preloader

Kalbimizin İyi Dostu Omega 3

29.03.2022
Kalbimizin İyi Dostu Omega 3

Yazı Boyutu:

Yeterli, dengeli beslenme ve aktif yaşam tarzının kalp sağlığının korunması ve sürdürülmesinde önemli rol oynadığını biliyoruz. Peki, kalp sağlığımızı korumak için nelere dikkat etmeliyiz?

Kalp ve damar hastalıkları dünyada ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer alıyor. Dünya genelinde her 100 ölümden 31’inin nedeni kalp ve damar hastalıkları. Durum ülkemizde de büyük benzerlik gösteriyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2016 yılında açıkladığı istatistikler, Türkiye’de her 10 kişiden 4’ünün, kalp damar hastalıkları nedeniyle yaşamını yitirdiğini bildiriyor.*

Kalp hastalıkları, aile öyküsünde kalp hastalığının bulunması yani genetik etmenler, ileri yaş, erkeklerde hastalığa yatkınlık gibi değiştiremeyeceğimiz veya yanlış beslenme alışkanlıkları, hareketsiz yaşam gibi değiştirebileceğimiz etkenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Kalp Sağlığında Omega 3 Yağ Asitlerine Neden İhtiyacımız Var?

Kalbimizin İyi Dostu Omega 3

Omega 3, insan vücudunun optimal sağlık için ihtiyaç duyduğu bir yağ türüdür. Ancak, vücut tarafından üretilmez. Bu nedenle, Omega 3 yağ asitleri alınması gereken “esansiyel yağ asitleri” olarak bilinir.

Kalp damar sağlığı ve beslenme ilişkisinde geçmişten günümüze farklı yaklaşımlar ortaya çıkmıştır. Düşük yağlı ve düşük karbonhidratlı diyetler ile glutensiz diyet uygulamaları bunlardan birkaçına örnek gösterilebilir. Yeterli ve dengeli beslenme ile aktif yaşam kalp sağlığının korunması ve sürdürülmesi için elzemdir.

EPA’nın, daha çok yetişkinlerde kardiyovasküler sorunların önlenebilmesinde; DHA’nın ise görme fonksiyonlarında, büyüme ve beyin gelişiminde etkili olduğu bilinmektedir.*

Omega 3 yağ asitleri içerisinde bulunan EPA ve DHA kalbin normal fonksiyonuna, kalp ve damar sağlığının korunmasına katkıda bulunur. DHA normal görme yetisi ve beyin korunmasında rol oynar.*

Haftada en az 2 gün balık tüketmeye özen göstermek kalp sağlığımız için elzemdir. Özellikle yağlı balıklar içerdikleri Omega 3 yağ asitleri ile kalp sağlığını korumaya destek olabilmektedir.

Hamile ve emziren annelerin de Omega 3 alımı oldukça önemlidir. DHA’nın anne tarafından alınması fetusun ve emzirilen bebeklerin normal beyin ve göz gelişimini destekler.*

Bilimsel Veriler Ne Söylüyor?

Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu (EFSA), Omega 3 yağ asitlerinin kaynağı olan yağlı balık tüketiminin, kan basıncı ve trigliserid seviyeleri üzerine beklenen faydalı etkilerini gerçekleştirebilmesi için günlük 2 gram ve 4 gram arasında EPA ve DHA alınması gerektiğini, kalp sağlığının sürdürülmesi için ise hem EPA hem DHA’nın günde 250 miligram alınmasının yeterli olacağını söylüyor.

EFSA, günlük 5 gram omega 3 takviyesinin ise yetişkinler için herhangi bir güvenlik kaygısı yaratmayacağını belirtiyor.*

Omega 3’ün Kaynağı Önemlidir

Omega 3 yağ asitleri iki ana kaynaktan elde edilir; soğuk deniz balıkları, algler gibi deniz kaynakları ve keten tohumu, yeşil sebzeler gibi bitki kaynakları. Bu iki kaynağın eşit derecede faydalı olduğu düşünülse de deniz kaynaklı Omega 3’ler aslında çok daha etkilidir. Keten tohumu, vücut tarafından EPA ve DHA’ya dönüşerek kullanılabilen alfa-linolenik asit (ALA) içerir. Vücudun EPA ve DHA’yı ALA’dan dönüştürme yeteneğinin sınırlı olması nedeniyle, Omega 3’lerin doğrudan soğuk deniz balıklarından elde edilmesi önerilir. Orzaks İlaç’ın Ocean Omega 3 serisi ürünlerinde soğuk su balıklarından elde edilen ham madde tercih edilmektedir.

Trigliserid Form

Omega 3 takviyelerinin çoğu zaman gözden kaçırılan, ancak oldukça önemli bir detayı; moleküler formlarıdır. Balıklarda Omega 3 yağ asitleri doğal trigliserid formunda bulunur. Trigliserid formu üç özelliği ile öne çıkar; tazelik, etkinlik ve toplam Omega 3 miktarı. Ocean Balık Yağı serisinin ürünleri; trigliserid formundaki Omega 3 içeriği ile birlikte güvenilir kalite standartlarına sahiptir.

Doğru Ham Madde

Ocean Balık Yağları, soğuk su balıklarından elde edilen kaliteli ve etkin ham madde ile üretilir. Kalite kontrolü okyanusta, balık türlerinin özenle seçilmesi ile başlar. Tüm omega 3 ürünleri; Antartika’dan gelen soğuk su akıntılarının olduğu ve balık gövdesinin yağlanma oranının yüksek olduğu balıklardan üretilmektedir. Ham maddeleri tedarik ederken önemli balıkçılık düzenlemeleri çerçevesinde kalıp doğanın dengesine saygı duyulmaktadır.

Yüksek Kalitede Tedarik Değer Zinciri Yönetimi

Kalbimizin İyi Dostu Omega 3

Orzaks İlaç, Ocean Omega 3 serisinde yüksek kalite standartlarında ürünler üretmek adına aşağıda belirtilen üretim basamaklarını kullanılmaktadır. Her parti üretim için analizler gerçekleştirilerek IFOS’un 5 yıldızlı kalite onayına sahip bir markadır; saflık, tazelik, güvenilirlik, kalite ve içerik garantisi.

  • Balık Seçimi; fizyolojisi gereği kontaminasyon riski düşük küçük soğuk su balıkları tercih edilir.
  • Lokasyon Seçimi; balık kaynağı seçimi için Antartika’dan gelen soğuk su akıntısının olduğu okyanus suyu tercih edilir.
  • Balık Yağı Ekstraksiyonu; kimyasal çözücü kullanılmaz. Kaynağında mekanik pres yöntemi uygulanır.
  • Saflaştırma; 24 saat içerisinde moleküler distilasyon ile safsızlıklardan uzaklaştırılır.
  • Tazelik; entegre üretim zinciri teknolojileri ile tazelik korunacak şekilde muhafaza edilir.

Orzaks İlaç, uluslararası kalite standartlarında yüksek Omega 3 kaynağı içeren Ocean Omega 3 serisi ile farklı yaş gruplarına ve ihtiyaçlara özel geniş ürün portföyünü tüketiciyle buluşturmaktadır. Bu serinin tüm ürünleri, IFOS tarafından belirlenen ağır metal ve oksidasyon parametrelerine uygun olarak üretilir. Havasız ortamda hazırlanıp, ışık ve nemden korunarak hava geçirmez ambalajlarla paketlenerek oksidasyon riski ortadan kalkmaktadır.

Ocean Omega 3 serisinin tüm formülasyonları, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Ar-Ge Merkezi Belgesi almaya hak kazanan Nuvita Biosearch Ar-Ge Merkezi’nde hazırlanıp, kendi üretim tesislerinde son teknoloji ile üretilmektedir. Orzaks İlaç, yüksek kalite ham maddesi ile uluslararası gıda standartlarına uygun üretim faaliyetlerini sürdüren güvenilir bir firmadır.

Kaynaklar
* EFSA (2015). Statement on the benefits of fish/seafood consumption compared to the risks of methylmercury in fish/seafood. https://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/3982 , (Şubat, 2019).
* EFSA (2012). EFSA assesses safety of long-chain omega-3 fatty acids. https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/120727 , (Şubat, 2019).

*British Nutrition Foundation Tips for a Healthy Heart
*TÜİK, Ölüm Nedeni İstatistikleri, 2016
*Cardiovascular disease. http://www.who.int/cardiovascular_diseases/en/ (Eylül,2018)

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

*Bu içerik Orzax iş birliğinde hazırlanmıştır.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları