preloader

Sanatçı Sohbetleri: Şahin Demir

23.08.2019
Sanatçı Sohbetleri: Şahin Demir

Yazı Boyutu:

Türkiye’nin ilk Sanat Danışmanı ve Sevil Dolmacı Art Consultancy Kurucusu Sevil Dolmacı, Şahin Demir ile sanat üzerine yaptığı röportajını OGGUSTO’da kaleme aldı.

Eserlerinizin çıkış noktası nedir?

Resimlerimin çıkış noktası doğa ve doğadaki tüm canlılar ve bunların kendi has dokularıdır. Zaman içerisinde edindiğim tecrübe, gözlemlerim ve yapmış olduğum bütün araştırmalar çalışmalarıma birer referanstır.

Sanatçı Sohbetleri: Şahin Demir

Kullandığınız malzeme ve teknikten bahsedebilir misiniz?

Malzeme olarak yağlı boya ve akrilik boya kullanmayı tercih ediyorum. Bunların yanında boyayı destekleyen özel malzemeler kullanıyorum, jel medium gibi. Çalışmalarımda yüzey tekniği üzerinde yoğunlaşmam doğadaki zenginlikleri doku farklılığıyla ön plana çıkarmamda önemli bir rol üstleniyor. Yüzey denemeleri ve doku araştırmaları, yoğun boya kullanmayı tercih etmem yüzeyde belirsiz katmanları oluşturuyor. Sürecin sonunda boyayla yapılan deneyler yarı soyut imgelere bürünüyor.

Sanat fuarları, müzeler ve bienallere gidermişiniz? Favori sanat rotalarınızı paylaşır mısınız?

Türkiye’de İstanbul Bienali ve Contemporary Istanbul, yabancı fuar ve etkinlikler ise Art Basel Hong Kong, Art Basel Miami gibi fuarları gezmek ve görmek önemli bu yüzden gitmeye çalışıyorum, müzeleri de fırsat buldukça gezmeyi ve incelemeyi seviyorum.

Sanatçı Sohbetleri: Şahin DemirArt Basel Hong Kong

Etkilendiğinizi düşündüğünüz usta isimler var mı? Eserlerinizde bu ustalara referanslar var mı?

Sanatını takip ettiğim ve sevdiğim usta sanatçılar; Anselm Kiefer, Adrian Ghenie gibi isimler… Çalışmalarımda onların izlenimlerini ve referanslarını görebilirsiniz.

Para limitiniz olmasa almak istediğiniz eser ne olurdu? Neden?

Anselm Kiefer’in Sunflowers çalışmasına sahip olmak isterdim.

Sanatçı Sohbetleri: Şahin DemirAnselm Kiefer – Sunflowers

Sevil Dolmacı
Sevil Dolmacı Tüm Yazıları