preloader

Kaçırmamanız Gereken Spor Turnuvaları

Kaçırmamanız Gereken Spor Turnuvaları

Yazı Boyutu:

Farklı spor dallarının en prestijli turnuvalarını sizin için bir araya getirdik.

Tutkunu olduğunuz sporu, doğduğu topraklarda seçkin bir müsabaka boyunca izlemeye ne dersiniz? İskoçya’da doğan golf turnuvalarından tenis turnuvalarına kadar dünyanın en önemli spor müsabakalarını mercek altına aldık.

Olimpiyat Oyunları

Kaçırmamanız Gereken Spor Turnuvaları

Zeus ve diğer tanrılar antik Yunan üzerinde oyunlar oynarken bu oyunların modern dünya olimpiyatlarına kadar uzanacağını tahmin ederler miydi, bilinmez; ancak bildiğimiz bir şey var ki iki hafta boyunca süren, onlarca ülkeden katılan farklı dallardaki sporcuların en iyi performanslarını sergilediği Olimpiyat Oyunları, yapıldığı sene içinde en çok rağbet gören turnuvalardan. Her ne kadar müsabakalar son birkaç dönemdir centilmenlik sınırlarının dışında tartışmalarla anılsa da Olimpiyat ateşinin içimizde yarattığı heyecan bambaşka.

Olimpiyat oyunlarının başladığı topraklardan günümüze gelen süreci ve heyecanlı tüm detayları keşfedin.

The Masters, ABD

Kaçırmamanız Gereken Spor Turnuvaları

İki efsane isim, Bobby Jones ve Clifford Roberts tarafından ilk kez 1934 senesinde başlayan Masters, ilk beş sene Augusta National Invitation Tournament adıyla düzenlendikten sonra şimdiki ismini alır. Diğer şampiyonalar ve spor etkinliklerinin aksine geleneklerinden ve sürekliliğinden taviz vermeyen Masters, golf tutkunları için ‘efsane’ kelimesi ile eş anlamlı.

Argentine Polo Open, Arjantin

Kaçırmamanız Gereken Spor Turnuvaları

Arjantin polosu, dünyanın en iyisi olarak kabul edilir ve şüphe yok ki Arjantin Açık Şampiyonası, bu oyunun takipçilerinin, oyunun en iyilerini izleyebilecekleri yerdir. İlk adı River Plato Polo Championship olan ve kasım sonu ile aralık başı arasında düzenlenen turnuvanın geçmişi 1893’e dayanıyor. Tangodan da eski. 1923 senesinde Arjantin Polo Federasyonu Palermo’ya taşınıyor ve turnuvalar o zamandan beri burada yapılıyor. Modern uluslararası spor müsabakalarındaki gözlemciler, gerçek polo tutkunlarının hayatlarında en az bir kez dahi olsa Argentine Polo Open’i görmeleri konusunda hem fikir.

Wimbledon, İngiltere

Kaçırmamanız Gereken Spor Turnuvaları

Dünyanın en eski ve tartışmasız en prestijli tenis turnuvası, Wimbledon. Her ne kadar tenis 12. yüzyılda Fransa’da yaratılmış olsa da spor modern şeklini 1800’ler İngiltere’sinde alıyor. 1874 senesinde Walter Clopton Wingfield oyunun patentini alıyor ve üç sene sonra ilk Wimbledon düzenleniyor. Haziranın sonu ile temmuzun başı arasında iki hafta süren turnuvaya izleyici olarak katılmanızı öneririz.

Kıyafet kurallarından kremalı çilek geleneğine Wimbledon’ın detaylarını bu içerikte bulabilirsiniz.

The Grand National, İngiltere

Kaçırmamanız Gereken Spor Turnuvaları

Dayanıklılık ve hız, The Grand National’ı dünyanın en çok bilinen at yarışı turnuvası yapıyor. İlk kez 1839’da düzenlenen bu üç günlük engelli müsabaka için adres Liverpool. 40 atın 7 kilometrelik parkurlarda koştuğu turnuva, her sene nisan ayında düzenleniyor ve ülkenin en dikkat çekici müsabakası olarak spor takvimlerinde yerini alıyor. Açılış gününe 26.000 kişinin katıldığı turnuva, sporun ve kültüren iç içe geçtiği özel bir etkinlik.

Tour de France, Fransa

Kaçırmamanız Gereken Spor Turnuvaları

Çok aşamalı bisiklet yarışı olarak tanımlayabileceğimiz Tour de France, ilk kez 1903 senesinde düzenlenmiş. Fransa’nın çevresinde dolaşan ve bisikletin süreklilik gerektiren bir spor olduğuna vurgu yapar şekilde günlük 21 farklı aşama halinde organize edilen turnuva, kendi ‘süper-insan’larını yaratmada da oldukça iddialı.

America’s Cup, Amerika

Kaçırmamanız Gereken Spor Turnuvaları

Yatçılığın pik noktası America’s Cup, ilk kez 1851 senesinde düzenlenmesi ile ilk uluslararası spor olma unvanını taşıyor. İş adamlarının Amerika’dan Atlantik Okyanusu’nu aşarak İngiltere’de düzenlenen fuara katılmaları sırasında yaptıkları yarışa uzanan kökleri ile bir mirası sahipleniyor. Hızın ve mimari mücadelenin hüküm sürdüğü turnuva, gönlü denizden geçenlerin takip etmesi gerekenlerden.

Zeynep Özar Berksü
Zeynep Özar Berksü Tüm Yazıları