preloader

Kasım Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

06.11.2018
Kasım Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

Yazı Boyutu:

Kasım ayında mutlaka görmeniz gereken sergileri inceledik.

Tüm Olmuşun Dünyası, Pi Artworks, İstanbul

Kasım Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

Fatma Bucak’ın ilk kişisel sergisi Tüm Olmuşun Dünyası, 10 Kasım’a kadar görülebilir. Mekâna özgü enstalasyonlar ile video ve heykel çalışmaları, kimlik, ilhak ve göç üzerine kurulu anlatıları ve insanlığın güç ve otorite mücadelesi sırasında yaşadığı deneyimleri sergiliyor.

Cosmovisions, The Pill, İstanbul

Kasım Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

11 Kasım’a kadar açık olacak Cosmovisions sergisi, ressam Eva Nielsen ve heykeltıraş Marion Verboom’un eserlerinden oluşuyor. Meksika’da keşfettikleri çağdaş ve geleneksel Maya ve Aztek mimarisinden ilham alarak yaptıkları eserler, zamansız ve dünyanın derinliklerini anımsatıyor.

Kayıp Zamanın İzinde, Kütüphane Sanat Galerisi, Ankara

Kasım Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

Bilkent Üniversitesi dahilindeki galeride, Sema Ilgaz Temel’in sergisi, 16 Kasım’a kadar görülebilir. Eserlere dikkatli bakanlar, gözden kaçan detayları fark edebilirler. Benekli köpekler, bisikletli kaçaklar, hokkabaz ve bisiklet gibi küçük detaylar, resim içinde resimleri yakalayabilir.

{771366}

Otelde Bir Gün, Zilberman Gallery, İstanbul

Kasım Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

Beş sanatçının eserlerinden oluşan Otelde Bir Gün karma sergisi, 17 Kasım’a kadar görülebilir. Sergi, otellerdeki gibi, dünyadaki geçici süreyi hatırlatırken fani yaşamın rastlantı ve zorunluluklar arasındaki kesişmelerini vurguluyor. Farklı kaderler, ihtiyaçlar ve motivasyonları yansıtan sergideki eserler, izleyiciyi düşünmeye itmesi ile farklılık gösteriyor.

{771282}

Yarık, C.A.M. Gallery, İstanbul

Kasım Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

İsmet Doğan’ın Yarık sergisi, 18 Kasım’a kadar görülebilir. Sanatçının farklı serilerinden eserlerden oluşan seçki, melez bir anlatı ve teknik olarak farklı bir bakış açısı sunarken çalışmalarda temsil sistemine bir çentik attığını hissediliyor.

Kütahya Çini ve Seramik Koleksiyonu, Sadberk Hanım Müzesi, İstanbul

Kasım Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

25 Kasım’a kadar görülebilecek Kütahya Çini ve Seramik Koleksiyonu sergisi müze koleksiyonundaki Kütahya üretimi çini ve seramik örneklerinden oluşuyor. Kronolojik olarak sergilenen örnekler, Osmanlı döneminden günümüze Kütahya’daki çini ve seramik üretiminin önemine odaklanırken ayakta kalmayı başarmış bu sanatın işlevsel olduğu kadar estetik önemini de gösteriyor.

Mektep Meydan Galatasaray, Pera Müzesi, İstanbul

Kasım Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

Mektep Meydan Galatasaray sergisi, Galatasaray Lisesi’nin kuruluşunun 150. yılını kutluyor. Okulun mimari, sanatsal, tarihsel ve sosyokültürel etkilerini derleyen sergi, 25 Kasım’a kadar görülebilir. Çağdaş sanat üzerinden hala “mektep” olarak anılan okula adanmış seçki, başlığındaki kelime oyunuyla izleyiciyi tarih içerisindeki eğitime katkısı ile beraber bulunduğu yer üzerinden sanata pencere açıyor.

Over and Over, Mixer Art, İstanbul

Kasım Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

Sekiz sanatçının eserlerinden oluşan Over and Over karma sergisi, “sanatçıların yaşanmışlıkları, dünyadan gördükleri, biriktirdikleri ve yorumladıklarıyla imgeleri ve eserlerini üretirler,” şeklinde tanımlanıyor. Sergide yer alan eserler, izleyiciyi büyülü bir meditasyona yönlendirirken ritmik olarak tekrarlayan imgeler ile sanatçının sorgulanmasını hedefliyor.

{88458}

Melankolik Gün Batımı, Pilevneli Dolapdere, İstanbul

Kasım Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

Fransız sanatçılar İda Tursic ve Wilfried Mille’nin Melankolik Gün Batımı sergisi, 1 Aralık gününe kadar görülebilir. Sanatçılar, eserlerinde resim sanatı tarihine, farklı tarz ve kurgulara odaklanarak resmettikleri çalışmalarında, geçmiş ustalara saygı gösteriyorlar.

Joan Miró Litografi ve Gravür, UNIQ Expo, İstanbul

Kasım Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

Yirminci yüzyılın önemli sürrealist sanatçılarından Joan Miró imzalı 300 eserin ilk kez bir arada görüldüğü Joan Miró Litografi ve Gravür sergisinde ayrıca Pablo Picasso’ya ait çalışmalar da bulunuyor. 2 Aralık’a kadar açık olan sergi, sanatçının litografilerini ürettiği makinenin de yer aldığı sergide 40 eser çocukların göz hizasında teşhir edilmesi ile onları sanata yakınlaştırmak hedeflenmiş.

{771094}

Gümüşlük Büyücüleri, Ekol Sanat Galerisi, İzmir

Kasım Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

Ali Atmaca ve Ayşen Karakaya’nın Gümüşlük Büyücüleri sergisi, 5 Aralık gününe kadar görülebilir. Bodrum’da yaşayan sanatçıların son dönem çalışmalarından oluşan seçki, elli eserden oluşuyor. İzmir’deki ilk sergileri olma özelliğini de taşıması ile vakit ayırmaya değebilir.

Bergin Azer
Bergin Azer Tüm Yazıları