preloader

Toulouse-Lautrec ve Picasso Sergileri Milano ve Madrid’de!

11.10.2017
Toulouse-Lautrec ve Picasso Sergileri Milano ve Madrid’de!

Yazı Boyutu:

Belle Epoque dönemine damga vurmuş, grafik tasarımda devrim yaratmış, aristokrat, bohem sanatçı Henri de Toulouse-Lautrec’e adanmış iki sergi, 2017 sonbaharına damga vuracak. Defalarca filmlere konu olmuş ressam, ayrıca hayattayken eseri Louvre Müzesi daimi koleksiyonuna alınan ilk sanatçı olarak ayrıca önem taşıyor.

Toulouse-Lautrec ve Picasso Sergileri Milano ve Madrid’de!

Milano, Palazzo Reale’de 22 Ekim’de açılacak “Toulouse-Lautrec: Belle Epoque ” sergisinde yer alacak 180 eser, dünyanın farklı müzelerinden bir araya gelerek ilk defa birlikte görülebilecek. Japon sanatına olan ilgisini eserlerinde etkisi görülen çalışmalar ile ilk yıllarını yaşayan fotoğrafa merakı, gece hayatına düşkünlüğünü tablolarına yansıtan sanatçı, tasarladığı posterler ile toplumda yerleşik ressam anlayışını kökten değiştirmesi ile de öne çıkıyor.

{77824}

Çocukluğunda geçirdiği kazalardan sonra bacakları gelişmeyen Toulouse-Lautrec, dans edemediği ve spor yapamadığı için, eserlerinde sıklıkla harekete yer vermesi ile tanınıyor. Aristokrat ailesini terk ederek Paris’in bohem hayatı tercih eden Toulouse-Lautrec, sirk ve Moulin Rouge tabloları için; “Gerçek olanı resmettim, ideal olanı değil. Her şeyi olduğu gibi, yorum yapmadan kayıt ediyorum” söylemi sergide görülecek kompozisyonlarda fark edilebilir.

Picasso / Lautrec Sergisi ise, Madrid’in en önemli müzelerinden Thyssen’de 17 Ekim’de başlayacak. Modern sanatın dev ismi Pablo Picasso’nun çalışmalarında Henri de Toulouse-Lautrec’in etkisinin görüldüğü eserler, beraber sergilenerek, sanat devi Picasso’nun erken dönem işlerinin iç yüzüne odaklanıyor. Ziyaretçiler, temalar altında gruplandırılmış 100 eser ile iki sanatçının çalışmalarını ilk defa karşılaştırma fırsatı bulacak.

Sergide yer alacak Picasso eserleri, sanatçının post-empresyonist Toulouse-Lautrec’ten tekniği kadar işlediği konulardan ilham aldığı görülebilir. İki sanatçının eserlerinde ayrıca Paris’in canlı gece hayatını ve az bilinen alt kültürünü öne çıkartan çalışmalarında duydukları empati de fark edilebilir.

Toulouse-Lautrec ve Picasso Sergileri Milano ve Madrid’de!

Posterler ile grafik sanatlara yön veren Toulouse-Lautrec ve kübizmin babası sayılan Picasso’nun 1900-1901 arasında resmettikleri konular arasındaki Moulin Rouge kabaresi, bohem hayatın yıldızları Jane Avril ve La Goulue tabloları kadar, eserlerde görülen absinthe gibi detayların, Montmartre’da yaşayan iki sanatçının ortak yönlerini vurguluyor.

{88141}

2001 yılında Nicole Kidman’ın başrolünü oynadığı Belle Epoque döneminde geçen Moulin Rouge filminde, Picasso ve Toulouse-Lautrec karakterlerinin de canlandırıldığı unutulmamalı. Milano ve Madrid’de eş zamanlı açılacak sergiler, Ocak 2018’e kadar görülebilir.

Toulouse-Lautrec ve Picasso Sergileri Milano ve Madrid’de!

Bergin Azer
Bergin Azer Tüm Yazıları