preloader

Dijital Fotoğraf Sanatçısı: Yasin Yaman

20.09.2019
Dijital Fotoğraf Sanatçısı: Yasin Yaman

Yazı Boyutu:

Türkiye'nin en iyi fotoğraf sanatçılarından Yasin Yaman ile eserleri ve dijital sanat üzerine konuştuk.

Yasin Yaman

Bize biraz kendinizden ve çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

1984 yılında İstanbul Süleymaniye'de doğdum ve bütün hayatımı İstanbul'da geçirdim. Çocukluğumdan itibaren bu şehrin tarihinden, doğal güzelliğinden ve mimarisinden etkilendim. Zaman buldukça tarihi yarımadada vakit geçirerek İstanbul'un ne kadar etkileyici bir görüntüye sahip olduğunu her seferinde yeniden keşfettim. Bisiklete olan sevgim sayesinde İstanbul'un hemen hemen her köşesini keşfetme şansım oldu. Gördüğüm etkileyici İstanbul manzaralarını hayal gücümle yeniden şekillendirmeye çalıştım. Bu çalışmalarımda da gördüğüm İstanbul'u yansıtmak, şehrin güzelliğini sürrealist ögelerle harmanlayarak vurgulamak istedim. Benim gördüğüm İstanbul'u insanlara göstermek gerçek ile gerçeküstüyü bir arada sunarak bu şehrin ne kadar etkileyici olduğunu ortaya çıkarmak istedim.

Dijital Fotoğraf Sanatçısı: Yasin Yaman

En büyük ilham kaynağınız nedir?

En büyük ilham kaynağım tabii ki İstanbul. Onun içinde barındırdığı tarih, doğa ve mimari beni her zaman büyülemiştir. İstanbul’un şu anki hali maalesef içler acısı. Biraz da bu duruma dikkat çekmek için bu tasarımları yapıyorum.

Çalışmalarınızda sıklıkla hayvanları kullanıyorsunuz. Bunun belirli bir nedeni var mı?

Hayvanları çok seviyorum. Hayvan figürlerini çok sevdiğim İstanbul ile kompoze ederek tarihi şehrin farkındalığını arttırmaya çalışıyorum.

Dijital sanatı ve geleceğini nasıl tanımlarsınız?

Dijital Art'ın son zamanlarda oldukça trend olan bir sanat dalı olduğunu düşünüyorum. Gelişen teknoloji ile beraber birçok sanatçının bu alana kaydığını görüyoruz. Ben uzun yıllardır grafik tasarım sektörünün içinde olduğum için bu alana adapte olmam oldukça kolay oldu. Özellikle yurtdışında fotomanipülasyon konusunda uzmanlaşmış sanatçıları takip etmeye çalışıyorum. Kimseye bağlı kalmadan, kendi hayal gücümle kendimi ifade etmek benim için oldukça eğlenceli bir hal alıyor.

{771095}

Bu alanda kendini geliştirmek isteyen yeni sanatçılara ne önerirsiniz?

Bence bu alanda en önemli unsur, okumak. Tasarım programlarını bir şekilde zaten öğrenebilirsiniz ama yüksek bir hayal gücü için kesinlikle çok fazla okumaları gerekiyor.

En sevdiğiniz dijital artistler kimler veya takip ettiğiniz instagram hesapları neler?

Yurtiçinde ve yurtdışında çok fazla tasarımcıyı takip ediyorum. Özellikle Türkiye'den Aykut Aydoğdu (@aykutmaykut), yurtdışından ise Justin Peters'ı (@jstnptrs) yakından takip ediyorum.

Yakın zamanda bir sergi planınız var mı?

Birkaç yerden sergi teklifi aldım ama şu an için erken olduğunu düşünüyorum. Birkaç yıl sonraki planlarım içinde sergi açmak var.

Dijital Fotoğraf Sanatçısı: Yasin Yaman

Yasin Yaman Kimdir?

1984 yılında, İstanbul Süleymaniye’de doğan fotoğraf sanatçısı Yasin Yaman, grafik tasarımı üzerine çeşitli işlerde çalıştı. İstanbul’a karşı hayranlığını, hayvan sevgisi ile birleştirerek ortaya çıkardığı fotoğraflarla, son yıllarda adından sıklıkla söz ettirdi. 12 yıldır grafik tasarım sektöründe çalışan Yaman, şu an Koton bünyesinde UI/UX Designer Supervisor olarak çalışıyor.

Sena Kirezçik
Sena Kirezçik Tüm Yazıları