preloader

Dijital Fotoğraf Sanatçısı: Doğukan Alyaz

26.02.2021
Dijital Fotoğraf Sanatçısı: Doğukan Alyaz

Yazı Boyutu:

Foto manipülasyonda özellikle hayvan ve emoji kullanan dijital fotoğraf sanatçısı Doğukan Alyaz ile eserleri ve dijital sanat üzerine konuştuk.

Dijital Fotoğraf Sanatçısı: Doğukan Alyaz

Doğukan Alyaz

Bize biraz kendinizden ve çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

1990 yılında İstanbul’da doğdum. İlkokuldan itibaren çizime merakım olsa da lise ve üniversiteyi gazetecilik üzerine okudum. Milliyet, Yachtinglife, Boxer ve Trendus gibi mecralarda editörlük yaparak başladığım kariyerime Yer Creative’de tasarımcı olarak devam ediyorum. Film, dizi afişleri ya da albüm kapaklarının yanı sıra kendi serbest çalışmalarımı yapıp yayınladığım instagram sayfasında her çalışmada yeni bir hikayeyi anlatmaya çalışıyorum.

Çalışmalarınızda size en çok ilham veren şeyler nelerdir?

Çalışmalarımda en çok ilham aldığım şey günlük hayat rutinimiz. Tekrar eden düzenin içine absürt bir öge ekleyerek, keşke gerçekte böyle olsaydı dediğim anları yansıtmaya çalışıyorum. Kafamın içinde daha eğlenceli ya da vurucu hale getirdiğimi düşündüğüm sahneyi ortaya çıkararak insanlarla paylaşıyorum.

Sizce Dijital Sanat’ı gelecekte neler bekliyor?

Dijital sanatı öncelikle gelişen robotik teknoloji bekliyor. Avantaj ve dezavantaj olarak görülebilir. Benim merakla tecrübe etmeyi beklediğim ve avantaj olabileceğini düşündüğüm kısmı VR gözlükler ile direkt olarak tasarımın içinde olup üretirken daha fazla hissedebiliyor olmak.

Foto manipülasyonda genellikle hayvanları kullanıyorsunuz ve son zamanlarda emojileri de çalışmalarınızda görmeye başladık. Bu figürleri seçmenizin belirli bir sebebi var mı?

Genellikle hayvanları görmeyi beklemediğimiz yerlerde kullanmayı seviyorum. Yani metroya binen bir gergedan ya da arabayla gezmeye çıkmış hayvanlardan oluşan bir arkadaş grubu keşke gerçekte de var olsa dediğim sahneler. Gerçi günümüzde toplu taşımada gergedanlar görebiliyor olsak da bir filamingonun direksiyonda olduğu arabaya henüz rastlamadım.

Emojileri ise İstanbul’a ait bir seri olarak planladım. Hepimizin şehrin muhteşemliği karşısında verdiğimiz tepkileri emoji olarak direkt o anın içine yerleştirip ortak bir ifade yaratmayı düşündüm. Devamı gelecek…

{771095}

Foto manipülasyonda kullanmayı en çok sevdiğiniz figürler neler? Bu figürleri seçmenizin belirli bir sebebi var mı?

İlk sıraya hayvanları koyabilirim. Fazlasıyla ellerinden aldığımız yaşam alanlarını hatta daha fazlasını çalışmalarımda onlara geri vermeyi istiyorum. Özgür ve ayrıcalıklı olmaları gerektiğine inanıyorum.

Bu alanda kendini geliştirmek isteyen yeni nesil sanatçılara ne tavsiye edersiniz?

Bol bol üretmelerini öneririm. Her gün her fırsatlarında akıllarındakini yansıtmayı denemeliler. Diğer sanatçıların çalışmalarını takip etmenin genellikle kendi tarzına yön verdiği ve bu etkinin zararlı olduğu düşünülür. Ama belki de bu yöne ihtiyaç vardır. Neler yapılıyor diye inceleyip kendi yolumuzu bulmamız buradan geçiyor olabilir. O yüzden tasarımın her alanında nasıl işler ortaya çıkıyor bunun takibini yapmalarını öneririm.

Bir dijital sanatçı olarak, çalışmalarını beğenerek takip ettiğiniz dijital artistler ve Instagram hesapları neler?

Bu alanda gerek yurt içinde gerek yurt dışında birçok iyi tasarımcı var. Olabildiğince hepsini takip etmeye çalışıyorum ancak öne çıkanlar olarak Berkcan Okar (berkcanokar), Paul Fuentes (paulfuentes_design), Max Asabin (asabinart), Hansruedi Ramsauer (swissgo4design) diyebilirim.

Dijital Fotoğraf Sanatçısı: Doğukan Alyaz

Yakın zamanda bir sergi planınız var mı?

Bu sıkıntılı korona sürecini geride bıraktıktan sonra böyle bir hayalim var. Şimdilik sosyal medyayı her ne kadar online sergiler olarak kullanıyor olsak da insanların çalışmalar hakkındaki fikirlerini bizzat orada bulunarak dinlemek her zaman daha heyecan verici oluyor.

{772826}

Doğukan Alyaz Kimdir?

1990 yılında İstanbul’da doğan dijital fotoğraf sanatçısı Doğukan Alyaz, lise ve üniversitede gazetecilik üzerine eğitim aldı. Yayın mecralarında editörlük yaparak başladığı kariyerine daha sonra küçük yaşlarda ilgi duyduğu çizimlerle yön veren fotoğraf sanatçısı, yaratıcılığı ile gerçekliğe eğlenceli ve vurucu birer boyut kazandırdığı çalışmalar tasarlıyor. Bugünkü kariyerine Yer Creative’de tasarımcı olarak devam eden Alyaz, kendi serbest çalışmalarını ise @doguart Instagram hesabında yayınlayarak dijital sanat tutkunları ile buluşturuyor.

OGGUSTO Editörlerinden Aslıhan Dönmez’in diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Aslıhan Dönmez
Aslıhan Dönmez Tüm Yazıları