preloader

Picasso Portreleri Picasso Müzesi’nde!

16.03.2017
Picasso Portreleri Picasso Müzesi’nde!

Yazı Boyutu:

Pablo Picasso’nun 80 yıllık sanat hayatında yaptığı portrelerin 17 Mart-25 Haziran tarihleri arasında Picasso Müzesi’nde sergileneceği eserler, sanatçının gözünden insanlara odaklanıyor.

Picasso Portreleri Picasso Müzesi’nde!

Alışılmış Picasso sergilerinden farklı olarak, sanatçının uzun kariyerinde eserlerinde karikatüre verdiği önemin vurgulanacağı seçkide tablolar, heykeller, çizim ve baskıların yer aldığı sergi National Portrait Gallery, Londra ve Picasso Müzesi iş birliği ile gerçekleşecek.

Portre resmetmeye genç yaşında ailesi ile başlayan Picasso, tüm sanat hayatı boyunca arkadaşları, dönemin yazar ve ressamlarının portrelerini yaptığı gibi kendisinden önce gelen usta ressamların karikatürleştirdiği çizim ve tabloları ile de hatırlanabilir.

Sipariş kabul etmediği için portrelerinde içinden geldiği gibi davranma serbestliğine sahip olmanın avantajı ile resmettiği kişilerin özelliklerini öne çıkartabildiği gibi, çarpıtması ile de biliniyor. Gertrude Stein tablosu için bir kritik pek benzemediğini ifade ettiğinde, Picasso en önemli destekçisi için “ileride O tablosuna benzeyecek” diyebilecek kadar acımasızca gözlem yapabilmiş.

Picasso Portreleri Picasso Müzesi’nde!

Satirik ve alaycı yaklaşıma da sahip olan eserlerde, eş ve sevgililerinin tablolarında kompliman yapmadığı da görülebilir. Sergide yer alacak eserler, benzerlik, yüceltmek, yermek ve karikatürize etmek teması üzerine derlendiği gibi, seçkide aynı kişilerin yıllar içinde sanatçı tarafından nasıl görüldüğünü de gözler önüne seriyor.

Aynı bakış açısı ile yaptığı oto portrelerinin kronolojik olarak görüleceği için Picasso’nun gözünden kendi yansımasının klasik resimden kübizme kadar yaşadığı sanatsal evrim rahatlıkla gözlemlenebilecek.

Picasso Portreleri Picasso Müzesi’nde!

Acımasız bakış açısı, “Dostum Olan Ustalar” olarak adlandırdığı Velazquez gibi sanatçıların eserlerine getirdiği yorumda da fark ediliyor. Dünyanın en önemli eserlerinden sayılan Las Meninas tablosunu oldukça alaycı olan kendi üslubu ile yorumlaması da sergide yer alacak.

Picasso Portreleri Picasso Müzesi’nde!

Şimdiye kadar geri planda kalan ancak hayatında önemli yeri olan erkeklerin tablo ve çizimlerine de önem verilecek sergide, ressamın dostu, yazar Guillaume Appollinaire ‘in karikatüristik çizimleri ayrıca vurgulanıyor.

Picasso Portreleri Picasso Müzesi’nde!

25 Haziran’a kadar devam edecek sergiyi gezenlere, Picasso’nun iç dünyasının ve kişilere bakış açısının sunulacağı sergi oldukça öğretici olacağa benziyor.

Bergin Azer
Bergin Azer Tüm Yazıları