preloader

Sanat ve Işığın Birlikteliği: İstanbul The Lights

07.12.2020
Sanat ve Işığın Birlikteliği: İstanbul The Lights

Yazı Boyutu:

İstanbul’u dev bir dijital sanat platformuna dönüştürecek proje İstanbul The Nights başladı! 3 Ocak tarihine kadar sürecek olan dijital sergiyi keşfedin.

Covid-19 döneminde İstanbul halkının toplu halde sanat gösterilerine gitmesi mümkün olmadığı için Contemporary İstanbul Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle sanat herkesin görebileceği şekliyle şehrin değişik noktalarına taşınıyor. Contemporary İstanbul Vakfı başkanı Ali Gürel’in de belirttiği gibi The Lights İstanbul’u renklendiren, İstanbulluları bu zor ortamda keyifli anlar yaşatacak bir proje olacak.

İstanbul The Lights

Sanat ve Işığın Birlikteliği: İstanbul The Lights

İstanbul The Lights’ta dijital sanatlar alanında yapılmış eserler, şehrin 59 farklı noktasında sergilenecek. Uluslararası tanınmışlığı olan dijital sanatlar alanında üretim yapan 53 sanatçının eserlerinden 7 LED ışık enstalasyonu, 2 dev ölçekli led heykel, kamusal ve özel alanlarda Maçka Parkı, Maçka Sanat Parkı, Taksim Meydanı ve IGA, The Marmara Taksim Otel ve dev LED ekranlarda konumlandırılacak. Proje dahilinde 30 yeni medya sanatçısının dijital videoları şehrin 52 farklı noktasındaki şehir ekranı, metro ve AVM dev ekranlarında olacak. Augmented Reality tekniği ile üretilmiş 15 sanatçının heykel ve duvar resimleri-eserlerini, İstanbullular mobil cihazları ile deneyimleyebilecekler. İstanbul The Lights kapsamında tarihi sonra duyurulacak bir de mapping gösterisi yapılacaktır.

Augmented Reality Nedir?

Sanat ve Işığın Birlikteliği: İstanbul The Lights

Lara Kamhi

Artırılmış Gerçeklik olarak ifade edilen ‘Augmented Reality’: gerçek dünyadaki çevrenin ve içindekilerin, bilgisayar tarafından üretilen ses, görüntü, grafik ve GPS verileriyle zenginleştirilerek meydana getirilen canlı veya dolaylı fiziksel görünümüdür. Kısaca gerçeklik bilgisayar tarafından değiştişilerek arttırılır. Kişinin gerçekliği zenginleştirilir ama öte yandan canlandırılmış, tasarlanmış bir dünyanın içinde yer alır.

The Light Projesine Katılan Sanatçılar

Sanat ve Işığın Birlikteliği: İstanbul The Lights

Ahmet Rüstem Ekici, Alp Tuğan, Arda Yalkın, Ayşegül Süter, Barış Gürsel, Barış Kabalak, Berkan Alkan, Burak Dağ, Emre Namyeter, Enes Fuat Genç, Fahrettin Aykut, Fatih Sevimlikurt, Fuat Değirmenci, Gökalp Gönen, Güvenç Özel, Ha:ar, Hakan Yılmaz, Hazan Ünsal, Fırat Engin, Ece Kibaroğlu, Emre Okçuer, Lal Batman,Tuba Elmas, Kıvanç Tatar, Lara Kamhi, Memo Akten, Mert Ege Köse, Murat Saygıner, Osman Koç, OUCHH, Ozan Gönen, Ozan Türkkan, Pırıl Şili, RAW, Refik Anadol, Resole, Selin Balcı, Sofia Krispo, Süleyman Yılmaz, UNDER 1 MİNUTE

Augmented Reality Sanatçılar

Sanat ve Işığın Birlikteliği: İstanbul The Lights

Melis Buyruk

Ahmet Said Kaplan, Burak Şentürk, Büşra Çeğil, Balkan Karişman, Erinç Seymen, Ethem Onur Bilgiç, Furkan Nuka Birgün, Melis Buyruk, Meltem Şahin, Selin Çınar, Murat Palta, Tunca Subaşı, Hande Şekerciler, ha:ar, Melisa Altınsoy.

Çağdaş İstanbul Vakfı çatısı altında gerçekleştirilen projenin küratörleri, CIF sanat ve kültür programları direktörü Ayça Okay ve Contemporary Istanbul Plugin’in küratörü Esra Özkan; ha:ar ekibinden de sanatçılar Hande Şekerciler ve Arda Yalkin.

Lara Kamhi, Cityscape

Sanat ve Işığın Birlikteliği: İstanbul The Lights

Çağdaş sanatçı ve yönetmen Lara Kamhi Cityscape” adlı video eseriyle, Çağdaş İstanbul Vakfı’nın, İstanbul’un adını sanatla tüm dünyaya duyurmak hedefiyle düzenlediği İstanbul The Lights projesinde yer alıyor. Lara Kamhi’nin 2012 yılında hayata geçirdiği, gerçekliğin manipülatif ancak soyut kökenini irdeleyen “Cityscape” adlı video eseri, barkodunu çıkarırcasına sürekli bir renk, biçim ve ışık akışına dönüştürdüğü hareketli imgelerin, gözlemci ve algısı arasında yarattığı uyum ve kırılma anlarına odaklanıyor.

10 yılı aşkın bir süredir sinematik sanatlar alanında üretim yapan Lara Kamhi, sarmal ve deneysel sinema pratiğini yurt içi ve yurt dışı sergilerde, festivallerde, kamusal alanlarda ve müzelerde sergilemeye devam ediyor. Sanatçı aynı zamanda, ilk uzun metraj filmi “Chaosmos”a yönelik çalışmalarını da sürdürüyor.

Feride Çelik
Feride Çelik Tüm Yazıları