preloader

Tenis Tutkunlarının Heyecanla Beklediği Turnuva: Wimbledon

07.06.2024
Tenis Tutkunlarının Heyecanla Beklediği Turnuva: Wimbledon

Yazı Boyutu:

Tenis tutkunlarının heyecanla beklediği ve gerek gelenekleri gerek kurallarıyla başlı başına bir marka olan Wimbledon Tenis Turnuvası hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için derledik.

Tenis sporunun en eski ve en prestijli turnuvası olarak kabul edilen Wimbledon Tenis Turnuvası sadece bu sporun ilgilileri değil pek çok kişi tarafından takip ediliyor. Bu turnuvada oynanan tenisin üst seviyede olmasının yanı sıra gerek gelenekleri ve ritüelleri gerek kurallarıyla Wimbledon, tenis sporunu çok daha farklı bir seviyeye taşıyor. Bu yıl 27 Haziran’da başlayacak olan turnuva, her zaman olduğu gibi yine tenissever herkesi ekranlara kilitleyecek.

Wimbledon Tenis Turnuvası Hakkında Her Şey

Grand Slam’ler arasından en prestijlisi olarak kabul edilen Wimbledon, eski tarihinden dolayı bu sıfatı kazanıyor. Roger Federer, Boris Becker, Billie Jean King, Serena Williams, Venus Williams, John McEnroe, Björn Borg, Steffi Graf, Pete Sampras, Martina Navratilova gibi pek çok efsane sporcunun karşılaşmalara katıldığı turnuvanın ikonik Merkez Kortu, dünyanın en popüler tenis kortu olarak kabul ediliyor. Aynı zamanda tenisin de doğduğu yer olan Londra’da gerçekleşen turnuva All England Lawn Tennis & Croquet Club’daki kortlarda oynanıyor. 1877 yılında başlayan turnuva, 1937 yılından beri de ekranlara geliyor.

Tenis Tutkunlarının Heyecanla Beklediği Turnuva: Wimbledon

Kadınlar İlk 7 Yıl Turnuvada Yer Almadı

Dünyanın en eski turnuvası olarak tanınan Wimbledon’a, ilk yıllarda sadece erkek tenisçiler katılabiliyordu. 1877 yılından beri All England Lawn Tennis ve Croquet Club tarafından düzenlenen turnuvanın ilk galibi aynı zamanda başarılı bir kriket oyuncusu olan Spencer Gore oldu. Kadınlar ise 1884 yılına kadar turnuvada yer almadı. 1913 yılında ise çift kadınlar ve çift erkekler müsabakaları eklendi.

Wimbledon ve Beyaz Giyinme Kuralı

Wimbledon’da dikkat çeken kurallardan biri sporcuların beyaz giymesi gerektiği. 1963 yılından beri ‘büyük ölçüde beyaz’ giyilmesi beklenirken 1995 yılında bu kural ‘neredeyse tamamen beyaz’ şeklinde güncellendi.

Wimbledon Turnuvası’nın Tenis Topları

Tenis Tutkunlarının Heyecanla Beklediği Turnuva: Wimbledon

Turnuvada her yıl 54.250 tenis topu kullanılıyor ve öncesinde sabit 20 derece sıcaklıkta muhafaza ediliyor. Günümüzde sarı olan toplar, 1986 yılına kadar beyaz renkteydi. Oyunlardan sonra kullanılmış toplar, kutusu yaklaşık 3 Sterlin’den satışa çıkarılıyor ve elde edilen gelir okullardaki tenis programlarına yönlendiriliyor.

Kupalar Müzede Sergileniyor

Wimbledon kazananları kupalarını eve götüremiyor. Kupalar All England Club’ın müzesinde sergilenirken sporculara kupanın küçük bir kopyasını veriyorlar.

Wimbledon’ın Geleneksel Yiyecek ve İçecekleri

Tenis Tutkunlarının Heyecanla Beklediği Turnuva: Wimbledon

En İngilizvari organizasyonlardan biri olan Wimbledon Tenis Turnuvası boyunca 350 bin fincan çay tüketiliyor. Turnuvanın vazgeçilmezi olan çilekler (yaklaşık 28 bin kilo) her sabah saat 4’te toplandıktan tam 7 saat sonra üzerindeki 7 bin litre krema ile birlikte Wimbledon’a getiriliyor. Krema ve çilek, Wimbledon Tenis Turnuvası’nda her yıl geleneksel olarak tüketilen ikilidir.

Wimbledon Tarihinin En Uzun Maçları

Wimbledon tarihinde bugüne kadar ve ayrıca tüm tenis tarihinde en uzun maç 2010 yılında birinci turda John Isner ile Nicolas Mahut arasında oynandı. 3 gün boyunca ve tam tamına 11 saat beş dakika süren maçı John Isner kazandı.

2018 yarı finalleri ise Wimbledon tarihinin en uzun iki yarı finali oldu. 6 saat 36 dakika süren Anderson ve John Isner arasındaki yarı final maçı Wimbledon’da ikinci en uzun tek erkekler maçı ve tenis tarihinin üçüncü en uzun tek erkekler maçı oldu. Isner, böylece Wimbledon tarihinin en uzun iki maçında oynadı.

Wimbledon Tenis Turnuvası’nın vazgeçilmezi; Rufus

Tenis Tutkunlarının Heyecanla Beklediği Turnuva: Wimbledon

Wimbledon Tenis Turnuvası’nın vazgeçilmez isimlerinden biri şahin Rufus! Turnuva süresince kortların üzerinde uçarak güvercinleri kaçırmakla görevli olan Rufus, 2012’de kaçırılarak hayranlarını üzüntüye sokmuştu. Ancak kısa bir süre sonra bulundu, hâlâ görevine devam ediyor.

Yağmurdan Etkilenen Wimbledon Maçları

İngilizlerin yağmurlu yazları Wimbledon Tenis Turnuvası’nı da etkiliyor. 1922 yılından bu yana yağmur nedeniyle kesintisiz sadece 7 turnuva yapılabilmiş. 2015 verilerine göre turnuva boyunca satılan toplam 28 bin havlunun 19 bini erkek 9 bini ise kadın oyuncuların havlusu olmuş.

250 Çocuk Turnuvada Top Toplama Görevinde

Her yıl, 1000’e yakın başvuru arasından yaklaşık 250 erkek ve kız çocuğu top toplama görevi için seçiliyor. Yoğun bir seçme süreci ve eğitim programından geçen çocukların yaş ortalaması 15’tir.

Kapak görseli: wimbledon.com

Murat Güsar
Murat Güsar Tüm Yazıları