğiniz atölyelere katılarak bu süreci eğlenceli bir hale de getirebilirsiniz.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin

Sonbaharı Zinde Geçirmenin Yolları

Özellikle hava değişikliğinden dolayı mevsim geçişlerinde bağışıklık sistemi çökebiliyor. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için vitamin yönünden zengin olan besinlerden bol bol tüketin. En güzel mevsim meyvelerinden olan mandalinayı her gün tüketerek vücudunuza C vitamini depolayabilirsiniz. Bunun yanı sıra sofralarınızda sonbahar sebzelerinin olmasına dikkat edin, haftada iki gün deniz balığı yiyin ve günde en az 2 litre su için. Bağışıklık sisteminizin güçlü kalabilmesi için uyku düzeninize de dikkat edin.

Evinizin Enerjisini Yükseltin

Sonbaharı Zinde Geçirmenin Yolları

Bedeniniz ve zihniniz kadar ruhunuzun da yenilenmesi önemli. Kendinize ve eve dönüşün mevsimi olan sonbaharda, pratik ve kolay düzenlemelerle mekânınıza yeni bir ruh katabilirsiniz. En çok vakit geçirdiğiniz yerlerden biri olan evinizi sonbahar ruhuna göre dekore ederek, evinizdeki enerjiyi yükseltebilirsiniz. Toprak tonları, ısıtan dokular, kurumuş yapraklar, mumlar ve tütsüler ile ruhunuza iyi gelen bir atmosfer yaratabilirsiniz.

{16826}

Amaçlarınızı Belirleyin

Sonbaharı Zinde Geçirmenin Yolları

Sonbahara, önünüzdeki günlerde ne yapmak istediğinizi bilerek ve amaçlarınızı belirleyerek girmek sezonu daha verimli geçirmenizi sağlar. Amaçlarınızı bildiğiniz ve planlı hareket ettiğiniz zaman işleriniz yolunda gittiği gibi kendinize daha çok vakit ayırabilirsiniz. Plansız olmak ise işlerinizin üst üste gelmesine ve daha çok yorulmanıza sebep olur. Dolayısıyla sonbaharı zinde geçirmenin en önemli detayı amaçlarınızı belirlemek. Kendinize bir defter edinin ve bu deftere yapmak istediğiniz tüm planlarınızı yazın. Amaçlarınızı gerçekleştirdikçe maddelerin üzerini çizmek çok rahatlatıcı bir his olacak!

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı Tüm Yazıları